American Armsport Association


2002 Event Results

Or Updated As of 1/01/03

January 12, 2002 - Sanction # 585-01 - "Get A Grip" 2002 North Carolina State Championship - Albemarle, NC
Tournament Director :  Rick Laton
Men's Novice Right Hand 65kg :  1st - Ricky Logsdon, 2nd - Brad Hyatt, 3rd - James Spurlin, Jr.,
                                                 4th - Jason Plyler, 5th - Paul Billiot
Men's Novice Right Hand 75kg :  1st - Carl Seguin, 2nd - Travis Faulkner, 3rd - Charlie Farner,
                                                 4th - Luke Clark, 5th - Wayne Clayburn
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Chad Lowder, 2nd - Allen Hester, 3rd - Jeff Eury, 4th - Toby Crandell, 5th - Brent Hyatt
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - David Sokolofsky, 2nd - Steve Hatley, 3rd - Matt Taylor,
                                                   4th - Bert Faircloth, 5th - Stephen Gleason


Men's Novice Left Hand 75kg :  1st - Dan Stroud, 2nd - Charles Farner, 3rd - Joey Huneycutt, 4th - Jason Plyler
Men's Novice Left Hand 90kg :  1st - Chad Lowder, 2nd - Brent Hyatt, 3rd - Michael Burris, 4th - Brandon Lee
Men's Novice Left Hand 90+kg :  1st - Bert Faircloth, 2nd - Steve Hatley, 3rd - Bill Nelson, 4th - Seth Spicer, 5th - Matt Taylor
Men's Right Hand 65kg :  1st - Jamie Fortenberry, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Corey Ruiz

Men's Right Hand 75kg :  1st - Craig Tullier, 2nd - R.J. Molinere, 3rd - Chad Efird
Men's Right Hand 85kg :  1st - George Stanton, 2nd - Matt Stout, 3rd - Mike West
Men's Right Hand 100kg :  1st - Mike Bowling, 2nd - Todd Hutchins , 3rd - Bucky Russell
Men's Right Hand 100+kg :  1st - David Randall, 2nd - Lee Browning, 3rd - David Marrocco
Men's Left Hand 65kg :  1st - Leslie Whims, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Jamie Fortenberry

Men's Left Hand 75kg :  1st - Chad Efird, 2nd - Craig Tullier, 3rd - Alex Jigalko
Men's Left Hand 85kg :  1st - George Stanton, 2nd - Matt Stout, 3rd - Shane Alger
Women's Right Hand 60kg :  1st - Sunny Keasling, 2nd - Robin Plyler

Women's Right Hand 75kg :  1st - Lori Metcalf, 2nd - Marsha Eanes, 3rd - Tasha Dwyer
Women's Right Hand 75+kg :  1st - Heather McSherry, 2nd - Virginia Spicer, 3rd - Cora Faulkner
Women's Left Hand Open :  1st - Heather McSherry, 2nd - Virginia Spicer, 3rd - Tasha Dwyer

February 2, 2002 - Sanction # 590-01 - Bucks Sioux Falls Armwrestling Qualifier - Sioux Falls, SD
Tournament Director :  John Gunsch
Menís Right Hand 70kg :  1st - Jim Larson, 2nd - Jeremy Engles, 3rd - Duane Sanoa
Men's Right Hand 80kg :  1st - Kevin Jensen, 2nd - Kelly Sjomeling, 3rd - John Scholler
Men's Right Hand 90kg :  1st - Mike Doppenburg, 2nd - Cal Zomer, 3rd - Jason Hass
Men's Right Hand 100kg :  1st - Sonny Larson, 2nd - Mike Doppenburg, 3rd - Lonnie Fischer
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Cliff Hall, 2nd - Hayden France, 3rd - Sonny Larson
Men's Left Hand 75kg :  1st - John Zvezdich, 2nd - Jason Cunningham, 3rd - Shannon Vergil
Men's Left Hand 90kg :  1st - Jim Larson, 2nd - John Scholler, 3rd - Brad Bronenshakel
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Lonnie Fischer, 2nd - Art Vauderwall, 3rd - Sonny Larson
Women's Right Hand 60kg :  1st - Lisa Hall, 2nd - Andrea Lehman, 3rd - Misty Scholler
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Tressa Brooner-Lakowsky, 2nd - Andrea Lehman, 3rd - Jackie Vosberg

February 9, 2002 - Sanction # 581-01 - New Jack Armwrestling Tuneup - Bowie, MD
Tournament Director :  Dirty Dealer LLC
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Alex Burshel, 2nd - Vincent Tibbs, 3rd - Josh Whitt
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Leoni Wertheim, 2nd - Billy Arrington, 3rd - Jack Dietrick, 4th - Benjamin Nest
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Chris Gisriel, 2nd - Robert Baker, 3rd - Eric Cherovety, 4th - Steve Shoemaker, Sr.
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Peter Milano, 2nd - B. Newton, 3rd - Donovan Willis, 4th - Nelson Moodie
Men's Novice Left Hand 70kg :  1st - James Retarides, 2nd - James Drumm
Men's Novice Left Hand 80kg :  1st - Chris Gisriel, 2nd - Eric Cherovetes, 3rd - Robert Baker
Men's Novice Left Hand 110kg :  1st - Stephen Cooper, 2nd - Charles Fisk
Men's Novice Left Hand 110+kg :  1st - Joe Milano, 2nd - B. Newton, 3rd - Peter Milano
Men's Right Hand 70kg :  1st - Leslie  Whims, 2nd - James Retarides, 3rd - Alex Burshel
Men's Right Hand 80kg :  1st - Mick Wilhide, 2nd - Chris Marks, 3rd - Leoni Wertheim, 4th - Bill Maenza
Men's Right Hand 90kg :  1st - George Stanton, 2nd - Hank Meadows, 3rd - Steve Shoemaker, Jr., 4th - Mike Ondrovic
Men's Right Hand 110kg :  1st - Frank Travisano, 2nd - Cuff Cuffley, 3rd - Charles Fisk
Men's Right Hand 110+kg :  1st - Garrett Stepsis, 2nd - Kevin Schneider, 3rd - Ricky Wells, 4th - Peter Milano
Men's Left Hand 70kg :  1st - Leslie Whims, 2nd - Milt Christmas, 3rd - Jim Drumm
Men's Left Hand 80kg :  1st - Chris Marks, 2nd - Milt Christmas, 3rd - Jack Dietterick, 4th - Mark Cahill
Men's Left Hand 90kg :  1st - George Stanton, 2nd - Hank Meadows, 3rd - Steve Shoemaker, Jr., 4th - Logan Miclette
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Steve Cooper, 2nd - George Stanton, 3rd - Kevin Stanton, 4th - Frank Travisano
Women's Right Hand Open :  1st - Cindy Looney, 2nd - Angela Arrington
Men's Overall Right Hand :  1st - Garrett Stepsis, 2nd - George Stanton
Women's Overall Right Hand :  1st - Cindy Looney, 2nd - Angela Arrington
Final Score Grudge Match Winner :      Vincent  Tibbs
February 21 - 24, 2002 - Sanction # 526-01 - Arnold Classic Armwrestling Challenge 2002 - Columbus, OH
Tournament Directors :  Frank & Karen Bean
Men's Right Hand 65kg :  1st - Craig Tullier, 2nd - Marvin Berry, 3rd - Jerome Moore, 4th - Ray Hennerichs
Men's Right Hand 80kg :  1st - Dave Patton, 2nd - Bill Ballinger, 3rd - Blake Higginbotham, 4th - Carlos Ferreira
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jacob Abbott, 2nd - Michael Selearis, 3rd - Troy Eaton, 4th - George Stanton
Men's Right Hand 90+kg :  1st - David Randall, 2nd - Ron Bath, 3rd - Sylvain Perron, 4th - Ryan Espey
Women's Right Hand 60kg :  1st - Karen Cooley, 2nd - Judy Dodd, 3rd - Tamara Kelly, 4th - Maria Colis


February 23, 2002 - Sanction # 609-02 - "Battle of the South" Northwest Florida Open Armwrestling
Championships - Crestview, FL
Tournament Director :  Dale Vicos
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Shannon Burns, 2nd - Brian McCormick, 3rd - Gerald Lemons
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Preston McLean, 2nd - Jeff Grandstaff, 3rd - Daniel McCormick
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - James "Kurt" Vickers, 2nd - Tommy Brumbley, 3rd - Andy Roark
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Eric Thomas, 2nd - Richard Thomas, 3rd - John Reece
Men's Right Hand 70kg :  1st - Ron Erdman, 2nd - Hud Mathes, 3rd - Brian McCormick
Men's Right Hand 80kg :  1st - Ron Erdman, 2nd - Preston McLean, 3rd - Hud Mathes
Men's Right Hand 90kg :  1st - James Battles, 2nd - Shane Alger, 3rd - James Vickers
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Lindley Keating, 2nd - Carey Nick, 3rd - Steve Merritt
Men's Left Hand 70kg :  1st - Chris Coletti, 2nd - Kevin Geren, 3rd - Ron Erdman
Men's Left Hand 80kg :  1st - Chris Coletti, 2nd - Mike Tyler, 3rd - Jacob Morrison
Men's Left Hand 90kg :  1st - Shane Alger, 2nd - Tommy Brumbley, 3rd - Steve Merritt
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Lindley Keating, 2nd - Shane Alger, 3rd - Tracy Norman
Women's Right Hand 55kg :  1st - Pamela Young, 2nd - Ashley Osman
Women's Right Hand 55+kg :  1st - Terri Dean, 2nd - Casey Price
Team Winners :  1st - Emerald Coast Battlers, 2nd - 2 Texans, 3rd - Deep South Arms, 4th - Santa Fe, 5th - Team Buttercup

March 2, 2002 - Sanction # 611-02 - 2002 Bad to the Bone Armwrestling Championship - Idaho Falls, ID
Tournament Director :  Elaine Blik
Total Competitors :  91 Individual Adults, 81 Individual Kids/Teens
Total Entries :  230
Age 6 & under - 45 lbs :  1st - Katherine Maroney, 2nd - Jesse Richards, 3rd - Randi Genta, 4th - Emily Easton
Age 6 & under - 45+ lbs :  1st - Kole Sutton, 2nd - Carli Jiron, 3rd - Hayden Sutton, 4th - Benton Mitchell
Age 7 - 8 - 60 lbs :  1st - Braeden Mitchell, 2nd - Alex Thompson, 3rd - Rainee Blik, 4th - Michelle Easton
Age 7 - 8 - 60+ lbs :  1st - Jordan Fullmer, 2nd - Tanesha Daniels, 3rd - Abel Carmona, 4th - Timothy Moroney
Age 9 - 10 - 80 lbs :  1st - Cole Jenkins, 2nd - Manuel Garza, 3rd - Christopher Easton, 4th - Megan Mason
Age 9 - 10 - 80+ lbs :  1st - Ashley Warren, 2nd - Chelsie Hendrickson, 3rd - Gino Villanueva, 4th - JonMarc Skunkcap
Age 11 - 12 - 125 lbs :  1st - Kolton McNeeley, 2nd - Chase Monson, 3rd - Brayden Sutton, 4th - Chris King
Age 11 - 12 - 125+ lbs :  1st - Kaleab Hales, 2nd - Kellie Tryk, 3rd - Nicole Carter, 4th - Marcus Burnett
Age 13 - 15 - 132 lbs :  1st - Ben FitzSimon, 2nd - Cody Hilstad, 3rd - Robert Sutton, 4th - Martin Carmona
Age 13 - 15 - 132+ lbs :  1st - Aaron Sutton, 2nd - Bobby Holdaway, 3rd - Kaleab Hales, 4th - Tony Hendrickson
Age 16 - 18 - 165 lbs :  1st - Shane Alldredge, 2nd - Jed Skidmore, 3rd - Alex Morris, 4th - Rob Millward
Age 16 - 18 - 165+ lbs :  1st - Stuart Yates, 2nd - Houston Galloway, 3rd - Mo Lewis, 4th - Todd Phillips
Teen Girls - 121 lbs :  1st - Kimberly Alldredge, 2nd - Whitney Wiederberg, 3rd - Brandy Larson, 4th - Tori Hales
Teen Girls - 121+ lbs :  1st - Angela Chadwick, Suzie Taylor, 3rd - April Johnson
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Stuart Yates, 2nd - Shawn Kirkpatrick, 3rd - Kevin Nelson, 4th - Jon Eagar
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Zach Brubaker, 2nd - Terren Hoopes, 3rd - Rodney Severin, 4th - Will Wilson
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Kevin Buetts, 2nd - Ed Cosnyka, 3rd - Kevin Turner, 4th - Shane Blackburn
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Justin Guzman, 2nd - Jeff Smith, 3rd - Lon Chadwick, 4th - Jed Skidmore
Men's Novice Left Hand 80kg :  1st - Raul Tello, 2nd - Shawn Kirkpatrick, 3rd - Jackson Mangis, 4th - Terren Hoopes
Men's Novice Left Hand 80+kg :  1st - Kevin Buetts, 2nd - Wes Harwood, 3rd - Kevin Turner, 4th - Justin Guzman
Men's Right Hand 65kg :  1st - Devin Bair, 2nd - Tom Benedict, 3rd - Stuart Yates
Men's Right Hand 75kg :  1st - Rick Steffans, 2nd - Devin Bair, 3rd - Neal Ellis, 4th - Jon Wooten
Men's Right Hand 85kg :  1st - Kevin Beller, 2nd - Tommy Schawe, 3rd - Shane Alldredge, 4th - Derrick Buck
Men's Right Hand 100kg :  1st - Spencer Graves, 2nd - Brett Clark, 3rd - Jim Richards, 4th - Robert Sutton
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Josh Clark, 2nd - Spencer Graves, 3rd - Matt Clark, 4th - Kody Asbury
Men's Left Hand 75kg :  1st - Rick Steffans, 2nd - Devin Bair, 3rd - Luke Nelson, 4th - Jon Wooten
Men's Left Hand 90kg :  1st - Spencer Graves, 2nd - Derrick Buck, 3rd - Kirt Genta, 4th - Raul Tello
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Kody Merritt, 2nd - Matt Clark, 3rd - Carlos Jiron, 4th - Lane Facer
Men's Masters Right Hand Age 40-49 :  1st - Lance Shackelford, 2nd - John Brass, 3rd - Lon Chadwick, 4th - Pat McCauley
Men's Masters Right Hand Age 50+ :  1st - Larry McCauley, 2nd - Steve Tryk
Women's Right Hand 60kg :  1st - Rhonda Blakey, 2nd - Angela Chadwick, 3rd - Shaila McCauley, 4th - Kimberly Alldredge
Women's Right Hand 70kg :  1st - Cindy Todd, 2nd - April Buck, 3rd - Tori Hales
Women's Right Hand 70+kg :  1st - Hilary Guzman, 2nd - Sandy Alldredge, 3rd - Eleanor Johnson, 4th - Olena DeVinney
Women's Left Hand Open :  1st - Sandy Alldredge, 2nd - Laina King, 3rd - Kelly Warren, 4th - Cora Snyder

