American Armsport Association


2007 Event Results


Or Updated As of 12/11/07

 
January 13, 2007 - Sanction # 919-06 - Connecticut State Armwrestling Championships - Bristol, CT
Tournament Director:  Chris Gangi
Entries:  178        Adults / 163    Teens / 7    Kids / 8
Kids 7 - 9 yrs:  1st - Samantha Gangi, 2nd - Alexia Maxwell
Kids 10 - 12 yrs:  Cory Bresnan, 2nd - Shelby Galvin, 3rd - Evan Berton
Teens:  1st - Zack Cowan, 2nd - Joe Canazzi, 3rd - Josh Vinikoor
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Joshua Lovely, 2nd - Bryan Briggs, 3rd - William Lanpher
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Petrozyan Artuk, 2nd - Robert Baer, 3rd - Matt Egkel
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Ben Landry, 2nd - Dan Fortuna, Jr., 3rd - Todd Van Blaricom
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Angelo Paiva, 2nd - Todd Van Blaricom, 3rd - Sebastian Junior
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Leonel Maxwell, 2nd - Eric Dwyer, 3rd - Mark Kaminski
Men's Right Hand 70kg:  1st - Flori Dutra, 2nd - Chris Gobby, 3rd - Ben Dwyer
Men's Right Hand 78kg:  1st - Denis Dubreuil, 2nd - Michael Shalhoub, 3rd - Ken McKinney
Men's Right Hand 86kg:  1st - Denis Dubreuil, 2nd - Michael Selearis, 3rd - Jon Vinikoor
Men's Right Hand 95kg:  1st - Rob Vigeant, Jr., 2nd - Michael Selearis, 3rd - Richard Durant
Men's Right Hand 105kg:  1st - Frank Hirst, 2nd - Michael Selearis, 3rd - Kevin Nelson
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Jason Howgate, 2nd - Michael Selearis, 3rd - Kurt Howgate
Men's Left Hand 70kg:  1st - Chris Gobby, 2nd - Ben Dwyer, 3rd - Chris Conley
Men's Left Hand 78kg:  1st - Denis Dubreuil, 2nd - Ken McKinney, 3rd - Daryl Miller
Men's Left Hand 86kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Ron Klemba, 3rd - Denis Dubreuil
Men's Left Hand 95kg:  1st - Rob Vigeant, Jr., 2nd - Michael Selearis, 3rd - Dustin Morgan
Men's Left Hand 105kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Kevin Nelson, 3rd - Harry Bean
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Kurt Howgate, 3rd - Jason Howgate
Men's Masters Right Hand 86kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Rob Vigeant, 3rd - Jon Vinikoor
Men's Masters Right Hand 86+kg:  1st - Tim Bresnan, 2nd - Harry Bean, 3rd - Arthur Drewes
Women's Right Hand 67kg:  1st - Mirline Berouet, 2nd - Jen Paradise, 3rd - Ashlyn Sobeleski
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Cindy Looney, 2nd - Dina Fortuna
Men's Overall Right Hand:  Denis Dubreuil
Men's Overall Left Hand:  Michael Selearis
Men's Overall Masters Right Hand:  Tim Bresnan
Women's Overall Right Hand:  Mirline Berouet

January 20, 2007 - Sanction # 930-06 - Southern Illinois State Armwrestling Championships - Nashville, IL
Tournament Director:  Blaine Middleton
Total Entries:  71
Men's Right Hand 70kg:  1st - John Rinderer, 2nd - Tom Wilson
Men's Right Hand 86kg:  1st - Andrew Rhodes, 2nd - Shawn Dempsy
Men's Right Hand 95kg:  1st - Andrew Rhodes, 2nd - Tony Picchioldi
Men's Right Hand 105kg:  1st - Andrew Rhodes, 2nd - Chris Anderson
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Harold Owens, 2nd - Matt Lively
Men's Left Hand 70kg:  1st - John Rinderer, 2nd - Tom Wilson
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ron Ruzic, 2nd - John Rinderer
Men's Left Hand 95kg:  1st - Brent Rakers, 2nd - Sterling Miles
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Harold Owens, 2nd - Brent Rakers
Men's Right & Left Hand Overall:  Harold Owens

January 27, 2006 - Sanction # 927-06 - 2007 NC State "Get A Grip" - Albemarle, NC
Tournament Director:  Rick Laton
Total Entries:  216
Boys Right Hand 30kg:  1st - Ryan Laton, 2nd - Mason McGowen, 3rd - Tate Plyler
Boys Right Hand 42kg:  1st - Grant Plyler, 2nd - Jamie Fraley, 3rd - Ross Plyler
Boys Right Hand 57kg:  1st - Jason Fraley, 2nd - Jacob Comer, 3rd - Michael Cook
Boys Right Hand 57+kg:  1st - Jeremy Kessler, 2nd - Jon Szparaga, 3rd - Chase Sasser
Boys Left Hand 30kg:  1st - Ryan Laton, 2nd - Mason McGowen, 3rd - Tate Plyler
Boys Left Hand 42kg:  1st - Grant Plyler, 2nd - Ross Plyler, 3rd - Richard Taylor, III
Boys Left Hand 57kg:  1st - Jason Fraley, 2nd - Jacob Comer, 3rd - Jamie Fraley
Boys Left Hand 57+kg:  1st - Jeremy Kessler, 2nd - Jon Szparaga, 3rd - Chase Sasser
Girls Right Hand 43kg:  1st - Bryce Dowdy, 2nd - Lindsey Cook, 3rd - Shelby Burris
Girls Right Hand 43+kg:  1st - Cassie Cisco, 2nd - Jessi Lewis
Girls Left Hand Open:  1st - Cassie Cisco, 2nd - Jessi Lewis, 3rd - Shelby Burris
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Ryan Tucker, 2nd - Kyle Hydeman, 3rd - Bryan Harris
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Tae Kim, 2nd - Thanas Russakis, 3rd - Donald Nanney
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Michael Turner, 2nd - Michael Hopkins, 3rd - Jeremy Kessler
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Gary Dubravitz, 2nd - Andy White, 3rd - Ray Berry
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Michael Leone, 2nd - Carlos Beltran, 3rd - Phillip Aderhold
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Keith Dowdy, 2nd - Carlos Beltran, 3rd - Robert Ellis
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Jeremy Fraley, 2nd - Bryan Harris, 3rd - Kyle Hydeman
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Thanas Russakis, 2nd - Tae Kim, 3rd - Donald Nanney
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Dustin Cook, 2nd - Michael Turner, 3rd - Jeremy Kessler
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Ray Berry, 2nd - Andy White, 3rd - Dustin Williams
Men's Novice Left Hand 105kg:  1st - Darnell Burris, 2nd - Gary Brown, 3rd - Phillip Aderhold
Men's Novice Left Hand 105+kg:  1st - Keith Dowdy
Men's Right Hand 63kg:  1st - Mark Harrison, 2nd - Lloyd Ramsey, 3rd - Travis Yost
Men's Right Hand 70kg:  1st - Rick Laton, 2nd - Mark Harrison, 3rd - Timothy Inman
Men's Right Hand 78kg:  1st - Keith Powers, 2nd - Derrick Housley, 3rd - Ralph Smith
Men's Right Hand 86kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Shane Alger, 3rd - Simon Berriochoa
Men's Right Hand 95kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Kelly Wintz
Men's Right Hand 105kg:  1st - John Thornes, 2nd - James Battles, 3rd - Frank Hirst
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Shawn Turner, 2nd - Chuck Westberry, 3rd - Michael Griffin
Women's Right Hand 67kg:  1st - Gina Upton, 2nd - Paige Johns, 3rd - Daisy Dunnivan
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Cindy Looney, 3rd - Jessica Griffin
Men's Left Hand 70kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Jason Plyler, 3rd - Timothy Inman
Men's Left Hand 78kg:  1st - Keith Powers, 2nd - Daniel Worley, 3rd - Bob Giannelli
Men's Left Hand 86kg:  1st - Angel Cosme, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Michael Selearis
Men's Left Hand 95kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Charles Fisk, 3rd - Vic Sargent
Men's Left Hand 105kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Frank Hirst, 3rd - Kelly Wintz
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Marcio Barboza, 2nd - Tim Bresnan, 3rd - Shawn Turner
Women's Left Hand 67kg:  1st - Gina Upton
Women's Left Hand 67+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Casey Martin, 3rd - Angela Hydeman

February 10, 2007 - Sanction # 929-06 - Ohio State Stand-Up Armwrestling Championship - Portsmouth, OH
Tournament Director:  Sam Cooper
Men's Novice Right Hand 63kg:  1st - William Lucas, 2nd - Harley Roberts, 3rd - Michael Vanover
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Bryan Harris, 2nd - Michael Cooper, 3rd - Steve Helba
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Rusty Theil, 2nd - Dan Martin, 3rd - Robert Moore
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Shawn Coil, 2nd - Shane Vasquez, 3rd - Josh White
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - John VanHining, 2nd - Jason Lightle, 3rd - Aaron Easter
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Doug Allen, 2nd - Mike Purvis, 3rd - Justin Breech
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Joshua Mobley, 2nd - Dan Bennett, 3rd - Dan Halloran
Men's Right Hand 63kg:  1st - Scott White, 2nd - Tim Clark, 3rd - Brad Spine
Men's Right Hand 70kg:  1st - James Runion, 2nd - Gene Dunn, 3rd - Chris Thomas
Men's Right Hand 78kg:  1st - Andrew Rhodes, 2nd - Bryan Thomas, 3rd - Robert Coney
Men's Right Hand 86kg:  1st - Matt Atout, 2nd - David George, 3rd - Mark Taggart
Men's Right Hand 95kg:  1st - Terry West, 2nd - Andrew Casto, 3rd - Quinlan Mendez
Men's Right Hand 105kg:  1st - Rob Mobley, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Sunny Gay

