AmericanArmwrestling Association

1998 Event Results
March 1998
March 6 - 8, 1998 - AAA Sanction - Arnold Schwarzenegger Armwrestling Challenge - Columbus, OH - Invitation Only
Tournament Director: Fairfax Hackley
Sponsor: Arnold Schwarzennegger
Scorekeeper: Butch Bonnier
Referees: Steve Stanaway, Karen Bean
Entries: 24
Awards: Men's 165 1st place - $500, Men's 198 1st place - $500, Men's 198+ 1st place - $1000
Men's 165 : 1st - Andrew Rhodes, 2nd - Matt Harris
Men's 198 : 1st - Robert Redden, 2nd - Arthur Drewes
Men's 198+ : 1st - Jerry Cadorette, 2nd - Eric Woelfel 


April 1998
April 4 - Sanction # 297-98 - Your Call Pub Championships - Indianapolis, In
Tournament Directors : Tom Fidler, Tim Trusler
Men's Right Hand 70kg : 1st - Shawn Faber, 2nd - Terry Richards, 3rd - Tony Wilson
Men's Right Hand 80kg : 1st - Rick Firsch, 2nd - Brad Hall, 3rd - Dwayne Cox
Men's Right Hand 90kg : 1st - Mike West, 2nd - Joe Quinlist, 3rd - Tom Whitaker
Men's Right Hand 100kg : 1st - Joe Quinlist, 2nd - Tom Whitaker, 3rd - Tony Hotopp
Men's Right Hand 100+kg : 1st - Denny Marcinko, 2nd - Mike Morgan, 3rd - Bruce Caudill

Men's Left Hand 90kg : 1st - Tony Villa, 2nd - Mike West, 3rd - Rick Firsch
Men's Left Hand 90+kg : 1st - Tony Villa, 2nd - Fred Firsch, 3rd - Doug Hampton

Women's Right Hand 60kg : 1st - Ev Wroblewski, 2nd - Meshia Randal, 3rd - Angie Payne
Women's Right Hand 70kg : 1st - Ev Wroblewski, 2nd - Kathy Kowal, 3rd - Nancy Crawford
Women's Right Hand 70+kg : 1st - Susan Jones, 2nd - Heather McSherry, 3rd - Kathy Kowal 

April 18 - Sanction # 298-98 - Delaware State Championships - The Big Kahuna, Wilmington, DE
Tournament Directors: Kathy New, Harry O'Neill, Tyrone Fields
Scorekeepers: Raymond New, Chris O'Neill
Referees: Steve Stanaway, Mike Mignogna
Announcer: Gizmo
Entries: 100
Awards: Men's & Women's Open Right Hand, 1st place $300 & Championship Jacket, 2nd place $200, 3rd place $100
Men's Left Hand, 1st place $100, 2nd place $75, 3rd place $50
Men's Novice 75kg : 1st - Bill Maenze , 2nd - Marc Orapallo, 3rd - Marcus Clark
Men's Novice 90kg : 1st - Adam Silver, 2nd - Robert Binnion, 3rd - Steve Black
Men's Novice 90+kg : 1st - Lewis Corbin, 2nd - Ralph Brock, 3rd - Kevin Schneider

Men's Left Hand 80kg : 1st - Dave Patton, 2nd - Bob Sawick, 3rd - Shane Ellsessor
Men's Left Hand 90kg : 1st - Frank Travisano, 2nd - Chris Rummage, 3rd - Robert Binnion
Men's Left Hand 90+kg : 1st - Jerry Cadorette, 2nd - David Nero, 3rd - Keith Faulkner

Men's Right Hand 70kg : 1st - Dave Lynn, 2nd - Milt Christmas, 3rd - Jason Hootman
Men's Right Hand 80kg : 1st - Andrew Rhodes, 2nd - Dave Patton, 3rd - Jerry Cole
Men's Right Hand 90kg : 1st - Bill Brzenk, 2nd - Jason Vale, 3rd - Art Ebeling
Men's Right Hand 100kg : 1st - Andrew Rhodes, 2nd - Frank Travisano, 3rd - Bill Brzenk
Men's Right Hand 100+kg : 1st - Jerry Cadorette, 2nd - Dave Marrocco, 3rd - Don Vincent

Women's Right Hand 60kg : 1st - Chrissy Baliko, 2nd - Kim Stinson, 3rd - Rebecca Russ
Women's Right Hand 60+kg : 1st - Barb Zalepa, 2nd - Elaine Blik, 3rd - Theresa Brian 

April 18 - Sanction # 285-98 - Lear Jet's Championships - Kearney, NE
Tournament Director : Mary McConnaughey
Competitors : 26
Entries : 52
Men's Novice 70kg : 1st - Jamie Walrath, 2nd - Jason Tappendick, 3rd - Lyle Foster
Men's Novice 80kg : 1st - Jason Fox, 2nd - Jason Ellingson, 3rd - Delroy Fischer
Men's Novice 90kg : 1st - Kenny Smallcomb, 2nd - Doug Brecht, 3rd - Troy Probert
Men's Novice 90+kg : 1st - Joshua Vasquez, 2nd - Thad Ackerman, 3rd - Richard Attebury 
Men's Left Hand 90kg : 1st - John Zvezdich, 2nd - Kevin Harris, 3rd - Delroy Fischer
Men's Left 90+kg : 1st - Matt Klingsporn, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Thad Ackerman 
Men's Right Hand 70kg : 1st - Kevin Harris, 2nd - Jason Tappendick, 3rd - Lyle Foster
Men's Right Hand 80kg : 1st - John Zvezdich, 2nd - Delroy Fischer
Men's Right Hand 90kg : 1st - Kevin Harris, 2nd - Kenny Smallcomb, 3rd - John Zvezdich
Men's Right Hand 90+kg : 1st - Matt Klingsporn, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Joshua Vasquez 
Women's Left Hand Open : 1st - Margie Worden, 2nd - Andrea Attebury
Women's Right Hand 55kg : 1st - Chasity Griffis, 2nd - Lisa Hall
Women's Right Hand 70kg : 1st - Margie Worden, 2nd - Chasity Griffis, 3rd - Lisa Hall 
1st Place Team : Lisa Hall, Richard Attebury, Matt Klingsport, John Zvezdich 

