American Armsport Association



 

2000 Event Results


January 15, 2000 - Sanction # 428-99 - OP's Sports Bar Armwrestling Championships - Council Bluffs, IA        Click here for photos

Tournament Director :  Mary McConnaughey
Individual Competitors : 37
Total Entries : 58
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Mike Neppl, 2nd - Travis Karl, 3rd - Ben Gant
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Chad Gnader, 2nd - Ben Gant, 3rd - Don McDermott
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Joe Secord, 2nd - Dick Woltjer, 3rd - Chad Davis
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Jim Dimmitt, 2nd - Loren Stoneberg, 3rd - Ken Mixan
Men's Right Hand 70kg :  1st - Brian Robling, 2nd - Travis Karl

Men's Right Hand 80kg :  1st - Brian Robling, 2nd - Bob Griffis, 3rd - John Zvezdich
Men's Right Hand 90kg :  1st - Mike Steinbach, 2nd - Bob Griffis, 3rd - Dwayne Hanel
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Chris Morgal, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Kenny Mixan
Men's Left Hand 75kg :  1st - Mike Neppl, 2nd - Tom Lakowsky

Men's Left Hand 90kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Mike Steinbach, 3rd - Dick Woltjer
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Chris Morgal, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Ken Mixan
Women's  Right Hand 60kg :  1st - Lisa Hall, 2nd - Chasity Griffis, 3rd - Susan Deats
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Margie Worden, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky, 3rd - Chasity Griffis
Women's Left Hand Open :  1st - Margie Worden, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky, 3rd - Susan Deats

January 29, 2000 - Sanction # 416-99 - Y2K North Carolina State Armwrestling Championships - Albemarle, NCClick here for photos
Tournament Director :  Rick Laton
Total Entries :  130
Men's Novice Right Hand 75kg :  1st - Daniel Dolph, 2nd - Brent Hyatt, 3rd - Jason Dyson
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Michael Santos, 2nd - Chad Lowder, 3rd - Jerame Dees
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Stephen Gleason, 2nd - Dallas Hughes, 3rd - Cuff Cuffley
Men's Novice Left Hand 80kg :  1st - Ryan Guidroz, 2nd - Brent Hyatt, 3rd - Jason Dyson
Men's Novice Left Hand 80+kg :  1st - Cuff Cuffley, 2nd - Aydin Fettahoglu, 3rd - Wayne DeMatthews
Men's Right Hand 70kg :  1st - Craig Tullier, 2nd - Ray Taglione, 3rd - Rick Laton
Men's Right Hand 80kg :  1st - Bill Sinks, 2nd - Chad Efird, 3rd - Niyazi Kurt
Men's Right Hand 90kg :  1st - Michael Selearis, 2nd - Bill Ballinger, 3rd - Glenn Brooks
Men's Right Hand 90+kg :  1st - David Randall, 2nd - Bucky Russell, 3rd - Mike Bowling
Men's Left Hand 75kg :  1st - Chad Efird, 2nd - Mike O'Hara, 3rd - Craig Tullier
Men's Left Hand 90kg :  1st - Michael Selearis, 2nd - George Stanton, 3rd - Chris Rummage
Men's Left Hand 90+kg :  1st - John Ottarski, 2nd - Bob Sutton, 3rd - Carlton Bridges
Women's Right Hand Open :  1st - Karen Curavoo, 2nd - Amy DeMatthews

February 5, 2000 - Sanction # 429-99 - Cornhusker Winter State Games Armwrestling Championships - Omaha, NE
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Individual Competitors :  35
Total Entries :  67
Men's Novice Right Hand 75kg :  1st - Chad Gnader, 2nd - Corey Jones, 3rd - Creighton Knudson
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Rodney Bromm, 2nd - Dan Schaaf, 3rd - Andy Griepenstroh
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Bill Hoesche, Jr., 2nd - Tim Steinspring
Men's Right Hand 75kg :  1st - Brian Marshall, 2nd - Ed Sidzyik
Men's Right Hand 90kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Rodney Bromm, 3rd - Earl Nosekabel
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Scott Lohmann
Men's Left Hand 75kg : 1st - Mike Neppl, 2nd - Creighton Knudson, 3rd - Steve St. Andre
Men's Left Hand 90kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Dan Schaaf, 3rd - Fenton Daleness
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Scott Lohmann, 2nd - Ben Plouzek
Women's Right Hand 60kg :  1st - Lisa Hall, 2nd - Andrea Paul
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Margie Worden, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky

 February 5, 2000 - Sanction # 426-99 - Perchville USA 2000 3rd Annual Armwrestling Championship - Tawas City, MI
Tournament Director :  John Brock
Men's Right Hand 65kg :  1st - Mike Brauer, 2nd - Tom Wilson, 3rd - Kent Dickenson
Men's Right Hand 75kg :  1st - Greg Wilson, 2nd - Jeremiah Anderson, 3rd - Jay Gitchell
Men's Right Hand85kg :  1st - Bill Ballinger, 2nd - Matt Stout, 3rd - Ed Fitzgerald
Men's Right Hand 100kg :  1st - James Horne, 2nd - Sam Cooper, 3rd - Jerry Cooley
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Jeff Foskett, 2nd - Mike Bowling, 3rd - John Holloran
Men's Left Hand 75kg :  1st - Kent Dickenson, 2nd - Tony Laduke, 3rd - Andy Authier
Men's Left Hand 90kg :  1st - Tony Villa, 2nd - Matt Stout, 3rd - Jim Murphy
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Craig Wirth, 2nd - John Holloran, 3rd - James Horne
Women's Right Hand 55kg :  1st - Karen Cooley, 2nd - Cindy Hatcher, 3rd - Crystal Eby
Women's Right Hand 55+kg :  1st - Karen Cooley, 2nd - Penny Curtis, 3rd - Crystal Eby
Sportsmanship Award :  Crystal Eby

February 19, 2000 - Sanction # 440-00 - Ale Haus Armwrestling Championships - Sioux Falls, SD Click here for photos
Tournament Director :  Jackie Salzman
Men's Right Hand 80kg :  1st - Jeff Huisman, 2nd - David Lund
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jared T., 2nd - Jim Larson
Men's Right Hand 110kg :  1st - Mike Doppenberg, 2nd - Dennis Hauger
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Dennis Carlson, 2nd - Kurt Brjski

February 19, 2000 - Sanction # 430-99 - Pull for the Hungry Regional Armwrestling Championships XV - St. Joseph, MO
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Individual Competitors :  127
Total Entries :  180
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Troy Wiethop, 2nd - Danny Bailey, 3rd - Danny Bennett
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Jerry Remer, 2nd - Tony Burks, 3rd - Trulane Vanatta
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Jesse Gilliland, 2nd - Shane McLaughlin, 3rd - Dick Woltjer
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Pat Karl, 2nd - Matt Duggins, 3rd - Bryan Koerner
Men's Right Hand 60kg :  1st - Eddie Davis, 2nd - Ben Gant, 3rd - Don Easter
Men's Right Hand 70kg :  1st - Roger Nowatzke, 2nd - Kazm Asliyuksek, 3rd - Tim Clem
Men's Right Hand 80kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Omer Bennurkan, 3rd - Kevin Harris
Men's Right Hand 90kg :  1st - Michael Todd, 2nd - Engin Terzi, 3rd - Jason Remer
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Aaron Lengyel, 3rd - Don Underwood
Men's Left Hand 75kg :  1st - Engin Terzi, 2nd - Jerry Remer, 3rd - Ronnie Ruzic
Men's Left Hand 90kg :  1st - Engin Terzi, 2nd - Jason Remer, 3rd - John Wilson
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Matt Duggins, 3rd - Larry Geiser
Women's Right Hand 55kg :  1st - Lisa Hall, 2nd - Cheryl Harper, 3rd - Chasity Griffis
Women's Right Hand 70kg :  1st - Margie Worden, 2nd - Lorraine Duggins
Women's Right Hand 70+kg :  1st - Margie Worden, 2nd - Erin Zinna, 3rd - Chrystle Sumpter
Women's Left Hand Open :  1st - Margie Worden, 2nd - Chrystle Sumpter, 3rd - Tressa Brooner-Lakowsky

February 25,26,27, 2000 - Sanction # 414-99 - Arnold Classic Armwrestling Challenge 2000 - click for more information


March 11, 2000 - Sanction # 431-99 - Fireside's Armwrestling Championships III - Atlantic, IA
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  43
Total Entries :  79
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Brock Knop, 2nd - Rory Cockerham, 3rd - Henry Hunt
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Aaron Greenwald, 2nd - Todd Westcott, 3rd - Ross Messinger
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Chris Bengel, 2nd - Jerry Remer, 3rd - Dan Schaaf
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Dale Kuehl, 2nd - Tim Mace, 3rd - Joe Secord
Men's Right Hand 70kg :  1st - Brian Robling, 2nd - Rory Cockerham, Jr., 3rd - James Exline
Men's Right Hand 80kg :  1st - Brian Stevenson, 2nd - Jerry Remer, 3rd - John Zvezdich
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Bob Griffis, 3rd - Dwayne Hanel
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Matt Mackey, 2nd - Jason Remer, 3rd - Bob Griffis
Men's Left Hand 75kg :  1st - Jerry Remer, 2nd - Mike Neppl, 3rd - Rory Cockerham, Jr.
Men's Left Hand 90kg :  1st - Dick Woltjer, 2nd - Jason Remer, 3rd - Brian Stevenson
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Chris Morgal, 2nd - Jason Remer, 3rd - Matt Mackey
Women's Right Hand 60kg :  1st - Tressa Brooner-Lakowsky, 2nd - Nikki Bittner, 3rd - Tiffany Ebling
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Tressa Brooner-Lakowsky, 2nd - Nicky Remer, 3rd - Veronica Hunt
Women's Left Hand Open :  1st - Tressa Brooner-Lakowsky