Men's Right Hand 105+kg:  1st - Doug Casto, 2nd - Tom Taylor, 3rd - Mark Zalepa
Men's Left Hand 63kg:  1st - Brad Spine, 2nd - Michael Moore, 3rd - Danny Blanchard

Men's Left Hand 70kg:  1st - James Runion, 2nd - Gene Dunn, 3rd - Steve Helba
Men's Left Hand 78kg:  1st - Robert Coney, 2nd - B.J. Estep, 3rd - Ben White
Men's Left Hand 86kg:  1st - Matt Stout, 2nd - Buford Stapleton, 3rd - Mark Taggart
Men's Left Hand 95kg:  1st - Quinlan Mendez, 2nd - Dean Sain, 3rd - Mike Strong
Men's Left Hand 105kg:  1st - Mike Bowling, 2nd - Rex Davidson, 3rd - Robert Wimbley
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Billy Kirk, 2nd - Bob Easter, 3rd - Nick Traxler
Men's Masters Right Hand 70kg:  1st - Gene Dunn, 2nd - Terry Bowles

Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Jimmy Helm, 2nd - Greg Thompson, 3rd - Willie White
Men's Masters Right Hand 95kg:  1st - Andrew Rhodes, 2nd - Mike Strong, 3rd - Randy Stanaway
Men's Masters Right Hand 95+kg:  1st - Mike Bowling, 2nd - Kenny Flynn, 3rd - Dan Watson
Women's Right Hand 70kg:  1st - Tamara Mitts, 2nd - Amy Estep, 3rd - Alicia Huddleston
Women's Right Hand 70+kg:  1st - Christina Casto, 2nd - Tamara Mitts

February 17, 2007 - Sanction # 922-06 - Pull for the Hungry Regional Armwrestling Championships XXII - St. Joseph, MO
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Entries:  226    Adult / 96   Youth / 74
Boys & Girls 4 yrs & under:  1st - Zachary Price, 2nd - Bryce Middleton, 3rd - Jackson Underwood, 4th - Luke McLaughlin
Boys & Girls 5 - 6 yrs:  1st - Damon Deyo, 2nd - Walker Niver, 3rd - Madison Meyo, 4th - Austin Hanel
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Brant Price, 2nd - Brent Robling, 3rd - Jonah Schimpf, 4th - Tate Katzeastein
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Bobby Bierschenk, 2nd - Tyler Clark, 3rd - Markus Evert, 4th - Tyler Clark
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Ethan Fritsche, 2nd - Dalton Schurman, 3rd - Dylan Duggins, 4th - Jeb Cook
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Tom Dixon, 2nd - Gary Talley, 3rd - Zack Fritsche, 4th - Bruce Guinzy
Menís Novice Right Hand 70kg:  1st - Ethan Fritsche, 2nd - Dave Callaway, 3rd - Steve Puckett, Jr.
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Blake Secrest, 2nd - Jake Morrison, 3rd - Justin Obermier
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Jamie Homsey, 2nd - Russ Battagler, 3rd - Taylor Parker
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - J.R. Starks, 2nd - Bernie Venditte, 3rd - Jason Payne
Men's Right Hand 70kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Luke Stanley, 3rd - Travis Tipton
Men's Right Hand 86kg:  1st - Bill Logsdon, 2nd - Jeff Price, 3rd - Shane McLaughlin
Men's Right Hand 105kg:  1st - Joe Getz, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Tommy Dixon
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Blaine Middleton, 3rd - Don Underwood
Men's Left Hand 70kg:  1st - Luke Stanley, 2nd - Brian Robling, 3rd - Jeff Puckett
Men's Left Hand 86kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Bill Logsdon, 3rd - John Zvezdich
Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Fleming, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Sterling Miles
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Don Fritsche, 3rd - Dwayne Hanel
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Kylie Payne, 2nd - Brooklyn Anderson, 3rd - Makenna Evert, 4th - Alyssa McFarland
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Kaela Janzen, 2nd - Olivia Uhrich, 3rd - Kelsey Ross, 4th - Katie Adkins
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Jessie Cziria, 2nd - Libby Thompson, 3rd - Lacey Talley
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Dustie Fritsche, 2nd - Misty Fritz
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Shay Mace, 2nd - Danielle Kane, 3rd - Gwen Morgan
Women's Right Hand 67kg:  1st - Margie Ciaccio, 2nd - Dustie Fritsche, 3rd - Danielle Kane

Women's Right Hand 67+kg:  1st - Gwen Morgan, 2nd - Misty Fritz
Women's Left Hand Open:  1st - Margie Ciaccio, 2nd - Gwen Morgan, 3rd - Misty Fritz

March 17, 2007 - Sanction # 933-07 - Irish Games Armwrestling Tournament - Pasco, WA
Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries:  160
Kids 5 - 7 yrs:  1st - Trayton Fertig, 2nd - Alysa Rivas, 3rd - Stephanie O'Neel
Kids 8 - 10 yrs:  1st - Deatley Britt, 2nd - Isaac Pacheco, 3rd - Shayla Rivas
Kids 11 - 12 yrs:  1st - Tony Toscano, 2nd - Kevin Sands, 3rd - Cody Langevin
Teen Guys Right Hand 13 - 15 yrs:  1st - Skyler Keaton, 2nd - Devin Homer, 3rd - Dennis Linton
Teen Guys Right Hand 16 - 18 yrs:  1st - Tyler Nicklin, 2nd - Tanner Williams
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Jim DeAlexandro, 2nd - Shane Felton, 3rd - Beau Zunker
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Brian Nelson, 2nd - Brandon Bowden, 3rd - Jake Bagby
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Aaron Marrow, 2nd - Tony Wilcox, 3rd - Kyle Darby
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - David Tate, 2nd - Demitri Leonard, 3rd - Christopher Williams
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Mathew Rainey, 2nd - Cody Dean, 3rd - Kameryn Dean
Men's Right Hand 70kg:  1st - Gary Alves, 2nd - James Stephen, 3rd - Mark Stephens
Men's Right Hand 78kg:  1st - Brandon Dye, 2nd - Juan Robles, 3rd - Tim Tallmadge
Men's Right Hand 86kg:  1st - Travis Miller, 2nd - Jarod Cash, 3rd - Ryan Phipps
Men's Right Hand 95kg:  1st - Aaron Berry, 2nd - John Stanton, 3rd - Chuck Owens
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Sammie Hattabaugh, Jr. 2nd - Brent Parcels, 3rd - Jim Elves
Masters Right Hand 86kg:  1st - Lex Zunker, 2nd - Dan Bradley
Masters Right Hand 86+kg:  1st - Aaron Berry, 2nd - Mike LaFountain, 3rd - Matt Miller
Teen Guys Left Hand 16 - 18 yrs:  1st - Kameryn Deaneen, 2nd - Jake Hadden, 3rd - Tyler Nicklin
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Matt Rolley, 2nd - Shane Felton, 3rd - Tyler Nicklin
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Tim Tallmadge, 2nd - Juan Robles, 3rd - Steve Christenson
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Kyle Darby, 2nd - Aaron Marrow, 3rd - Zak Zunker
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Guy Devers, 2nd - Christopher Williams, 3rd - Matt Miller
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Christopher Williams, 2nd - Mathew Rainey, 3rd - Brian Roberts
Men's Left Hand 70kg:  1st - James Stephen, 2nd - Shane Felton, 3rd - Matt Rolley
Men's Left Hand 78kg:  1st - Brandon Dye, 2nd - Brian Nelson, 3rd - Todd Miller
Men's Left Hand 86kg:  1st - Anthony DallAntonia, 2nd - Kyle Sillito, 3rd - Jarod Cash
Men's Left Hand 95kg:  1st - George Weaver, 2nd - Chuck Owens, 3rd - Aaron Berry
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Brent Parcels, 2nd - Mike Lafountain, 3rd - David Mansell
Women's Right Hand 67kg:  1st - Melanie Dickinson, 2nd - Kaycee Anderson, 3rd - Lori Rivas
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Lori Rivas, 2nd - Helen Crutchfield
Challenge Match - Gary Alves vs. Aaron Perez:  Gary Alves 3 - 1
Best Match of the Day:  Juan Robles & Tim Tallmadge

March 24, 2007 - Sanction # 937-07 - 7th Annual Tri-Sate Armwrestling Championship - Philadelphia, TN
Tournament Director:  Ray Jenkins
Kids 9 - 12 yrs:  1st - LaRay Jenkins, 2nd - Austin Wagner, 3rd - Tray Jenkins
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - David Harris, Jr., 2nd - Jeremy Watson, 3rd - Wayne Stover
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Jason Waldron, 2nd - Ben McSherry, 3rd - Shane Carr
Men's Right Hand 63kg:  1st - Brad Spine, 2nd - Casey Culpepper, 3rd - Michael Vanover
Men's Right Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Michael Cooper
Men's Right Hand 78kg:  1st - Charles Farner, 2nd - Noah Sanders, 3rd - Jeremy Watson
Men's Right Hand 86kg:  1st - Mark Taggart, 2nd - Josh Daniels, 3rd - David Harris, Jr.
Men's Right Hand 95kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Ben McSherry
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Terry Burgin, 2nd - Blake Perry, 3rd - James Retarides
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Jeremy Watson, 2nd - Wayne Stover
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Ben McSherry, 2nd - Jason Waldron
Men's Left Hand 63kg:  1st - Brad Spine, 2nd - Terry Spine, 3rd - Casey Culpepper
Men's Left Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Lee Culpepper
Men's Left Hand 78kg:  1st - Noah Sanders, 2nd - Charles Farner, 3rd - Ray Jenkins
Men's Left Hand 86kg:  1st - Mark Taggart, 2nd - Matt Swann, 3rd - Carvin Pitts
Men's Left Hand 95kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Ben McSherry
Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Terry Spine, 3rd - Pete Royal
Men's Masters Right Hand 78+kg:  1st - Glenn Presley, 2nd - Craig McSherry, 3rd - Rick Swann
Men's Right Hand Overall:  Jerry Cole