April 25 - Sanction # 303-98 - Tennessee State Championships - Morristown, TN
Tournament Directors : Frank & Karen Bean
Scorekeeper : Noelle Bean
Referees : Steve Stanaway, David Randall, Karen Bean
Entries : 76
States Represented : Illinois, Tennessee, Virginia, Louisiana, Georgia, Ohio, South Carolina, New Jersey, Kentucky, Alabama, North Carolina
Awards : Plaques 1st thru 3rd all divisions, Men's & Women's Open Right Hand - 1st place, $100, Men's Open Left Hand - 1st place $50
Men's Novice 75kg : 1st - Phillip Whitted, 2nd - Jason Einhorn,
Men's Novice 90kg : 1st - Homer Barfield, 2nd - Mark O'Laughlin, 3rd - Kevin Sweeney
Men's Novice 90+kg : 1st - Darian Nix, 2nd - Shawn Gillespie, 3rd - Maurice Tolar 
Men's Right Hand 70kg : 1st - Ray Hennericks, 2nd - Phillip Whitted, 3rd - Gene Dunn
Men's Right Hand 75kg : 1st - Matt Harris, 2nd - Craig Tullier, 3rd - Greg Wilson
Men's Right Hand 80 kg : 1st - Chad Silvers, 2nd - Joshua Daniels, 3rd - Blake Higginbotham
Men's Right Hand 90 kg : 1st - Fritz Corry, 2nd - Mike Tucker, 3rd - Kent Shepherd
Men's Right Hand 100kg : 1st - Ron Bath, 2nd - George Horton
Men's Right Hand 100+kg : 1st - Ron Bath, 2nd - David Randall, 3rd - Bob Sutton 
Men's Left Hand 75kg : 1st - Chad Silvers, 2nd - Ricky Bullington, 3rd - Gene Dunn
Men's Left Hand 90kg : 1st - Pat Beare, 2nd - Fritz Corry, 3rd - Homer Barfield
Men's Left Hand 90+kg : 1st - Ron Bath, 2nd - Mike Davis, 3rd - Bob Sutton 
Women's Open : 1st - Marsha Eanes 

MAY 1998
May 9 - Sanction # 286-98 - Bushwacker's Championships IV - Ralston, NE
Tournament Director : Mary McConnaughey
Individual Entries : 41
Team Entries : 6
Men's Novice 70kg : 1st - J.P. Nadrchal, 2nd - Jason Covey
Men's Novice 90kg : 1st - Jim Aiello, 2nd - Jim Dimmitt, 3rd - Chad Miller
Men's Novice 90+kg : Matt Siperly, 2nd - Lohn Roenfeld, 3rd - Rob Ridnour 
Men's Right Hand 70kg : 1st - Jim Aiello, 2nd - Jason Meng
Men's Right Hand 80kg : 1st - Bob Griffis, 2nd - Brian Stevenson, 3rd - Eric Book
Men's Right Hand 90kg : 1st - Tom New, 2nd - Bob Griffis, 3rd - Earl Nosekabel
Men's Right Hand 90+kg : 1st - Chris Morgal, 2nd - Billy Weis, 3rd - Cliff Hall 
Men's Left Hand 75kg : 1st - Brian Stevenson, 2nd - Jim Aiello, 3rd - Jason Meng
Men's Left Hand 90kg : 1st - Tom New, 2nd - Brian Stevenson, 3rd - Jim Dimmitt
Men's Left Hand 90+kg : 1st - Chris Morgal, 2nd - Billy Weis, 3rd - Cliff Hall 
Women's Right Hand 55kg : 1st - Chasity Griffis, 2nd - Lisa Hall
Women's Right Hand 70kg : 1st - Joette Peterson, 2nd - Tressa Brooner, 3rd - Chasity Griffis
Women's Right Hand 70+kg : 1st - Joette Peterson, 2nd - Nancy Leland, 3rd - Tressa Brooner
Women's Left Hand Open : 1st - Joette Peterson, 2nd - Nancy Leland, 3rd - Tressa Brooner 
1st Place Team : Tressa Brooner, Chris Morgal, Matt Siperly, Brian Stevenson 

May 30, 1998 - Sanction # 312-98 - 1st Annual Moe-Mentums Armwrestling Championships - Gloversville, NY
Tournament Director : Ray Darling
Awards : 1st thru 3rd trophies - Men's Right Hand 1st - $100, 2nd - $50, 3rd - $25
Men's Novice 75kg : 1st - Adam Wemple, 2nd - John Dennison, 3rd - Dan Wiltey
Men's Novice 90kg : 1st - Rob Sasso, 2nd - Joe McRedmond 
Men's Right Hand 70kg : 1st - Norm Devio, 2nd - Scott Latella, 3rd - Greg Hoffman
Men's Right Hand 80kg : 1st - Bucky Keller, 2nd - Socrates Fronhofer, 3rd - Jeremy Durfee
Men's Right Hand 90kg : 1st - Eric Roussin, 2nd - Ralph Pizzuto, 3rd - Rob Sasso
Men's Right Hand 100kg : 1st - Jim Martel, 2nd - John Ruggerio, 3rd - Wayne Seliq
Men's Right Hand 100+kg : 1st - Fred Decker, 2nd - Al Leger, 3rd - Mike Shaddock 
Men's Left Hand 80kg : 1st - Socrates Fronhofer, 2nd - Norm Devio, 3rd - Tim Stinson
Men's Left Hand 80+kg : 1st - Fred Decker, 2nd - Jim Martel, 3rd - John Ruggerio 

May 31, 1998 - Sanction # 302-98 - Pennsylvania State Championships - Pittston Mall, PA
Tournament Director : Tom Simko
Men's Novice 75kg : 1st - Kevin Stark, 2nd - Marc Oropallo, 3rd - Charlie Shoemaker
Men's Novice 90kg : 1st - Steve Shoemaker, 2nd - Victor Sargent, 3rd - Brandon Dzock
Men's Novice 90+kg : 1st - Kevin Schneider, 2nd - David Weakland, 3rd - Gerard Lacey 
Men's Right Hand 65kg : 1st - Jay Rackard, 2nd - Milt Christmas, 3rd - Tom Simko
Men's Right Hand 70kg : 1st - Mike Surplus, 2nd - Milt Christmas, 3rd - Ryan Ross
Men's Right Hand 80kg : 1st - Bucky Keller, 2nd - Harry O'Neill, 3rd - Kevin Stark
Men's Right Hand 90kg : 1st - Frank Travisano, 2nd - Mike Ondrovic, 3rd - Shayne Ellsessor
Men's Right Hand 100kg : 1st - Travis Bagent, 2nd - Glenn Biscarr, 3rd - Byron Royer
Men Right Hand 100+kg : 1st - Travis Bagent, 2nd - Kevin Schneider, 3rd - Ron Tomko 
Men's Left Hand 75kg : 1st - Mike Clark, 2nd - Charlie Shoemaker, 3rd - Ryan Ross
Men's Left Hand 90kg : 1st - Shayne Ellsessor, 2nd - Frank Travisano, 3rd - Joe Amoroso
Men's Left Hand 90+kg : 1st - David Weakland, 2nd - Travis Bagent, 3rd - Kevin Schneider 
Women's Right Hand 60kg : 1st - Kelly Danko, 2nd - Michelle Taubert, 3rd - Dawn Gorcenski
Women's Right Hand 60+kg : 1st - Kelly Danko, 2nd - Kristen Hohl, 3rd - Kim Travisano 