March 18, 2000 - Sanction # 453-00 - 2000 Bad to the Bone Armwrestling Championship - Idaho Falls, ID
Tournament Director :  Elaine Blik
Total Competitors :  132
Total Entries :  165
Teens Age 16 - 18
Right Hand 80kg:  1st - Tim Miller, 2nd - Luke Gray, 3rd - Aaron Sutton, 4th - Seth Smuck
Right Hand 80+kg:  1st - Shane Alldredge, 2nd - Chris Phillips, 3rd - Dillon Gibson, 4th - Shawn Kirkpatrick
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Bob Galloway, 2nd - Shawn Kirkpatrick, 3rd - Rodney Shaw
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Andrew Wilcox, 2nd - Robert Tello, 3rd - Shannon Bird
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Matt Clark, 2nd - Jim Richards, 3rd - Hayden Montgomery
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Brett Clark, 2nd - Tim Stapleton, 3rd - Isaias Rameriz
Men's Right Hand 65kg :  1st - John Brass, 2nd - Tito Reyes, 3rd - Chris Phillips
Men's Right Hand 75kg :  1st - Rick Steffans, 2nd - Cody Nuttall, 3rd - Kyle Stoor
Men's Right Hand 85kg :  1st - Bob Wardrip, 2nd - Kevin Beller, 3rd - Kyle Stoor
Men's Right Hand 100kg :  1st - Brady Undjhem, 2nd - Matt Clark, 3rd - Gordon Wilson
Men's Right Hand 110kg :  1st - Shawn Nacey, 2nd - Josh Clark, 3rd - Tim Stapleton
Men's Right Hand 110+kg :  1st - JoeDee Asbury, 2nd - Josh Clark, 3rd - Robert Sutton
Men's Left Hand 75kg :  1st - Virgil Tedrow, 2nd - Rick Steffans, 3rd - Cody Nuttall
Men's Left Hand 90kg :  1st - Bob Wardrip, 2nd - Kyle Stoor, 3rd - Matt Clark
Men's Left Hand 110kg :  1st - Shawn Nacey, 2nd - Brady Undhjem, 3rd - Lane Facer
Men's Left Hand 110+kg :  1st - Kody Merritt, 2nd - Shawn Nacey, 3rd - Josh Clark
Women's Right Hand 60kg :  1st - Amy Cordon, 2nd - Amy Kirkpatrick, 3rd - Jennifer Phillips
Women's Right Hand 80kg :  1st - Kathy Grover, 2nd - Cindy Todd, 3rd - Katie Graves
Women's Right Hand 80+kg :  1st - Leanne Johnson, 2nd - Angie McNeeley, 3rd - Lisa Sutton

March 18, 2000 - Sanction # 437-00 - St. Jude's Classic Pull for the Kids Armwrestling Championships - Maryville, IL
Tournament Director :  Tony Picchioldi
Total Entries :  117
Men's Novice Right Hand 75kg :  1st - Eric Stevenson, 2nd - Terry Zook, 3rd - Josh Shieber
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Terry Shieber, 2nd - Shawn Dempsey, Jr., 3rd - Jay Halloway
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Britton Mathews, 2nd - David Fetro, 3rd - Eric Thomas
Men's Right Hand 70kg :  1st - Kyle Kastanas, 2nd - Tom Wilson, 3rd - Jody Eubands
Men's Right Hand 80kg :  1st - Aldas Poliskis, 2nd - Rick Schneider, 3rd - Greg Wilson
Men's Right Hand 90kg :  1st - Sterling Miles, 2nd - Aaron Lengyl, 3rd - Pat Beare
Men's Right Hand 110kg :  1st - Larry Geiser, 2nd - Marty Draves, 3rd - Fred Firsich
Men's Right Hand 110+kg :  1st - Radim Suek, 2nd - Britton Mathews, 3rd - David Fetro
Men's Left Hand 75kg :  1st - Greg Wilson, 2nd - Eric Stevenson, 3rd - Tom Wilson
Men's Left Hand 90kg :  1st - Sterling Miles, 2nd - Aaron Lengyl, 3rd - Pat Beare
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Larry Geiser, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Fred Firsich
Women's Right Hand 60kg :  1st - Ev Wrobelewski, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky, 3rd - Lisa Hall
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Heather McSherry, 3rd - Regina Oraitc

March 25, 2000 - Sanction # 452-00 - Stu's Saloon Armwrestling Championships - Aurora, SD
Tournament Director :  Tom McKinney and Jackie Salzman
Men's Right Hand 80kg :  1st - Jim Larson, 2nd - David Lund, 3rd - Jim Jensen
Men's Right Hand 90kg :  1st - Chad Hauger, 2nd - Dennis Mehlbreck, 3rd - Jim Larson
Men's Right Hand 100kg :  1st - Mike Doppenberg, 2nd - Dennis Hauger, 3rd - Sonny Larson
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Sonny Larson, 2nd - Mike Doppenberg, 3rd - William Ehrich
Women's Right Hand 60kg :  1st - Jodi Hauger, 2nd - Trisha Rowden, 3rd - Mary Beth Feterl

March 25, 2000 - Sanction # 449-00 - 2000 West Michigan Armwrestling Championships - Marne, MI
Tournament Director :  Chad Momber
Mens Right Hand 65kg :  1st - Ed High,  2nd - Ed Adkins,  3rd - Josh Snyder
Mens Right Hand 75kg :  1st - Brad Bakhen, 2nd - Mark Veltkamp, 3rd - Dan Vertalka
Mens Right Hand 85kg :  1st - Mike Hallman, 2nd - Shawn Bigelow, 3rd - Rick Boven
Mens Right Hand 100kg:  1st - John Moore, 2nd - Ray Shaver, 3rd - Tom Bennett
Mens Right Hand 100+kg:  1st - Tom Crittendon, 2nd - Alan Berget, 3rd - Tom Bennett
Mens Left Hand 75kg:  1st - Tracy Veltkamp, 2nd - Mike Brauer, 3rd - Dan Vertalka
Mens Left Hand 90kg:  1st - Tracy Veltkamp, 2nd - John Moore, 3rd - Bob Knapp
Mens Left Hand 90+kg:  1st - Lloyd McMasters, 2nd - Steve McMasters, 3rd - Bob Knapp
Womens Right Hand 55+kg:  1st - Nicole Bronkema, 2nd - Amy Berget 
Sportsmanship Award - John Moore


April 1, 2000 - Sanction # 450-00 - 2000 Southern Virginia Armwrestling Championships - Gloucester, VA
Tournament Director :  Randy Stanaway
Men's Novice Right Hand 75kg :  1st - Tony Drewry, 2nd - Bob Roy, 3rd - Jesse Millikan
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Adam Seal, 2nd - Charles Fisk, 3rd - Danny Fralin
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Alan Stanaway, 2nd - Bernard Newton, 3rd - Wayne Drewry
Men's Right Hand 70kg :  1st - Billy Ellis, 2nd - Lusito Dancil, 3rd - Norman French
Men's Right Hand 80kg :  1st - Bill Millikan, 2nd - Kevin Hicklin, 3rd - Jimmy Collier
Men's Right Hand 90kg :  1st - Art Ebeling, 2nd - Bill Millikan, 3rd - Jeff Stanaway
Men's Right Hand 100kg :  1st - John Thorns, 2nd - Alan Stanaway, 3rd - Charles Fisk
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Ricky Wells, 2nd - Wayne Drewry, 3rd - Fred Smith

April 1, 2000 - Sanction # 454-00 - Sports Reach Charity Armwrestling Challenge - Southlake, TX
Click here for photos
Tournament Director :  Steve Butler
Total Entries :  51
Men's Right Hand 75kg :  1st - Jason Stafford, 2nd - Darrell Gamble, 3rd - Hector Garcia, 4th - Ron Edman
Men's Right Hand 85kg :  1st - Brad Gordon, 2nd - Larry Orines, 3rd - Pete Martinez, 4th - Vincent Paluscio
Men's Right Hand 90kg:  1st - Mark Maxey, 2nd - Michael Todd, 3rd - Rodney Gregg, 4th - Joshua Plourde
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Harold Owens, 2nd - Mark Maxey, 3rd - Michael Todd, 4th - Gary Ray
Men's Left Hand Open :  1st - Harold Owens, 2nd - Gary Ray, 3rd - Rodney Gregg, 4th - Steve Black
Team Trophy Winners:  Abilene

April 1, 2000 - Sanction # 427-99 - 19th Annual Iowa State Armwrestling Championships - Hampton, IA
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  78
Total Entries :  116
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Troy Wiethop, 2nd - David Bauer, 3rd - Cody Balk
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Jim Larson, 2nd - Troy Fleener, 3rd - Jeff Benson
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Todd Ristan, 2nd - Jesse Gilliland, 3rd - Johnnie Meyering
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Jason Hoodjer, 2nd - Loren Stoneberg, 3rd - Dan Wedemeier
Men's Right Hand 70kg :  1st - Wayne Burns, 2nd - Kyle Kastanas, 3rd - Troy Wiethop
Men's Right Hand 80kg :  1st - Jeff Price, 2nd - Greg Wilson, 3rd - Marty O'Neil
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Sterling Miles, 3rd - Pat Beare
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Rett Houdek, 2nd - Matt Mackey, 3rd - Scott Lohmann
Men's Left Hand 75kg :  1st - Greg Wilson, 2nd - Kyle Kastanas, 3rd - Matt Whipple
Men's Left Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Lonnie Fisher, 3rd - Pat Beare
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Marc Johnson, 2nd - Matt Mackey, 3rd - Scott Lohmann
Women's Right Hand Open :  1st - Margie Worden, 2nd - Barb Wendel, 3rd - Tressa Brooner-Lakowsky
Women's Left Hand Open :  1st -  Margie Worden, 2nd - Barb Wendel, 3rd - Tressa Brooner-Lakowsky
Hall of Fame Inductee :  Bob Simmons
Award of Appreciation :  Lyle Palmer
These are awards given to a member of friend of the Jaycees for dedicated service to the armwrestling event and the local Jaycees.