March 2, 2002 - Sanction # 600-02 - Daverthumps Pub Armsport Championship - Lynnwood, WA
Tournament Directors :  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries :  50
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Frank Schorsch, 2nd - Ron Acena, 3rd - Richard Glick
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Frank Schorsch, 2nd - David Russell
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Syd Russell, 2nd - Brian Cole, 3rd - Brian Smith
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - B.J., 2nd - Michael Vander Elso, 3rd - Lance Whitehill
Men's Novice Left Hand 90kg :  1st - Kenny Brisby, 2nd - Brian Cole, 3rd - Brian Smith
Men's Novice Left Hand 90+kg :  1st - Michael Vander Elso, 2nd - Jeremy Heath, 3rd - Doug Dickman
Men's Right Hand 80kg :  1st - Lance Whitehill, 2nd - Kenny Brisby
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Alan Bown, 2nd - Kirk Calkins, 3rd - Andy Medak
Men's Left Hand 75kg :  1st - Lance Whitehill, 2nd - Ron Acena
Men's Left Hand 90kg :  1st - Alan Bown, 2nd - Brian Cole, 3rd - Ken McSweyn
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Andy Medak, 2nd - Kirk Calkins
Women's Right Hand Open :  1st - Yolanda Anderson, 2nd - Tammy Kisgen, 3rd - Sonia Gonzales

March 9, 2002 - Sanction # 537-01 - Pull for the Hungry XVII - St. Joseph, MO
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  Kids & Teens: 58 Adults: 96
Total Entries : 207
Youth 4 yrs & under :  1st - Trevor Grable, 2nd - Patrick Karl, 3rd - Hunter Underwood, 4th - Tanner Flemming
Youth 5 - 6 yrs  :  1st - Hawk Duggins, 2nd - Dallas Giles, 3rd - Cory Middleton, 4th - Raven Price, 5th - Kirsten Kauk,
                         6th - Carly Middleton
Girls 7 - 9 yrs :  1st - DeAnna Busey, 2nd - Danielle Haugh, 3rd -  MaKinze Karl, 4th - Kelsey Ross
Girls 10 - 12 yrs :  1st - Dustie Fritsche, 2nd - Nicole Drew, 3rd - Nicolette Rogers, 4th - Sydney Larson
Girls 16 - 18 yrs :  1st - Carrie Payne, 2nd - Amanda Travis
Boys 7 - 9 yrs :  1st - Collin Easter, 2nd - Dylan Duggins, 3rd - Tre Grable, 4th - Bryce Whittle, 5th - Levi McCall,
                      6th - Joe Wochner
Boys 10 - 12 yrs :  1st - Bobby Hammer, 2nd - Joe Hough, 3rd - Jimmy Drye, 4th - James Parker, 5th - Riley Easter,
                          6th - Alan Middleton
Boys 13 - 15 yrs :  1st - Colby Wachner, 2nd - Cody Brunner, 3rd - Jeff Perkins, 4th - Trivin Burks, 5th - Mike Ramirez,
                          6th - Zach Fritsche
Boys 16 - 18 yrs :  1st - Keith Reed, 2nd - Randy Keats, 3rd - Donald Vergil, 4th - Garrett Richardson, 5th - Anthony Zahner,
                          6th - Casey Harless
Menís Novice Right Hand 70kg :  1st - Chris Molshee, 2nd - Wayne Baum, 3rd - Ryan Conner
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Jason Cunningham, 2nd - Bob Schrag, 3rd - Brian Price
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Eric Sparks, 2nd - Mike Kauk, 3rd - Heath Hallberg
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Pat Karl, 2nd - Eric Sparks, 3rd - Blaine Middleton
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Nick Zinna, 2nd - Brandon Mincy, 3rd - Ben Rogers
Menís Right Hand 60kg :  1st - Ben Gant, 2nd - Cody Dugins
Men's Right Hand 70kg :  1st - Kyle Kastanas, 2nd - Dan Stroud, 3rd - Luke Stanley
Men's Right Hand 80kg :  1st - Jeff Price, 2nd - Roger Nowatzke, 3rd - Dwayne Hanel
Men's Right Hand 90kg :  1st - Sterling Miles, 2nd - Eric Sparks, 3rd - Roger Nowatzke
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Britton Mattews, 2nd - Don Underwood, 3rd - Scott Flemming
Menís Left Hand 70kg :  1st - Kyle Kastanas, 2nd - Chris Lydman, 3rd - Wayne Baum
Men's Left Hand 80kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Jason Cunningham, 3rd - John Zvezdich
Men's Left Hand 90kg :  1st - Scott Lohmann, 2nd - Sterling Miles, 3rd - Tony Picchioldi
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Todd Brown, 2nd - Scott Flemming, 3rd - Pat Beare
Women's Novice Right Hand Open :  1st - Hazel Massey, 2nd - Rhonda Hanel, 3rd - Chrystle Sumpter
Womenís Right Hand 60kg :  1st - Lisa Hall, 2nd - Veronica Hunt, 3rd - Sunny Keasling
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Erin Zinna, 2nd - Hazel Massey, 3rd - Chrystle Sumpter
Women's Left Hand Open :  1st - Chrystle Sumpter, 2nd - Erin Zinna, 3rd - Tressa Brooner-Lakowsky

March 16, 2002 - Sanction # 597-02 - GNC Pro Performance Armwrestling Qualifier - Miami Beach, FL

Men's Right Hand 65kg :  1st - R.J. Molinere, 2nd - Marvin Berry, 3rd - Jamie Fortenberry, 4th - Jason Rivas, 5th - Tim Bertetto
Men's Right Hand 80kg :  1st - Scot Hohrath, 2nd - Robert Russakis, 3rd - Steve Meyers, 4th - Mark Taggert, 5th - David Wagner
Men's Right Hand 90kg :  1st - Michael Selearis, 2nd - Michael Todd, 3rd - Armando Alvarado, 4th - Mike West,
                                      5th - Christopher Myers
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Pete Wabuda, 2nd - Chuck Westberry, 3rd - Jim Northern, 4th - David Littlejohn,
                                        5th - Adis Turcinhoozic
Women's Right Hand Open :  1st - Beth Westberry, 2nd - Tonya Wood, 3rd - Casey Martin, 4th - Melissa Littlejohn

March 16, 2002 - Sanction # 595-02 - Louisiana State Armwrestling Championships - Denham Springs, LA
Tournament Directors :  Craig Tullier & Olin Lucas
Men's Right Hand 60kg :  1st  -  Mike House, 2nd - Dirk Ramirez, 3rd -  Kenneth Henderson
Men's Right Hand 70kg :  1st  - Jerry Avants, 2nd - D.J. Savoy, 3rd  - Ray Hennerichs
Men's Right Hand 80kg :  1st  - James Smith, 2nd - Olin Lucas, 3rd  - Blake Higginbotham
Men's Right Hand 90kg :  1st  - Jim Battles, 2nd - Jeff Tomchesson, 3rd  - Rodney Pruitt
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Lindley Keating, 2nd - Terry  Burgin, 3rd  - Michel Nohra
Men's Left Hand 65kg :  1st -  Dirk Ramirez, 2nd - Mike House, 3rd -  D.J. Savoy
Men's Left Hand 75kg :  1st  - James Smith, 2nd - Jason Vincent, 3rd - Chris Coletti
Men's Left Hand 90kg :  1st  - Scott Lohman, 2nd - Jesse Peek, 3rd  - Rodney Pruitt
Men's Left Hand 90+kg :  1st  - Lee Browning, 2nd - Lindley Keating, 3rd  - Jeff Tomchesson
Women's Right Hand Open :  1st  - Shelly Irons, 2nd - Nancy Hester, 3rd -  Lori Peek

March 16, 2002 - Sanction # 586-01 - Strong Arm Challenge III - Hanover, MD
Tournament Director :  Cuff Cuffley
Total Competitors :  49
Total Entries :  71
Men's Novice Right Hand 75kg :  1st - Keith Michel, 2nd - Jack Bietterick, 3rd - Dan Corl
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Vince Hopwood, 2nd - Mike Baer, 3rd - Tim Bonelli
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - B. Newton, 2nd - Trevor Holmes, 3rd - Donovan Willis
Men's Right Hand 80kg :  1st - Leoni Wertheim, 2nd - Shad Jenkins, 3rd - Dayton Ward
Men's Right Hand 90kg :  1st - Chris Gisriel, 2nd - Steve Shoemaker, Jr., 3rd - Hank Meadows
Men's Right Hand 100kg :  1st - John Thornes, 2nd - Charles Fisk, 3rd - Hank Meadows
Men's Right Hand 110kg :  1st - Cuff Cuffley, 2nd - Jeremy Jenkins, 3rd - Trevor Holmes
Men's Right Hand 110+kg :  1st - Travis Bagent, 2nd - Dave Marrocco, 3rd - Kevin Schneider
Men's Left Hand 75kg :  1st - Milt Christmas, 2nd - Shad Jenkins, 3rd - Jack Dietterick
Men's Left Hand 90kg :  1st - Jeremy Jenkins, 2nd - Hank Meadows, 3rd - Chris Gisriel
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Travis Bagent, 2nd - Stephen Cooper, 3rd - Cuff Cuffley
Women's Novice Right Hand 70kg :  1st - Regina Baker, 2nd - Debbie Sparby, 3rd - Beth Thornes
Women's Novice Right Hand 70+kg :  1st - Cindy Looney, 2nd - Shannon Cuffley, 3rd - Autumn Hughes
Men's Overall 90kg :  1st - Leoni Wertheim, 2nd - Hank Meadows, 3rd - Shad Jenkins
Men's Overall 90+kg :  1st - Travis Bagent, 2nd - Dave Marrocco, 3rd - Cuff Cuffley

March 23, 2002 - Sanction # 596-02 - Fireside's Lounge Armwrestling Championships VI - Atlantic, Iowa
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  37
Total Entries :  72
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Rory Cockerham, 2nd - Sean Neppl, 3rd - Shannon Vergil
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Greg Ratliff, 2nd - Larry Huse, 3rd - Justin Hammer
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Troy Boos, 2nd - Heath Hallberg, 3rd - Greg Wasson
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Joe Secord, 2nd - Shane Smith, 3rd - Matt McVay
Men's Right Hand 70kg :  1st - Rory Cockerham, 2nd - Mike Neppl, 3rd - Sean Neppl
Men's Right Hand 80kg :  1st - Jason Cunningham, 2nd - Matt Whipple, 3rd - Greg Ratliff
Men's Right Hand 90kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Jason Cunningham, 3rd - Matt Whipple
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Cliff Hall, 2nd - Joe Secord, 3rd - Shane Smith
Men's Left Hand 70kg :  1st - Mike Neppl, 2nd - Shannon Vergil
Men's Left Hand 80kg :  1st - Jason Cunningham, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Matt Whipple
Men's Left Hand 90kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Dick Woltjer, 3rd - Greg Wasson
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Dick Woltjer, 3rd - Matt McVay
Women's Right Hand 60kg :  1st - Lisa Hall, 2nd - Johanna Peterson, 3rd - Tiffany Perry
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Nancy Leland, 2nd - Lisa Hall, 3rd - Aaron Harless
Women's Left Hand Open :  1st - Nancy Leland, 2nd - Amber Jensen, 3rd - Lisa Hall

April 6, 2002 - Sanction # 610-02 - Virginia State Armwrestling Championships - Gloucester, VA
Tournament Director :  Randy Stanaway
Men's Novice Right Hand 75kg :  1st - Mark Harrison, 2nd - Jacob Godfrey, 3rd - Arron Bishop
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Jessy Millikan, 2nd - Ryan Thomas, 3rd - Gary Kessler
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Calels Newton, 2nd - B. Newton, 3rd - Steven Taylor
Men's Right Hand 70kg :  1st - Jamie Fortenberry, 2nd - Leslie Whims, 3rd - Tim Inman
Men's Right Hand 80kg :  1st - Bill Millikan, 2nd - Jamie Fortenberry, 3rd - Leslie Whims
Men's Right Hand 90kg :  1st - Steve Stanaway, 2nd - Bill Millikan, 3rd - Alper Cosar
Men's Right Hand 100kg :  1st - John Thornes, 2nd - Hank Meadows, 3rd - Lim Crumpler
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Shawn Turner, 2nd - Lewis Corbin, 3rd - Cuff Cuffley