JUNE 1998
June 6, 1998 - Sanction # 315-98 - Your Call Armwrestling Championships II - Greenwood, IN
Tournament Director : Tim Trusler
Men's Right Hand 70kg : 1st - Bryan Marshall, 2nd - Ed High, 3rd - Tony Wilson
Men's Right Hand 80kg : 1st - Andrew Rhodes, 2nd - Matt Stout, 3rd - Greg Wilson
Men's Right Hand 90kg : 1st - James Horne, 2nd - Rex Davidson, 3rd - Jason Faber
Men's Right Hand 100kg : 1st - Andrew Rhodes, 2nd - Matt Stout, 3rd - Jason Faber
Men's Right Hand 100+kg : 1st - James Horne, 2nd - Mike Morgan, 3rd - Doug Hampton 
Men's Left Hand 90kg : 1st - Matt Stout, 2nd - James Horne, 3rd - Rex Davidson
Men's Left Hand 90+kg : 1st - Rex Davidson, 2nd - Fred Frisich, 3rd - Rick Frisich 
Women's Right Hand 60kg : 1st - Ev Wrobelewski, 2nd - Meshia Randall, 3rd - Jessica Elliott
Women's Right Hand 60+kg : 1st - Ev Wrobelewski, 2nd - Kathy Kowal, 3rd - Nancy Crawford 

June 6, 1998 - Sanction # 313-98 - Louisiana State Armwrestling Championships - Baton Rouge, LA
Tournament Directors : Craig Tullier, Robert Redden
Scorekeepers : Jill Tullier, Lorie Redden
Referees : Karen Bean, Jesse Peek
Guest Emcee : Local DJ "Sugar Lips" Chris Powers
Awards : Trophies 1st thru 3rd - Overall Class 1st place - $500
Men's Right Hand 60kg : 1st - Jason Vincent, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Greg Lee
Men's Right Hand 70kg : 1st - Craig Tullier, 2nd - Michael Fontenot, 3rd - Dustin Baker
Men's Right Hand 80kg : 1st - Blake Higginbotham, 2nd - Brad Gordon, 3rd - Bryan Moore
Men's Right Hand 90kg : 1st - Mark Maxey, 2nd - Jamie LaBranche, 3rd - Mike West
Men's Right Hand 90+kg : 1st - John Snyder, 2nd - Ryan Jones, 3rd - Robbie Ortego 
Men's Left Hand 75 kg : 1st - Ray Hennerichs, 2nd - Jason Vincent, 3rd - Darryl Gamble
Men's Left Hand 90kg : 1st - Jamie LaBranche, 2nd - Jesse Peek, 3rd - Adam Bossier
Men's Left Hand 90+kg : 1st - Robert Redden, 2nd - Ryan Jones, 3rd - Travis Davis 
Women's Right Hand Open : 1st - Melanie Boudreaux, 2nd - Vicki Brune, 3rd - Debra Stokes 
Men's Overall : 1st - Robert Redden, 2nd - Lindley Keating, 3rd - Craig Tullier 

June 6, 1998 - Sanction # 310-98 - David City's Vaudeville Days Armwrestling Championships, David City, NE
Tournament Director : Mary McConnaughey
Competitors : 30
Entries : 50
Team Entries : 5
Men's Novice 70kg : 1st - Jeff Huisman, 2nd - Lincoln Stonewall, 3rd - Jeff Andel
Men's Novice 80kg : 1st - Matt Whipple, 2nd - Jeff Huisman, 3rd - Lincoln Stonewall
Men's Novice 90kg : 1st - Rodney Bromm, 2nd - Dick Woljter, 3rd - Brian Oleson
Men's Novice 90+kg : 1st - Jim Aiello, 2nd - Brian Oleson 
Men's Right Hand 70kg : 1st - Jeff Huisman, 2nd - Lincoln Stonewall
Men's Right Hand 80kg : 1st - Matt Whipple, 2nd - Jim Aiello
Men's Right Hand 90kg : 1st - Rodney Bromm, 2nd - Jim Dimmitt
Men's Right Hand 90+kg : 1st - Andy Fuller, 2nd - Chris Morgal, 3rd - Cliff Hall 
Men's Left Hand 75kg : 1st - Jim Aiello, 2nd - Matt Whipple
Men's Left Hand 90kg : 1st - Dick Woljter, 2nd - Mike Nichelson
Men's Left Hand 90+kg : 1st - Chris Morgal, 2nd - Andy Fuller, 3rd - Tom Bartley 
Women's Right Hand 70kg : 1st - Margie Worden, 2nd - Val Hall, 3rd - Tressa Brooner
Women's Right Hand 70+kg : 1st - Margie Worden, 2nd - Tressa Brooner, 3rd - Lisa Hall 
Women's Left Hand Open : 1st - Margie Worden, 2nd - Val Hall 
1st Place Team : Tom Bartley, Tressa Brooner, Lincoln Stonewall, Matt Whipple 

June 13, 1998 - Sanction # 311-98 - Eureka Sports Pub 1st Annual Strong Arm Challenge, Eureka Springs, MT
Tournament Director : Todd Stanley, Shane Nelson, Matt Phillips
Men's Right Hand 75kg : 1st - Todd Stanley, 2nd - Chris Ripatte, 3rd - Shane Nelson
Men's Right Hand 85kg : 1st - Kevin Hoover, 2nd - Chuck Sherwood, 3rd - Doug Werner
Men's Right Hand 90kg : 1st - Stewart Doyle, 2nd - Josh foster, 3rd - Collen Vandersteen
Men's Right Hand 90+kg : 1st - Mike Guckenberg, 2nd - Earl Bernett 
Men's Left Hand Open : 1st - Todd Stanley, 2nd - Stewart Doyle, 3rd - Ryan Shima 
Men's Masters Open : 1st - Larry Sherwood, 2nd - Jack Herron 
Women's Right Hand Open : 1st - Jolene Shima, 2nd - Sara Townsend, 3rd - Erica Shafer 