March 31, 2007 - Sanction # 928-06 - Southwest Georgia "Battle of the Giants VI" - Albany, GA
Tournament Director:  Todd Coe
Total Entries:  243
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Thanas Russakis, 2nd - Tommy Russell, 3rd - Chris Dykes
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Rusty Montgomery, 2nd - Eric Grey, 3rd - Nate Fowler
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Todd King, 2nd - Karl Stanley, 3rd - Darron Danna
Men's Right Hand 70kg:  1st - Norm Devio, 2nd - Michael Shalhoub, 3rd - Jason Rivas
Men's Right Hand 78kg:  1st - Bryce Meaux, 2nd - Jason Trumbower, 3rd - Daniel Worley
Men's Right Hand 86kg:  1st - Brandon Nuss, 2nd - Jacob Meador, 3rd - Wayne Brumbley
Men's Right Hand 95kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Alper Cosar
Men's Right Hand 105kg:  1st - Ron Bath, 2nd - James Battles, 3rd - James Vickers
Men's Right Hand 105+kg:  1st - David Randall, 2nd - Ron Bath, 3rd - Cleve Dean
Women's Right Hand 60kg:  1st - Melissa Walker, 2nd - Ashley Lewis
Women's Right Hand 70kg:  1st - Stephanie Farabee, 2nd - April Coe, 3rd - Melissa Walker
Women's Right Hand 70+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Heather Barley, 3rd - Dana Spradley
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - James Edmonds, 2nd - Tommy Russell, 3rd - Thomas Egan
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Nate Fowler, 2nd - Mike Chester, 3rd - Bobby Hayes
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Karl Stanley, 2nd - Darnel Burris, 3rd - John Patrick
Men's Left Hand 70kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Lee Culpepper
Men's Left Hand 78kg:  1st - Daniel Worley, 2nd - Derrick Housely, 3rd - Tim Sears
Men's Left Hand 86kg:  1st - Matt Swann, 2nd - Robert Russakis, 3rd - Tommy Brumbley
Men's Left Hand 95kg:  1st - Jason Ryan, 2nd - Alper Cosar, 3rd - Tommy Brumbley
Men's Left Hand 105kg:  1st - Ron Bath, 2nd - James Vickers, 3rd - Wilton Brock
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Wilton Brock, 3rd - Cleve Dean
Women's Left Hand 60kg:  1st - Melissa Walker, 2nd - Ashley Lewis
Women's Left Hand 70kg:  1st - April Coe, 2nd - Stephanie Farabee, 3rd - Melissa Walker
Women's Left Hand 70+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Casey Martin, 3rd - Dana Spradley
Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Norm Devio, 3rd - Pete Royal
Men's Masters Right Hand 95kg:  1st - Bert Whitfield, 2nd - Tim Davidson, 3rd - Ray Berry
Men's Masters Right Hand 95+kg:  1st - Cleve Dean, 2nd - James Battles
Men's Mega Class Right Hand 70kg:  1st - Michael Shalhoub, 2nd - Rick Laton, 3rd - Tim Sears
Men's Mega Class Left Hand 70kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Chris Coletti
5 Person Team Champions:  1st - Georgia Armbenders, 2nd - Team Jacksonville, 3rd - Team Southwest Georgia

April 14, 2007 - Sanction # 936-07 - 15th Annual Bad to the Bone Armwrestling Championships - Pocatello, ID
Tournament Director:  Elaine Blik
Total Entries:  185
Kids 6 yrs & under 44lbs.:  1st - Joshua Vaughan, 2nd - Halee Dingle, 3rd - Kailee Coffin
Kids 6 yrs & under 44+lbs.:  1st - Angel Ballesteros, 2nd - Isaias Rameriz, 3rd - Troy Kirkpatrick
Kids 7 - 8 yrs 65lbs.:  Makala White, 2nd - Aspen Holiday, 3rd - Alex FitzSimon
Kids 7 - 8 yrs 65+lbs.:  Donovan Rottini, 2nd - Jackson Dingle, 3rd - Natasha Park
Kids 9 - 10 yrs 77lbs.:  1st - Chance Holiday, 2nd - Jesse Richards, 3rd - Austin Parris
Boys 11 - 12 yrs 120lbs.:  1st - Alex Gregory, 2nd - Anthony Gregory, 3rd - Alecksi Dingle
Boys 11 - 12 yrs 120+lbs.:  1st - Shawn Walters, 2nd - Jonathon Littlejohn, 3rd - Ryan Hayes
Boys 13 - 15 yrs 132lbs.:  1st - Townsen Kennington, 2nd - Joe FitzSimon, 3rd - Chris Easton
Boys 13 - 15 yrs 132+lbs.:  1st - Clint Chadwick, 2nd - Shane Kelly, 3rd - Tyson Chadwick
Boys 16 - 18 yrs 154lbs.:  1st - Braydon Sutton, 2nd - Forrest Johnson, 3rd - Zack Walker
Boys 16 - 18 yrs 154+lbs.:  1st - Laken Kennington, 2nd - Brett Sorenson, 3rd - Bryan Lathi
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Brandon Michaelson, 2nd - Kyle Child, 3rd - Joe Chandler, 4th - Tyson Chadwick
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Laden Kennington, 2nd - Jess Simpson, 3rd - Bridger Smith, 4th - Mike Cantu
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Justin Livermore, 2nd - Zach Buck, 3rd - Tyson Davis, 4th - Tyler Fullmer
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Coley Jones, 2nd - Hector Palacios, 3rd - Clint Chadwick
Men's Right Hand 70kg:  1st - Shawn Kirkpatrick, 2nd - Chad Montgomery, 3rd - Tony Sweat
Men's Right Hand 78kg:  1st - Chris Chandler, 2nd - Corey Miller, 3rd - Jake Smith, 4th - Eric Myler
Men's Right Hand 95kg:  1st - Jacob Abbott, 2nd - Bryan Johnson, 3rd - Jordan Sill, 4th - Justin Smittenaar
Men's Right Hand 105kg:  1st - Kevin Buetts, 2nd - Todd Christiansen, 3rd - Bryan Dingle
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Kevin Buetts, 2nd - Jerek Gerdes, 3rd - Todd Christiansen, 4th - John Buxton
Men's Left Hand 70kg:  1st - Shawn Kirkpatrick, 2nd - Tony Sweat, 3rd - Chad Montgomery, 4th - David Bayes
Men's Left Hand 78kg:  1st - Chris Chandler, 2nd - Jake Smith, 3rd - Mark Pennington, 4th - Jess Simpson
Men's Left Hand 95kg:  1st - Jacob Abbott, 2nd - Bryan Johnson, 3rd - Jordan Sill, 4th - Jake Smith
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Ryan Constantino, 2nd - Kevin Buetts, 3rd - Eric Holliday, 4th - 
Men's Masters 95kg:  1st - Bob Wardrip, 2nd - Derrick Buck, 3rd - Bryan Dingle
Men's Masters 95+kg:  1st - Jim Gerdes, 2nd - John Lavergne, 3rd - Stretch
Girls 11 - 12 yrs 115lbs.:  1st - Rainee Blik, 2nd - Alecksi Dingel, 3rd - Katherine Maroney
Girls 11 - 12 yrs 115+lbs.:  1st - Jordyn LaMere, 2nd - Alexandra Balesteros, 3rd - Alexandra Kelly
Teen Girls 90lbs.:  1st - Alecksi Dingle, 2nd - Alexis Vaughan, 3rd - Nicole Lichtenburg
Teen Girls 132lbs.:  1st - Kim Alldredge, 2nd - Kelsi Hughes, 3rd - Sabrina Case
Teen Girls 132+lbs.:  Jolene Richards, 2nd - Kailey Warren, 3rd - Josie Littlejohn
Women's Right Hand 60kg:  1st - Jennifer Waters, 2nd - Delite Chandler, 3rd - Stacey Maroney
Women's Right Hand 67kg:  1st - Angela Miller, 2nd - April Buck, 3rd - DeDee Johnson
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Alisha Lopez, 2nd - Jolene Richards, 3rd - Wendy Rottini
April 21, 2007 - Sanction # 935-07 - 25th Annual Iowa Armwrestling Championships - Hampton, IA
Tournament Director:  Mike Arndorfer
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Toby Anderson, 2nd - Ben Jones, 3rd - Josh Hovenga
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Shawn Owen, 2nd - Brian Johnson, 3rd - Jeremy Suddarth
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Shawn Starry, 2nd - Dan Lavrenz, 3rd - Jay Reynolds
Men's Right Hand 70kg:  1st - Brandon Hareldson, 2nd - David Bauer, 3rd - Pete Reck
Men's Right Hand 86kg:  1st - Brandon Hareldson, 2nd - Ben Jones
Men's Right Hand 105kg:  1st - Pat Beare, 2nd - Doug Allen, 3rd - Dick Woltjer
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Pat Beare, 3rd - Doug Allen
Men's Left Hand 86kg:  1st - Mike Moeller, 2nd - Toby Anderson, 3rd - Brandon Hareldson
Men's Left Hand 105kg:  1st - Dick Woltjer, 2nd - Pat Beare, 3rd - Brian Johnson
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Pat Beare, 3rd - Shawn Starry
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Kayla Steir, 2nd - Hope Starry
Women's Right Hand Open:  1st - Valerie Hall, 2nd - Kayla Steir