April 6, 2002 - Sanction # 584-01 - Fort Randall Casino & Hotel Armwrestling Championships IV - Wagner, SD
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  72
Total Entries :  119
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Duane Sanow, 2nd - Wayne Frost, 3rd - Scott Zimbelman
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Eric Gunsch, 2nd - Travis Miller, 3rd - Justin Hammer
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Trulane Vanatta, 2nd - Heath Hallberg, 3rd - Mark Gallagher
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Trulane Vanatta, 2nd - Jerry Remer, 3rd - Dick Woltjer
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Kevin Rapp, 2nd - Wyatt Haines, 3rd - Tim Beckmann
Men's Right Hand 70kg :  1st - Jim Larson, 2nd - Eddie Hines, 3rd - Wayne Frost
Men's Right Hand 80kg :  1st - Jeff Ames, 2nd - Marty O'Neil, 3rd - Greg Wilson
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Rett Houdek, 3rd - Marty O'Neil
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Andy Fuller, 2nd - Jason Remer, 3rd - Sonny Larson
Men's Left Hand 70kg :  1st - Jim Larson, 2nd - Eddie Hines, 3rd - Wayne Frost
Men's Left Hand 80kg :  1st - Marty O'Neil, 2nd - Greg Wilson, 3rd - Jerry Remer
Men's Left Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Lonnie Fischer, 3rd - Rett Houdek
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Art Vanderwaal, 2nd - Tom Bartley, 3rd - Rett Houdek
Women's Novice Right Hand :  1st - Lori Beckmann, 2nd - Kim Stewart, 3rd - Rachel Monson
Women's Right Hand 60kg :  1st - Margie Worden, 2nd - Lisa Hall, 3rd - Tracy Myears
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Joette Peterson, 2nd - Margie Worden, 3rd - Lori Beckmann

April 7, 2002 - Sanction # 603-02 - 2002 Vermont State Championships - St. Albans, VT
Tournament Directors :  Karen Curavoo & Bill Sinks
Total Entries :  108
Men's Right Hand 65kg :  1st - Benji Dwyer, 2nd - Dana Bourdeau, 3rd - Tyler Britch
Men's Right Hand 70kg :  1st - Brad Barup, 2nd - James Retarides, 3rd - Tim Irons
Men's Right Hand 75kg :  1st - Eric Peters, 2nd - Arie Dwyer, 3rd - William Lampher
Men's Right Hand 80kg :  1st - Trevor Molleur, 2nd - Pete Tallman, 3rd - Scott Latella
Men's Right Hand 90kg :  1st - Ray Darling, 2nd - Tim Brown, 3rd - Eric Roussin
Men's Right Hand 100kg :  1st - Phillippe Brousseau, 2nd - Rob Sasso, 3rd - Ricky Mason
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Harry Bean, 2nd - John Ruggiero, 3rd - Scott Germain
Men's Left Hand 70kg :  1st - Benji Dwyer, 2nd - Bill Mitchell, 3rd - Richard Gravel
Men's Left Hand 80kg :  1st - Socrates Fronhoffer, 2nd - Whitney Tuthill, 3rd - Pete Tallman
Men's Left hand 90kg :  1st - Denis Dubreuil, 2nd - Tim Brown, 3rd - Ray Darling
Men's Left Hand 90+kg :  1st - John Ruggiero, 2nd - Phillippe Brousseau, 3rd - Harry Bean
Women's Right Hand 65kg :  1st - Jessalynn Gillett, 2nd - Marissa Wager, 3rd - Willow Wheelock
Women's Right Hand 65+kg :  1st - Karen Curavoo, 2nd - Jessalynn Gillett, 3rd - Cindy Looney
Women's Left Hand 65kg :  1st - Jessalynn Gillett, 2nd - Marissa Wager, 3rd - Priscilla Bean
Women's Left Hand 65+kg :  1st - Karen Curavoo, 2nd - Cindy Looney, 3rd - Jessalynn Gillett

April 13, 2002 - Sanction # 604-02 - Patty's Eggnest Armwrestling Challenge - Lynnwood, WA
Tournament Directors :  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries :  68
Kids 1 yr :  Nathan & Cameron
Kids 4 - 5 yrs :  1st - Matthew Calkins, 2nd - Garrett Bown, 3rd - Paydon Whitehill
Kids 6 - 7 yrs :  1st - Zachary Calkins, 2nd - Austin Berry, 3rd - Jon Donahue
Kids 8 - 9 yrs :  1st - Kristen Calkins, 2nd - Cheyenne Berry, 3rd - Felecia Martin
Kids 10 - 12 yrs :  1st - Michael Donahue, 2nd - David Carmon, 3rd - Ashley Nicklin
Teen Guys Right Hand 70kg :  1st - Michael Donahue, 2nd - Tyler Nicklin, 3rd - Allen Harrison
Teen Guys Right Hand 70+kg :  1st - Tom Acheson, 2nd - Ben Harrison, 3rd - Thomas Russell
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Aaron Perez, 2nd - Ben Harrison, 3rd - Michael Donahue
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - John Hayes, 2nd - Daman Dugan, 3rd - Isaac Clark
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - George Weaver, 2nd - Jeremy Adams
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Jeramy Heath, 2nd - Jon Donahue
Men's Novice Left Hand 75kg :  1st - John Hayes, 2nd - Daman Dugan, 3rd - Isaac Clark
Men's Novice Left Hand 90kg :  1st - Dan Spencer, 2nd - Ken Brisby
Men's Novice Left Hand 90+kg :  1st - Jeremy Heath, 2nd - Jon Donahue
Men's Right Hand 80kg :  1st - Lance Whitehill, 2nd - Steve Walker, 3rd - Jerry Gray
Men's Right Hand 90kg :  1st - Aaron Berry, 2nd - Wayne Fredrickson
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Kirk Calkins, 2nd - Andy Medak, 3rd - Wayne Fredrickson
Men's Left Hand 90kg :  1st - Steve Walker, 2nd - George Weaver, 3rd - Aaron Berry
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Andy Medak, 2nd - Alan Bown, 3rd - Kirk Calkins
Women's Right Hand Open :  1st - Caralea Andrews, 2nd - Chelsey Braswell, 3rd - Mariea Braswell

April 20, 2002 - Sanction # 542-01 - 21st Annual Iowa Armwrestling Championships - Hampton, IA
Tournament Director :  Mike Arndorfer
Total Competitors :  70
Total Entries :  112
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Wayne Baum, 2nd - Dusti Showalter, 3rd - Jeremy Owens
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Jason Cunningham, 2nd - Chris Rollins, 3rd - Andy Vitzham
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Steve Nelson, 2nd - Jamie Homsey, 3rd - Heath Hallsberg
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Jason Hoodjer, 2nd - Dick Woltjer, 3rd - Shawn Starry
Men's Right Hand 70kg :  1st - Eddie Hines, 2nd - Luke Stanley, 3rd - Wayne Baum
Men's Right Hand 80kg :  1st - Matt Whipple, 2nd - Jason Cunningham, 3rd - Travis Marvin
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Sterling Miles, 3rd - Shane Hampton
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Britton Matthews, 3rd - Jason Hoodjer
Men's Left Hand 75kg :  1st - Matt Whipple, 2nd - Travis Marvin, 3rd - Jerry Remer
Men's Left Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Sterling Miles, 3rd - Pat Beare
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Scott Fleming, 3rd - Britton Matthews
Women's Right Hand Open :  1st - Nancy Leland, 2nd - Lisa Hall, 3rd - Jodi Stoik

April 20, 2002 - Sanction # 654-02 - Rally in Tally - Tallahassee, FL
Tournament Director :  Steve Dedge
Total Entries :  76
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Dan McCormick, 2nd - Hud Mathis, 3rd - Kriag Vickers
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Jason Ryan, 2nd - Josh Ward, 3rd - Kurt Vickers
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Eric Schneider, 2nd - Chuck Westberry, 3rd - Eric Thomas
Men's Novice Left Hand 80kg :  1st - Aaron Birth, 2nd - Kraig Vickers, 3rd - Dan McCormick
Men's Novice Left Hand 100kg :  1st - Ricky Dean, 2nd - Kurt Vickers, 3rd - Mark Swisher
Men's Novice Left Hand 100+kg :  1st - Eric Schneider, 2nd - Chuck Westberry, 3rd - Eric Thomas
Men's Right Hand 80kg :  1st - Steve Myers, 2nd - Mark Taggart, 3rd - Hud Mathis
Men's Right Hand 100kg :  1st - Glenn Brooks, 2nd - Keith Crocker, 3rd - Steve Merrit
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Cleve Dean, 2nd - Wayne DeMatthews, 3rd - Cary Nick
Men's Left Hand 80kg :  1st - Chris Coletti, 2nd - Mark Taggart, 3rd - Dan McCormick
Men's Left Hand 100kg :  1st - Glenn Brooks, 2nd - Steve Merrit, 3rd - Tom Brumbley
Men's Left Hand 100+kg :  1st - Cleve Dean, 2nd - Wayne Dean, 3rd - Eric Schneider
Women's Right Hand Open :  1st - Terri Dean, 2nd - Melinda Van Landingham, 3rd - Casey Martin
Bikers Right Hand Open :  1st - Eric Schneider, 2nd - Wayne DeMatthews, 3rd - Aaron Birth

April 25, 2002 - Sanction # 651-02 - Monon Station Thursday Night Open Armwrestling Tournaments - New Albany, IN
Tournament Director :  Mike West
Men's Right Hand 75kg :  1st - Marvin Berry, 2nd - Andy Nash
Men's Right Hand 90kg :  1st - Derek Barton, 2nd - Allen West

Men's Right Hand 90+kg :  1ast - Craig Pumphrey, 2nd - Allen West

April 27, 2002 - Sanction # 647-02 - South Eastern States Open Armwrestling Championships - Crestview, FL
Tournament Director :  Dale Vicos
Total Entries :  103
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Jason Rivas, 2nd - Daniel Corl, 3rd - Hud Mathes
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Robert Russakis, 2nd - John White, 3rd - Dan McCormick
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Jason Burton, 2nd - Casey Newsome, 3rd - Ryan Cook
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Larry Bolton, Jr., 2nd - Marty Coatney, 3rd - Eric Thomas
Men's Right Hand 70kg :  1st - Darren Dailey, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Hud Mathes
Men's Right Hand 80kg :  1st - Scot Hohrath, 2nd - Robert Russakis, 3rd - Daniel McCormick
Men's Right Hand 90kg :  1st - James Battles, 2nd - Brian Entrekin, 3rd - Casey Newsome
Men's Right Hand 100kg :  1st - Terry Burgin, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Dean Sain
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Bobby Hopkins, Jr., 2nd - Steve Dedge, 3rd - Brian Goolsby
Men's Left Hand 70kg :  1st - Darren Dailey, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Chris Coletti
Men's Left Hand 80kg :  1st - Scot Hohrath, 2nd - Pat Connelly, II
Men's Left Hand 90kg :  1st - Brian Entriken, 2nd - Steve Merritt, 3rd - Dean Sain
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Bobby Hopkins, Jr., 2nd - Steve Dedge, 3rd - Brian Goolsby
Women's Right Hand 55kg :  1st - Ashley Johnson, 2nd - Tammy Newsome
Women's Right Hand 55+kg :  1st - Terri Dean, 2nd - Casey Price
Team Trophy :  "Pole Barn Benders" representing Ft Pierce, FL

April 27, 2002 - Sanction # 606-02 - RK's Armwrestling Championships - Malmo, NE
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  Kids & Teens / 31    Adults / 40
Total Adult Entries : 78
Boys & Girls 5 - under :  1st - Clair Herrera, 2nd - D.J. Bugaj, 3rd - Isiah Carter
Boys 6 - 7 yrs :  1st - Joe Dominguez, 2nd - Ryan Pokorny, 3rd - Roger Noonan
Girls 8 - 9 yrs :  1st - Sadie Van Norman, 2nd - Allie Wonka
Boys 8 - 9 yrs :  1st - Rashiem Lakowsky, 2nd - Max Wonka, 3rd - Zach French
Girls 10 - 12 yrs :  1st - Sydney Larson, 2nd - Mariah Atkinson
Boys 10 - 12 yrs :  1st - John Wonka, 2nd - Cody Snow, 3rd - Ryan Rewleigh, 4th - Tony Prochaska
Girls 13 - 15 yrs :  1st - Amber Atkinson, 2nd - Ashley Bouquet, 3rd - Trisha Nice
Boys 13 - 15 yrs :  1st - Austin Vermeline, 2nd - Bobby Nice, 3rd - Sha-Sha Bugaj, 4th - Erick Oreskovich,
                           5th - Eugene Prochaska, 6th - Seth Nemitz
Girls 16 - 18 yrs :  1st - Amanda Oreskovich
Boys 16 - 18 yrs :  1st - Travis Cook, 2nd - Ben Gant, 3rd - Tim Pokorny, 4th - John Stuchlik, 5th - Blake Lofgren
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Ben Gant, 2nd - Blake Lofgren, 3rd - Chris Bordovsky
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Greg Ratliff, 2nd - Russ Andresen, 3rd - John Stuchlik
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Marcus Cromwell, 2nd - Heath Hallberg, 3rd - Cohen Kugel
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Travis Crook, 2nd - Jim Dimmitt, 3rd - Don Novotny
Men's Right Hand 70kg :  1st - Eddie Hines, 2nd - Ben Gant
Men's Right Hand 80kg :  1st - Greg Ratliff, 2nd - Eddie Hines
Men's Right Hand 90kg :  1st - John Zvezdich, 2nd - Don Olson, 3rd - Jason Cunningham
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Cliff Hall, 2nd - Jim Dimmitt, 3rd - Shane Smith
Men's Left Hand 70kg :  1st - Eddie Hines, 2nd - Ben Gant, 3rd - Blake Lofgren
Men's Left Hand 80kg :  1st - Greg Ratliff, 2nd - John Stuchlik, 3rd - Tim Pokorny
Men's Left Hand 90kg :  1st - Heath Hallberg, 2nd - Don Olson, 3rd - John Zvezdich
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Don Olson, 2nd - Jim Dimmitt, 3rd - Cliff Hall
Women's Right Hand 60kg :  1st - Lisa Hall, 2nd - Carmine Nice, 3rd - Longina Bugaj
Women's Right Hand 60+kg :  Lori Beckmann, 2nd - Nancy Leland, 3rd - Lisa Hall
Women's Left Hand Open :  1st - Nancy Leland, 2nd - Jennifer Petersen, 3rd - Tressa Brooner-Lakowsky