June 13, 1998 - Sanction # 299-98 - Wally's Open Championships, Laurel, MD
Tournament Director : Kathy New
Scorekeepers : Raymond New, Tim Rogers
Referees : Leslie Whims, Juan Hughes
Entries : 60
Men's Novice 70kg : 1st - Darrell Tilson, 2nd - Dan singleton
Men's Novice 80kg : 1st - Chris Marks, 2nd - Mark Tilson, 3rd - Marc Orapallo
Men's Novice 90kg : 1st - Jeremy Jenkins, 2nd - Eddie Gonzales, 3rd - Patrick Musser
Men's Novice 90+kg : 1st - Lewis Corbin, 2nd - Kevin Schneider, 3rd - Josh Bagent 
Men's Right Hand 65kg : 1st - Jay Rackard, 2nd - Dan Singleton
Men's Right Hand 75kg : 1st - Milt Christmas, 2nd - Chris Marks, 3rd - Jay Rackard
Men's Right Hand 80kg : 1st - Jack Baynar, 2nd - Dayton Ward, 3rd - Bob Giannelli
Men's Right Hand 85kg : 1st - Mike Ondrovic, 2nd - Jamie Lord, 3rd - Randy Stanaway
Men's Right Hand 90kg : 1st - Art Ebeling, 2nd - Michael Wise, 3rd - Dayton Ward
Men's Right Hand 100kg : 1st - Dave Marrocco, 2nd - Frank Travisano, 3rd - Glenn Biscarr
Men's Right Hand 100+kg : 1st - George Stanton, 2nd - Lewis Corbin, 3rd - Travis Bagent 
Men's Left Hand 80kg : 1st - Chris Marks, 2nd - Joey Ferro, 3rd - Timothy Inman
Men's Left Hand 80+kg : 1st - Travis Bagent, 2nd - George Stanton, 3rd - Kevin Schneider 

June 27, 1998 - Sanction #314-98 - The Loft Armwrestling Championships, Mount Prospect, IL
Tournament Director : Greg Wilson
Men's Right Hand 70kg : 1st - Bryan Blazek, 2nd - Dean Gournis
Men's Right Hand 90kg : 1st - Scott Goloven, 2nd - Tyson Owen
Men's Right Hand 90+kg : 1st - Craig Wirth, 2nd - Troy Weeden

Men's Left Hand Open : 1st - Craig Wirth, 2nd - Scott Goloven 

JULY 1998
July 4, 1998 - Sanction # 289-98 - Malvern 4th of July Armwrestling Championships, Malvern, IA
Tournament Director : Mary McConnaughey
Individual Adult Competitors : 38
Total Adult Entries : 70
States Represented : Iowa, Illinois, Minnesota, Missouri, Nebraska, South Dakota
Countries Represented : USA , Sweden
Awards : Over $1400 in cash prizes for 1st thru 3rd in the adult divisions.
Men's Novice Right Hand 75kg : 1st - Tony Burks , 2nd - Lee Finchen , 3rd - Pier Tammi
Men's Novice Right Hand 90kg : 1st - Matt Whipple , 2nd - Johnnie Meyering , 3rd - Mitch Todd
Men's Novice Right Hand 90+kg : 1st - Scott Lohmann , 2nd - Earl Nosekabel , 3rd - Larry Blackwell 
Men's Right Hand 75kg : 1st - Greg Wilson , 2nd - Brian Stevenson , 3rd - Jack Nisi
Men's Right Hand 90kg : 1st - Rett Houdek , 2nd - Tom New , 3rd - Steve Bennett
Men's Right Hand 90+kg : 1st - Rett Houdek , 2nd - Matt Klingsporn , 3rd - Chris Morgal 
Men's Left Hand 80kg : 1st - Kevin Clark , 2nd - Anders Karlsson , 3rd - Brian Stevenson
Men's Left Hand 80+kg : 1st - Chris Morgal , 2nd - Matt Klingsporn , 3rd - Rett Houdek 
Women's Right Hand 60kg : 1st - Margie Worden , 2nd - Joette Peterson , 3rd - Lisa Hall
Women's Right Hand 60+kg : 1st - Margie Worden , 2nd - Joette Peterson , 3rd - Val Hall 

July 11, 1998 - Sanction # 319-98 - Offutt Fitness Center 1st Annual Armwrestling Tournament, Offutt Air Force Base, Bellevue, NE
Tournament Director : Mary McConnaughey
Awards : 1st thru 3rd
Special Awards : Winners of all three divisions received the entry fee for the 1998 AAA National Championships
Men's Right Hand 80kg : 1st - Chris Patridge , 2nd - Margie Worden , 3rd - Steve Miller
Men's Right Hand 80+kg : 1st - Larry Richardson , 2nd - Scott Lohmann , 3rd - Jose Soltero 
Women's Right Hand Open : 1st - Ashley Carc , 2nd - Melissa Jewart , 3rd - Diana Atkinson 