April 28, 2007 - Sanction # 934-07 - U.S. Open Armwrestling Championship - Jarvisburg,NC
Tournament Directors:  Ray Berry & Keith Dowdy
Youth 10 yrs & under:  1st - Samantha Payne, 2nd - Brandee Weatherly, 3rd - Bryce Dowdy
Youth 12 - 15 yrs:  1st - Brandon Weatherly, 2nd - Christopher Jackson-Jones, 3rd - Julie Ramsey
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Jeremy Fraley, 2nd - Jessie Wood
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Tommy Russell, 2nd - Richard Gough, 3rd - Donald Nanney
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Mark Franklin, 2nd - bud Hall, 3rd - Lindsey Stallings
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Giles Russell, 2nd - Zac Edwards, 3rd - Eric D. Ward
Men's Right Hand 70kg:  1st - Lloyd Ramsey
Men's Right Hand 78kg:  1st - Richard Gough
Men's Right Hand 95kg:  1st - Chris Heath, 2nd - Ray Berry
Men's Right Hand 95+kg:  1st - John Thornes, 2nd - Ray Berry
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Jeremy Fraley, 2nd - Richard Gough, 3rd - Donald Nanney
Men's Novice Left Hand 78+kg:  1st - Chill Will Lynch, 2nd - Ryan Linthicum, 3rd - Eric D. Ward
Men's Left Hand Open:  1st - Jeremy Fraley, 2nd - Ray Berry, 3rd - Lloyd Ramsey
Men's Masters Right Hand 95kg:  1st - Ray Berry, 2nd - Steve Stanaway
Men's Masters Right Hand 95+kg:  1st - Lewis Corbin, 2nd - Randy Stanaway
Women's Right Hand Open:  1st - Kim Payne, 2nd - Tammy Pace, 3rd - Janie Ramsey
Overall Team Award:  Northeastern North Carolina Armwrestlers Club

May 19, 2007 - Sanction # 942-07 - 31st Annual Vermont State Armwrestling Championships - Middlebury, VT
Tournament Directors:  Karen Curavoo & Bill Sinks
Men's Right Hand 63kg:  1st - Zachary McDonald, 2nd - Jessalyn Gillett
Men's Right Hand 70kg:  1st - Chris Gobby, 2nd - Dana Bourdeau, 3rd - Matt Gundrum
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ken McKinney, 2nd - Chris Gobby, 3rd - Tim Wrigley
Men's Right Hand 86kg:  1st - George Sheldrick, 2nd - Scott Latella, 3rd - Jeff Slater
Men's Right Hand 95kg:  1st - Eric Roussin, 2nd - Ray Darling, 3rd - Hasan Monfils
Men's Right Hand 105kg:  1st - Frank Hirst, 2nd - Eric Roussin, 3rd - Arthur Drewes
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Pete Milano, 2nd - Kurt Howgate, 3rd - Skip Hasbrook
Men's Left Hand 70kg:  1st - Matt Gundrum, 2nd - Chris Gobby, 3rd - Dana Bourdeau
Men's Left Hand 78kg:  1st - Tim Wrigley, 2nd - Chris Gobby, 3rd - Ken McKinney
Men's Left Hand 86kg:  1st - Socrates Fronhoffer, 2nd - George Sheldrick, 3rd - Greg Sharon
Men's Left Hand 95kg:  1st - Eric Roussin, 2nd - Hasan Monfils, 3rd - Ray Darling
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Kurt Howgate, 2nd - Eric Roussin, 3rd - Frank Hirst
Women's Right Hand 67kg:  1st - Jessalyn Gillett, 2nd - Jen Devoid, 3rd - Sarah Tetreault
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Jessalyn Gillett, 2nd - Virginia Deering
Men's Overall:  Kurt Howgate
Vermont Armwrestler of the Year:  Ray Darling

June 1 & 2, 2007 - Sanction # 925-06 - AAA National Championships -Buffalo, NY
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Men's Masters Right Hand 70kg:  1st - Norm Devio, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Jim Venero, 4th - Frank Walkuski,
                                                        5th - Gene Dunn, 6th - Henry Siska
Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Adam Gerbert
Men's Masters Right Hand 86kg:  1st - Herman McCoy, 2nd - Bob Brown, 3rd - Mike West, 4th - Shane Ellsessor,
                                                        5th - Gary Kessler, 6th - Vic Sargent
Men's Masters Right Hand 95kg:  1st - Mike Strong, 2nd - Byron Royer, 3rd - James Battles, 4th - Ray Darling,
                                                        5th - John Heynoski, 6th - Dave Mount
Men's Masters Right Hand 95+kg:  1st - Tim Bresnan, 2nd - Doug Casto, 3rd - Craig McSherry, 4th - Rod Sellers,
                                                 5th - Giles Russell, 6th - Frank Schirado
Women's Masters Right Hand 60kg:  1st - Sue Fischer, 2nd - Priscilla Bean
Women's Masters Right Hand 60+kg:  1st - Elaine Blik
Men's Masters Left Hand 70kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Gene Dunn, 3rd - Frank Walkuski, 4th - Jim Cole
Men's Masters Left Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - John Parton, 3rd - Jesse Vieira, 4th - Tim Stinson, 5th - Willie Reagan
Men's Masters Left Hand 86kg:  1st - Enjo Jekov, 2nd - Vic Sargent, 3rd - Mike West, 4th - Tony Villa,
                                                     5th - Gary Kessler, 6th - Shayne Ellsesso
Men's Masters Left Hand 95kg:  1st - Dave Mount, 2nd - Ray Darling, 3rd - Mike Strong, 4th - James Battles, 5th - Byron Royer
Men's Masters Left Hand 95+kg:  1st - Don Fritsche, 2nd - Frank Schirado, 3rd - Rod Sellers, 4th - Jason Payne,
                                                5th - Harry Bean, 6th - Lee Bonnett
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Michael Cooper, 2nd - Ryan McMichael, 3rd - Zack Cowan, 4th - Danny Hillard,
                                                       5th - Brandon Russakis, 6th - Steven Atwood
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Danny Short, 2nd - Tommy Russell, 3rd - Thanas Russakis, 4th - Henry VanBuren,
                                                       5th - Dusty Thiel
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Adam Martin, 2nd - Michael Otey, 3rd - Carlos Beltran, 4th - Tim Pasquale,
                                                       5th - Bob Strano, 6th - Kevin Siska
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - David McQuiston, 2nd - Mark Cooper, 3rd - Chad Hamilton, 4th - Leonel Maxwell,
                                                5th - Shawn Keck, 6th - Curtis Grover
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Ryan McMichael, 2nd - Danny Hillard, 3rd - Jim Cole, 4th - Michael Cooper,
                                                   5th - Jon Martin, 6th - Brandon Russakis
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - James Edmonds, 2nd - Henry VanBuren, 3rd - Dusty Thiel, 4th - Tommy Russell,
                                                    5th - Zack Cowen, 6th - Matthew Buck
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Jim Wagner, 2nd - Bart Wood, 3rd - Tim Pasquale, 4th - Michael Otey,
                                                    5th - Alcide Hargrave, 6th - Travis Muhlnickel
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Shawn Keck, 2nd - Chad Hamilton, 3rd - Scott Morrell, 4th - Timothy Lewis,
                                              5th - Eric Opitz
Men's Left Hand 57kg:  1st - Matt Bourdon, 2nd - Brad Spine, 3rd - Tony Carpenter, 4th - George Yashinski,
                                       5th - Michael Vanover
Men's Left Hand 63kg:  1st - Benjie Dwyer, 2nd - Daniel Blanchard, 3rd - William Lucas, 4th - Lloyd Ramsey
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Tim Sears, 3rd - Drew Dominique, 4th - Aaron Siska
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Mark Taggart, 3rd - Scott Hazelwood, 4th - Daniel Worley,
                                       5th - Jesse Vieira, 6th - Bryce Meaux
Men's Left Hand 86kg:  1st - Shane McLaughlin, 2nd - Steve Shoemaker, 3rd - Tony Villa, 4th - Josh Mitchell,
                                       5th - Daniel Vertalka, 6th - Angel Cosme
Men's Left Hand 95kg:  1st - David George, 2nd - Brent Rakers, 3rd - Quinlan Mendez, 4th - Jeremy Boyd,
                                       5th - Byron Royer, 6th - David Istre
Men's Left Hand 105kg:  1st - John Creekmore, 2nd - John Thornes, 3rd - Steve Carbone, 4th - Chad Hamilton,
                                         5th - Scott Marrell
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Robert Bishop, 2nd - Paul Fischer, 3rd - Christian Binnie, 4th - Carey Nick,
                                   5th - David Weakland, 6th - Matt Bertrand
Women's Left Hand 83kg:  1st - Amanda Wiseman, 2nd - Christina Casto, 3rd - Mirlene Berrouet, 4th - Stephanie Farabee
Women's Left Hand 83+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Casey Martin
Men's Right Hand 57kg:  1st - Brad Spine, 2nd - George Yashinski, 3rd - Matt Bourdon, 4th - Michael Vanover,
                                          5th - Tony Carpenter
Men's Right Hand 63kg:  1st - Scott White, 2nd - Benjie Dwyer, 3rd - Daniel Blanchard, 4th - Henry Siska,
                                          5th - Brian Siska, 6th - William Lucas
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Norm Devio, 3rd - Boomer Reagan, 4th - Jim Venero,
                                          5th - Tim Sears, 6th - Tim Clark
Men's Right Hand 78kg:  1st - John Parton, 2nd - Jon Vinikoor, 3rd - Ron Klemba, 4th - Scott Hazelwood,
                                          5th - Anthony Snook, 6th - Bryce Meaux
Men's Right Hand 86kg:  1st - Steve Baillargeon, 2nd - Herman McCoy, 3rd - Steve Shoemaker, 4th - Shane McLaughlin,
                                          5th - Daniel Vertalka, 6th - Mike West
Men's Right Hand 95kg:  1st - Brent Rakers, 2nd - James Battles, 3rd - Adis Turcinhodzic, 4th - Fritz Corry,
                                          5th - Andrew Casto, 6th - Bart Wood
Men's Right Hand 105kg:  1st - John Thornes, 2nd - John Creekmore, 3rd - Dan Sorrese, 4th - Rod Mobley,
                                           5th - Steve Carbone, 6th - Rod Sellers
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Tim Bresnan, 2nd - Robert Bishop, 3rd - Thomas Taylor, 4th - Shawn Turner,
                                       5th - David McQuiston, 6th - David Weakland
Women's Right Hand 60-kg:  1st - Sue Fischer
Women's Right Hand 67kg:  1st - Mirlene Berrouet, 2nd - Stephanie Farabee, 3rd - Nicole Young
Women's Right Hand 83kg:  1st - Christina Casto, 2nd - Amanda Wiseman, 3rd - Elaine Blik
Women's Right Hand 83+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Cindy Looney
State Team Championships:  1st - Michigan, 2nd - Florida, 3rd - Pennsylvania