April 1, 2000 - Sanction # 455 - 00 - Roadhouse Armwrestling Championships - Indianapolis, IN
Tournament Director :  Tim Trusler and Tom Fidler
Menís Right Hand 70kg :  1st - Marvin Berry, 2nd - Cary Spivey, 3rd - John Messmer
Menís Right Hand 80 kg :  1st - Rick Firsich, 2nd - Jeff Kipper, 3rd - Dean Sain
Menís Right Hand 90 kg :  1st - Keith Carter, 2nd - Mike West, 3rd - Rick Firsich
Menís Right Hand 100 kg :  1st - Terry West, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Robert Jeffics
Menís Right Hand 100+ kg :  1st - Terry West, 2nd - Mike Morgan, 3rd - Mike West
Menís Left Hand 70 kg :  1st - Kent Dickinson, 2nd - Marvin Berry, 3rd - Cary Spivey
Menís Left Hand 90 kg :  1st - Mike West, 2nd - Rick Firsich, 3rd - Bo Schmidt
Menís Left Hand 90+ kg :  1st - Doug Hampton, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Rick Stows
Womenís Right Hand 60 kg :  1st - Brenda Drsicary, 2nd - Alisha Bruns, 3rd - Gloria Schmidt
Womenís Right Hand 60+ kg :  1st - Kathy Kowal, 2nd - Kelly Baker, 3rd - Shirley Broshears

April 2, 2000 - Sanction # 424-99 - 24th Annual Vermont State Armwrestling Championships - St. Albans, VT
Tournament Director :  Gil Tremblay
Total Competitors :  62
Men's Right Hand 70kg :  1st - Bruce Breault, 2nd - Steve Gagne, 3rd - Marc Biendeau
Men's Right Hand 80kg :  1st - Eric Laviere, 2nd - Andre Brunet, 3rd - Brien Frenette
Men's Right Hand 90kg :  1st - Bill Sinks, 2nd - Denis Dubrielle, 3rd - Joe Fitzsimmons
Men's Right Hand 100kg :  1st - Phil Brousseau, 2nd - Denis Sorel, 3rd - Albert Gagne
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Jason Howgate, 2nd - Christian Bernard, 3rd - Kurt Howgate
Men's Left Hand 70kg :  1st - Steve Gagne, 2nd - Ron Rich
Men's Left Hand 80kg :  1st - Denis Dubrielle, 2nd - Trevor Molleur, 3rd - Eric Laviere
Men's Left Hand 90kg :  1st - Eric Grandmason, 2nd - Louis Brassard, 3rd - Rich Gagne
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Phil Brousseau, 2nd - Denis Sorel, 3rd - Kurt Howgate
Women's Right Hand 55kg :  1st - Mary Gunnison, 2nd - Dee Tremblay, 3rd - Ellen Breault
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Karen Curavoo
Men's Overall Champion :  Phil Brousseau
Women's Overall Champion :  Karen Curavoo

April 8, 2000 - Sanction # 442-00 - Spacecoast 2nd Annual Armwrestling Challenge - Palm Bay, FL
Tournament Director :  Ernest Cowen
Total Entries :  47
Men's Right Hand 70kg :  1st - Scott Hohrath, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Brandon Ryals
Men's Right Hand 80kg :  1st - Keith Krocker, 2nd - Scott Hohrath, 3rd - Leoni Wertheim
Men's Right Hand 90kg :  1st - Scott Cooner, 2nd - Steve Dedge, 3rd - Hector Espinosa
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Gregory Helm, 2nd - Michael Lewis, 3rd - Carl Shaffer
Men's Left Hand 90kg :  1st - Keith Crocker, 2nd - Scott Hohrath, 3rd - Armando Alvonando
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Mike Lewis, 2nd - Bobby Hopkins, Jr., 3rd - P.J. Rizzo
Women's Right Hand Open :  1st - Justina Hopkins, 2nd - Christina Schneider, 3rd - Christie Robinson

April 8, 2000 - Sanction # 441-00 - Ale Haus Armwrestling Championships II - Sioux Falls, SD
Tournament Director :  Tom McKinney and Jackie Salzman
Men's Right Hand 70kg :  1st - Jim Larson, 2nd - Adam Jorgensen, 3rd - Troy Ahrens
Men's Right Hand 80kg :  1st - Jim Larson, 2nd - Troy Ahrens, 3rd - Chad Bechler
Men's Right Hand 90kg :  1st - Calvin Zomer, 2nd - Jon Maresh, 3rd - Lonnie Fischer
Men's Right Hand 100kg :  1st - Mike Doppenberg, 2nd - John Hoobler, 3rd - Art Vanderwaul
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Arnie Teunissen, 2nd - Marc Krull, 3rd - Mike Doppenberg
Men's Left Hand Open :  1st - Arnie Teunissen, 2nd - Lonnie Fischer, 3rd - Dennis Hauger
Women's Right Hand 60kg :  1st - Joette Peterson, 2nd - Terresa Koppang, 3rd - Jodi Hauger

April 15, 2000 - Sanction # 458-00 - Rendezvous Armwrestling's 10th Annual Battle of the Arms - Eureka, MT
Tournament Director :  Matt Phillips
Men's Right Hand 70kg :  1st - Dennis Liermann, 2nd - Chad Nelson, 3rd - Ian Anderson
Men's Right Hand 80kg :  1st - Todd Stanley, 2nd - Dwayne Gailing, 3rd - Chris Rapatti
Men's Right Hand 90kg :  1st - Pat Long, 2nd - Collin Vandersteen, 3rd - Gary Ambrose
Men's Right Hand 100kg :  1st - Gary Carvey, 2nd - Pete Durning, 3rd - Gary Ambrose
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Len Haughton, 2nd - Don Landon, 3rd - Steve Hingston
Men's Left Hand 70kg :  1st - Troy Osburn, 2nd - Leo Gauthier
Men's Left Hand 85kg :  1st - Pat Long, 2nd - Dwayne Gailing, 3rd - Mike Pruitt
Men's Left Hand 85+kg :  1st - Len Haughton, 2nd - Pete Durning, 3rd - Stewart Doyle
Women's Right Hand Open :  1st - Brandy Carvey, 2nd - Julie Balch, 3rd - Colleen Ripatti

April 15, 2000 - Sanction # 446-00 - 2000 Mid Michigan Armwrestling Championships - Belding, MI
Tournament Director :  George Deible
Total Entries :  69
Men's Right Hand 65kg :  1st - Jeff Bushee, 2nd - Josh Snyder, 3rd - Jim Petipren
Men's Right hand 75kg :  1st - Alan Berget, 2nd - Dan Vertalka, 3rd - Tim Tavenner
Men's Right Hand 85kg :  1st - Rich Martinez, 2nd - Robert Knapp, 3rd - Rick Boven
Men's Right Hand 100kg :  1st - Matt Kern, 2nd - John Paul Brown, 3rd - Jeremy Boyd
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Brian Bowerman, 2nd - Geard Ricks, 3rd - Tim McMasters
Mens Left Hand 75kg :  1st - Andy Authier, 2nd - Chris Vanover, 3rd - Dan Vertalka
Men's Left Hand 90kg :  1st - Jeremy Boyd, 2nd - Rich Martinez, 3rd - Rod Sellers
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Dan Perez, 2nd - Brian Bowerman, 3rd - Tim McMasters
Womens Right Hand 55kg :  1st - Heidi Teunissen, 2nd - Amanda Authier
Women's Right Hand 55+kg :  1st - Marjorie Bartz, 2nd - Dawn Snyder
 Sportsmanship Award :  Rich Martinez


April 22, 2000 - Sanction # 448-00 - Strong Calling IV - Ranson, WV
Tournament Director :  Travis Bagent
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Joey Reeley, 2nd - Paul Fishback
Men's Novice Right Hand 85kg :  1st - Daniel Meadows, 2nd - Shad Jenkins
Men's Novice Right Hand 85+kg :  1st - Cuff Cuffley, 2nd - Jeremy Jenkins
 Men's Novice Left Hand 80kg :  1st - David Gano, 2nd - Shad Jenkins
Men's Novice Left Hand 80+kg :  1st - Cuff Cuffley, 2nd - Trever Holmes
Men's Right Hand 75kg :  1st - Milt Christmas, 2nd - Chris Marks
Men's Right Hand 85kg :  1st - George Stanton, 2nd - Mike Selearis
Men's Right Hand 100kg :  1st - Travis Bagent, 2nd - Glen Biscarr
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Dave Marrocco, 2nd - Mike Selearis
Men's Left Hand 85kg :  1st - Mike Selearis, 2nd - George Stanton

Men's Left Hand 85+kg :  1st - Travis Bagent, 2nd - Mike Selearis

April 29, 2000 - Sanction # 432-99 - Fort Randall Casino & Hotel Armwrestling Championships II - Wagner, SD

Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  120
Total Entries :  158
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Wayne Frost, 2nd - Jim Jensen, 3rd - Josey Aasheim
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Kevin Jensen, 2nd - Chad Hauger, 3rd - Mark Ziertman
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Dick Woltjer, 2nd - John Meyering, 3rd - Jay Gross
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Bill Hoesche, Jr., 2nd - Dennis Hauger, 3rd - Lee Brunelle
Men's Right Hand 70kg :  1st - Roger Nowatzke, 2nd - Mark Ziertman, 3rd - Jim Larson