May 4, 2002 - Sanction # 649-02 - Boondocks Arms of Steel Armwrestling Championships - Twin Lake, MI
Tournament Director :  Steve Pettis
Total Entries :  90
Men's Right Hand 70kg :  1st - Alan Berget, 2nd - John Martinez, 3rd - Steve Pettis
Men's Right Hand 80kg :  1st - Bill Ballinger, Rich Martinez, 3rd - Jake Jurecki
Men's Right Hand 90kg :  1st - Bill Ballinger, 2nd - Bob Sturgeon, 3rd - Vern Lange
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Mike Bowling, 2nd - Chad Nofziger, 3rd - Brian Bowerman
Men's Left Hand 70kg :  1st - Tom Wilson, 2nd - Mike Brauer, 3rd - Mark Riggs
Men's Left Hand 85kg :  1st - Bill Ballinger, 2nd - Rich Martinez, 3rd - Tracey Veltkamp
Men's Left Hand 85+kg :  1st - Mike Bowling, 2nd - Bill Ballinger, 3rd - Dan Perez
Women's Right Hand Open :  1st - Gwen Storms, 2nd - Janice Sanborn, 3rd - Tammy Jo Tolar

May 11, 2002 - Sanction # 598-02 - GNC Pro Performance Armwrestling Qualifier - San Diego, CA
Men's Right Hand 65kg :  1st - Craig Tullier
Men's Right Hand 80kg :  1st - Olin Lucas, 2nd - Kenny Hughes, 3rd - Allen Fisher, 4th - Bob Brown, 5th - Eric Baldino
Men's Right Hand 90kg :  1st - Kevin Bongard, 2nd - Eric Wolfe, 3rd - Scott Partington, 4th - Ronn Tompat, 5th - Zac Gilbert
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Eric Woelfel, 2nd - Ed Hoffman, 3rd - Scott Ciborowski, 4th - Don McClary, 5th - Bill Mundt
Women's Right Hand Open :  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Kelli Holmes, 3rd - Elaine Blik, 4th - Shawna Gearhart

May 11, 2002 - Sanction # 601-02 - 15th Annual Contraband Days 2002 Armwrestling Championships - Lake Charles, LA
Tournament Director :  James Cook / Compassionate Friends
Total Entries :  80
Men's Right Hand 60kg :  1st - Michael House, 2nd - Dirk Ramirez, 3rd - Jacob Takes
Men's Right Hand 70kg :  1st - R.J. Molinere, 2nd - Jerry Avants, 3rd - D.J. Savoy
Men's Right Hand 80kg :  1st - Daniel Phillips, 2nd - Carl Seguin, 3rd - Micah Jarreau
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jeff Tomchesson, 2nd - John Peloquin, 3rd - Jason Johnson
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Lindley Keating, 2nd - Michel Norah, 3rd - Benjamin Mott
Men's Left Hand 75kg :  1st - Jerry Avants, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Mike Ellis
Men's Left Hand 90kg :  1st - Walter Gurode, 2nd - Jeff Tomchesson, 3rd - Keith Porchay
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Lindley Keating, 2nd - Gary Ray, 3rd - Alby Oberschmidt
Women's Right Hand Open :  1st - Debbie Jo Killingsworth, 2nd - Stacy Bice, 3rd - Nancy Hester

May 11, 2002 - Sanction # 659-02 - Kent City Baptist Church Armwrestling Challenge 2002 - Kent City, MI
Tournament Director :  Steve Graham
Total Entries :  41 / Kids    44 / Adults
Girls 9 & 10 yrs :  1st - Brianna Graham, 2nd - Kendra Wylie
Girls 11 & 12 yrs :  1st - Kendra Wylie, 2nd - Samantha Bourdon
Girls 13 - 15 yrs :  1st - Jeanette Cramer, 2nd - Bethany Graham
Boys 6 yrs & under :  1st - Mark Ititsman, 2nd - Dylan Gregg
Boys 7 & 8 yrs :  1st - Duke Kloe, 2nd - Dakota Reynolds
Boys 9 & 10 yrs :  1st - Kolten Kloe, 2nd - Codey Davey
Boys 11 & 12 yrs :  1st - Ryan Momber, 2nd - Mathew Osga
Boys 13 - 15 yrs :  1st - Steve Feedena, 2nd - Joe Miles
Boys 16 - 18 yrs :  1st - Brad Lafferty, 2nd - Joe Armour
Men's Right Hand 65kg :  1st - Colby Storms, 2nd - Matt Bourdon
Men's Right Hand 75kg :  1st - Bruce Niswonger, 2nd - John Tennissen
Men's Right Hand 85kg :  1st - Clint Lance, 2nd - Michael Lance
Men's Right Hand 100kg :  1st - Jeremy Boyd, 2nd - Shawn Bigelow
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Jeremy Boyd, 2nd - Dan White
Men's Left Hand 70kg :  1st - Clint Storms, 2nd - Timothy Bont
Men's Left Hand 85kg :  1st - Bruce Niswonger, 2nd - Michael Lance
Men's Left Hand 85+kg :  1st - Jeremy Boyd, 2nd - Bruce Niswonger
Men's Masters Open :  1st - Dan White, 2nd - Jerry Cooley
Women's Right Hand 60kg :  1st - Heather Courtney
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Tamra Tennissen

May 23, 2002 - Sanction # 652-02 - Monon Station Thursday Night Open Armwrestling Tournaments - New Albany, IN
Tournament Director :  Mike West
Total Entries :  28
Men's Right Hand 75kg :  1st - Terry Spine, 2nd - Andy Nash
Men's Right Hand 90kg :  1st - Allen West, 2nd - Derek Barton
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Craig Pumphrey, 2nd - Paul Pumphrey
Men's Left Hand Open :  1st - Craig Pumphrey, 2nd - Derek Denny

May 25, 2002 - Sanction # 657-02 - Nashville Jaycee's Maifest Armwrestling Championships - Nashville, IL
Tournament Director :  Blaine Middleton
Total Entries :  74
Kids Age 5 - 6 :  1st - Cory Middleton, 2nd - Carly Middleton
Kids Age 7 - 8 :  1st - Logan Brockman, 2nd - Mark Brockman
Kids Age 8 - 9 :  1st - Rebecca Phillips, 2nd - Devin Phillips
Kids Age 10 - 12 :  1st - Alan Middleton, 2nd - Nick Phillip
Kids Age 13 - 14 :  1st - Drew Dalman, 2nd - Katie Phillips
Kids Age 16 - 17 :  1st - Dale Anderson, 2nd - Eric Greenwell
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Wayne Baum, 2nd - Jeremy Allen, 3rd - Jeremy Owens
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Shane Hampton, 2nd - Jared Cook, 3rd - Benjaman Devous
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Jason Howard, 2nd - Ben Bare, 3rd - Nick Brown
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Ernest Phillips, Jr., 2nd - Nick Brown, 3rd - Shawn McDonald
Men's Right Hand 70kg :  1st - Wayne Baum, 2nd - Jeremy Owens, 3rd - Josh McKnight
Men's Right Hand 80kg :  1st - Bucky Granderson, 2nd - Mark Brockman, 3rd - Randy Mustread
Men's Right Hand 90kg :  1st - Shane Hampton, 2nd - Jared Cook, 3rd - Wayne Baum
Men's Right Hand 100kg :  1st - Blaine Middleton, 2nd - John Wilson, 3rd - Ben Bare
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Ernest Phillips, 2nd - John Wilson, 3rd - Blaine Middleton
Men's Left Hand 90kg :  1st - Jared Cook, 2nd - Mike Everley, 3rd - Mark Brockman
Men's Left Hand 90+kg :  1st - John Wilson, 2nd - Nick Brown, 3rd - Don Anderson
Women's Right Hand Open :  1st - Shannon McConnell, 2nd - Krystal Henry, 3rd - Carol Irvin
Men's Overall :  1st - Wayne Baum

June 7 & 8, 2002 - Sanction # 588-01 - AAA National Championships - Schaumburg, IL
Tournament Director :  Greg Wilson
Total Entries :  349
Men's Masters 70kg - 6 entries
1st - R.J. Molinere, 2nd - Norm Devio, 3rd - Tony LaDuke, 4th - Leslie Whims, 5th - Dan Stroud, 6th - Adam Gerbert
Men's Masters 80kg - 3 entries
1st - Mike West, 2nd - Christopher Louive, 3rd - Robert Stokes
Men's Masters 90kg - 13 entries
1st - Glenn Brooks, 2nd - Gerold Dees, 3rd - James Battles, 4th - Patrick Beare, 5th - Steve Stanaway, 6th - Dave Mount
Men's Masters 100kg - 7 entries
1st - Ron Bath, 2nd - Gary Ray, 3rd - Don Fritsche, 4th - Leonard Harkless, 5th - Dave Dutton, 6th - Ernest Phillips
Men's Masters 100+kg - 6 entries
1st - Steve Phipps, 2nd - Bob Sutton, 3rd - Bobby Hopkins, 4th - Mike Mignogna, 5th - Brian McSherry, 6th - Tim Trusler
Women's Masters 60kg - 1 entry
1st - Joyce Blunck
Women's Masters 60+kg - 4 competitors
1st - Mary McConnaughey, 2nd - Elaine Blik, 3rd - Margie Bartz, 4th - Tressa Brooner-Lakowsky
Men's Left Hand 60kg - 12 entries
1st - Leslie Whims, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Dirk Ramirez, 4th - Tom Wilson, 5th - Mike House, 6th - William Sanders
Men's Left Hand 70kg - 22 entries
1st - Craig Tullier, 2nd - Michael Shalhoub, 3rd - R.J. Molinere, 4th - Norm Devio, 5th - Jerry Avants, 6th - Devin Bair
Men's Left Hand 80kg - 19 entries
1st - James Smith, 2nd - Chris Marks, 3rd - Scot Hohrath, 4th - Brad Gordon, 5th - Rich Martinez, 6th - Mark Wilczak
Men's Left Hand 90kg - 28 entries
1st - Jason Remer, 2nd - Michael Selearis, 3rd - Jacob Abbott, 4th - Michael Todd, 5th - Scott Fleming, 6th - Jim Bryan
Men's Left Hand 110kg - 18 entries
1st - Travis Bagent, 2nd - Ron Bath, 3rd - Mike Bowling, 4th - Gary Ray, 5th - Don Fritsche, 6th - Lee Bonnett
Men's Left Hand 110+kg - 11 entries
1st - Christian Binnie, 2nd - Steve Phipps, 3rd - Bob Sutton, 4th - Paul Walthers, 5th - Rick Tippett, 6th - Matthew Taylor
Women's Left Hand 60kg - 4 entries
1st - Margie Worden, 2nd - Joyce Blunck, 3rd - Darlene Ingledue, 4th - Rachel LaDuke
Women's Left Hand 80kg - 4 entries
1st - Nancy Leland, 2nd - Jodi Stolk, 3rd - Tressa Brooner-Lakowsky, 4th - Sherry Watson
Women's Left Hand 80+kg - 3 entries
1st - Mary McConnaughey, 2nd - Margie Bartz, 3rd - Heather McSherry
Men's Right Hand 50kg - 0 entries
Men's Right Hand 55kg - 4 entries
1st - Tom Wilson, 2nd - David Bauer, 3rd - Brad Spine, 4th - William Sanders
Men's Right Hand 60kg - 11 entries
1st - Dirk Ramirez, 2nd - Alan Berget, 3rd - Ray Hennerichs, 4th - Terry Spine, 5th - Leslie Whims, 6th - Luke Stanley
Men's Right Hand 65kg - 12 entries
1st - Craig Tullier, 2nd - R.J. Molinere, 3rd - Lance Whitehill, 4th - D.J. Savoy, 5th - Marc Gaeta, 6th - Kyle Kastanas
Men's Right Hand 70kg - 16 entries
1st - Olin Lucas, 2nd - Michael Shalhoub, 3rd - Jerry Avants, 4th - Michael Surplus, 5th - Ron Erdmann, 6th - Mark Taggart
Men's Right Hand 75kg - 15 entries
1st - Andrew Rhodes, 2nd - Kevin Hicklin, 3rd - Bob Brown, 4th - Curtis Bonnette, 5th - Shawn Dempsey, 6th - Blake Higginbotham
Men's Right Hand 80kg - 16 entries
1st - Bill Ballinger, 2nd - James Smith, 3rd - Rich Martinez, 4th - Mike West, 5th - Eric Baldino, 6th - Rick Firsich
Men's Right Hand 85kg - 9 entries
1st - Jason Remer, 2nd - Michael Selearis, 3rd - Eric Wolfe, 4th - Steve Rau, 5th - Shane Alger, 6th - Shane Hampton
Men's Right Hand 90kg - 27 entries
1st - Jacob Abbott, 2nd - Michael Todd, 3rd - James Horne, 4th - Jim Bryan, 5th - James Battles, 6th - Terry West
Men's Right Hand 100kg - 17 entries
1st - Ron Bath, 2nd - Joe Dutton, 3rd - Craig Wirth, 4th - John Thornes, 5th - P.J. Rizzo, 6th - Robert Redden
Men's Right Hand 110kg - 19 entries
1st - Travis Bagent, 2nd - Dan Victor, 3rd - Mike Bowling, 4th - Harold Owens, 5th - Lee Browning, 6th - Jeff Foskett
Men's Right Hand 110+kg - 18 entries
1st - David Randall, 2nd - Chad Nofziger, 3rd - Paul Walther, 4th - Andy Fuller, 5th - Kevin Schneider, 6th - Cary Nick
Women's Right Hand 45kg - 1 entry
1st - Stacey Molinere
Women's Right Hand 50kg - 4 entries
1st - Karen Cooley, 2nd - Lisa Hall, 3rd - Tonya Wood, 4th - Megan Morris
Women's Right Hand 55kg - 3 entries
1st - Kristi Dutton, 2nd - Darlene Ingledue, 3rd - Joyce Blunck
Women's Right Hand 60kg - 3 entries
1st - Margie Worden, 2nd - Kelli Holmes, 3rd - Beth Thornes
Women's Right Hand 70kg - 2 entries
1st - Elaine Blik, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky
Women's Right Hand 80kg - 8 entries
1st - Nancy Leland, 2nd - Shelly Irons, 3rd - Kathy Kowal, 4th - Jodi Stolk, 5th - Sherry Watson, 6th - Christina Casto
Women's Right Hand 80+kg - 3 entries
1st - Heather McSherry, 2nd - Margie Bartz, 3rd - Mary McConnaughey
Team Championships
1st - Louisiana, 2nd - Ohio, 3rd - Nebraska, 4th - Michigan, 5th - Indiana, 6th - Wisconsin
June 20, 2002 - Sanction # 653-02 - Monon Station Thursday Night Open Armwrestling Tournaments - New Albany, IN
Tournament Director :  Mike West
Men's Right Hand 75kg :  1st - Terry Spine, 2nd - Andy Nash
Men's Right Hand 90kg :  1st - Mike West, 2nd - Derek Barton
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Glenn Green, 2nd - Jeff Dennison
Men's Left Hand Open :  1st - Jeff Dennison, 2nd - Marvin Berry