June 2, 2007 - Sanction # 944-07 - Growler's Strong Arm Challenge - Alcester, SD
Tournament Director:  Chris Josten
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Josh Wickre, 2nd - Todd Gannon, 3rd - Todd Langley
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Pat Klueber, 2nd - Josh Wickre, 3rd - Travis Thorngren
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Nick Brandt, 2nd - Trevor Bryson, 3rd - Cody Ovre
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Johnny VanWyk, 2nd - Cody Ovre, 3rd - Austin Ovre
Men's Right Hand 70kg:  1st - Josh Wickre, 2nd - Dusty Seachris, 3rd - Todd Langley
Men's Right Hand 86kg:  1st - Jim Larson, 2nd - Pat Klueber, 3rd - Jeremy Engles
Men's Right Hand 105kg:  1st - Mike Doppenberg, 2nd - Ron Zimmerman, 3rd - Dick Woltjer
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Mike Doppenberg, 2nd - Wade Gillingham, 3rd - Johnny VanWyk
Men's Left Hand 105kg:  1st - Dick Woltjer, 2nd - Travor Bryson, 3rd - Cody Ovre
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Janeen Osterkamp, 2nd - Maegan Persing, 3rd - Ashley Wallace
Qualifiers for money at Burnout Days Tournament of Champions 7/7/07
Men's Right Hand 70kg; Josh Wickre, Dusty Seachris, Todd Langley
Men's Right Hand 86kg; Jim Larson, Pat Klueber, Jeremy Engles
Men's Right Hand 105kg; Mike Doppenberg, Ron Zimmerman, Dick Woltjer
Men's Right Hand 105+kg; Mike Doppenberg, Wade Gillingham, Johnny VanWyk
Men's Left Hand 105kg; Dick Woltjer, Trevor Bryson, Cody Ovre
Women's Right Hand 67+kg; Janeen Osterkamp, Maegan Persing, Ashley Wallace

June 9, 2007 - Sanction # 945-07 - Pull Hard or Stay Home - Hudson, SD
Tournament Director:  Chris Josten
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Jesse VanEgdom, 2nd - Josh Wickre, 3rd - Matt Boyer
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Pat Klueber, 2nd - Steve Steinke, 3rd - Aaron Olson
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Jesse VanDeipan, 2nd - Alphonse Strubbe, 3rd - Matt Bakker
Men's Right Hand 70kg:  1st - Josh Wickre, 2nd - Todd Langley, 3rd - Dusty Seachris
Men's Right Hand 86kg:  1st - Jim Larson, 2nd - Pat Kleuber, 3rd - Travis Thorngren
Men's Right Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Chris Josten
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Arnie Teunissen, 3rd - Chris Josten
Men's Left Hand 70kg:  1st - Matt Boyer, 2nd - Dusty Seachris, 3rd - Todd Langley
Men's Left Hand 86kg:  1st - Aaron Olson, 2nd - Jeff Cerny
Men's Left Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Jim Larson, 3rd - Chris Josten
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Arnie Teunissen, 2nd - Sonny Larson, 3rd - Chris Josten
Women's Right Hand 67kg:  1st - Kate Wickre, 2nd - Theresa Townsend, 3rd - Kumlien
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Janeen Osterkamp, 2nd - Tammi VanNoort, 3rd - Stephanie Moore
Women's Left Hand Open:  1st - Sarah Moriarty, 2nd - Stephanie Moore, 3rd - Chelsea Denue

June 16, 2007 - Vernon Lange Benefit Armwrestling Tournament - Three Oaks, MI
Tournament Directors:  Steve Pettis, Alan Berget, George Deible
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Jesse Shields, 2nd - Josh Ehlich
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Zeth Bowerman, 2nd - Mike Jelinek
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Lucas Myers, 2nd - Bubba Creekmoore
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Josh Ehlich, 2nd - Randy Chappell
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Zeth Bowerman, 2nd - Randy Chappel
Men's Right Hand 63kg:  1st - Matt Bourdon, 2nd - Steven Atwood
Men's Right Hand 70kg:  1st - James Runyon, 2nd - Dan Blanchard
Men's Right Hand 78kg:  1st - Robertas, 2nd - Alan Berget
Men's Right Hand 86kg:  1st - Robertas, 2nd - Zeth Bowerman
Men's Right Hand 95kg:  1st - Rimas, 2nd - Jeremy Boyd
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Rob Graham, 2nd - Ropbert Bishop
Men's Left Hand 70kg:  1st - Dan Blanchard, 2nd - James Runyon
Men's Left Hand 78kg:  1st - Robertas, 2nd - B.J. Estep
Men's Left Hand 86kg:  1st - Robertas, 2nd - Zeth Bowerman
Men's Left Hand 95kg:  1st - Robertas, 2nd - Rimas
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Robert Bishop, 2nd - Craig Wirth
Women's Right Hand Open:  1st - Kristina, 2nd - Amy Estep
Women's Left Hand Open:  1st - Kristina, 2nd - Amy Estep

June 23, 2007 - Sanction # 943-07 - New England Armwrestling Championiships - Bristol, CT
Tournament Directors:  Chris Gangi & Tim Bresnan
Total Entries:  94
Kids 7 - 9 yrs:  1st - Bryce Dowdy, 2nd - Leonel Maxwell, Jr., 3rd - Caleb Hendricks, 4th - Samantha Gangi
Kids 10 - 12 yrs:  1st - Billy Gundrum, 2nd - Keleigh Kozuch, 3rd - Janisse Ramose, 4th - Alexia Maxwell, 5th - Megan Gangi
Teens:  1st - Reggie Kozuch, 2nd - Storm Chillino, 3rd - Billy Gundrum
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Tommy Russell, 2nd - Tim VanBlaricom, 3rd - Jared Kozuch
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Todd VanBlaricom, 2nd - Robert Baer, 3rd - Shane Elder
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Ray Berry, 2nd - Angelo Paiva, 3rd - Todd VanBlaricom
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Leonel Maxwell, 2nd - James Patterson, Jr., 3rd - Mark Kaminski
Men's Right Hand 70kg:  1st - Norm Devio, 2nd - Joe Lagasse, 3rd - Matt Gundrum
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Tony Patterson, 3rd - Shane Levesque
Men's Right Hand 86kg:  1st - Justin Kopa, 2nd - Rob Vigeant, 3rd - Tim Pasquale
Men's Right Hand 95kg:  1st - Steve Shoemaker, 2nd - Shane Gundrum, 3rd - Rick Couto
Men's Right Hand 105kg:  1st - Frank Kirst, 2nd - Carlos Beltran, 3rd - Scott Barber
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Luke Eldridge, 2nd - Matt Leisge, 3rd - Rob Vigeant, jr.
Men's Left Hand 70kg:  1st - Joe Lagasse, 2nd - Matt Gundrum, 3rd - Bobby Sholan
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Tony Patterson, 3rd - Ralph Petrozzaoli
Men's Left Hand 86kg:  1st - Rob Vigeant, 2nd - Todd VanBlaricom, 3rd - Justin Kopa
Men's Left Hand 95kg:  1st - Shane Gundrum, 2nd - Steve Shoemaker, 3rd - Ray Berry
Men's Left Hand 105kg:  1st - Frank Hirst, 2nd - Arthur Drewes, 3rd - Carlos Beltran
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Matt Leisge, 2nd - Rob Vigeant, Jr., 3rd - Luke Eldridge
Men's Masters Right Hand 86kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Rob Vigeant, 3rd - Scott Latella
Men's Masters Right Hand 86+kg:  1st - James Patterson, 2nd - Arthur Drewes, 3rd - Jerry Cowgill
Men's Novice Overall:  Leonel Maxwell
Men's Right Hand:  Luke Eldridge
Men's Left Hand:  Matt Leisge
Men's Masters Right Hand:  Ron Klemba

June 24, 2007 - Sanction # 951-07 - Power-Up Armwrestling Championiships - Lincoln, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Boys & Girls 6 yrs and under:  1st - Scotty Dixon, III, 2nd - Taylor Dixon
Boys & Girls 7 - 8 yrs:  1st - Josh Wilson, 2nd - Emmelie Hall, 3rd - Brittany Wilson
Boys 11 yrs:  1st - Colton Pinkenton, 2nd - Nolan Beck
Girls 11 - 12 yrs:  1st - Tori Lacy, 2nd - Mandy Holt
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Dameon Weixel
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Shawn Hall, 2nd - Rick Meyer, 3rd - Dameon Weixel
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - John Erbst, 2nd - Dwayne Northcutt, 3rd - Allen Jacobs
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - John Ullman, 2nd - Dwayne Northcutt, 3rd - Gary Shafer
Men's Right Hand 86kg:  1st - Tim Pokorny, 2nd - A.J. Oziah
Men's Right Hand 105kg:  1st - Tom Dixon, 2nd - Danny Long
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Tom Dixon, 2nd - Howard Lacy, 3rd - Danny Long
Men's Left Hand 70kg:  1st - Dameon Weixel
Men's Left Hand 86kg:  1st - Tim Pokorny, 2nd - Dameon Weixel, 3rd - Rick Meyer
Men's Left Hand 105kg:  1st - Danny Long, 2nd - Tom Dixon, 3rd - Allen Jacobs
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Howard Lacy, 2nd - Tom Dixon, 3rd - Danny Long
Women's Right Hand Open:  1st - Jessica Cziria, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Marsha Busse
Women's Left Hand Open:  1st - Misty Fritz, 2nd - Jessica Cziria, 3rd - Marsha Busse