July 24 & 25, 1998 - AAA National Championships, Omaha, NE
Tournament Director : Mary McConnaughey
Entries : 357
Awards : 1st thru 5th
Right Hand Classes
Men's Right Hand 55kg
1st - Tom Wilson, 2nd - Jason Vincent, 3rd - Lyle Foster, 4th - David Bauer, 5th - Eddie Davis
Men's Right Hand 60kg
1st - Brian Robling, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Jerry Gray, 4th - Rick Layton, 5th - Michael Clarke
Men's Right Hand 65kg
1st - Craig Tullier, 2nd - Marc Gaeta, 3rd - David Lynn, 4th - Tim Clem, 5th - Michael Milan
Men's Right Hand 70kg
1st - Michael Shalhoub, 2nd - Ray Taglione, 3rd - Jake DeNoon, 4th - Norm Devio, 5th - Harry O'Neill
Men's Right Hand 75kg
1st - Matt Harris, 2nd - Andrew Rhodes, 3rd - Chad Efird, 4th - Mike McGraw, 5th - Blake Higginbotham
Men's Right Hand 80kg
1st - Jason Vale, 2nd - Allen Fisher, 3rd - Greg Helm, 4th - Bill Sinks, 5th - Kevin Clark
Men's Right Hand 85kg
1st - Robert Redden, 2nd - Michael Selearis, 3rd - Art Ebeling, 4th - Bucky Russell, 5th - Fritz Corry
Men's Right Hand 90kg
1st - Jacob Abbott, 2nd - Harold Owens, 3rd - Joe Dutton, 4th - Brian Brandon, 5th - Lane Facer
Men's Right Hand 100kg
1st - Ron Bath, 2nd - James Spurlin, 3rd - Craig Wirth, 4th - Sam Cooper, 5th - Dave Dutton
Men's Right Hand 110kg
1st - Matt Girdner, 2nd - Paul Walther, 3rd - Chris Morgal, 4th - Robert Webb, 5th - Al Leger
Men's Right Hand 110+kg
1st - Jerry Cadorette, 2nd - Eric Woelfel, 3rd - Bobby Hopkins, 4th - Andy Fuller, 5th - James Walkiewicz 
Right Hand Classes
Women's Right Hand 50kg
1st - Karen Cooley, 2nd - Chrissy Baliko, 3rd - Chasity Griffis
Women's Right Hand 55kg
1st - Tressa Brooner, 2nd - Dawn Pearson
Women's Right Hand 60kg
1st - Margie Worden, 2nd - Joette Peterson, 3rd - Nicki DeGrave, 4th - Karen Curavoo, 5th - Ev Wroblewski
Women's Right Hand 70kg
1st - Carolyn Fisher, 2nd - Elaine Blik, 3rd - Penny Ford, 4th - Shelly Irons, 5th - Valerie Hall
Women's Right Hand 80kg
1st - Theresa Geise, 2nd - Nancy Leland, 3rd - Marsha Eanes, 4th - Lori Peek
Women's Right Hand 80+kg
1st - Mary McConnaughey, 2nd - Heather McSherry 
Masters Classes
Men's Masters 70kg
1st - Ray Taglione, 2nd - Wayne Burns, 3rd - Norm Devio, 4th - Milt Christmas, 5th - Ray Walston
Men's Masters 80kg
1st - Greg Bednarz, 2nd - Jr. Hostler, 3rd - Rick Schnieder, 4th - Shawn Dempsey, 5th - J.R. Jones
Men's Masters 90kg
1st - Bert Whitfield, 2nd - Ray Darling, 3rd - James Battles, 4th - Frank Bean, 5th - Bill Janssen
Men's Masters 100kg
1st - Sam Cooper, 2nd - David Dutton, 3rd - Arthur Drewes, 4th - Fred Firsich, 5th - Ralph Brock
Men's Masters 100+kg
1st - Bobby Hopkins, 2nd - Robert Webb, 3rd - Bobby Buttafuoco, 4th - Ken Novak, 5th - Harry Bean 
Women's Masters 60kg
1st - Ev Wroblewski, 2nd - Priscilla Bean
Women's Masters 60+kg
1st - Marsha Eanes 
Left Hand Classes
Men's Left Hand 60kg
1st - Michael Clarke, 2nd - Brian Robling, 3rd - Tom Wilson, 4th - Jerry Gray, 5th - Ray Hennerichs
Men's Left Hand 70kg
1st - Michael Shalhoub, 2nd - Brian Stevenson, 3rd - Ray Taglione, 4th - Craig Tullier, 5th - Kyle Kastanas
Men's Left Hand 80kg
1st - Michael O'Hara, 2nd - Jesse Peek, 3rd - Bill Sinks, 4th - Bob Sawick, 5th - Tom New
Men's Left Hand 90kg
1st - Michael Selearis, 2nd - Robbert Redden, 3rd - James Horne, 4th - Lonnie Fischer, 5th - Jim Martel
Men's Left Hand 90+kg
1st - Ron Bath, 2nd - Eric Woelfel, 3rd - James Walkiewicz, 4th - Chris Morgal, 5th - Jerry Cadorette 
Women's Left Hand 60kg
1st - Margie Worden, 2nd - Joette Peterson, 3rd - Ev Wroblewski, 4th - Chrissy Baliko, 5th - Karen Curavoo
Women's Left Hand 80kg
1st - Theresa Geise, 2nd - Marsha Eanes, 3rd - Lori Peek
Women's Left Hand 80+kg
1st - Mary McConnaughey, 2nd - Kathy New, 3rd - Heather McSherry 

AUGUST 1998
August 8, 1998 - Sanction # 289-98 - Bushwacker's Arm Wrestling Championships, Ralston, NE
Tournament Director : Mary McConnaughey
Total Competitors : 23
Total Entries : 42
Team Entries : 3
Men's Novice Right Hand 70kg : 1st - Brett Steffen, 2nd - J.P. Nadrchal, 3rd - Patrick Main
Men's Novice Right Hand 80kg : 1st - Chad Clift, 2nd - Joe Verzal, 3rd - Chad Pelley
Men's Novice Right Hand 90kg : 1st - Jim Dimmitt, 2nd - Don Marshall, 3rd - Margie Worden
Men's Novice Right Hand 90+ kg : 1st - Chad Pelley, 2nd - Jim Dimmitt 
Men's Right Hand 70 kg : 1st - Jack Nisi, 2nd - Brett Steffen, 3rd - J.P. Nadrchal
Men's Right Hand 80kg : 1st - John Zvezdich, 2nd - Shane Smith
Men's Right Hand 90kg : 1st - Bob Griffis, 2nd - John Zvezdich
Men's Right Hand 90+kg : 1st - Matt Klingsporn, 2nd - Bob Griffis, 3rd - Cliff Hall 
Men's Left Hand 75kg : 1st - John Zvezdich, 2nd - Brett Steffen, 3rd - Margie Worden
Men's Left Hand 90kg : 1st - Bob Griffis, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Shane Smith
Men's Left Hand 90+kg : 1st - Matt Klingsporn, 2nd - Cliff Hall 
Women's Right Hand 55kg : 1st - Diana Atkinson, 2nd - Susan Short
Women's Right Hand 70kg : 1st - Susan Deats, 2nd - Melissa Griffis, 3rd - Trish Ramsey
Women's Right Hand 70+kg : 1st - Lisa Hall 
Women's Left Hand Open : 1st - Susan Deats, 2nd - Melissa Griffis, 3rd - Lisa Hall 
1st Place Team : Diana Atkinson, Don Marshall, Bob Griffis, Cliff Hall 

August 15, 1998 - Sanction # 321-98 - Central Family Fitness Center Armwrestling Tournament, Baton Rouge, LA
Tournament Directors : Craig Tullier, Robert Redden
Scorekeepers : Lorie Redden, Jill Tullier
Referees : Robert Redden, Craig Tullier
Men's Right Hand 60kg : 1st - Jason Vincent, 2nd - Jay Cedotal, 3rd - Kyle Tonguis
Men's Right Hand 70kg : 1st - Olin Lucas, 2nd - Jason Vincent, 3rd - Ray Hennerichs
Men's Right Hand 80kg : 1st - Andrew Rhodes, 2nd - Blake Higginbotham, 3rd - Shawn Feinberg
Men's Right Hand 90kg : 1st - Blake Higginbotham, 2nd - Lee Browning, 3rd - Ray Hennerichs
Men's Right Hand 90+kg : 1st - Robby Ortego, 2nd - Blake Higginbotham, 3rd - Scott Braud 
Men's Left Hand 70kg : 1st - Chris David, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Jason Vincent
Men's Left Hand 70+kg : 1st - Lee Browning, 2nd - Robby Ortego, 3rd - James Ridgedell 
Women's Right Hand Open : 1st - Melanie Boudreaux 