Men's Right Hand 80kg :  1st - Engin Terzi, 2nd - Kevin Harris, 3rd - John Gunsch
Men's Right Hand 90kg :  1st - Engin Terzi, 2nd - Jason Remer, 3rd - Omer Bennurkan
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Rett Houdek, 2nd - Omer Bennurkan, 3rd - Mike Doppenberg
Men's Left Hand 75kg :  1st - Engin Terzi, 2nd - Jim Larson, 3rd - Mark Ziertman

Men's Left Hand 90kg :  1st - Engin Terzi, 2nd - Jason Remer, 3rd - Chad Hauger
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Rett Houdek, 2nd - Matt Mackey, 3rd - Tom Bartley
Women's Right Hand 60kg :  1st - Margie Worden, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky, 3rd - Rachel Van DeStroet

Women's Right Hand 60+kg :  1st - Margie Worden, 2nd - Josee Morneau
Women's Left Hand Open :  1st - Margie Worden, 2nd - Joette Peterson, 3rd - Josee Morneau


May 13, 2000 - Sanction # 444-00 - Southern California Strong Arm Championships - Calico Ghost Town, CA
Tournament Director :  Randy Sampias
Men's Right Hand 70kg :  1st - Jerry Guire, 2nd - Tim Bertetto, 3rd - Nick Bloedorn
Men's Right Hand 90kg :  1st - Eric Wolf, 2nd - Scott Bartington, 3rd - Ron Butcher
Men's Right Hand 100kg :  1st - Eric Wolf, 2nd - Troy Wallace, 3rd - Ron Butcher
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Troy Wallace, 2nd - Ed Wucher, 3rd - Ray Silva
Men's Left Hand 75kg :  1st - Tim Bertetto, 2nd - Jerry Guire, 3rd - Ray Tessler
Men's Left Hand 90kg :  1st - Dave Hall, 2nd - Ron Butcher, 3rd - John Stanton
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Troy Wallace, 2nd - Dan Pease, 3rd - Brian Griffin
Women's Right Hand Open :  1st - Theresa Ebert, 2nd - Cindy Coghan

May 20, 2000 - Sanction # 457-00 - Virginia State Armwrestling Championships - Newport News, VA
Tournament Director :  Randy Stanaway
Men's Novice Right Hand 75kg :  1st - Tony Drewery, 2nd - Billy Ellis, 3rd - Norman French
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Danny Fralin, 2nd - Jesse Millikan, 3rd - Wayne Wickers
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Dusty Stanaway, 2nd - Danny Fralin, 3rd - Scott Stone
Men's Right Hand 70kg :  1st - Milt Christmas, 2nd - Billy Ellis, 3rd - Louie Dancell
Men's Right Hand 80kg :  1st - Bill Millikan, 2nd - Jesse Millikan, 3rd - Tony Drewery
Men's Right Hand 90kg :  1st - Danny Fralin, 2nd - Wayne Wickers
Men's Right Hand 100kg :  1st - Lewis Corbin, 2nd - John Thornes, 3rd - Andy Carson
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Richard Spenser, 2nd - Kevin Schneider, 3rd - Ricky Wells
Men's Masters 80kg :  1st - Randy Stanaway, 2nd - Milt Christmas, 3rd - Bob Roy
Men's Masters 80+kg :  1st - Glenn Biscarr, 2nd - John Bosley, 3rd - Alan Stanaway

June 3, 2000 - Sanction # 459-00 - 30th Annual Patterson Apricot Fiesta Armwrestling Championships - Patterson, CA
Tournament Director :  Bill Collins
Men's Right Hand 65kg :  1st - Clifford Thomas, 2nd - Anthony Barberi, 3rd - Jose Lopez
Men's Right Hand 75kg :  1st - D.J. Galvin, 2nd - Randy Weaver, 3rd - Michael Boylan
Men's Right Hand 85kg :  1st - David Owens, 2nd - Kenny Hughes, 3rd - Gilbert Ramirez
Men's Right Hand 100kg :  1st - David Owens, 2nd - Kenny Hughes, 3rd - Robert Coppla
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Eric Woelfel, 2nd - David Burns, 3rd - Kenny Hughes
Men's Left Hand 80kg :  1st - Kenny Hughes, 2nd - Mike McGraw, 3rd - Gilbert Ramirez
Men's Left Hand 80+kg :  1st - Eric Woelfel, 2nd - Chris Futhey, 3rd - David Burns
Women's Right Hand 60kg :  1st - Judy Dodd, 2nd - Amber Cooney, 3rd - Gerrie McGraw
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Gerrie McGraw, 2nd - Kathy Hughes, 3rd - Judy Dodd

June 3, 2000 - Sanction # 465-00 - 2000 Upper Peninsula Armwrestling Championships - Up North Restaurant, St. Ignace, MI
Tournament Director :  Steve Utter
Total Entries :  56
Men's Right Hand 65kg :  1st - Tony LaDuke, 2nd - Steve Utter, 3rd - Brad Utter
Men's Right Hand 75kg :  1st - Bob Stergeon, 2nd - Jesse Piipo, 3rd - Scott Hazewood
Men's Right Hand 85kg :  1st - Jeremiah Anderson, 2nd - Nick Roberts, 3rd - Mike Lance
Men's Right Hand 100kg :  1st - Todd Hutchings, 2nd - Ken Kammers, 3rd - Ed Hallman
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Matt Kern, 2nd - Dan Hough, 3rd - Darren Owens
Men's Left Hand 75kg :  1st - Bob Stergeon, 2nd - Jeremiah Anderson, 3rd - Jesse Piipo
Men's Left Hand 90kg :  1st - Steve Graham, 2nd - Todd Hutchings, 3rd - Scott Steenhagen
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Tony LaDuke, 2nd - Ken Kammers, 3rd - Ed Tallman
Women's Right Hand 55kg :  1st - Crystal Eby, 2nd - Jennifer Hoolsema, 3rd - Mellisa Kirk
Women's Right Hand 55+kg :  1st - Liz Elliiot, 2nd - Crystal Eby
Sportsmanship Award :  Jesse Piipo

June 3, 2000 - Sanction # 466-00 - Monon Station Armwrestling Championships - New Albany, In
Tournament Director :  Tim Trusler
Total Entries :  56
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Cary Spivey, 2nd - Sean Stanberry, 3rd - Chris Rake
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Brad Hall, 2nd - Andy Nash, 3rd - Riggs Hampton
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Allen West, 2nd - Brad Hall, 3rd - Riggs Hampton
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Allen West, 2nd - Duane Riddle, 3rd - Derek Denney
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Greg White, 2nd - Dave Hampton, 3rd - Dustin Paragin
Men's Right Hand 70kg :  1st - Marvin Berry, 2nd - Cary Spivey, 3rd - Chris Rake
Men's Right Hand 80kg :  1st - Rick Firsich, 2nd - Marvin Berry, 3rd - Brad Hall
Men's Right Hand 90kg :  1st - Mike West, 2nd - Allen West, 3rd - Cary Spivey
Men's Right Hand 100kg :  1st - Terry West, 2nd - Rick Firsich, 3rd - Mike West
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Terry West, 2nd - Mike West, 3rd - Greg White
Men's Left Hand 70kg :  1st - Marvin Berry, 2nd - Cary Spivey, 3rd - Chris Rakes
Men's Left Hand 90kg :  1st - Tony Villa, 2nd - Rick Firsich, 3rd - Mike West
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Tony Villa, 2nd - Fred Firsich, 3rd - Jay Renfo
Women's Right Hand 60kg :  1st - Jan West, 2nd - Kathy Kowal, 3rd - Tamara Cox
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Jan West, 2nd - Kathy Kowal, 3rd - Kim Newson

June 10, 2000 - Sanction # 438-00 - Bushwacker's Armwrestling Championships - Ralston, NE
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  33
Total Entries :  55
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Eddie Hines, 2nd - J.P. Nadrchal
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Ed Sidzyik, 2nd - Chad Gnader, 3rd - Rod Jackson
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Johnnie Meyering, 2nd - Mark Hyde, 3rd - Ryan Turner
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Tim Steinspring, 2nd - Randi Erickson, 3rd - Bill Hoesche
Men's Right Hand 70kg :  1st - Roger Nowatzke, 2nd - Jack Nisi, 3rd - Eddie Hines
Men's Right Hand 80kg :  1st - Marty O'Neil, 2nd - Roger Nowatzke, 3rd - John Zvezdich
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Kevin Harris
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Bill Hoesche
Men's Left Hand 75kg :  1st - Marty O'Neil, 2nd - Jack Nisi, 3rd - Joette Peterson
Men's Left Hand 90kg :  1st - Jason Remer,2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Dick Woltjer
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Dick Woltjer, 3rd - Jim Dimmitt
Women's Right Hand 60kg :  1st - Amy Giese, 2nd - Sue Deats, 3rd - Becky Hoesche
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Joette Peterson, 2nd - Jennifer Davis, 3rd - Jaime Hyde
Women's Left Hand Open :  1st - Joette Peterson, 2nd - Jennifer Davis, 3rd - Sue Deats