June 30, 2007 - Sanction # 938-07 - 4th Annual Battle at the Beach Armwrestling Championships - Ft. Walton Beach, FL
Tournament Directors:  Charles Warmack & Carey Nick
Total Entries:  Adults / 121        Kids / 16
Kids 28kg:  1st - Josie Middleton, 2nd - Ethan Merritt, 3rd - Isaiah Hutchings
Kids 38kg:  1st - Josh Bath, 2nd - Matt Bath, 3rd - John Michael Coe
Kids 45kg:  1st - Gabriel Hutchings, 2nd - Rylee Merritt
Kids 50kg:  1st - Raelynn Hennerichs, 2nd - Carly Middleton
Kids 78kg:  1st - Dallas Hennerichs, 2nd - Cory Middleton
Kids 117kg:  1st - Jessica Browder, 2nd - Gabrielle Cranford
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Brandon Russakis, 2nd - Allen Gantreaux, 3rd - Ronnie Mapes, 4th - D.J. Rayfield
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - John Toups, 2nd - John Bruno, 3rd - Daniel O'Neal, 4th - John Automent
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Eric Gray, 2nd - Joseph Gay, 3rd - Randy Boudreaux, 4th - Rusty Montgomery
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Robert Matthews, 2nd - Charles Hoffman, 3rd - Ralston Moore, 4th - Todd King
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - John Toups, 2nd - Alex Miller, 3rd - Patrick Ellis, 4th - John Bruno
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Roy Minard, 2nd - Rusty Montgomery, 3rd - Nick Toups, 4th - Ryan Cook
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Robert Matthews, 2nd - John Ordonne, 3rd - Steven Adams, 4th - Charles Hoffman
Men's Right Hand 63kg:  1st - Brandon Russakis, 2nd - Dallas Hennerichs
Men's Right Hand 70kg:  1st - Brandon Russakis, 2nd - Pete Royal, 3rd - Ronnie Mapes
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Brandon Nuss, 4th - Daniel Worley
Men's Right Hand 86kg:  1st - Scot Hohrath, 2nd - Rusty Montgomery, 3rd - Ron Erdmann, 4th - Brandon Nuss
Men's Right Hand 95kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - James Battles, 3rd - Alper Cosar, 4th - Kelly Wintz
Men's Right Hand 105kg:  1st - Wilton Brock, 2nd - Lee Browning, 3rd - Brad Thibodeaux, 4th - Robert Matthews
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Britt Dunnigan, 2nd - Blaine Middleton, 3rd - Chuck Westberry, 4th - Steve Merritt
Men's Left Hand 63kg:  1st - Alex Miller, 2nd - D. J. Rayfield
Men's Left Hand 78kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Ryan Bath, 3rd - Ray Hennerichs, 4th - Daniel Worley
Men's Left Hand 86kg:  1st - Scot Hohrath, 2nd - Bryce Meaux, 3rd - Ron Erdmann, 4th - Rusty Montgomery
Men's Left Hand 95kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - Alper Cosar, 3rd - Kelly Wintz, 4th - Roy Minard
Men's Left Hand 105kg:  1st - Wilton Brock, 2nd - Lee Browning, 3rd - Robert Matthews, 4th - James Chancey
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Wilton Brock, 2nd - Lindley Keating, 3rd - Matt Bertrand, 4th - Chuck Westberry
Women's Right Hand 67kg:  1st - Gina Upton, 2nd - April Coe
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Pam Jones
Women's Left Hand 67kg:  1st - Gina Upton, 2nd - April Coe
Women's Left Hand 67+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Casey Martin
Team Championships:  1st - Jacksonville / 107pts, 2nd - Pole Barn Benders / 103pts, 3rd - Louisiana / 99pts
Outstanding Dedication Award:  Pete Royal
Challenge Matches:  Frank Hirst vs Steve Merritt - Hirst 2-0, Josh Bath vs Gabriel Hutchings / Bath 1-0

July 21, 2007 - Sanction # 948-07 - Cornhusker State Games Armwrestling Championships - Lincoln, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Youth Age 6 & under:  1st - Logan Herman, 2nd - Austin Hanel, 3rd - Jackson Lohmann, 4th - Connor Finn
Youth 7 - 9 yrs:  1st - Tanner Herman, 2nd - A.J. Forbers, 3rd - Christian Schimph, 4th - Jonah Schimph
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Nicholas Kabourek
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Armond Floyd, 2nd - Ryan Pokorny
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Tom Dixon, 2nd - Ethan Jordan, 3rd - A.J. Busse
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Eric Putnum, 2nd - Toke DeKoning, 3rd - Dameon Busse
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Eric Putnum, 2nd - Bryce Buggi, 3rd - Dave Hanson
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Brian Hegemann, 2nd - Don Olson, 3rd - Joe Armentrout
Men's Right Hand 86kg:  1st - Danny Long, 2nd - Tim Pokorny, 3rd - Magomet Tambiev
Men's Right Hand 86+kg:  1st - Cliff Hall, 2nd - Tom Dixon, 3rd - Scott Lohmann
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Tim Pokorny, 2nd - Dave Hanson, 3rd - Justin Geyza
Men's Novice Left Hand 86+kg:  1st - Brian Hegemann
Men's Left Hand 86kg:  1st - Danny Long, 2nd - Dameon Busse, 3rd - Magomet Tambiev
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Adam Hoing, 3rd - Tom Dixon
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Katie Adkins, 2nd - Skylar Green, 3rd - Jacquelyn Paul
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Jessy Cziria-Eddy, 2nd - Samantha Kabourek, 3rd - RaeJean Steele, 4th - Skylar Green
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Misty Fritz
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Jessy Cziria-Eddy, 2nd - Rae Schultz, 3rd - Paula Matusiak
Women's Right Hand Open:  1st - Misty Fritz, 2nd - Rae Schultz, 3rd - Marsha Busse
Women's Novice Left Hand Open:  1st - Misty Fritz, 2nd - Paula Matusiak, 3rd - Rae Schultz
Women's Left Hand Open:  1st - Misty Fritz, 2nd - Marsha Busse, 3rd - Andrea Paul

July 28, 2007 - Sanction # 939-07 - 2007 Michigan State Armwrestling Championships - Ionia, MI
Tournament Director:  George Deible
Entries:  132
Boys & Girls 5 yrs & Under:  1st - Chleo Blanchard
Boys & Girls 6 - 9 yrs:  1st - Trevor Piggott, 2nd - Bryan Medina, 3rd - Talor Zambrano
Boys & Girls 10 - 12 yrs:  1st - Molly DeJohn, 2nd - Trenton Zambrano, 3rd - Brandon Bush
Boys 13 - 17 yrs Right Hand 57kg:  1st - Cory Crews
Boys 13 - 17 yrs Right Hand 70kg:  1st - Samual Bowling, 2nd - Bryce Whittle, 3rd - Jacob Thompson
Boys 13 - 17 yrs Right Hand 86kg:  1st - Phillip Lange, 2nd - Josh Echlich, 3rd - Ryan Hanacek
Boys 13 - 17 yrs Right Hand 86+kg:  1st - Kyle Bowerman
Girls 13 - 17 yrs Right Hand 57kg:  1st - Samantha Bourdon
Girls 13 - 17 yrs Right Hand 57+kg:  1st - Ashley Blanchard, 2nd - Samantha Bourdon
Men's Right Hand 63kg:  1st - Scott White, 2nd - Matt Bourdon, 3rd - Steve Atwood, 4th - Troy Cressman
Men's Right Hand 70kg:  1st - Alan Berget, 2nd - Dan Blanchard, 3rd - James Runyon, 4th - Rolando Flores
Men's Right Hand 78kg:  1st - Brad Bakhan, 2nd - Robertas Prozivalskis, 3rd - Danny Short, 4th - Carl Novak
Men's Right Hand 86kg:  1st - Greg Wilson, 2nd - Valdas, 3rd - Ben White, 4th - Phillip Lange
Men's Right Hand 95kg:  1st - Nick Hill, 2nd - Mike Otey, 3rd - Zeth Bowerman, 4th - Dan Kekstadt
Men's Right Hand 105kg:  1st - John Creekmore, 2nd - Mark Klein, 3rd - Jerry Chitwood, 4th - Dan White, Jr.
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Robert Bishop, 2nd - Michael Knill, 3rd - Brian Bowerman, 4th - Dan Bennett
Men's Left Hand 70kg:  1st - James Runyon, 2nd - Drew Dominique, 3rd - Matt Bourdon, 4th - Alan Berget
Men's Left Hand 78kg:  1st - Scott Hazelwood, 2nd - Robertas Prozivalskis, 3rd - Nick Bowerman, 4th - Kyle Knapp
Men's Left Hand 86kg:  1st - Valdas, 2nd - Dan Vertalka, 3rd - Greg Wilson, 4th - Phillip Lange
Men's Left Hand 95kg:  1st - Robert Knapp, 2nd - Jeremy Boyd, 3rd - Nick Hill, 4th - Aaron Easter
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Robert Bishop, 2nd - John Creekmore, 3rd - Corey Sanborn, 4th - Dan Bennett
Women's Right Hand 67kg:  1st - Megan Short, 2nd - Samantha Bourdon
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Margie Bartz
Women's Left Hand Open:  1st - Margie Bartz
Men's Right Hand Cash Class 78kg:  1st - Brad Bakhan, 2nd - Robertas Prozivalskis, 3rd - Kyle Knapp, 4th - Mike Perez
Men's Right Hand Cash Class 95kg:  1st - Dan Whittle, 2nd - Rod Sellers, 3rd - Jeremy Boyd, 4th - Greg Wilson
Men's Right Hand Cash Class 95k+kg:  1st - Mike Bowling, 2nd - John Creekmore, 3rd - Robert Bishop, 4th - Larry Klein
Men's Left Hand Cash Class 95+kg:  1st - Robert Bishop, 2nd - Mike Bowling, 3rd - John Creekmore, 4th - Robertas Prozivalskis
Team Championship:  1st - Team S.H.P, 2nd - Hit Squad, 3rd - White Pullers