July 4, 2002 - Sanction # 655-02 - Willamina 4th of July Armwrestling Championships - Willamina, OR
Tournament Directors :  Herman & Barbara McCoy
Teens Right Hand 70kg :  1st - Billie Porter, 2nd - Eric Guardiola, 3rd - Phillip Allison
Teens Right Hand 70+kg :  1st - Alain Cardoza, 2nd - Jerame McCoy, 3rd - Jeremy Hibbdon
Men's Right Hand 65kg :  1st - Jason Dowd, 2nd - Richard Guardiola, 3rd - Martin Mondragon
Men's Right Hand 75kg :  1st - Hugo Reyes, 2nd - Ted Guardiola, 3rd - Tony Montgomery
Men's Right Hand 85kg :  1st - Jeremy Wright, 2nd - Trevor Chaney, 3rd - Tony Montgomery
Men's Right Hand 100kg :  1st - Dennis Phipps, 2nd - Paul Hasslen, 3rd - Larry Garrison, Jr.
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Jason Burge, 2nd - David Mansell, 3rd - Frank Wellman
Men's Left Hand 80kg :  1st - Hugo Reyes, 2nd - Richard Guardiola, 3rd - Ted Guardiola
Men's Left Hand 80+kg :  1st - Jason Burge, 2nd - James Maley, II, 3rd - Josh Hibbdon
Women's Right Hand 60kg :  1st - Laura Rhine, 2nd - Jenny Brown, 3rd - Amy Ream
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Fay Ash, 2nd - Lenore Raby, 3rd - Jonna VanBrunt

July 4, 2002 - Sanction # 607-02 - Malvern's 4th of July Armwrestling Championships - Malvern, IA
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  25 / Adults    31 / Kids & Teens
Total Entries :  88
Boys & Girls 4 yrs & under :  1st - Teagon Brown, 2nd - Daytona Smith
Boys & Girls 5 -6 yrs :  1st - Steven Griffis, 2nd - Shelby Hascall, 3rd - Kelsi Kubr, 4th - D.J. Bugaj
Boys 7 - 9 yrs :  1st - Anthony Jarrett, 2nd - Rashiem Lakowsky, 3rd - Jason Felt, 4th - Nick Green, 5th - Jeffrey Wallin,
                       6th - Floyd Palser
Boys 10 - 12 yrs :  1st - James Leland, 2nd - Brad Sindt, 3rd - Jay Penry, 4th - Rashiem Lakowsky, 5th - Levi Helbling,
                          6th - Joshua Sell, 7th - Taylor Eckermann
Boys 13 - 15 yrs :  1st - Bret Sheppard, 2nd - Scott Greene, 3rd - Cody Millsap, 4th - Sha-Sha Bugaj
Boys 16 - 18 yrs :  1st - Daniel Ayala, 2nd - Sha-Sha Bugaj
Girls 7 - 9 yrs :  1st - Jessica Cziria, 2nd - Skylar Green
Girls 10 - 12 yrs :  1st - Misty Fritz, 2nd - Cori Mickelson, 3rd - Mackenzie Cziria, 4th - Tasha Stamps, 5th - Jessica Cziria
Girls 13 - 15 yrs :  1st - Brittney Sila, 2nd - Misty Snipes
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Wayne Baum, 2nd - Sean Neppl, 3rd - Brandon Sutton
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Ben Bobzien, 2nd - Wes Hamerle, 3rd - Eric Cohrs
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Eric Cohrs, 2nd - Mike Brown, 3rd - Brett Sheppard
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Dick Woltjer, 2nd - Shane Smith, 3rd - Justin Scott
Men's Right Hand 70kg :  1st - Wayne Baum, 2nd - Sean Neppl
Men's Right Hand 80kg :  1st - Jason Cunningham, 2nd - Tony Burks, 3rd - Wes Hamerle
Men's Right Hand 90kg :  1st - Tom New, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Dwayne Hanel
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Scott Lohmann, 2nd - Tom New, 3rd - Cliff Hall
Men's Left Hand 70kg :  1st - Mike Neppl, 2nd - Ernie Kubr, 3rd - Wayne Baum
Men's Left Hand 80kg :  1st - Jason Cunningham, 2nd - Wes Hamerle
Men's Left Hand 90kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Tom New
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Cliff Hall
Women's Right Hand 60kg :  1st - Margie Worden, 2nd - Lisa Hall
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Margie Worden, 2nd - Nancy Leland, 3rd - Sarah Whitaker
Women's Left Hand Open :  1st - Margie Worden, 2nd - Sarah Whitaker

July 13, 2002 - Sanction # 664-02 - 2002 Americans Together Days Armwrestling Tournament - Galien, MI
Tournament Director :  Alan Berget
Total Entries :  55
Teen Girls Right Hand Open :  1st - Jenny Toney, 2nd - Cande Carpenter
Teen Boys Right Hand 55kg :  1st - Ryan Owliaia, 2nd - Aarron Pastryk
Teen Boys Right Hand 65kg :  1st - Kyle Knapp, 2nd - Andy Williams
Teen Boys Right Hand 75kg :  1st - Jared Gruelich, 2nd - Kyle Knapp
Teen Boys Right Hand 75+kg :  1st - John Creekmore, 2nd - Kenny Funkhouser
Teen Boys Left Hand 65kg :  1st - Andy Williams, 2nd - Ty Freimuth
Teen Boys Left 65+kg :  1st - John Creekmore, 2nd - Mike Creekmore
Men's Right Hand 60kg :  1st - Drew Schang, 2nd - Tom Wilson
Men's Right Hand 70kg :  1st - Steve Pettis, 2nd - Drew Schang
Men's Right Hand 80kg :  1st - Mark Wilczak, 2nd - Steve Pettis
Men's Right Hand 90kg :  1st - Robert Knapp, 2nd - Eric Nofsiger
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Matt Kern, 2nd - Martin Dunn
Men's Left Hand 70kg :  1st - Tom Wilson, 2nd - Kevin Cawley
Men's Left Hand 85kg :  1st - Mark Wilczak, 2nd - Randy Chappell
Men's Left Hand 85+kg :  1st - Robert Knapp, 2nd - Jeff Huber
Women's Right Hand Open :  1st - Becky Wilczak, 2nd - Anita Mueller

July 20, 2002 - Sanction # 608-02 - 2002 Cornhusker State Games Armwrestling Championships - Lincoln, NE
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  23 / Adults    25 / Kids & Teens
Total Entries : 61
Boys & Girls 4 - 6 yrs :  1st - Shelby Hascal, 2nd - Tori Lacy, 3rd - Isiah Carter, 4th - Jacquelyn Paul, 5th - Tyler Paul
Boys & Girls 7 - 9 yrs :  1st - Tyler Uhing, 2nd - Rashiem Lakowsky, 3rd - Tessa Uhing, 4th - Sarah Paul,
                                  5th - Kennedy Hemphill
Girls 10 - 12 yrs :  1st - Nikki Beecher, 2nd - Leah Uhing, 3rd - Elizabeth Paul
Girls 13 - 15 yrs :  1st - Andrea Paul, 2nd - Melissa Andelt, 3rd - Misty Snipes, 4th - Kelly Miller
Girls 16 - 18 yrs :  1st - Andrea Paul, 2nd - Michelle Decker
Boys 10 - 12 yrs :  1st - James Leland, 2nd - Matthew Paul
Boys 13 - 15 yrs :  1st - Philip Williams, 2nd - Wade Heinrichs, 3rd - Jonathan Paul
Boys 16 - 18 yrs :  1st - Gabe Bromm, 2nd - Philip Williams, 3rd - Terence Paul
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Gabe Bromm, 2nd - Ernie Kubr, 3rd - Todd Heinrichs
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Kevin Prokop, 2nd - Jeremy Hemphill, 3rd - Michael Wilson
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Larry Pittz, 2nd - Joe Armentrout, 3rd - Philip Williams
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Joe Secord, 2nd - Jason Cunningham, 3rd - Jim Dimmitt
Men's Novice Left Hand 80+kg :  1st - Jason Cunningham, 2nd - Jim Dimmitt, 3rd - Joe Secord
Men's Right Hand 80kg :  1st - Rodney Bromm, 2nd - Jason Cunningham, 3rd - John Zvezdich
Men's Right Hand 80+kg :  1st - Scott Lohmann, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Cliff Hall
Men's Left Hand 80kg :  1st - Jason Cunningham, 2nd - Rodney Bromm, 3rd - John Zvezdich
Men's Left Hand 80+kg :  1st - Scott Lohmann, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Cliff Hall
Women's Right Novice Open :  1st - Rhonda Hanel, 2nd - Andrea Paul, 3rd - Michelle Decker
Women's Right Open :  1st - Nancy Leland, 2nd - Lisa Hall


July 21, 2002 - Sanction # 605-02 - King County Fair Armwrestling Tournament - Enumclaw, WA
Tournament Directors :  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries :  96
Kids 4 - 5 years :  1st - Alec Dewing, 2nd - William Thornton, 3rd - Austin Williams
Kids 6 - 7 years :  1st - Rosie Brisby, 2nd - Felicia Martin, 3rd - Joslin Perotti
Kids 8 - 9 years :  1st - Levi Williams, 2nd - Larissa Williams, 3rd - Jordan Perotti
Kids 10 - 12 years :  1st - Daniel McSweyn, 2nd - Michael Young, 3rd - Ashley Nicklin
Kids 12 years :  1st - Taylor Skore, 2nd - Joey Perotti, 3rd - Tyler Shaw
Teen Guys Right Hand 70kg :  1st - Justin Phillips, 2nd - Bryce Gonzales, 3rd - Ben Harris
Teen Guys Right Hand 70+kg :  1st - Brandon Gonzales, 2nd - Cameron Gillispie, 3rd - Jerome McCoy
Teen Guys Left Hand Open :  1st - Justin Phillips, 2nd - Jerome McCoy
Teen Girls Open :  1st - Megan Partsch, 2nd - Pam Harding, 3rd - Kelly Wohlwend
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Aaron Perez, 2nd - Justin Phillips, 3rd - Ron Acena
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Jeremy Wright, 2nd - Kevin Hill
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Dan Spencer, 2nd - Joe Perotti, 3rd - Scott Jacobson
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Brad Thompson, 2nd - Ian Rolley, 3rd - Robert Mallon
Men's Novice Left Hand 75kg :  1st - Aaron Perez, 2nd - Ron Acena
Men's Novice Left Hand 90kg :  1st - Dan Spencer, 2nd - Kenny Brisby, 3rd - Jeremy Rolley
Men's Novice Left Hand 90+kg :  1st - Brad Thompson, 2nd - Chris Roberts, 3rd - Jeremy Rolley
Men's Right Hand 80kg :  1st - Lance Whitehill, 2nd - Kenny Brisby, 3rd - Justin Williams
Men's Right Hand 90kg :  1st - Wayne Fredrickson, 2nd - Herman McCoy, 3rd - George Weaver
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Mitch Cady, 2nd - John Shaw, 3rd - Andy Medak
Men's Left Hand 90kg :  1st - George Weaver, 2nd - Lance Whitehill, 3rd - Wayne Fredrickson
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Andy Medak, 2nd - John Shaw, 3rd - Brad Thompson
Women's Right Hand Open :  1st - Kathleen Williams, 2nd - Lannette Downey, 3rd - Stephanie Whitehill