June 10, 2000 - Sanction # 456-00 - 1st Annual Northwest Iowa Armwrestling Championships - Spencer, IA
Tournament Director :  Scott Merchant
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Karl Swanson, 2nd - Terry Campbell, 3rd - Guy Pixler
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Phil Burg, 2nd - Harold Ryder, 3rd - Jeff Johnson
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Cal Zoomer, 2nd - Steve Johnson, 3rd - Brian Stegeman
Men's Novice Right Hand 110kg :  1st - Cory Johnson, 2nd - Brian Batchlet, 3rd - Ron Hageman
Men's Novice Right Hand 110+kg :  1st - Mark Glander, 2nd - Craig Colling, 3rd - Scott Merchant
Men's Right Hand 70kg :  1st - Karl Swanson, 2nd - Terry Campbell, 3rd - Guy Pixler
Men's Right Hand 80kg :  1st - Brian Book, 2nd - Dan Deinenault
Men's Right Hand 90kg :  1st - Cal Zoomer, 2nd - Eric Book, 3rd - Jerry Musser
Men's Right Hand 110kg :  1st - Rett Houdek, 2nd - Dave Storm, 3rd - Ron Hageman
Men's Right Hand 110+kg :  1st - Rett Houdek, 2nd - Dave Storm, 3rd - Scott Merchant
Men's Left Hand 80kg :  1st - Brian Book, 2nd - Heath Hallburg, 3rd - Harold Ryder
Men's Left Hand 110kg :  1st - Rett Houdek, 2nd - Dave Storm, 3rd - Art Vanderwall
Men's Left Hand 110+kg :  1st - Rett Houdek, 2nd - Steve Fiedler
Women's Novice Right Hand 60kg :  1st - Linda Kinnetz, 2nd - Sue Durst
Women's Right Hand 60kg :  1st - Linda Kinnetz, 2nd - Sue Durst
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Linda Kinnetz, 2nd - Melissa Scott, 3rd - Sue Durst

June 17, 2000 - Sanction # 443-00 - California State Armwrestling Championships - Victorville, CA
Tournament Director :  Randy Sampias
Men's Right Hand 70kg :  1st - Mike Stewart, 2nd - Simon Berriochoa, 3rd - Jerry Guire
Men's Right Hand 80kg :  1st - John Stanton, 2nd - Ken Giberson, 3rd - Jerry Guire
Men's Right Hand 90kg :  1st - Eric Wolf, 2nd - Ron Butcher, 3rd - Mike Wildey
Men's Right Hand 100kg :  1st - Don McClary, 2nd - Eric Wolf, 3rd - Chase Nankivell
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Dan Parsons, 2nd - Don McClary, 3rd - Vic Dison
Men's Left Hand 75kg :  1st - Steven Salamone, 2nd - Jame Johnson
Men's Left Hand 90kg :  1st - Dave Hall, 2nd - Eric Wolf, 3rd - Mike Wildey
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Dan Parsons, 2nd - Dave Hall, 3rd - Lee Black
Women's Right Hand Open :  1st - Theresa Ebert, 2nd - Cindy Coghan, 3rd - Sandy Miller

June 24, 2000 - Sanction # 479-00 - Armwrestling Mania V - Aberdeen, ID
Tournament Director :  Elaine Blik
Total competitors :  98
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Chris Phillips, 2nd - Robert Flores, 3rd - Roe Torres
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Ryan Landvick, 2nd - Wes Wisdom, 3rd - Robert Galloway
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Brandon Fullmer, 2nd - Jared Beck, 3rd - Albert Flores
Men's Right Hand 75kg :  1st - Chris Phillips, 2nd - Kass Chacon, 3rd - Clayne Hansen
Men's Right Hand 90kg :  1st - Kevin Beller, 2nd - Bob Wardrip, 3rd - Jim Richards
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Kody Merritt, 2nd - Kass Chacon, 3rd - Albert Flores
Men's Left Hand 90kg :  1st - Bob Wardrip, 2nd - Kass Chacon, 3rd - Clayne Hansen
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Kody Merritt, 2nd - Kass Chacon, 3rd - Tony Saiz
Women's Right Hand 60kg :  1st - Kimberly Alldredge, 2nd - Angel Flores, 3rd - Abbey Holmgren
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Rhonda Blakey, 2nd - April Flores, 3rd - Karalee Krehbiel

July 4, 2000 - Sanction # 472-00 - Willamina 4th of July 2000 Armwrestling Championships - Willamina, OR
Tournament Directors :  Herman & Barbara McCoy
Men's Right Hand 65kg :  1st - Doug West, 2nd - Tom McKnight, 3rd - Martin Mondragon
Men's Right Hand 75kg :  1st - Mike Saunders, 2nd - Tony Montgomery, 3rd - Trevor Chaney
Men's Right Hand 85kg :  1st - Richard Borden, 2nd - Jake McKnight, 3rd - Tim Hailey
Men's Right Hand 100kg :  1st - Dennis Phipps, 2nd - Robert Hosley, 3rd - Jim Millsap
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Lee Yates, 2nd - Allen Yates, 3rd - Jason Burge
Men's Left Hand 80kg :  1st - Ben Hillebrand, 2nd - Doug West
Men's Left Hand 80+kg :  1st - Lee Yates, 2nd - Allen Yates, 3rd - Gary Smith
Women's Right Hand 70kg :  1st - Suzanne Saunders, 2nd - Jenny Brown, 3rd - Sion Hillebrand
Women's Right Hand 70+kg :  1st - Terisa Hirdon, 2nd - Lenore Seagrove
Sportsmanship Award :  Gary Smith
Best Match of the Day Award :  Allen Yates vs Jason Burge

July 4, 2000 - Sanction # 433-99 - Malvern's 4th of July Armwrestling Championships - Malvern, IA
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  84
Total Entries :  119
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Eddie Hines, 2nd - Sean Neppl, 3rd - Josh Hovenga
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Joey Zimmerman, 2nd - John Nazemi, 3rd - Bill Allan
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Joey Zimmerman, 2nd - Joe Secord, 3rd - Steve Ruby
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Tim Steinspring, 2nd - Trapper Saltzman, 3rd - Loren Stoneberg
Men's Right Hand 75kg :  1st - Jonas Sundling, 2nd - Eddie Hines, 3rd - Randy Zimmerman
Men's Right Hand 90kg :  1st - Aidas Paliskis, 2nd - Tom New, 3rd - Jonas Sundling
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Billy Weiss, 2nd - Trapper Saltzman, 3rd - Loren Stoneberg
Men's Left Hand 75kg :  1st - Mike Neppl, 2nd - Randy Zimmerman, 3rd - Josh Egly
Men's Left Hand 90kg :  1st - Tom New, 2nd - Matt Whipple, 3rd - Jonas Hammarstrom
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Billy Weiss, 2nd - Tim Steinspring, 3rd - Joey Zimmerman
Women's Right Hand 60kg :  1st - June Brueckner
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Laina Tanutiene, 2nd - Angie Lauridsen, 3rd - Bev McVay
Women's Left Hand Open :  1st - Laina Tanutiene, 2nd - Liz Finchem