August 10, 2007 - Sanction # 953-07 - Addison County Fair & Field Days - New Haven, VT
Tournament Directors:  Karen Curavoo & Bill Sinks
Men's Right Hand 63kg:  1st - Brad Sargent, 2nd - Nick Trudeau, 3rd - Bob Mitchell
Men's Right Hand 70kg:  1st - Glen Tupper, 2nd - Kris Mikels, 3rd - Matt Gundrum
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ken McKinney, 2nd - Bill Beeman, 3rd - Matt Bourgeois
Men's Right Hand 86kg:  1st - Scott Latella, 2nd - George Sheldrick, 3rd - Greg Sharon
Men's Right Hand 95kg:  1st - Ray Darling, 2nd - Shane Gundrum, 3rd - Tony Niemo
Men's Right Hand 105kg:  1st - Frank Hirst, 2nd - David Spencer, 3rd - Walter Stalker
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Frank Hirst, 2nd - Skip Hasbrook, 3rd - George Sheldrick
Men's Left Hand 70kg:  1st - Matt Gundrum, 2nd - Lucci Wilson, 3rd - Glenn Tupper
Men's Left Hand 86kg:  1st - Greg Sharon, 2nd - Ken McKinney, 3rd - Brayton Gillett
Men's Left Hand 95kg:  1st - Ray Darling, 2nd - Tony Niemo, 3rd - Shane Gundrum
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Frank Hirst, 2nd - Brian Clark, 3rd - Socrates Fronhoffer
Women's Right Hand 67kg:  1st - Jessalyn Gillett, 2nd - Marie Barna, 3rd - Pam Ducharme
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Angela Sheldon, 2nd - Jessalyn Gillett, 3rd - Tosha Whittemore

August 18, 2007 - Sanction # 947-07 - South Dakota State Riverboat Festival Armwrestling Championships - Yankton, SD
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Competitors:  Youth / 44        Adult / 45
Entries:  146
Boys & Girls 4 yrs & Under:  1st - Brady Huether, 2nd - Gabriel Diggs, 3rd - Jayden Lightner, 4th - Alexis Josten
Boys & Girls 5 - 6 yrs:  1st - Austin Hanel, 2nd - Cade Happold, 3rd - Steve Backer, 4th - Layne Sheirs
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Chandler Lee, 2nd - Zuin Happold, 3rd - Max Zentz, 4th - Chuck Adkins
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Andrew Engles, 2nd - Alex McLaury, 3rd - Chet Peterson, 4th - Mason Binneboese
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Briar Peterson, 2nd - Chaey White, 3rd - Tanner Ovre
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Tom Dixon, 2nd - Austin Ovre, 3rd - Josh Sailer, 4th - Trae Fuller
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Josh Wickre, 2nd - Robby Ryan, 3rd - Derrick Lande
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Anthony Rederth, 2nd - Cody Schroeder, 3rd - Tim Fryer
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Adam Hoing, 2nd - Wyatt hines, 3rd - Cody Ovre
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Adam Hoing, 2nd - Gabe Hathaway, 3rd - Kyle Mulder
Men's Right Hand 70kg:  1st - Josh Wickre, 2nd - Jeremy Engles, 3rd - Robby Ryan
Men's Right Hand 86kg:  1st - Jim Larson, 2nd - Josh Wickre, 3rd - Jeremy Engles
Men's Right Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Adam Hoing, 3rd - Ron Zimmerman
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Danny Long, 3rd - Cliff Hall
Men's Left Hand 70kg:  1st - Josh Wickre, 2nd - Robby Ryan, 3rd - Colte Haines
Men's Left Hand 86kg:  1st - Bailey Grolewold, 2nd - Josh Wickre, 3rd - Jeff Cerny
Men's Left Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Chris Josten, 3rd - Adam Hoing
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Chris Josten, 3rd - Cliff Hall
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Erin White, 2nd - Sandy Wade, 3rd - Teagan Brown, 4th - Lyndsay Sylvester
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Kelia Barta, 2nd - Becca Red Lighting
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Kaellee Anderson, 2nd - Keana Blaine, 3rd - Courtney Wagner, 4th - Katie Adkins
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Misty Fritz, 2nd - Shandra Adkins
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Lori Schaefer, 2nd - Samantha Wade, 3rd - Paula Matusiak
Women's Right Hand 67kg:  1st - Val Hall, 2nd - Kate Wickre, 3rd - Sara Zimmerman
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Lori Schaefer, 2nd - Joette Peterson, 3rd - Paula Matusiak
Women's Left Hand Open:  1st - Joette Peterson, 2nd - Samantha Wade, 3rd - Paula Matusiak

August 25, 2007 - Sanction # 940-07 - 2007 Washington State Armwrestling Championships - Kennewick, WA
Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Entries:  187
Kids 5 - 7 yrs:  1st - Davina Trujillo, 2nd - Dylan Parcels, 3rd - Paul Ellis
Kids 8 - 10 yrs:  1st - Ashley Parcels, 2nd - Drew Dickinson, 3rd - Nicole Mussachia
Kids 11 - 12 yrs:  1st - Tony Toscano, 2nd - Marcus Bailey, 3rd - Clayton Johnson
Teen Guys Right Hand 13 - 15 yrs:  1st - Devin Homer, 2nd - Nathan Ottley, 3rd - Marcus Bailey
Teen Guys Right Hand 16 - 18 yrs:  1st - Skyler Keeton, 2nd - Ernesto Toscano, 3rd - Jeffrey Scott
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Tanner Williams, 2nd - Destin Boyd, 3rd - James Stephen
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Chief Smith, 2nd - Kevin Batterberry, 3rd - David Trujillo
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Kyle Darby, 2nd - Jacob Bradley, 3rd - Mike Knighten
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Ryan Phipps, 2nd - Christopher Williams, 3rd - Chris Abrams
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Steve Dearinger, 2nd - Jared Warnicke, 3rd - Allan Melvin
Men's Right Hand 70kg:  1st - Dave Hicks, 2nd - Jerry Gray, 3rd - James Stephen
Men's Right Hand 78kg:  1st - Matle McDaniel, 2nd - Juan Robles, 3rd - Chief Smith
Men's Right Hand 86kg:  1st - Anthony DallAntonia, 2nd - Herman McCoy, 3rd - Travis Miller
Men's Right Hand 95kg:  1st - George Weaver, 2nd - John Stanton, 3rd - Chuck Owen
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - John Shaw, 3rd - Brent Parcels
Men's Masters Right Hand 86kg:  1st - Dave Hicks, 2nd - Herman McCoy, 3rd - Wayne Fredrickson
Men's Masters Right Hand 86+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Andy Medak, 3rd - Matthew Miller
Teen Guys Left Hand 16 - 18 yrs:  1st - Shane Rencehauser, 2nd - Chris Wood
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Shane Felton, 2nd - Matt Rolley, 3rd - James Stephen
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Chief Smith, 2nd - Jake Bagby, 3rd - Zak Zunker
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Kyle Darby, 2nd - Daryl O'Neil, 3rd - Jake Bagby
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Ryan Phipps, 2nd - Christopher Williams, 3rd - Matthew Miller
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Will Rencehausen, 2nd - John St. Aubin
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jerry Gray, 2nd - Shane Felton, 3rd - Matt Rolley
Men's Left Hand 78kg:  1st - Matle McDaniel, 2nd - Todd Miller, 3rd - Juan Robles
Men's Left Hand 86kg:  1st - Anthony DallAntonia, 2nd - Travis Miller, 3rd - Tim Tallmadge
Men's Left Hand 95kg:  1st - George Weaver, 2nd - Chuck Owen, 3rd - John Stanton
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Andy Medak, 3rd - John Shaw
Teen Girls Right Hand Open:  1st - Kristyn Long, 2nd - Skylar English
Women's Right Hand 67kg:  1st - Krystyn Long, 2nd - Melanie Dickinson, 3rd - Brittaney Casper
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Kristyn Long, 2nd - Isbella Trujillo
Teen Girls Left Hand Open:  1st - Kristyn Long, 2nd - Alexis Melvin
Most Improved Armwrestler 2007:  Ryan Phipps
Washington Armwrestler of the Year:  Andy Medak