August 22, 1998 - Sanction # 290-98 - South Dakota State Riverboat Days Arm Wrestling Championships - Yankton, SD
Tournament Director : Mary McConnaughey
Total Competitors : 58
Total Entries : 92
Team Entries : 4
Men's Novice Right Hand 70kg : 1st - Larry Masterson, 2nd - Jamie Graber, 3rd - Tim Anderson
Men's Novice Right Hand 80kg : 1st - Steve Block, 2nd - Ryan Pederson, 3rd - Jim Larson
Men's Novice Right Hand 90kg : 1st - Sonny Larson, 2nd - John Hoobler, 3rd - Chad Tolsma
Men's Novice Right Hand 100kg : 1st - Mike Doppenberg, 2nd - Bill Bietz, 3rd - Steve Sporleder
Men's Novice Right Hand 100+kg : 1st - Bob Wollman, 2nd - Bob Griffis, 3rd - Mike Doppenberg 
Men's Right Hand 70kg : 1st - Jimmy Aiello, 2nd - Jason Meng, 3rd - Larry Masterson
Men's Right Hand 80kg : 1st - Bob Griffis, 2nd - Todd Wiebelhaus, 3rd - Steve Block
Men's Right Hand 90kg : 1st - Bob Griffis, 2nd - Lonnie Fischer
Men's Right Hand 90+kg : 1st - Todd Reeves, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Louis Roham 
Men's Left Hand 75kg : 1st - Jimmy Aiello, 2nd - Steve Block, 3rd - Larry Masterson
Men's Left Hand 90kg : 1st - Lonnie Fischer, 2nd - John Hoobler, 3rd - Bob Griffis
Men's Left Hand 90+kg : 1st - Cliff Hall, 2nd - Victor Hamburg, 3rd - Ron Eben 
Women's Right Hand 55kg : 1st - Tressa Brooner
Women's Right Hand 70kg : 1st - Margie Worden, 2nd - Joette Peterson, 3rd - Tressa Brooner
Women's Right Hand 70+kg : 1st - Margie Worden, 2nd - Tressa Brooner, 3rd - Samantha Sully 
Women's Left Hand Open : 1st - Joette Peterson, 2nd - Margie Worden, 3rd - Tressa Brooner 
1st Place Team : Tressa Brooner, Susan Deats, Joette Peterson, Margie Worden 

SEPTEMBER 1998
September 5, 1998 - Sanction # 305-98 - 1998 Kentucky State Armwrestling Championships,Grayson County Fair, Leitchfield, KY
Tournament Directors : Tommy Cannon, Keith Carter
Men's Novice Right Hand 65kg : 1st - Nathan Smith, 2nd - Paul Nelson, 3rd - Sean Stansberry
Men's Novice Right Hand 75kg : 1st - Vince Osborne, 2nd - Brian Sadler, 3rd - B.J. Cooper
Men's Novice Right Hand 90kg : 1st - Paul Parks, 2nd - Tony Pierce, 3rd - Bill Pike
Men's Novice Right Hand 90+kg : 1st - Ernest Phillips, 2nd - Gary Watson, 3rd - Pat Duvall 
Menís Left Hand 75kg : 1st - Greg Wilson, 2nd - Dan Stroud
Menís Left Hand 75+kg : 1st - Bob Sutton, 2nd - Gary Watson, 3rd - Jaime Sadler 
Men's Right Hand 70kg : 1st - Terry Spine, 2nd - Dan Stroud, 3rd - Greg Wilson
Men's Right Hand 80kg : 1st - Marty Tilford, 2nd - Kevin Sweeney, 3rd - Tracy Toney
Men's Right Hand 90kg : 1st - Gerald Dees, 2nd - Mike West, 3rd - Terry West
Men's Right Hand 100kg : 1st - Gerald Dees, 2nd - Terry West, 3rd - Mike West
Men's Right Hand 100+kg : 1st Dave Randall, 2nd - Andy Fuller, 3rd - Jeff Dennison 
Women's Right Hand Open : 1st - Kathy Kowel-Ferrill, 2nd - Carrie LaBruyere, 3rd - Barbara Sadler 

September 6, 1998 - Sanction # 291-98 - Nebraska State Fair Arm Wrestling Championships - Nebraska State Fairgrounds, Lincoln, NE
Tournament Director : Mary McConnaughey
Total Competitors : 30
Total Entries : 52
Team Entries : 4
Men's Novice Right Hand 70kg : 1st - Jim Larson, 2nd - Jeff Stotler, 3rd - Ben Gant
Men's Novice Right Hand 80kg : 1st - Sonny Larson, 2nd - David Thornburg, 3rd - Neil Franchuk
Men's Novice Right Hand 90kg : 1st - Fenton Daleness, 2nd - Sonny Larson, 3rd - Loren Skala
Men's Novice Right Hand 90+kg : 1st - Mike Doppenberg, 2nd - Don Olson, 3rd - Jim Dimmitt 
Men's Right Hand 70kg : 1st - Kevin Harris
Men's Right Hand 80kg : 1st - Kevin Harris, 2nd - Neil Franchuk
Men's Right Hand 90kg : 1st - Kevin Harris, 2nd - Rex Kepler
Men's Right Hand 90+kg : 1st - Matt Klingsporn, 2nd - Kevin Harris, 3rd - Cliff Hall 
Men's Left Hand 75kg : 1st - David Thornburg, 2nd - Jim Larson, 3rd - Kevin Harris
Men's Left Hand 90kg : 1st - Fenton Daleness, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Rex Kepler
Men's Left Hand 90+kg : 1st - Matt Klingsporn, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Scott Lohmann 
Women's Right Hand 55kg : 1st - Tressa Brooner, 2nd - Lisa Hall, 3rd - Jodi Musil
Women's Right Hand 70kg : 1st - Tressa Brooner, 2nd - Julie O'Brien, 3rd - Lisa Hall
Women's Right Hand 70+kg : 1st - Tressa Brooner, 2nd - Tracy Sokol, 3rd - Lisa Hall 
Women's Left Hand Open : 1st - Tressa Brooner, 2nd - Susan Deats 
1st Place Team : Tressa Brooner, Mike Doppenberg, Cliff Hall, Jim Larson 
Overall Women's Right Hand : Tressa Brooner
Overall Men's Right & Left Hand : Matt Klingsporn 

September 6, 1998 - Sanction # 337-98 - The Club Rocadero Armwrestling Championships - Club Rocadero, 5713 Beech Avenue, Caloma, MI
Tournament Director : Steve Pettis
Total Competitors : 24
Scorekeeper : George Dieble
Referees : Steve Pettis, Tom Wilson
Men's Right Hand 70kg : 1st - Jerome Morre, 2nd - Cameron Alger
Men's Right Hand 80kg : 1st - Jerome Morre, 2nd - Leif Olsen
Men's Right Hand 90kg : 1st - Vernon Lange, 2nd - Travis Mann
Men's Right Hand 90+kg : 1st - Vernon Lange, 2nd - Ken Clemans 
Men's Left Hand 85kg : 1st - Tony Villa, 2nd - Vernon Lange
Men's Left Hand 85+kg : 1st - Tony Villa, 2nd - Nyle Bisbee 