July 7 & July 8, 2000 - Sanction # 415-99 - AAA National Championships- Bakersfield, CA
Tournament Director :  Karen Bean
Total Entries :  306
Men's Left Hand 60kg :  1st - Jason Vincent, 2nd - Jerry Gray, 3rd - Ray Hennerichs, 4th - Rick Laton,
                                        5th - Leslie Whims, 6th - Bubba Savoy
Men's Left Hand 70kg :  1st - Mike McGraw, 2nd - Norm Devio, 3rd - Lance Whitehill, 4th - Greg Wilson,
                                        5th - Craig Tullier, 6th - R.J. Molinere
Men's Left Hand 80kg :  1st - Bill Ballinger, 2nd - Bill Sinks, 3rd - Greg Helm, 4th - Josh Stark,
                                        5th - Dwayne Hanel, 6th - Lee Walker
Men's Left Hand 90kg :  1st - Jacob Abbott, 2nd - Robert Redden, 3rd - Michael Selearis, 4th - Jason Remer,
                                        5th - Allen Stilkey, 6th - David Owens
Men's Left Hand 110kg :  1st - Travis Bagent, 2nd - Bucky Russell, 3rd - Lindley Keating, 4th - Dan Victor,
                                        5th - Jon Land, 6th - Mitch Cady
Men's Left Hand 110+kg :  1st - Eric Woelfel, 2nd - Steve Phipps, 3rd - Bob Sutton, 4th - Kody Merrritt,
                                        5th - David Burns, 6th - Bobby Hopkins
Women's Left Hand 60kg :  1st - Margie Worden, 2nd - Karen Curavoo, 3rd - Theresa Ebert, 4th - Chrissy Baliko,
                                            5th - Stefani Burns, 6th - Mary Gunnison
Women's Left Hand 80kg :  1st - Joette Peterson
Women's Left Hand 80+kg :  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Heather McSherry
Men's Masters 70kg :  1st - Norm Devio, 2nd - Ray Taglione, 3rd - Milt Christmas, 4th - Bob Columbe,
                                    5th - Al Verilli
Men's Masters 80kg :  1st - Allen Fisher, 2nd - Richard Laphan, 3rd - Roy Ransland, 4th - Randy Stanaway,
                                    5th - Robert Stokes
Men's Masters 90kg :  1st - Joe Fitzsimmons, 2nd - Walter Gurode, 3rd - Jim Fitzsimmons, 4th - Mike Ondrovic,
                                    5th - Duke Starkel, 6th - John Burgeson
Men's Masters 100kg :  1st - Mitch Cady, 2nd - Gary Ray, 3rd - Sam Cooper, 4th - Jed Hughes,
                                    5th - Ray Darling, 6th - Fred Piazza
Men's Masters 100+kg :  1st - David Randall, 2nd - Brian McSherry, 3rd - Steve Phipps, 4th - Bobby Hopkins,
                                    5th - Cliff Hall, 6th - Manuel Serpa
Women's Masters 60kg :  1st - Laura Shabazz Hosier
Women's Masters 60+kg :  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Katherine Hughes, 3rd - Laura Hosier
Men's Right Hand 50kg :  1st - David Bauer, 2nd - Kyle Tonguis
Men's Right Hand 55kg :  1st - Tom Wilson, 2nd - Tito Reyes, 3rd - Lyle Foster, 4th - Brandon Russakis
Men's Right Hand 60kg :  1st - Rick Laton, 2nd - Jason Vincent, 3rd - Ray Hennerichs, 4th - Jerry Gray,
                                            5th - Leslie Whims, 6th - Greg Lee
Men's Right Hand 65kg :  1st - Craig Tullier, 2nd - Lance Whitehill, 3rd - Allen Berget, 4th - Marc Gaeta,
                                            5th - Neal Ellis, 6th - Gene Dunn
Men's Right Hand 70kg :  1st - Mike McGraw, 2nd - Olin Lucas, 3rd - Greg Wilson, 4th - R.J. Molinere,
                                            5th - Norm Devio, 6th - Milt Christmas
Men's Right Hand 75kg :  1st - Andrew Rhodes, 2nd - Allen Fisher, 3rd - Bill Maenza, 4th - Richard Soliwoda,
                                            5th - Blake Higginbotham, 6th - Mickey Butkus
Men's Right Hand 80kg :  1st - Jason Vale, 2nd - Bill Sinks, 3rd - Bill Ballinger, 4th - Greg Helm,
                                            5th - Tony Picchioldi, 6th - Dwayne Hanel
Men's Right Hand 85kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Alan Bown, 3rd - Michael Selearis, 4th - Matt Stout,
                                            5th - Fritz Corry, 6th - Art Ebling
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jacob Abbott, 2nd - Robert Redden, 3rd - Michael Todd, 4th - Bill Collins,
                                            5th - Glenn Brooks, 6th - John Wilson
Men's Right Hand 100kg :  1st - Bucky Russell, 2nd - Travis Bagent, 3rd - Mike Bowling, 4th - James Spurlin,
                                            5th - Ray Darling, 6th - Gary Ray
Men's Right Hand 110kg :  1st - Jerry Cadorette, 2nd - Harold Owens, 3rd - Dan Victor, 4th - Paul Walther,
                                            5th - Jon Land, 6th - Don Underwood
Mens Right Hand 110+kg :  1st - Eric Woelfel, 2nd - David Randall, 3rd - Andy Fuller, 4th - Ed Hoffman,
                                             5th - Bob Sutton, 6th - Kody Merritt
Women's Right Hand 45kg :  1st - Stacey Molinere, 2nd - Stephanie Ballenger
Women's Right Hand 50kg :  1st - Chrissy Baliko, 2nd - Mary Gunnison, 3rd - Kim Lapham
Women's Right Hand 55kg :  1st - Judy Dodd, 2nd - Karen Cooley, 3rd - Lisa Hall, 4th - Tressa Lakowsky
Women's Right Hand 60kg :  1st - Margie Worden, 2nd - Stefani Burns, 3rd - Karen Curavoo, 4th - Theresa Ebert,
                                                5th - Lori Metcalf
Women's Right Hand 70kg :  1st - Joette Peterson, 2nd - Elaine Blik, 3rd - Jesse French
Women's Right Hand 80kg :  1st - Kathy Kowl, 2nd - Cristie Robinson
Women's Right Hand 80+kg :  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Heather McSherry, 3rd - Kelly Baker
Team Results :  1st - California, 2nd - Louisiana, 3rd - Washington, 4th - Nebraska, 5th - Massachusetts
July 15, 2000 - Sanction # 463-00 - 2000 Sparta Town & Country Days Novice Armwrestling Championship - Sparta, MI
Tournament Directors :  Steve & Sue Graham
Total Competitors :  70
Total Entries :  102
Men's Right Hand 75kg :  1st - Brad Bakhan, 2nd - Chuck Marlett, 3rd - Jason Storms
Men's Right Hand 90kg :  1st - Brian Osborne, 2nd - Todd Hutchings, 3rd - Mike Hallman
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Keith Damuth, 2nd - Matt Kern, 3rd - Mike Mazie
Men's Left Hand 85kg :  1st - Robert Knapp, 2nd - Neil Brandow, 3rd - Danny Pacola
Men's Left Hand 85+kg :  1st - T.J. McMaster, 2nd - Todd Hutchings, 3rd - Joey Miron
Men's Masters Right Hand 85kg :  1st - Tom Bennett, 2nd - Robert Knapp
Men's Masters Right Hand 85+kg :  1st - Steve Graham, 2nd - Darmon Schoonmaker
Men's Masters Left Hand Open :  1st - Steve Graham, 2nd - Robert Knapp, 3rd - Darmon Schoonmaker
Women's Right Hand Open :  1st - Brenda Stapels, 2nd - Amy Brew, 3rd - Denise Crouch

July 22, 2000 - Sanction # 434-99 - Osceola County Fair Armwrestling Championships - Sibley, IA
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  37
Total Entries :  71
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Troy Sabers, 2nd - Miguel Velozyrez, 3rd - Randy Zimmerman
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Jerry Remer, 2nd - Jim Larson, 3rd - Jake Rozema
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Cal Zomer, 2nd - Jeremy Zimmerman, 3rd - Jerry Remer
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Adam Prins, 2nd - Randy Erickson, 3rd - Art VanderWaal
Men's Right Hand 70kg :  1st - Jim Larson, 2nd - Dale Bosma, 3rd - Randy Zimmerman
Men's Right Hand 80kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Jerry Remer
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Cal Zomer, 3rd - Mike Doppenberg
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Marc Johnson, 2nd - Jason Remer, 3rd - Mike Doppenberg
Men's Left Hand 75kg :  1st - Jim Larson, 2nd - Jerry Remer, 3rd - Jake Rozema
Men's Left Hand 90kg :  1st - Lonnie Fischer, 2nd - Art VanderWaal, 3rd - Jeremy Zimmerman
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Marc Johnson, 2nd - Sonny Larson, 3rd - Art VanderWaal
Women's Right Hand 60kg :  1st - Jennifer Meyer, 2nd - Marcy Remer
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Melanie Noyes, 2nd - Melissa French
Women's Left Hand Open :  1st - Melanie Noyes, 2nd - Marcy Remer

July 22, 2000 - Sanction # 476-00 - Texoma Armwrestling Challenge - Sherman, TX
Tournament Director :  Brian McPherson
Men's Right Hand 80kg :  1st - Jason Stafford, 2nd - Bryan Thompson, 3rd - Chris Sanders
Men's Right Hand 90kg :  1st - Mike Kauk, 2nd - Justin Merchant, 3rd - Pete Martinez
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Brian McPherson, 2nd - Darrell Gamble, 3rd - James Durham
Men's Left Hand Open :  1st - Steve Butler, 2nd - Darrell Gamble, 3rd - Mike Kauk

August 11, 2000 - Sanction # 473-00 - Addison County Fair 22nd Annual Armwrestling Championships - New Haven, VT
Tournament Directors: Bill Sinks & Karen Curavoo
Total Entries: 101
Men's Right Hand 60kg :  1st - Jay Kehoe, 2nd - Nick Trudeau, 3rd - Matt Quelch
Men's Right Hand 70kg :  1st - Franco Zauli, 2nd - Bob Coulombe, 3rd - Chris Mason
Men's Right Hand 80kg :  1st - Greg Sharon, 2nd - Andy Jimmo, 3rd - Brayton Gillett
Men's Right Hand 90kg :  1st - Tim Brown, 2nd - Eric Roussin, 3rd - Peter Tallman
Men's Right Hand 100kg :  1st - Glenn Tupper, 2nd - Mike Moulton, 3rd - Stephen Jones, Jr.
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Jason Howgate, 2nd - Eric Preston, 3rd - Matt Halliday
Men's Left Hand 70kg :  1st - Eric Peters, 2nd - Bill Mitchell, 3rd - Nick Trudeau
Men's Left Hand 90kg :  1st - Richard Gravel, 2nd - Andy Jimmo, 3rd - Peter Tallman
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Jason Howgate, 2nd - Eric Preston, 3rd - Tim Brown
Women's Right Hand 60kg :  1st - Jolee Ladd, 2nd - Jessalyn Gillet, 3rd - Willow Wheelock
Women's Right Hand 70kg :  1st - Karen Curavoo, 2nd - Danielle Welch, 3rd - Heidi Nielson
Women's Right Hand 70+kg :  1st - Ann DeBoer, 2nd - Trina Smith, 3rd - Jesilee Calloway
Men's Overall :  Tim Brown
Women's Overall :  Karen Curavoo

August 12, 2000 - Sanction # 480-00 - Gulf Greyhound Park Armwrestling Championships - LaMarque, TX
Tournament Director :  Karen Bean
Men's Right Hand 65kg :  1st - Craig Tullier, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Jarrod Godbury
Men's Right Hand 75kg :  1st - Craig Tullier, 2nd - Olin Lucas, 3rd - Daniel Phillips
Men's Right Hand 85kg :  1st - Andrew Rhodes, 2nd - Blake Higginbotham, 3rd - Brad Gordon
Men's Right Hand 100kg :  1st - Andrew Rhodes, 2nd - Gary Ray, 3rd - Robert Redden
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Robert Redden, 2nd - Lindley Keating, 3rd - Ben Gonzalez
Women's Right Hand 60kg :  1st - Tressa Brooner-Lakowsky, 2nd - Melanie Boudreaux, 3rd - Courtney Erdmann
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Heather McSherry, 3rd - Carolyn Pyle