August 25, 2007 - Sanction # 954-07 - Southeastern Armwrestling Championships - Ft. Walton Beach, FL
Tournament Director:  Steve Merritt
Entries:  Adult / 180        Kids / 26
Boys & Girls 4 - 5 yrs:  1st - Kazia Gaines, 2nd - Hannah Wintz, 3rd - Jacey Taylor
Boys & Girls 6 - 7 yrs:  1st - Ethan Merritt, 2nd - Ian Shelters, 3rd - Jesse Hoffman
Boys 8 - 10 yrs:  1st - B.J. Whitfield, 2nd - Gabriel Hutchings, 3rd - Matt Bath
Boys 11 - 13 yrs 35kg:  1st - Josh Bath, 2nd - John Michael Coe
Boys 11 - 13 yrs 35+kg:  1st - Justin Ordonne, 2nd - Nick Hoffman
Boys 14 - 17 yrs:  1st - Nick Hoffman
Girls 8 - 10 yrs:  1st - Samantha Hoffman, 2nd - Shelby Shelters, 3rd - Briana Crowe
Girls 11 - 13 yrs:  1st - Gabrielle Cranford, 2nd - Taylor Lindley, 3rd - Tabatha Higginbotham
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Brandon Russakis, 2nd - Jonathan Kennedy, 3rd - Steve Samble
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - John Toups, 2nd - Matt Shelters, 3rd - Patrick Ellis
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Mike Cook, 2nd - Ryan Cook, 3rd - Matt Boyer
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Randy Boudreaux, 2nd - Max Moore, 3rd - Ryan Cook
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Todd Broome, 2nd - Brad Young, 3rd - Matt Miller
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Tim McPherson, 2nd - Charles Hoffman, 3rd - Louis Glisson
Men's Right Hand 63kg:  1st - Brandon Russakis, 2nd - Steve Samble
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Jason Bushnell
Men's Right Hand 78kg:  1st - Kyle Lenoir, 2nd - Robert Russakis, 3rd - John Toups
Men's Right Hand 86kg:  1st - Chad Silvers, 2nd - Eric Wolfe, 3rd - Shane Alger
Men's Right Hand 95kg:  1st - James Battles, 2nd - Terry Burgin, 3rd - John Plantholt
Men's Right Hand 105kg:  1st - Todd Hutchings, 2nd - Lee Browning, 3rd - Steve Merritt
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Boby Hopkins, Jr., 3rd - Britt Dunigan
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Brandon Russakis, 2nd - Jason Arceneaux, 3rd - Alex Miller
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - John Toups, 2nd - Dane Vincent, 3rd - Matt Shelters
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Randy Boudreaux, 2nd - Ray Minard, 3rd - Eric Gray
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Chuck Hoffman, 2nd - Phillip Aderhold, 3rd - Joe Hunt
Men's Left Hand 63kg:  1st - Brandon Russakis, 2nd - Jason Arceneaux
Men's Left Hand 70kgL:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Jaosn Rivas, 3rd - Jason Bushnell
Men's Left Hand 78kg:  1st - Kyle Lenoir, 2nd - Danial Worley, 3rd - Robert Russakis
Men's Left Hand 86kg:  1st - Chad Silvers, 2nd - Shane Alger, 3rd - Tom Faas
Men's Left Hand 95kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Jason Planthold, 3rd - Roy Minard
Men's Left Hand 105kg:  1st - Todd Hutchings, 2nd - Lee Browning, 3rd - Karl Stanley
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Bobby Hopkins, Jr., 3rd - Karl Stanley
Men's Masters Right Hand 86kg:  1st - Eric Wolfe, 2nd - Tom Faas, 3rd - Lee Culpepper
Men's Masters Right Hand 86+kg:  1st - James Battles, 2nd - Charles Cook, 3rd - Johnny Ordonne
Men's Masters Left Hand 86kg:  1st - Tom Faas, 2nd - Lee Culpepper
Men's Masters Left hand 86+kg:  1st - Charles Cook, 2nd - John Shipes, 3rd - Frank Bean
Women's Right Hand 60kg:  1st - Amber Haney, 2nd - Laura Kocher, 3rd - Roxanne Miller
Women's Right Hand 83kg:  1st - April Coe, 2nd - Alida Russakis, 3rd - Roxanne Miller
Women's Right Hand 83+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Casey Martin, 3rd - Kaylee Stoflet
Women's Left Hand 60kg:  1st - Roxanne Miller
Women's Left Hand 83kg:  1st - Alida Russakis
Women's Left Hand 83+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Casey Martin, 3rd - Haylee Stoflet
Men's Novice Right Hand Open:  1st - John Toups
Men's Overall Right Hand 86kg:  1st - Chad Silvers, 2nd - Kyle Lenoir, 3rd - Jason Rivas
Men's Overall Right Hand 86+kg:  1st - Todd Hutchings, 2nd - Ron Bath, 3rd - Lee Browning
Men's Overall Left Hand 86kg:  1st - Chad Silvers
Men's Overall Right Hand 86+kg:  1st - Todd Hutchings
Women's Overall Right Hand Open:  1st - Beth Westberry
Championship Team:  Pole Barn Benders

September 8, 2007 - Sanction # 952-07 - Virginia State Championships - Onancock, VA
Tournament Director:  John Thornes
Men's Right Hand 70kg:  1st - Marc Michael, 2nd - Justin Holbrook, 3rd - Justin Belote
Men's Right Hand 86kg:  1st - Gary Kessler, 2nd - Isaiah Tomlin, 3rd - Sean Shea
Men's Right Hand 105kg:  1st - Chris Heath, 2nd - Ray Berry, 3rd - Randy Stanaway
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Richard Spencer, 2nd - Shawn Turner, 3rd - Giles Russell
Challenge Matches:  Ray Berry vs Steve Stanaway - Stanaway 2:0, Chris Heath vs Gary Kessler - Kessler 2:1
September 29, 2007 - Sanction # 959-07 - September Slam Down Armwrestling Challenge - Bristol, CT
Tournament Director:  Chris Gangi
Entries:  57
Kids 4 - 6 yrs:  1st - Jaylin Couto
Kids 7 - 9 yrs:  1st - Nick Daigle, 2nd - Ezekiel Marquez, 3rd - Samantha Gangi, 4th - Leonel Maxwell, Jr., 5th - Jaylin Couto
Teens:  1st - Tyler Brooks, 2nd - Ben Legan
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Robert Baer, 2nd - Ken MacDonald, 3rd - David Gago
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Max Maxwell, 2nd - Adam Link, 3rd - Bob Paradis
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Tony Patterson
Men's Right Hand 86kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Justin Kopa, 3rd - Todd VanBlaricom
Men's Right Hand 95kg:  1st - Ron Ermini, 2nd - Charles Link, 3rd - Scott Barber
Men's Right Hand 105kg:  1st - Arthur Drewes, 2nd - Carlos Beltran, 3rd - Charles Link
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Max Maxwell, 2nd - Dan Sorrese, 3rd - Harry Bean
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Tony Patterson
Men's Left Hand 95kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Ron Ermini, 3rd - Todd VanBlaricom
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Tony Patterson, 2nd - Harry Bean, 3rd - Bob Paradis
Men's Masters Open:  1st - Ron Klemba, 2nd - Harry Bean, 3rd - Arthur Drewes
Overall Right Hand:  Max Maxwell
Overall Left Hand:  Tony Paterson

December 8, 2007 - Sanction # 932-06 - 2007 Florida State Armwrestling Championships - Jacksonville, FL
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Total Entries:  237
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Kyle Hydeman, 2nd - Josh Erdman, 3rd - Thomas Egan
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Max Moore, 2nd - Dan Martin, 3rd - John Authement
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Louis Glisson, 2nd - Matt Farmer, 3rd - Phillip Aderhold
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Mark Harrison, 3rd - Rick Laton
Men's Right Hand 78kg:  1st - John Toups, 2nd - Robert Russakis, 3rd - Danial Worley
Men's Right Hand 86kg:  1st - Scot Hohrath, 2nd - Steve Demelo, 3rd - Chris Mehegan
Men's Right Hand 95kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Robert Matthews, 3rd - Max Moore
Men's Right Hand 105kg:  1st - Jim Northern, 2nd - P.J. Rizzo, 3rd - Karl Stanley
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Wilton Brock, 2nd - Harry Bean, 3rd - Chuck Westberry
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Thomas Egan, 2nd - Kyle Hydeman, 3rd - D.J. Rayfield
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Dan Martin, 2nd - Darnel Burris, 3rd - Matt Miller
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - John Rose, 2nd - John Patrick, 3rd - Phillip Aderhold
Men's Left Hand 78kg:  1st - Danial Worley, 2nd - Robert Russakis, 3rd - James Edmonds
Men's Left Hand 86kg:  1st - Scot Hohrath, 2nd - Steve Demelo, 3rd - Anthony Schuenemeyer
Men's Left Hand 95kg:  1st - Mike Lewis, 2nd - Jerry Cole, 3rd - Robert Matthews
Men's Left Hand 105kg:  1st - P.J. Rizzo, 2nd - Karl Stanley, 3rd - Kurt Vickers
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Wilton Brock, 2nd - Harry Bean, 3rd - Chuck Westberry
Women's Right Hand 67kg:  1st - Stephanie Farabee
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Terri Olliff, 3rd - Cindy Looney
Women's Left Hand Open:  1st - Beth Westberry, 2nd - Casey Martin, 3rd - Stephanie Farabee
Men's Mega Right Hand 95kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - James Battles, 3rd - Terry Burgin
Men's Mega Left Hand 95kg:  1st - Alper Cosar, 2nd - Jerry Cole, 3rd - Darnel Burris

Click here to go to 2006 Event Results

 
Click here to go to 2005 Event Results

 
Click here to go to 2004 Event Results

 
Click here to go to 2003 Event Results

 
Click here to go to 2002 Event Results

 
Click here to go to 2001 Event Results

 
Click here to go to 2000 Event Results

 
Click here to go to 1999 Event Results

 
Click here to go to 1998 Event Results

 
your contest results

 
Copyright © 2006 American Armsport Association, Inc.
All Rights Reserved. Users of this site agree to be bound by the terms of the American Armsport Association Site Rules and Regulations.
Back to Main Page