September 12, 1998 - Sanction # 330-98 - The Rock Championships, Greenfield, IN
Tournament Directors : Tom Fidler, Tim Trusler
Referees : Bill Hergal, Dan Teeter
Men's Right Hand 70kg : 1st - Chris Wagers, 2nd - Gary Spivey, 3rd - Steve Pettis
Men's Right Hand 80kg : 1st - Rick Fersich, 2nd - Brad Hall, 3rd - Dwayne Cox
Men's Right Hand 90kg : 1st - Jason Favor, 2nd - Greg Nasby, 3rd - Joe Fersich
Men's Right Hand 100kg : 1st - Joe Quinlis, 2nd - Fred Fersich, 3rd - Tony Richardson
Men's Right Hand 100+kg : 1st - Gerald Dees, 2nd - Mike Morgan, 3rd - Denny Marchinko 
Men's Left Hand /90 kg : 1st - Greg Nasby, 2nd - Rich Firsich, 3rd - Bo Schmidt
Men's Left Hand 90+kg : 1st - Fred Firsich, 2nd - Doug Hampton, 3rd - Denny Marchinko 
Women's Right Hand 60kg : 1st - Ev Wroblewski, 2nd - Rhonda Asher, 3rd - Meshia Rahdal
Women's Right Hand 70kg : 1st - Ev Wroblewski, 2nd - Kathy Kowal-Ferrill
Women's Right Hand 70+kg : 1st - Heather McSherry, 2nd - Kathy Kowal-Ferrill, 3rd - Wendy (Alabama) Cruze 

September 19, 1998 - Sanction # 331-98 - Wally's Fall Festival of Champions, Wally's Place, Laurel, MD
Tournament Director : Kathy New
Scorekeepers : Tim Rogers, Kim Travisano
Referees : Les Whims, Milt Christmas
Number of Entries : 41
Men's Novice Right Hand 80kg : 1st - Marc Orapallo, 2nd - Dave Herron, 3rd - Tony Drewry
Men's Novice Right Hand 90kg : 1st - Patrick Rollins, 2nd - Chad Sexton, 3rd - Robert Berg
Men's Novice Right Hand 90+kg : 1st - Kevin Schnedier, 2nd - Bruce White, 3rd - Victor Smith 
Men's Right Hand 75kg : 1st - Bill Maenza, 2nd - Harry O'Neill, 3rd - Marc Orapallo
Men's Right Hand 80kg : 1st - Mike Ondrovic, 2nd - Randy Stanaway, 3rd - Jr. Hostler
Men's Right Hand 85kg : 1st - Jr. Hostler, 2nd - Dayton Ward, 3rd - Jimmy Collier
Men's Right Hand 90kg : 1st - Jimmy Collier, 2nd - Chad Sexton, 3rd - Bryant Kongsted
Men's Right Hand 100kg : 1st - Glenn Biscarr, 2nd - George Stanton, 3rd - Dayton Ward
Men's Right Hand 100+kg : 1st - Dave Marrocco, 2nd - Lewis Corbin, 3rd - Frank Travisano 
Men's Left Hand 80kg : 1st - Les Whoms, 2nd - Timothy Inman
Men's Left Hand 80+kg : 1st - Frank Travisano, 2nd - Michael Connors, 3rd - Bryant Kongsted 

September 26, 1998 - Sanction # 296-98 - Cheyanne Station Arm Wrestling Championships, Sibley, IA
Tournament Director : Mary McConnaughey
Total Competitors : 32
Total Entries : 59
Team Entries : 4
Men's Novice Right Hand 70kg : 1st - Jim Larson, 2nd - Jeff Huisman, 3rd - Jamin Breuer
Men's Novice Right Hand 80kg : 1st - Jerry Remer, 2nd - Sonny Larson, 3rd - Chris Hoesing
Men's Novice Right Hand 90kg : 1st - Jerry Remer, 2nd - Travis Perry
Men's Novice Right Hand 90+kg : 1st - Jason Remer, 2nd - Tommy Svobodny, 3rd - Mike Doppenberg 
Men's Right Hand 70kg : 1st - Jeff Huisman, 2nd - Jim Larson, 3rd - Randy Sehr
Men's Right Hand 90kg : 1st - Jerry Remer, 2nd - Sonny Larson
Men's Right Hand 90+kg : 1st - Rett Houdek, 2nd - Arnie Teunissen, 3rd - Tommy Svobodny 
Men's Left Hand 75kg : 1st - Jim Larson, 2nd - Lonnie Vosselaar, 3rd - Chad Bechler
Men's Left Hand 90kg : 1st - Jason Remer, 2nd - Jerry Remer, 3rd - Sonny Larson
Men's Left Hand 90+kg : 1st - Arnie Teunissen, 2nd - Rett Houdek, 3rd - Cliff Hall 
Women's Right Hand 55kg : 1st - Tressa Brooner, 2nd - Carrie Stewart, 3rd - Marcy Remer
Women's Right Hand 70kg : 1st - Tressa Brooner, 2nd - Lisa Hall, 3rd - Rachel Van De Stroet
Women's Right Hand 70+kg : 1st - Barb Wendel, 2nd - Tressa Brooner, 3rd - Emily Albers 
Women's Left Hand Open : 1st - Barb Wendel, 2nd - Tressa Brooner, 3rd - Lisa Hall 
1st Place Team : Tressa Brooner, Rett Houdek, Tommy Svobodny, Barb Wendel 

September 26, 1998 - Sanction # 322-98 - The Best of the Best Second Annual Armwrestling Championships of Louisiana, Baton Rouge, LA
Tournament Directors : Craig Tullier, Robert Redden
Men's Right Hand 60kg : 1st - Jason Vincent, 2nd - Barry Hurst, 3rd - Greg Lee
Men's Right Hand 70kg : 1st - Ray Hennerichs, 2nd - Olin Lucad, 3rd - James Delatte
Men's Right Hand 80kg : 1st - Blake Higginbotham, 2nd - Neil Pickup, 3rd - Craig Tullier
Men's Right Hand 90kg : 1st - Nigel Cawthorne, 2nd - Craig Tullier, 3rd - Lee Browning
Men's Right Hand 100kg : 1st - Nigel Cawthorne, 2nd - Neil Pickup, 3rd - Ryan Jones
Men's Right Hand 100+kg : 1st - Robert Redden, 2nd - Matthew James, 3rd - Robbie Ortego 
Men's Left Hand 75kg : 1st - Jason Vincent, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Dirk Ramirez
Men's Left Hand 90kg : 1st - Neil Pickup, 2nd - Bryan Moore, 3rd - Craig Tullier
Men's Left Hand 90+kg : 1st - Robert Redden, 2nd - Nigel Cawthorne, 3rd - Neil Pickup 
Women's Right Hand Open : 1st - Shelly Irons, 2nd - Allison Cox, 3rd - Melanie Boudreaux 