August 12, 2000 - Sanction # 487-00 - Battle of the Biceps III, American Falls, ID
Tournament Director :  Elaine Blik
Total Competitors :  38 youth, 29 teen
Total Entries :  65
45 lbs - Age 6 & under :  1st- Mystery Chacon, 2nd- Rainee Blik, 3rd- Felicia Guerrero, 4th-Isaac Guerrero
60 lbs - Age 7-8 :  1st - Cole Jenkins, 2nd - Travis Williams, 3rd - Kailey Warren, 4th - Ty Colton
60+ lbs - Age 7-8 :  1st - Ashley Warren, 2nd - VJ Guilio, 3rd - Jolene Richards, 4th - Rocky Chacon, Jr.
80 lbs - Age 9-10 :  1st - Amanda Thomas, 2nd - Paden Johnson, 3rd - Harry Colton, 4th - Alejandro Perez
80+ lbs - Age 9-10 :  1st -TJ Carpenter, 2nd - Kass Chacon, Jr, 3rd - Kensey Peake, 4th - Nicole Carter
90 lbs - Age 11-12 :  1st -Chris Jenkins, 2nd - Tyrell Ramsey, 3rd - Mario Perez, 4th - Aaron Fitzsimon
90+ lbs - Age 11-12 :  1st -Kimberly Alldredge, 2nd -Joshua Kingston, 3rd - Breck Duffin, 4th - TJ Williams
176 lbs - Age 13-15 :  1st -Dillon Curry, 2nd - Seth Smuck, 3rd - Ben Fitzsimon, 4th - Tyler Sprague
176+ lbs - Age 13-15:  1st - Wes Wisdom, 2nd - Shane Alldredge, 3rd -Dillon Gibson, 4th - Spencer Snow
176 lbs - Age 16-18 :  1st - Aaron Svancara, 2nd - David Nicholson, 3rd -Joe Hansen, 4th -Abel Guerrero
176+ lbs - Age 16-18 :  1st - Brandon Fullmer, 2nd - Wes Wisdom, 3rd - Shane Alldrege, 4th - Dillon Gibson
Teen Girls - Open :  1st -Erica Slayton, 2nd - Jennifer Phillips, 3rd - Elizabeth Crispin, 4th - Natasha Foskitt

August 19, 2000 - Sanction # 435-99 - South Dakota State River Boat Festival Armwrestling Championships - Yankton, SD
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  68
Total Entries :  116
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Justin Winters, 2nd - Scott Zimbelman, 3rd - Jerod Tolsma
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Jerry Remer, 2nd - Harold Ryden, 3rd - David Becker
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Cal Zomer, 2nd - Jerry Remer, 3rd - Marlin Schmit
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Dennis Hauger, 2nd - Jared Langdehn, 3rd - Chad Tolsma
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Randy Erickson, 2nd - Criag Hubbard, 3rd - Jeff Prins
Men's Right Hand 70kg :  1st - Jim Larson, 2nd - Mark Ziertman, 3rd - Tom Cimburek
Men's Right Hand 80kg :  1st - Marty O'Neil, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Jerry Remer
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Marty O'Neil, 3rd - Lonnie Fischer
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Rett Houdek, 2nd - Jason Remer, 3rd - Sonny Larson
Men's Left Hand 75kg :  1st - Jerry Remer, 2nd - Jim Larson, 3rd - Harold Ryden
Men's Left Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Lonnie Fischer, 3rd - Dwayne Hanel
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Sonny Larson, 2nd - Rett Houdek, 3rd - Scott Lohmann

Women's Right Hand 55kg :  1st - Lisa Hall, 2nd - Kathy McClanahan, 3rd - Sara Barnett
Women's Right Hand 70kg :  1st - Joette Peterson, 2nd - Margie Worden, 3rd - Tressa Brooner-Lakowsky
Women's Right Hand 70+kg :  1st - Margie Worden, 2nd - Joette Peterson, 3rd - Tammy Victor
Women's Left Open :  1st - Margie Worden, 2nd - Joette Peterson, 3rd - Tammy Victor

September 2, 2000 - Sanction # 489-00 - Idaho State Armwrestling Championships - Blackfoot, ID
Tournament Director :  Elaine Blik
Total Competitors :  80 kids/teens, 90 adults
Age 6 & under :  1st - JT Kelly, 2nd - Mystery Chacon, 3rd - Kole Sutton, 4th - Rainee Blik
Age 7-8, up to 70 lbs :  1st - Cole Jenkins, 2nd - Travin Williams, 3rd - Alphonso Chacon,4th - Michaela Baxter
Age 7-8, 70+ lbs :  1st - Ashley Warren, 2nd - Jasmine Baxter, 3rd - DJ Griffin, 4th - Chelsie Hendrickson
Age 9-10, up to 90 lbs :  1st - Chase Monson, 2nd - Darius Devine, 3rd - Frankie Gould, 4th - Chris Monsen
Age 9-10, 90+ lbs :  1st - Kass Chacon, Jr., 2nd - TJ Carpenter, 3rd - Kelly Tryk, 4th - Nicole Carter
Age 11-12, up to 90 lbs :  1st - Chris Jenkins, 2nd - Bubba Sutton, 3rd - Whitney Widerberg, 4th - Aaron Fitzsimon
Age 11-12, 90+ lbs :  1st - Kaleab Hales, 2nd - TJ Williams, 3rd - Terrance Johnson, 4th - Tori Hales
Age 13-15, 70kg :  1st - Richard Cervantes, 2nd - Josh Wilmot, 3rd - Justin Wilhelm, 4th - Kenn Hales
Age 13-15, 70+kg :  1st - Wes Wisdom, 2nd - Dillon Gibson, 3rd - Tommy Giles, 4th - Houston Galloway
Age 16-18, 70kg :  1st - Chris Phillips, 2nd - Joe Hansen, 3rd - Jeff Keller, 4th - Luke Gray
Age 16-18, 70+kg :  1st - Shane Alldredge, 2nd - Shawn Kirkpatrick, 3rd - Dillon Gibson, 4th - Adam Ridriguez
Teen Girls, 55kg :  1st - Kimberly Alldredge, 2nd - Tammy Stoker, 3rd - Jennifer Phillips, 4th - Tori Hales
Teen Girls, 55+kg :  1st - Erica Slayton, 2nd - Shaila McCauley, 3rd - Angela Chadwick, 4th - Elizabeth Crispin
Menís Novice Right Hand 70kg :  1st - Shawn Kirkpatrick, 2nd - Ken Archer,  3rd - Kyle Blackwelder, 4th - Dustin Blessinger
Menís Novice Right Hand 80kg :  1st - Barry Hayes, 2nd - Robert Galloway, 3rd - David Forrest, 4th - Andrew Wilcox
Menís Novice Right Hand 90kg :  1st - Wes Wisdom, 2nd - Benny Longoria, 3rd - Kyle Blackwelder, 4th - Kevin Outcelt
Menís Novice Right Hand 90+kg :  1st - Randy Virgil, 2nd - Lon Chadwick, 3rd - Jeff Smith, 4th - Wes Wisdom
Menís Novice Left Hand 80kg :  1st - Jon Nii, 2nd - Jake Humphries, 3rd - Miguel Areguin
Menís Novice Left Hand 80+kg :  1st - Jeff Smith, 2nd - Jon Nii, 3rd - Jake Humphries
Menís Right Hand 65kg:  1st - Tito Reyes, 2nd - Chris Phillips,3rd - David Griffin, 4th - Bob Galloway
Menís Right Hand 75kg :  1st - Rick Steffens, 2nd - Virgil Tedrow, 3rd - Shandy Brubaker, 4th - John Brass
Menís Right Hand 80kg :  1st - Kevin Beller, 2nd - John Montgomery, 3rd - Ryan Holding, 4th - Kass Chacon
Menís Right Hand 100kg :  1st - Gordon Wilson, 2nd - John Montgomery, 3rd - Kass Chacon, 4th - Lon Chadwick
Menís Right Hand 100+kg :  1st - Kass Chacon, 2nd - Adam Frederick, 3rd - Clive Lott, 4th - Guan Puente
Men's Left Hand 75kg :  1st - David Griffin, 2nd - Rick Steffens, 3rd - Virgil Tedrow, 4th - Pat McCauley
Menís Left Hand 90kg :  1st - Gordon Wilson, 2nd - Rick Bird, 3rd - Rayn Holding, 4th - Kirt Genta
Menís Left Hand 90+kg :  1st - Larry McCauley, 2nd - Jeff Smith, 3rd - Adam Frederick
Womenís Right Hand 60kg :  1st - Nicki Packer, 2nd - Rhonda Blakey, 3rd - Shannon McCauley, 4th - Shaila McCauley
Womenís Right Hand 70kg :  1st - Kathy Grover, 2nd - Erica Slayton, 3rd - Keri Pierce, 4th - Laura Blackwelder
Womenís Right Hand 70+kg : 1st - Carol Osborne, 2nd - Oley Devinney, 3rd - Cora Snyder, 4th - Becky McKinney

September 16, 2000 - Sanction # 471-00 - 2000 Michigan State Championships - Oscoda, MI
Tournament Director :  George Deible
Total Entries :  63
Mens Right Hand 65kg :  1st - Mike Braurer, 2nd - Tony Laduke, 3rd - Steve Utter, 4th - Jim Petipren
Men's Right Hand 75kg :  1st - Greg Wilson, 2nd - Brad Bakhen, 3rd - Bob Sturgeon, 4th - Jesse Piippo
Men's Right Hand 85kg :  1st - Bill Ballinger, 2nd - Ed Fitzgerald, 3rd - Rich Martinez, 4th - Nick Roberts
Men's Right Hand 100kg :  1st - James Horne, 2nd - Matt Kern, 3rd - Jerry Cooley, 4th - Todd Hutchings
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Jeff Foskett, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Brian Bowerman, 4th - T J McMasters
Men's Left Hand 75kg :  1st - Andy Authier, 2nd - Bob Sturgeon, 3rd - Jesse Piippo, 4th - Tony Laduke
Men's Left Hand 90kg :  1st - Tony Villa, 2nd - Todd Hutchings, 3rd - Robert Knapp, 4th - Rich Martinez
Men's Left Hand 90+kg :  1st - James Horne, 2nd - Brian Bowerman, 3rd - Daniel Perez, 4th - T J McMasters
Women's Right Hand 55kg :  1st - Karen Cooley, 2nd - Heidi Teurissen, 3rd - Crystal Eby, 4th - Amanda Authier
Women's Right Hand 55+kg :  1st - Margorie Bartz, 2nd - Penny Curtis, 3rd - Jessica Wiartalla, 4th - Liz Elliott
MI 2000 Armwrestler of the Year - Tony Laduke
MI 2000 Most Improved Armwrestler - Robert Knapp
Sportsmanship Award - Brian Bowerman