August 9, 2002 - Sanction # 602-02 - Addison County Fair 24th Annual Armwrestling Tournament - New Haven, VT
Tournament Directors :  Karen Curavoo & Bill Sinks
Total Entries :  154
Men's Right Hand 60kg :  1st - Anthony Tracy, 2nd - Nick Trudeau, 3rd - Matt Quelch
Men's Right Hand 65kg :  1st - Chad Alderman, 2nd - Steve LaReau, 3rd - Jay Kehoe
Men's Right Hand 70kg :  1st - Richard Gravel, 2nd - Chris Mason, 3rd - Dana Bourdeau
Men's Right Hand 75kg :  1st - Andrew Jimmo, 2nd - Greg Sharon, 3rd - Brad Peters
Men's Right Hand 80kg :  1st - Socrates Fronhoffer, 2nd - Tracy Tupper, 3rd - Raven Sunhawk
Men's Right Hand 90kg :  1st - Joe Fitzsimmons, 2nd - Ron Klimba, 3rd - Brock Palmer
Men's Right Hand 100kg :  1st - Eric Roussin, 2nd - Doug Eddy, 3rd - Caine Valentine
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Eric Preston, 2nd - Harry Bean, 3rd - Brian Ketcham
Men's Left Hand 70kg :  1st - Richard Gravel, 2nd - Bill Mitchell, 3rd - Dana Bourdeau
Men's Left Hand 85kg :  1st - Socrates Fronhoffer, 2nd - Whitney Tuthill, 3rd - Richard Gagne
Men's Left Hand 85+kg :  1st - Eric Preston, 2nd - Doug Eddy, 3rd - Harry Bean
Women's Right Hand 65kg :  1st - Jessalyn Gillet, 2nd - Bonnie Cameron, 3rd - Kristin Preseau
Women's Right Hand 65+kg :  1st - Darcy D'ellamattern, 2nd - Angela Sheldon, 3rd - Lindsey Hescock

August 10, 2002 - Sanction # 667-02 - Southwest Georgia Open "Battle of the Giants" Armwrestling Championships - Albany, GA
Tournament Director :  Eric Thomas
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Steve Burton, 2nd - Daniel McCormick, 3rd - Bobby Noland
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Kurt Vickers, 2nd - Ryan Cook, 3rd - Steve Mathis
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Steve Merritt, 2nd - Kurt Vickers, 3rd - Steve Mathis
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Brian Goolsby, 2nd - Yohn Braxton, 3rd - Robert Ellis
Men's Right Hand 80kg :  1st - Scot Hohrath, 2nd - Mark Taggart, 3rd - Pete Royal
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jim Battles, 2nd - Keith Crocker, 3rd - Kurt Vickers
Men's Right Hand 100kg :  1st - Steve Dedge, 2nd - Stump Burton, 3rd - Steve Merritt
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Steve Dedge, 2nd - Steve Merritt, 3rd - Wayne Dean
Men's Left Hand 80kg :  1st - Scot Hohrath, 2nd - Mark Taggart, 3rd - Carl Walker
Men's Left Hand 90kg :  1st - Scot Hohrath, 2nd - Keith Crocker, 3rd - Mark Taggart
Men's Left Hand 100kg :  1st - P.J. Rizzo, 2nd - Steve Dedge, 3rd - Steve Merritt
Men's Left Hand 100+kg :  1st - Louis Maresca, 2nd - P.J. Rizzo, 3rd - Wayne Dean
Women's Right Hand 65kg :  1st - Leanne Daboaldo, 2nd - Melissa Gaston, 3rd - April Coe
Women's Right Hand 65+kg :  1st - Renee Bean, 2nd - Beth Westberry, 3rd - Terri Dean
Team Champions:  1st - Southwest Florida, 2nd - Southwest Georgia, 3rd - Emerald Coast, 4th - Deep South

August 17, 2002 - Sanction # 660-02 - GNC Pro Performance Armwrestling Qualifier - Baltimore, MD
Total Entries :  53
Men's Right Hand 65kg - 8 entries
1st - Leslie Whims, 2nd - Barry Hurst, 3rd - D.J. Savoy, 4th - Shad Jenkins, 5th - Russell Inabinet
Men's Right Hand 80kg - 14 entries
1st - Chad Silvers, 2nd - Dave Patton, 3rd - Bill Ballinger, 4th - Marc Orapello, 5th - Bryan Thomas
Men's Right Hand 90kg - 9 entries
1st - James Horne, 2nd - George Stanton, 3rd - Todd Hutchings, 4th - Frank Travisano, 5th - Jeremy Jenkins
Men's Right Hand 90+kg - 19 entries
1st - Ron Bath, 2nd - Paul Walther, 3rd - Dave Marrocco, 4th - Dan Victor, 5th - Travis Bagent
Women's Right Hand Open - 3 entries
1st - Deb McNeil, 2nd - Cindy Looney, 3rd - Hannelore Mathabel

August 17, 2002 - Sanction # 656-02 - South Dakota State River Boat Days Armwrestling Championships - Yankton, SD
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  52
Total Entries :  79
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Wayne Baum, 2nd - Jason Skovly, 3rd - Travis Schroeder
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - David Becker, 2nd - Chester Frank, 3rd - Joey Hahn
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Shane Hampton, 2nd - Troy Gray, 3rd - Troy Malsbury
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Jared Langbehn, 2nd - Marlin Uhing, 3rd - Sam Johnsen
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Doug Ovre, 2nd - Ryan Tiefenthaler, 3rd - Paul Stark
Men's Right Hand 70kg :  1st - Jim Larson, 2nd - Wayne Baum, 3rd - Jeremy Engles
Men's Right Hand 80kg :  1st - Chester Frank, 2nd - Anthony Rederth, 3rd - Jeremy Engles
Men's Right Hand 90kg :  1st - Lonnie Fischer, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Shane Hampton
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Scott Lohmann, 2nd - Mike Doppenberg, 3rd - Ron Zimmerman
Men's Left Hand 70kg :  1st - Jim Larson, 2nd - Wayne Baum
Men's Left Hand 80kg :  1st - Chester Frank, 2nd - Jeffrey Tjeerdsma
Men's Left Hand 90kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Lonnie Fischer, 3rd - Shane Hampton
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Scott Lohmann, 2nd - Ron Zimmerman, 3rd - Dwayne Hanel
Women's Novice Right Hand Open :  1st - Rhonda Hanel, 2nd - Brenda Stark, 3rd - Samantha Wade
Women's Right Hand 60kg :  1st - Tracy Myears, 2nd - Lori Schmidt
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Lori Beckmann, 2nd - Samantha Wade
Women's Left Hand Open :  1st - Samantha Wade, 2nd - Christy Wagner, 3rd - Wendy Janda

August 24, 2002 - Sanction # 645-02 - Illinois State Open and Novice Armwrestling Championships - Prospect Heights, IL
Tournament Director :  Greg Wilson
Total Entries :  85
Mens Novice Right Hand 70kg :  1st - Roman Yanushev, 2nd - Jeremy Owens, 3rd - Jesse Ward
Mens Novice Right Hand 80kg :  1st - Henry Sandoval, 2nd - Corey Ritoicki
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Romanas Dubininkas, 2nd - Tim Miller, 3rd - Doug Worth
Mens Novice Right Hand 90+kg :  1st - Arturas Lukauskis; 2nd - Conrad King; 3rd - Randy Pliska
Men's Right Hand 70kg :  1st - Totraz Tamaev, 2nd -Arturas Lukauskis, 3rd - Tony Kitowski
Men's Right Hand 80kg :  1st - Corey Ritorski, 2nd - JT Stroud
Men's Right Hand 90kg :  1st - Shane Ellsessor, 2nd - Mike West, 3rd - Steve Rau
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Jeff Bradley, 2nd - Craig Wirth, 3rd - Chris Gellings
Men's Left Hand 75kg :  1st - Totraz Tamaev, 2nd - Chris Lydman, 3rd - Tony Kitowski
Men's Left Hand 90kg :  1st - Steve Rau, 2nd - Mark Wilczak, 3rd - Romanas
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Craig Wirth, 2nd - Jeff Bradley, 3rd - Randy Pliska
Women's Right Hand Open :  1st - Dalia Medziausyte, 2nd - Laima Janutiene, 3rd - Jodi Stoik

August 31, 2002 - Sanction # 682-02 - 2002 Idaho State Armwrestling Championship - Blackfoot, ID
Tournament Director :  Elaine Blik
Total Competitors :  197    Youth / 75
Kids Under 6 yrs - 45 lbs :  1st - Lexi Baxter, 2nd - Kole Sutton, 3rd - Hayden Sutton, 4th - Andrew Russell
Kids Under 6 yrs - 45+ lbs :  1st - Camdon Chidester, 2nd - Mikala Hanosky, 3rd - Cassandra Clarke, 4th - Brandon Steffens
Kids 7 - 8 yrs - 45 lbs :  1st - J.T. Kelly, 2nd - Richard Steffens
Kids 7 - 8 yrs - 45+ lbs :  1st - Shawn Walters, 2nd - Rainee Blik, 3rd - Thurston Redwoman
Kids 9 - 10 yrs - 75 lbs :  1st - Corbin Coffin, 2nd - Cole Jenkins, 3rd - Anthony Clarke, 4th - Jason Bingeli
Kids 9 - 10 yrs - 75+ lbs :  1st - Ashley Warren, 2nd - Logan Chidester, 3rd - Jasmine Baxter, 4th - Dallas Hunter
Kids 11 - 12 yrs - 85 lbs :  1st - Brayden Sutton, 2nd - Skylar Jenkins, 3rd - Chris Monsen
Kids 11 - 12 yrs - 120 lbs :  1st - Ashley Warren, 2nd - Charlie Villanueva, 3rd - Frankie Gould, 4th - Dillon Peterson
Kids 11 - 12 yrs - 120+ lbs :  1st - Kellie Tryk, 2nd - Chase Monsen, 3rd - Nichole Carter, 4th - Chris King
Kids 13 - 15 yrs - 110 lbs - 1st - Aaron FitzSimon, 2nd - Trevor Beasley
Kids 13 - 15 yrs - 150 lbs :  1st - Chris Jenkins, 2nd - Antonio Villenueva, 3rd - Jake Herndon, 4th - Justin Evans
Kids 13 - 15 yrs - 150+ lbs :  1st - Aaron Sutton, 2nd - T.J. Jewkes, 3rd - Kaleab Hales, 4th - T.J. Williams
Kids 16 - 18 yrs - 145 lbs :  1st - Justin Wilhelm, 2nd - Cayde Cherry, 3rd - Ken Hales, 4th - Nathan Warnberg
Kids 16 - 18 yrs - 180 lbs :  1st - Aaron Sutton, 2nd - Jake Clark, 3rd - Zak Popejoy, 4th - James Clarke
Kids 16 - 18 yrs - 180+ lbs :  1st - Wes Wisdom, 2nd - Shane Alldredge, 3rd - Rob Millward, 4th - Darrell Messinger
Teen Girls Open :  1st - Kimberly Alldredge, 2nd - Kellie Tryk, 3rd - April Ann Johnson, 4th - Tori Hales
Men's Right Hand 65kg :  1st - Shawn Kirkpatrick, 2nd - Jeff Keller, 3rd - Justin Wilhelm, 4th - Nephi Hobbs
Men's Right Hand 70kg :  1st - Rick Steffans, 2nd - Shawn Kirkpatrick, 3rd - Luke Nelson, 4th - Kevin Kirkpatrick
Men's Right Hand 75kg :  1st - Rick Steffans, 2nd - Kevin Kirkpatrick, 3rd - Mo Lewis, 4th - Josh Warnberg
Men's Right Hand 80kg :  1st - Clint Burt, 2nd - Rod Severin, 3rd - Nate Archibald, 4th - Mark Pennington
Men's Right Hand 85kg :  1st - Bob Wardrip, 2nd - Aaron Yearsly, 3rd - Barry Hayes, 4th - Tim Miller
Men's Right Hand 90kg :  1st - Brett Clark, 2nd - Kevin Buetts, 3rd - Robert Galloway, 4th - Shane Alldredge
Men's Right Hand 100kg :  1st - Matt Clark, 2nd - Bryan Johnson, 3rd - Bud Beasley
Men's Right Hand 110kg :  1st - Matt Clark, 2nd - Wes Wisdom, 3rd - Tony Saiz, 4th - David Park
Men's Right Hand 110+kg :  1st - D.J. Pentland, 2nd - Matt Chidester, 3rd - Kody Merritt, 4th - Mark Evans
Men's Left Hand 70kg :  1st - Luke Nelson, 2nd - Rick Steffans, 3rd - Shawn Kirkpatrick, 4th - Kevin Kirkpatrick
Men's Left Hand 80kg :  1st - Rick Steffans, 2nd - Shawn Kirkpatrick, 3rd - Mark Pennington, 4th - Curtis Edwards
Men's Left Hand 90kg :  1st - Bob Wardrip, 2nd - Brett Clark, 3rd - Kevin Buetts, 4th - Robert Galloway
Men's Left Hand 100kg :  1st - Matt Clark, 2nd - John LaVergne, 3rd - Bryan Johnson, 4th - Will Hatch
Men's Left Hand 100+kg :  1st - Kody Merritt, 2nd - Matt Clark, 3rd - Gordy Pierson, 4th - Kelly Moore
Men's Masters 80kg :  1st - Brett Clark, 2nd - Ed Cosnyka, 3rd - Mark Pennington, 4th - Kirt Genta
Men's Masters 80+kg :  1st - John LaVergne, 2nd - Mark Evans, 3rd - Randy Osborne
Women's Right Hand 60kg :  1st - Kim Alldredge, 2nd - Heidi Jacoby, 3rd - Shelby Frey
Women's Right Hand 70kg :  1st - Linnea Chidester, 2nd - Marilyn Cobbley, 3rd - Peggy Gallegos

Women's Right Hand 70+kg :  1st - Cora Snyder, 2nd - Oley Devinny, 3rd - Keri Lefevre, 4th - Wendy Walters