OCTOBER 1998
October 3, 1998 - Sanction # 294-98 - Bushwackers Arm Wrestling Championships, Omaha, NE
Tournament Director : Mary McConnaughey
Total Competitors : 24
Total Entries : 48
Men's Novice Right Hand 70kg : 1st - Joe Riecken, 2nd - J.P. Nadrchal, 3rd - Bryan Marshall
Men's Novice Right Hand 80kg : 1st - Ryan Quinlin, 2nd - Ernie Kubr, 3rd - J.P. Nadrchal
Men's Novice Right Hand 90kg : 1st - Bruce Kern, 2nd - Don Marshall, 3rd - John Gray
Men's Novice Right Hand 90+kg : 1st - Jim Dimmitt, 2nd - Pete Sturtevant, 3rd - Matt Siperly 
Men's Right Hand 70kg : 1st - Jack Nisi, 2nd - Joe Riecken, 3rd - Bryan Marshall
Men's Right Hand 80kg : 1st - Ryan Quinlin, 2nd - Ernie Kubr, 3rd - J.P. Nadrchal
Men's Right Hand 90kg : 1st - Bruce Kern, 2nd - Jack Nisi, 3rd - John Gray
Men's Right Hand 90+kg : 1st - Cliff Hall, 2nd - Pete Sturtevant, 3rd - Tom Chambers 
Men's Left Hand 75kg : 1st - Jack Nisi, 2nd - J.P. Nadrchal, 3rd - Bryan Marshall
Men's Left Hand 90kg : 1st - Bruce Kern, 2nd - Joe Riecken, 3rd - Darren Earnest
Men's Left Hand 90+kg : 1st - Dwayne Hanel, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Pete Sturtevant 
Women's Right Hand 55kg : 1st - Amie Wolfe, 2nd - Patty Gray
Women's Right Hand 70kg : 1st - Tressa Brooner, 2nd - Susan Deats, 3rd - Patricia Ness
Women's Right Hand 70+kg : 1st - Tressa Brooner, 2nd - Sherrie Riecken, 3rd - Susan Deats 
Women's Left Open : 1st - Tressa Brooner, 2nd - Sherrie Riecken, 3rd - Susan Deats 
1st Place Team : Tressa Brooner, Cliff Hall, Don Marshall, Jack Nisi 

October 17, 1998 - Sanction # 343-98 - Carson Pub Arm Benders Championships - Carson Pub, Indianapolis, IN
Tournament Directors : Tom Fidler, Tim Trusler
Mens' Right Hand 70kg : 1st - Cary Spivey, 2nd - Bryan Marshall, 3rd - Steve Pettis
Men's Right Hand 80kg : 1st - Rick Firsich, 2nd - Brad Hall, 3rd - Steve Pettis
Men's Right Hand 90kg : 1st - Jason Faber, 2nd - Rick Firsich, 3rd - Stanley Metcalf
Men's Right Hand 100kg : 1st - Gerald Dees, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Joe Quinlist
Men's Right Hand 100+kg : 1st - Mike Bowling, 2nd - Joe Quinlist, 3rd - Mike Morgan

Men's Left Hand 90kg : 1st - Greg Nasby, 2nd - Rick Firsich, 3rd - Jeramy Dees
Men's Left Hand 90+kg : 1st - Fred Firsich, 2nd - Steve Pettis, 3rd - Rich Martinez 
Women's Right Hand 60kg : 1st - Ev Wroblewski, 2nd - Rhonda Asher, 3rd - Gloria Schmidt
Women's Right Hand 70kg : 1st - Ev Wroblewski, 2nd - Amy Martinez 

NOVEMBER 1998
November 14, 1998 - Sanction # 295-98 - 1998 Nebraska State Arm Wrestling Championships - Bushwacker's, Omaha, NE
Tournament Director : Mary McConnaughey
Total Competitors : 61
Total Entries : 109
Team Entries s: 6
States Represented: Alabama, Georgia, Illinois, Iowa, Maryland, Minnesota, Missouri, Nebraska and South Dakota.
Men's Novice 70kg : 1st - Mike Copeland, 2nd - Volkan Isikol, 3rd - Jim Larson
Men's Novice 80kg : 1st - Shawn Dempsey Jr., 2nd - Jerry Remer, 3rd - Chad Pelley
Men's Novice 90kg : 1st - Jesse Gilliland, 2nd - Eric Sparks, 3rd - Jerry Remer
Men's Novice 90+kg : 1st - Mike Doppenberg, 2nd - Earl Nosekabel, 3rd - Aaron Burns 
Men's Right Hand 60kg: 1st - Jerome Moore, 2nd - Lyle Foster, 3rd - Ben Gant
Men's Right Hand 70kg : 1st - Wayne Burns, 2nd - Jack Nisi, 3rd - Volkan Isikol
Men's Right Hand 80kg : 1st - Marty O'Neil, 2nd - Greg Wilson, 3rd - Jerry Remer
Men's Right Hand 90kg : 1st - Rett Houdek, 2nd - Jason Remer, 3rd - Pat Beare
Men's Right Hand 100kg : 1st - Rett Houdek, 2nd - Aaron Burns, 3rd - Chris Anderson
Men's Right Hand 100+kg : 1st - Andy Fuller, 2nd - Matt Klingsporn, 3rd - Jason Remer 
Men's Left Hand 75kg : 1st - Greg Wilson, 2nd - Brian Stevenson, 3rd - Jim Larson
Men's Left Hand 90kg : 1st - Jason Remer, 2nd - Pat Beare, 3rd - Chris Anderson
Men's Left Hand 90+kg : 1st - Marc Johnson, 2nd - Andy Fuller, 3rd - Cliff Hall 
Women Right Hand 55kg : 1st - Tressa Brooner, 2nd - Chasity Griffis, 3rd - Lisa Hall
Women Right Hand 70kg : 1st - Joette Peterson, 2nd - Tressa Brooner, 3rd - Susan Deats
Women Right Hand 70+kg : 1st - Kathy New, 2nd - Joette Peterson, 3rd - Tressa Brooner 
Women Left Hand Open : 1st - Kathy New, 2nd - Joette Peterson, 3rd - Kandie Fiala 
1st Place Team : Tressa Brooner, Jerome Moore, Jerry Remer, Greg Wilson 


your contest results
Click here to go to 1999 Event Results

Click here to go to 2000 Event Results

Click here to go to 2001 Event Results

Click here to go to 2002 Event Results

Click here to go to 2003 Event Results

Click here to go to 2004 Event Results
 


Back to Main Page