October 28, 2000 - Sanction # 496-00 - Arkansas State Armwrestling Championships - Little Rock, AR
Tournament Directors :  Michael Todd, Mark & Christie Maxey
Men's Right Hand 70kg :  1st - Donald Ray, 2nd - Ricky Cantrell, 3rd - Greg Lee
Men's Right Hand 80kg :  1st - Steven Drake, 2nd - Donald Ray, 3rd - James Smith
Men's Right Hand 90kg :  1st - Michael Todd, 2nd - Mark Maxey, 3rd - James Smith
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Michael Todd, 2nd - Mike Cagle, 3rd - Rodney Bunt
Men's Left Hand 75kg :  1st - Donald Ray, 2nd - Barry White, 3rd - Jeremy Plaster
Men's Left Hand 90kg :  1st - Michael Todd, 2nd - Barry White, 3rd - Rick Bunt
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Jeremiah Gray, 2nd - Michael Todd, 3rd - Barry White
Women's Right Hand 50kg :  1st - Sherry Cagle, 2nd - Tonya Wood, 3rd - Robin Gilmore
Women's Right Hand 65kg :  1st - Debra Stokes, 2nd - Christie Maxey, 3rd - Debra Whitmire
Women's Right Hand 65+kg :  1st - Shelly Irons, 2nd - Christie Maxey, 3rd - Michelle Benson
Overall Right Hand :  Michael Todd
Overall Left Hand :  Jeremiah Gray

November 4, 2000 - Sanction # 475-00 - Southeast Open Armwrestling Championships - Jacksonville, FL
Tournament Director :  Greg Helm
Total Entries :  84
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Chad Lowder, 2nd - Mark Taggart, 3rd - Jeff Salazar
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Louis Maresca, 2nd - Richard Paliana, 3rd - Mike Sacco
Men's Right Hand 70kg :  1st - Olin Lucas, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Rick Laton
Men's Right Hand 80kg :  1st - Olin Lucas, 2nd - Keith Crocker, 3rd - Rick Laton
Men's Right Hand 90kg :  1st - Michael Todd, 2nd - Scott Cooner, 3rd - Bert Whitfield
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Bucky Russell, 2nd - Travis Bagent, 3rd - Andy Fuller
Men's Left Hand 70kg :  1st - Scot Hohrath, 2nd - Tim Burkett, 3rd - William Sanders
Men's Left Hand 90kg :  1st - Glenn Brooks, 2nd - Greg Helm, 3rd - Michael Todd
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Travis Bagent, 2nd - Pete Wabuda, 3rd - Mike Lewis
Men's Overall Right Hand :  Bucky Russell
Men's Overall Left Hand :  Travis Bagent

November 18, 2000 - Sanction # 439-00 - Nebraska State Armwrestling Championships - Ralston, NE
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  114
Total Entries :  166
Girls 5 & 6 years :  1st - Taylor Geise, 2nd - Beth Noble, 3rd - Zoe Flores
Girls 9 years :  1st - Rachael Stoneberg, 2nd - Sydney Larson
Girls 10 years :  1st - Alyssa Jalass, 2nd - Brandy Noble, 3rd - Amber McConnaughey
Girls 11 & 12 years :  1st - Trinity Chambers, 2nd - Nicole Harris, 3rd - Vanessa Geise
Girls 15 years :  1st - Kayla Unger, 2nd - Kayla Bose
Boys 8 & 9 years :  1st - Cameron Chambers, 2nd - Cody Noble, 3rd - Tyrel Sprague
Boys 11 & 12 years :  1st - Eddie David, Jr., 2nd - Josh Wood, 3rd - Erik Stoneberg
Boys 13 years :  1st - Brandon Jalass, 2nd - James Wood
Boys 14 & 15 years :  1st - Eric Damon, 2nd - Chris Schaaf, 3rd - Justin Hefling
Boys 17 & 18 years :  1st - Ben Gant, 2nd - Daryl Kunz, Jr., 3rd - Luke Bose
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Jeremy Lesch, 2nd - Jeremy Plaster, 3rd - Rory Cockerham
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Chad Gnader, 2nd - Harold Ryden, 3rd - Jim Larson
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Jerry Remer, 2nd - Dan Schaaf, 3rd - Virgil Searcy
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Jesse Gilliland, 2nd - Sonny Larson, 3rd - Brian Oleson
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Tim Steinspring, 2nd - Randy Erickson, 3rd - Brian Oleson
Men's Right Hand 60kg :  1st - Jerome Moore, 2nd - Rory Cockerham, 3rd - Eddy Davis
Men's Right Hand 70kg :  1st - Brian Robling, 2nd - Jack Nisi, 3rd - Jim Larson
Men's Right Hand 80kg :  1st - Marty O'Neil, 2nd - Tom New, 3rd - Jeff Price
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Michael Todd, 3rd - Mike West
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Don Underwood, 2nd - Matt Klingsporn, 3rd - Mike Doppenburg
Men's Left Hand 75kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Brian Stevenson, 3rd - Jack Nisi
Men's Left Hand 90kg :  1st - Lonnie Fischer, 2nd - Marty O'Neil, 3rd - Sterling Miles
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Rett Houdek, 2nd - Don Underwood, 3rd - Sonny Larson
Women's Right Hand 55kg :  1st - Lisa Hall, 2nd - Chasity Griffis, 3rd - Tonya Woods
Women's Right Hand 70kg :  1st - Paula Glick, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky, 3rd - Lisa Hall
Women's Right Hand 70+kg :  1st - Theresa Geise, 2nd - Lisa Hall, 3rd - Holly Bleyenberg
Women's Left Hand Open :  1st - Theresa Geise, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky, 3rd - Jennifer Davis

November 18, 2000 - Sanction # 495-00 - Strong Arm Challenge I - Hanover, MD
Tournament Director :  Cuff Cuffley
Menís Novice Right Hand 75kg:  1st - Shad Jenkins, 2nd - Leoni Wertheim, 3rd - Larry Beachum
Menís Novice Right Hand 90kg:  1st - Jeremy Jenkins, 2nd - Chris Rankin, 3rd - Chris Gisreal
Menís Novice Right Hand 90+kg:  1st - Jeremy Jenkins, 2nd - Bernard Newton, 3rd - Charles Fisk
Menís Novice Left Hand 80kg:  1st - Shad Jenkins, 2nd - Leoni Wertheim, 3rd - Joe Reeley
Menís Novice Left Hand 80+kg:  1st - Cuff Cuffley, 2nd - Trevor Holmes, 3rd - Brian Webster
Menís Right Hand 70kg:  1st - Milt Christmas, 2nd - Jim Retarides, 3rd - Jim Aiello
Menís Right Hand 80kg:  1st - Dave Patton, 2nd - Bill Maenza, 3rd - John Meyer
Menís Right Hand 90kg:  1st - Mike Ondrovic, 2nd - George Stanton, 3rd - John Meyer
Menís Right Hand 100kg:  1st - Bucky Russell, 2nd - Juan Hughes, 3rd - Eddie Gonzales
Menís Right Hand 100+kg:  1st - Travis Bagent, 2nd - Kevin Schneider, 3rd - Steve Walker
Menís Left Hand Open :  1st - Travis Bagent, 2nd - George Stanton, 3rd - Chris Marks
Overall Winner :  Dave Patton


December 2, 2000 - Sanction # 498-00 - Star City Big Arm Challenge - Star City, AR
Tournament Directors :  Mark & Christie Maxey
Men's Right Hand 60kg :  1st - Greg Lee, 2nd - Brian Hoyt, 3rd - Blain Stover
Men's Right Hand 70kg :  1st - Kyle Kastanas, 2nd - Jeremy Plaster, 3rd - Rickey Cantrell
Men's Right Hand 80kg :  1st - Craig Tullier, 2nd - Donald Ray, 3rd - Calvin Holloway
Men's Right Hand 90kg :  1st - Michael Todd, 2nd - Mark Maxey, 3rd - Shane Watson
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Michael Todd, 2nd - Richard Lisko, 3rd - Bo Skipper
Men's Left Hand 80kg :  1st - Craig Tullier, 2nd - Donald Ray, 3rd - Kyle Kastanas
Men's Left Hand 80+kg :  1st - Michael Todd, 2nd - Richard Lisko, 3rd - Jeremiah Gray
Women's Right Hand 65kg :  1st - Tamara White, 2nd - Debra Stokes, 3rd - Robin Gilmore
Women's Right Hand 65+kg :  1st - Shelly Irons, 2nd - Debra Stokes, 3rd - Sharon Gray
Overall Right Hand :  Craig Tullier
Overall Left Hand :  Craig Tullier
Click here to go to 2004 Event Results
Click here to go to 2003 Event Results

Click here to go to 2002 Event Results

Click here to go to 2001 Event Results

Click here to go to 1999 Event Results

Click here to go to 1998 Event Results
 
 






Back to Main Page