September 2, 2002 - Sanction # 683-02 - 2002 Blueberry Festival Armwrestling Championships - Plymouth, IN
Tournament Director :  Steve Pettis
Kids 12 yrs & under - 50lbs - 10 entries :  1st - Karina Smith, 2nd - Samantha Hopkins
Kids 12 yrs & under - 100lbs  - 9 entries :  1st - Austin Dean, 2nd - Stephanie Maloney
Kids 12 yrs & under - 100+lbs - 3 entries :  1st - Phillip Lange, 2nd - David Taylor
Teens 13 - 17 yrs - 65kg - 5 entries :  1st - Zack Howard, 2nd - Justin Gerald
Teens 13 - 17 yrs - 85kg - 8 entries :  1st - Rhett Kuritz, 2nd - Chad Short
Teens 13 - 17 yrs - 85+kg - 3 entries :  1st - Nick Kopkey, 2nd - Kevin Stoneburner
Men's Right Hand 65kg - 11 entries :  1st - Mike Dalton, 2nd - Nathan Vervake
Men's Right Hand 75kg - 18 entries :  1st - Wayne Walker, 2nd - Shane Short
Men's Right Hand 85kg - 12 entries :  1st - Rick Dixon, 2nd - Brian Burgan
Men's Right Hand 100kg - 12 entries :  1st - Eric Buchanan, 2nd - Joe Kurtz
Men's Right Hand 100+kg - 7 entries :  1st - Denny Morrison, 2nd - Nick Kopkey
Men's Left Hand 70kg - 9 entries :  1st - Rex Stieles, 2nd - Joe Smith
Men's Left Hand 90kg - 22 entries :  1st - Dave Hopkins, 2nd - Ed Stapleton
Men's Left Hand 90+kg - 9 entries :  1st - Denny Morrison, 2nd - Eric Buchanan
Women's Right Hand Open - 12 entries :  1st - Brandi Grubbs, 2nd - Amber Carpenter

September 7, 2002 - Sanction# 672-02 - U.S.A. Pride Armwrestling Tournament - Oceanside, CA

Tournament Director :  Harold Ryden
Men's Novice Right Hand 80kg - 5 entries :  1st - Kevin Callaby, 2nd - John Bergeson, Jr., 3rd - Rick Karpinski
Men's Novice Right Hand 90kg - 3 entries :  1st - Richard Smith, 2nd - John Bergeson, Sr., 3rd - Dan Wardlaw
Men's Novice Right Hand 90+kg - 6 entries :  1st - Tim Smith, 2nd - Bobby Ray, 3rd - Steve Inzalaco
Men's Right Hand 70kg - 4 entries :  1st - Kenny Hughes, 2nd - Mike Cocchi, 3rd - Simon Berriochoa

Men's Right Hand 80kg - 4 entries :  1st - Kenny Hughes, 2nd - Harold Ryden, 3rd - Simon Berriochoa
Men's Right Hand 90kg - 4 entries :  1st - Allen Fisher, 2nd - Kenny Hughes, 3rd - Paul Stevens
Men's Right Hand 110kg - 3 entries :  1st - Scott Ciborowski, 2nd - Kenny Hughes, 3rd - Steve Inzalaco
Men's Right Hand 110+kg - 4 entries :  1st - Bob Shaffer, 2nd - Kenny Hughes, 3rd - Scott Ciborowski
Men's Left Hand 70kg - 3 entries :  1st - Kenny Hughes, 2nd - Daniel Barber, 3rd - Mike Cocchi

Men's Left Hand 80kg - 4 entries :  1st - Kenny Hughes, 2nd - Harold Ryden, 3rd - John Bergeson, Jr.
Men's Left Hand 90kg - 2 entries :  1st - Kenny Hughes, 2nd - Paul Stevens
Men's Left Hand 110kg - 3 entries :  1st - Scott Ciborowski, 2nd - Kenny Hughes, 3rd - Steve Inzalaco
Men's Left Hand 110+kg - 4 entries :  1st - Bob Shaffer, 2nd - Scott Ciborowski, 3rd - Kenny Hughes
Women's Right Hand 60kg - 1 entry :  1st - Melanie Ryden

Women's Right Hand 60+kg - 2 entries :  1st - Shawna Gearhart, 2nd - Diana Clavano
Women's Left Hand Open - 3 entries :  1st - Diana Clavano, 2nd - Melanie Ryden, 3rd - Shawna Gearhart

September 7, 2002 - Sanction # 674-02 - RK's Armwrestling Championships II - Malmo, NE

Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  Kids & Teens / 42    Adults / 41
Total Adult Entries : 73
Boys & Girls 4yrs & Under :  1st - Isiah Carter, 2nd - Melody Davis
Boys & Girls 5 - 7 yrs :  1st - Danny Winkler, 2nd - Steven Griffis, 3rd - Zoe Flores, 4th - Clair Herrera
                                    5th - D.J. Bugaj, 6th - Logan Wade, 7th - Kelsi Kubr
Boys & Girls 7 - 9 yrs :  1st - Cole Chvatal, 2nd - Rashiem Lakowsky, 3rd - Nolan Vasa, 4th - Ryan Pokorny
                                    5th - Camren Walling, 6th - Liebschwieger, 7th - Shelby Hascall, 8th - Allie Wonka
                                    9th - Max Wonka, 10th - Alex Vasa, 11th - Austin Wade
Girls 10 - 12 yrs :  1st - Sydney Larson, 2nd - Mariah Atkinson, 3rd - Bobbi Flores

Girls 13 - 15 yrs :  1st - Amber Atkinson, 2nd - Misty Snipes, 3rd - Trisha Nice
Girls 16 - 18 yrs :  1st - Christine Chvatal
Boys 10 - 12 yrs :  1st - John Wonka, 2nd - Kurt Chvatal, 3rd - Corey Davis, 4th - Branden Walling,

                            5th - Anthony Prochaska, 6th - Josh Hurley, 7th - Josh Wade
Boys 13 - 15 yrs :  1st - Philip Williams, 2nd - Bobby Nice, 3rd - Doug Chvatal, 4th - Sha-Sha Bugaj,
                            5th - Shawn Davis, 6th - Eugene Prochaska
Boys 16 - 18 yrs :  1st - Travis Cook, 2nd - Charlie Barber, III, 3rd - Tim Pokorny, 4th - Philip Williams, 5th - David Heiser
Menís Novice Right Hand 70kg :  1st - Ben Gant, 2nd - Shannon Vergil

Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Tim Liebschwieger, 2nd - Charlie Barber, III, 3rd - Kyle Bordovsky
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Don Olson, 2nd - Shane Smith, 3rd - Jeremy Hraban
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Jim Dimmitt, 2nd - Joe Secord, 3rd - Travis Cook
Men's Right Hand 70kg :  1st - Ben Gant, 2nd - Shannon Vergil

Men's Right Hand 80kg :  1st - Greg Ratliff, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Jason Cunningham
Men's Right Hand 90kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Jason Cunningham, 3rd - Don Olson
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Scott Lohmann, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Jim Dimmitt
Menís Left Hand 70kg :  1st - Shannon Vergil, 2nd - Ben Gant

Men's Left Hand 80kg :  1st - Jason Cunningham, 2nd - Greg Ratliff, 3rd - Jared McGonigle
Men's Left Hand 90kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Jason Cunningham, 3rd - Heath Hallberg
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Scott Lohmann, 2nd - Don Olson, 3rd - Ken Mixan
Menís Masters Right Hand Open :  1st - Cliff Hall, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Keith Pokorny
Womenís Right Hand 60kg :  1st - Lisa Hall, 2nd - Carmine Nice, 3rd - Amber Atkinson

Women's Right Hand 60+kg :  1st - Nancy Leland, 2nd - Betty Cloyed
Womenís Left Hand Open :  1st - Nancy Leland, 2nd - Heather Lathrop, 3rd - Longina Bugaj

September 7, 2002 - Sanction # 681-02 - 2002 Arkansas State Armwrestling Championships - Cabot, AR

Tournament Director :  Michael Todd
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Dan Stroud, 2nd - Luke Haynes, 3rd - Owen Mefford
Men's Novice Right Hand 80+kg :  1st - Steve Noble, 2nd - Matthew Higgins, 3rd - Damien Harding
Men's Novice Left Hand 80kg :  1st - Dan Stroud, 2nd - Luke Haynes

Men's Novice Left Hand 80+kg :  1st - Jeremiah Gray, 2nd - Ricky Cantrell, 3rd - Charles Lester
Men's Right Hand 70kg :  1st - Ricky Cantrell, 2nd - Shane Brooks, 3rd - Denny Williamson

Men's Right Hand 80kg :  1st - James Smith, 2nd - Chad Williamson, 3rd - Travis Cole, Jr.
Men's Right Hand 80+kg :  1st - Michael Todd, 2nd - Pete Wabuda, 3rd - Joshua Snead
Men's Left Hand 70kg :  1st - Ricky Cantrell, 2nd - Dan Stroud, 3rd - Luke Haynes

Men's Left Hand 80kg :  1st - James Smith, 2nd - Dan Stroud, 3rd - Luke Haynes
Men's Left Hand 80+kg :  1st - Michael Todd, 2nd - Pete Wabuda, 3rd - Charles Lester
Women's Right Hand Open :  1st - Cody Livergood, 2nd - Tonya Wood, 3rd - Dana Noble
Men's Overall Right and Left Hand :  Michael Todd
September 14, 2002 - Sanction # 646-02 - Arms of Thunder Y2K2 - LaPlata, MD

Tournament Director :  Howard Clifton
Total Competitors :  45
Total Entries :  58
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Kevin Bruffy, 2nd - Chris Hower, 3rd - Darrell Kasier
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Gary Kessler, 2nd - Bryan Cooper, 3rd - Robert Baker
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Jay Boucher, 2nd - Dave Glessner, 3rd - Josh Boucher
Men's Novice Left Hand 70kg :  1st - Vincent Tibbs, 2nd - Chris Hower, 3rd - David Douglas

Men's Novice Left Hand 90kg :  1st - Robert Baker, 2nd - Kevin Glascock, 3rd - Gary Kessler
Men's Novice Left Hand 90+kg :  1st - Charles Fisk, 2nd - Jay Boucher, 3rd - Gary Kessler
Men's Right Hand 90kg :  1st - Mike Ondrovic, 2nd - Milt Christmas, 3rd - Gary Kessler

Men's Right Hand 90+kg :  1st - Calvin Colbert, 2nd - Jay Boucher, 3rd - Charles Fisk

September 14, 2002 - Sanction # 680-02 - Central Florida State Championships - Ponce Inlet, FL

Tournament Director :  Chris Coletti
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Jason Latona, 2nd - Chee Yang
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Kyle Lenoir, 2nd - Robert Russakis, 3rd - David Wagner
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Bobby Armstrong, 2nd - Jason Ryan, 3rd - David Wagner
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Larry Anderson, 2nd - Rick Paliano, 3rd - David Wagner
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Roger Felkel, 2nd - David Cramer, 3rd - Yohn Braxton
Men's Right Hand 70kg :  1st - Mark Taggart, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Pete Royal

Men's Right Hand 80kg :  1st - Mark Taggart, 2nd - Robert Russakis, 3rd - Jason Rivas
Men's Right Hand 90kg :  1st - Glenn Brooks, 2nd - Stump Burton, 3rd - Ray Sammons
Men's Right Hand 100kg :  1st - Casey Szparaga, 2nd - Steve Merritt, 3rd - Stump Burton
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Bobby Hopkins, Sr., 2nd - Bobby Hopkins, Jr., 3rd - Wayne Demathewsi
Men's Left Hand 65kg :  1st - Chris Coletti, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Tim Bertetto

Men's Left Hand 75kg :  1st - Scot Hohrath, 2nd - Mark Taggart, 3rd - Chris Coletti
Men's Left Hand 90kg :  1st - Glenn Brooks, 2nd - Greg Helm, 3rd - Scot Hohrath
Men's Left Hand 100kg :  1st - P.J. Rizzo, 2nd - Greg Helm, 3rd - Steve Merritt
Men's Left Hand 100+kg :  1st - Bobby Hopkins, Jr., 2nd - Bobby Hopkins, Sr., 3rd - Pete Wabuda
Overall Left Hand :  Bobby Hopkins, Jr.

Overall Right Hand :  Bobby Hopkins, Sr.
Team Trophy :  1st - The Pole Barn Benders, 2nd - Emerald Coast Battlers, 3rd - South West Florida

September 20, 2002 - Sanction # 677-02 - GNC Pro Performance Armwrestling Qualifier - New York, NY

Men's Right Hand 65kg - 3 entries
1st - Gabe Accardi, 2nd - Bubba Savoy, 3rd - Jimmy LeJeune
Men's Right Hand 80kg - 3 entries
1st - Fernando Ferreira, 2nd - Steve Black, 3rd - Christian Sepulveda
Men's Right Hand 90kg - 5 entries
1st - Allen Stilkey, 2nd - Edwin Safarian, 3rd - Alper Cosar
Men's Right Hand 90+kg - 8 entries
1st - Mike Bowling, 2nd - Eric Guevin, 3rd - Jason Vale
Women's Right Hand Open - 3 entries

1st - Dena Fortuna, 2nd - Zoe Oper, 3rd - Jeniffer Pacheco

September 21, 2002 - Sanction # 599-02 - GNC Pro Performance Armwrestling Championships - New York, NY

Men's Right Hand 65kg :  1st - Gabe Accardi, 2nd - Craig Tullier, 3rd - R.J. Molinere
Men's Right Hand 80kg :  1st - Samkhardze Vepkhalia, 2nd - Chad Silvers, 3rd - Dave Patton
Men's Right Hand 90kg :  1st - Kevin Bongard, 2nd - Michael Selearis, 3rd - Eric Wolfe
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Eric Woelfel, 2nd - Travis Bagent, 3rd - Marcio Barboza
Women's Right Hand Open :  1st - Deb McNeil, 2nd - Elaine Blik, 3rd - Beth Westberry

October 5, 2002 - Sanction # 676-02 - Washington State Armwrestling Championships - Federal Way, WA

Tournament Directors :  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries :  116
Kids 4 - 5 yrs :  1st - Paydon Whitehill, 2nd - Austin Williams
Kids 6 - 7 yrs :  1st - Rosie Brisby, 2nd - Jon Donahue, 3rd - Micah Needham
Kids 8 - 9 yrs :  1st - Cory Henderson, 2nd - Levi Williams, 3rd - Cheyenne Berry
Kids 10 - 12 yrs :  1st - Jovanny Medina, 2nd - Steven Fortman, 3rd - Charle Villanneva
Teen Guys Right Hand 150 lbs :  1st - Matt Rolley, 2nd - Michael Donahue, 3rd - Ricky Dorword

Teen Guys Right Hand 150+ lbs :  1st - Justin Phillips, 2nd - Ben Harrison, 3rd - Tony Dorword
Teen Guys Left Hand 150 lbs :  1st - Matt Rolley, 2nd - Antonio Villanucua, 3rd - Justin Evans
Teen Guys Left Hand 150+ lbs :  1st - Justin Phillips, 2nd - Jerome McCoy, 3rd - Rufino Galan
Teen Girls Right Hand Open :  1st - Jennifer Cady, 2nd - Jennifer Downey
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Aaron Perez, 2nd - Justin Phillips, 3rd - Doug West

Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Dan Spencer, 2nd - Adam Frandson, 3rd - Greg Gresli
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Michael Jellison, 2nd - Howard Lyon, 3rd - Popcorn
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Gil Russell, 2nd - Mike Jellison, 3rd - Tony Linde
Men's Novice Left Hand 75kg :  1st - Chris Sears, 2nd - Kenny Brisby, 3rd - Doug West

Men's Novice Left Hand 90kg :  1st - Dan Spencer, 2nd - Jeremy Rolley, 3rd - Popcorn
Men's Novice Left Hand 90+kg :  1st - Tony Linde, 2nd - Brian Cole, 3rd - Popcorn
Men's Right Hand 70kg :  1st - Lance Whitehill, 2nd - Jerry Gray, 3rd - Doug West

Men's Right Hand 80kg :  1st - Lance Whitehill, 2nd - Kenny Brisby, 3rd - Adam Frandson
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jacob Abbott, 2nd - Al Bown, 3rd - Tim Storey
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Steve Phipps, 2nd - Mark Evans, 3rd - Andy Medak
Men's Left Hand 75kg :  1st - Jerry Gray, 2nd - Lance Whitehill, 3rd - Doug West

Men's Left Hand 90kg :  1st - Tim Storey, 2nd - Al Bown, 3rd - Wayne Fredrickson
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Jacob Abbott, 2nd - Steve Phipps, 3rd - Andy Medak
Women's Right Hand 70kg :  1st - Tamena Watts, 2nd - Jennifer Cady, 3rd - Lanette Downey

Women's Right Hand 70+kg :  1st - Kathleen Williams, 2nd - Sonya Evans, 3rd - April Snyders
Overall Tournament Champion :  Jacob Abbott

2002 Most Improved :  Jeremy Rolley
2002 Most Dedicated :  Aaron Perez
2002 Washington State Armwrestler of the Year :  Lance Whitehill

October 5, 2002 - Sanction # 684-02 - Ohio State Sit Down Armwrestling Championships - Beaver, OH

Tournament Director :  Jerome Moore
Kids 6 - 7 yrs :  1st - Brent Moore, 2nd - Phillip Stumbo
Kids 8 - 9 yrs :  1st - Sam Bowles, 2nd - zack Sickles, 3rd - Matt Marcinko
Kids 10 - 11 yrs ;  1st - Morgan Cisco, 2nd - Rachael Casto
Kids 12 - 14 yrs :  1st - Paul Schilling, 2nd - Jesse Bowles, 3rd - Ryan Marcinko
Kids 15 - 17 yrs :  1st - Nathan Francis, 2nd - Doub Casto, Jr., 3rd - Seth Savage
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Mike Moore, 2nd - Terry Bowles, 3rd - Marvin Nolan

Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Dan Belle, 2nd - Tommy Boles, 3rd - Matt Osborne
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Shannon Blanton, 2nd - Kyle Henry, 3rd - Jason Lighthe
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Shannon Blanton, 2nd - Kyle Henry, 3rd - Todd Jackson
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Glenn Tomblin, 2nd - Otis Claytor, 3rd - Robert Wimbley
Men's Right Hand 70kg :  1st - Jerome Moore, 2nd - Mike Moore, 3rd - Bob Stevens

Men's Right Hand 80kg :  1st - Jimmy Helms, 2nd - Curtis Bonette, 3rd - Eric Baldino
Men's Right Hand 90kg :  1st - Grouchy Metcalf, 2nd - Bill Arnold, 3rd - Eric Baldino
Men's Right Hand 100kg :  1st - Joe Dutton, 2nd - Matt Stout, 3rd - Todd Jackson
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Doug Casto, 2nd - Glenn Tomblin, 3rd - Matt Stout
Women's Right Hand Open :  1st - Amanda Mullins, 2nd - Christina Casto, 3rd - Kristie Dutton

October 12, 2002 - Sanction # 665-02 - 2002 "Beast of the East" Armwrestling Championships - Florence, NJ
Tournament Director :  Jim Bryan
Total Competitors :  44
Total Entries :  78
Men's Novice Right Hand 75kg :  1st - Kevin Pagodin, 2nd - Ryan Sheridan
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Dave Mount, 2nd - Travis Corson, 3rd - Jack Dietrick
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Steve Carbone, 2nd - Mike Libretto, 3rd - Brian Eldridge
Men's Right Hand 80kg :  1st - Vepkvia Samkhardaze, 2nd - Marc Orapallo, 3rd - Dan Hopkins
Men's Right Hand 90kg :  1st - Steve Shoemaker, 2nd - Anthony Poleo, 3rd - John Pfeiffer
Men's Right Hand 100kg :  1st - Arnold Horner, 2nd - John JoBee
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Garrett Stepsis, 2nd - Rob Bigwood, 3rd - Lloyd Rittenhouse
Men's Left Hand 90kg :  1st - Vepkvia Samkhardaze, 2nd - Steve Shoemaker, 3rd - Jack Dietrick
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Rob Bigwood, 2nd - Lloyd Rittenhouse, 3rd - Mike Libretto
Men's Masters 90+kg :  1st - Dave Mount, 2nd - John JoBee, 3rd - Arnold Horner
Women's Right Hand 60kg :  1st - Sheryl Mount, 2nd - Christen Walz
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Brenda Bryan, 2nd - Arlene Pfeiffer, 3rd - Evelyn Bittinger

October 26, 2002 - Sanction # 675-02 - 2002 Nebraska State Armwrestling Championships - Ralston, NE
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  50 / Adult    41 / Kids & Teens
Total Entries :  129
Boys & Girls Under 4 yrs :  1st - Isiah Carter, 2nd - Alyssa Kulhanek, 3rd - Teagon Brown, 4th - Brianna Dimmitt
Boys & Girls 5 - 6 yrs :  1st - Steven Griffis, 2nd - Carly Middleton, 3rd - Cory Middleton, 4th - Zack Huse
Girls 7 - 9 yrs :  1st - Jessica Cziria, 2nd - Shelby Hascall, 3rd - Allie Wonka, 4th - Zoe Flores
                       5th - Skylar Green, 6th - Bailey Kulhanek
Girls 10 - 12 yrs :  1st - Sabrina Janing, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Mackenzie Cziria, 4th - Sydney Larson, 5th - Jessica Cziria,
                           6th - Mariah Atkinson, 7th - Bobbi Flores
Girls 13 - 15 yrs :  1st - Sabrina Janing, 2nd - Amber Atkinson, 3rd - Misty Snipes
Boys 7 - 9 yrs :  1st - Bryce Whittle, 2nd - Rashiem Lakowsky, 3rd - Anthony Jarrett, 4th - Max Wonka, 5th - Nick Green
Boys 10 - 12 yrs :  1st - John Wonka, 2nd - Alan Middleton, 3rd - Brandon Robling, 4th - Josh Hurley, 5th - Tyrel Sprague
                           6th - Taylor Eckermann
Boys 13 - 15 yrs :  1st - Phillip Williams, 2nd - Wade Heinrichs, 3rd - Bobby Hammer, 4th - Owen Mefford, 5th - Cody Ovre
Boys 16 - 18 yrs :  1st - Chris Schaaf, 2nd - Matt Cziria, 3rd - Dane Treck
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - David Bauer, 2nd - Shannon Vergil, 3rd - Charlie Riley
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Robert Giese, 2nd - Mike Kauk, 3rd - Jeremy Suddarth
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Heath Hallberg, 2nd - Larry Pittz, 3rd - Larry Huse
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Dan Whittle, 2nd - Bruce Christensen, 3rd - Dan Schaaf
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Doug Ovre, 2nd - Matt McVay, 3rd - Matt Alpert
Men's Right Hand 60kg :  1st - David Bauer, 2nd - Brent Norris, 3rd - Ben Gant
Men's Right Hand 70kg :  1st - Brian Robling, 2nd - Chris Schaaf, 3rd - Brent Norris
Men's Right Hand 80kg :  1st - Roger Nowatzke, 2nd - Brian Robling, 3rd - Jason Cunningham
Men's Right Hand 90kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Kevin Harris, 3rd - Scott Lohmann
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Nick Zinna, 2nd - Andy Fuller, 3rd - Mike Drew
Men's Left Hand 70kg :  1st - Brian Robling, 2nd - Shannon Vergil, 3rd - Mike Neppl
Men's Left Hand 80kg :  1st - Jason Cunningham, 2nd - Jim Larson, 3rd - John Zvezdich
Men's Left Hand 90kg :  1st - Scott Lohmann, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Kevin Harris
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Russ Dugger, 2nd - Dan Whittle, 3rd - Mike Drew
Women's Novice Right Hand Open :  1st - Cody Livergood, 2nd - Hazel Massey, 3rd - Holly Doppenberg
Women's Right Hand 60kg :  1st - Margie Worden
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Margie Worden, 2nd - Cody Livergood, 3rd - Theresa Eckert
Women's Left Hand Open :  1st - Margie Worden, 2nd - Cody Livergood

November 2, 2002 - Sanction # 650-02 - Eastern Regional Armwrestling Championships - Towson, MD
Tournament Director :  Brian Washington
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Tim Bonelli, 2nd - Gary Kessler, 3rd - Terry Watkins
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - James Connors, 2nd - Wayne Debuios, 3rd - Jerry Tows
Men's Right Hand 80kg :  1st - Junior Andrews, 2nd - Milt Christmas, 3rd - Leslie Whims
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jimmy Collier, 2nd - Hank Meadows, 3rd - Tim Bonelli
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Shawn Turner, 2nd - Cuff Cuffley, 3rd - Hank Meadows
Men's Left Hand 75kg :  1st - Brad Lane, 2nd - James Smiths, 3rd - Mitch Colletti
Men's Left Hand 90kg :  1st - Junior Andrews, 2nd - Hank Meadows, 3rd - Calvin Tucker
Men's Masters 90kg :  1st - Randy Stanaway, 2nd - Calvin Tucker, 3rd - Wayne Debuios
Men's Masters 90+kg :  1st - Cuff Cuffley, 2nd - Mike Myers, 3rd - Shawn Turner
November 2, 2002 - Sanction # 685-02 - Budweiser 2002 Michigan State Open Armwrestling Championships - Twin Lake, MI
Tournament Director :  Steve Pettis & George Deible
Total Entries :  99
Men's Right Hand 65kg :  1st - Alan Berget, 2nd - Steve Pettis, 3rd - Tony LaDuke, 4th - Mike Brauer
Men's Rigth Hand 75kg :  1st - Rich Martinez, 2nd - Ben White, 3rd - Jay Gitchell, 4th - Jake Jurecki
Men's Right Hand 85kg :  1st - Greg Wilson, 2nd - Jeff Carlson, 3rd - Jeremy Perez, 4th - Rick Boven
Men's Right Hand 100kg :  1st - Steve Cox, 2nd - Brian Bowerman, 3rd - Denny Carlson, 4th - Bob Stergeon
Men's Right Hand 100+kg :  1st - James Bishop, 2nd - Dave Cox, 3rd - Robert Bishop, 4th - Dan Perez
Men's Left Hand 70kg :  1st - Marvin Berry, 2nd - Tony LaDuke, 3rd - Tom Wilson, 4th - Jon Martinez
Men's Left Hand 85kg :  1st - Greg Wilson, 2nd - Rich Martinez, 3rd - Ed Stapleton, 4th - Ed Fitzgerald
Men's Left Hand 85+kg :  1st - Dan Perez, 2nd - Brian Bowerman, 3rd - Robert Bishop, 4th - Corey Sanborn
Women's Right Hand 60kg :  1st - Karen Cooley, 2nd - Ann Dewitt, 3rd - Susan Comeaux
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Gwen Storms, 2nd - Margie Bartz, 3rd - Jessica JoWartella, 4th - Michelle Robinson
Women's Left Hand 60kg :  1st - Karen Cooley, 2nd - Rachell LaDuke
Women's Left Hand 60+kg :  1st - Margie Bartz, 2nd - Jessica JoWartella

November 8-10, 2002 - Sanction # 678-02 - Show of Strength & World Expo - New Orleans, LA
Tournament Directors :  Frank & Karen Bean
Men's Right Hand 65kg :  1st - Craig Tullier, 2nd - R.J. Molinere, 3rd - Marc Gaeta, 4th - Ray Hennerichs
Men's Right Hand 80kg :  1st - Bill Ballinger, 2nd - James Smith, 3rd - Blake Higginbotham, 4th - Mike West
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Michael Selearis, 3rd - James Horne, 4th - James Battles
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Ron Bath, 2nd - Bobby Hopkins, 3rd - Dan Victor, 4th - Lee Browning
Women's Right Hand 65kg :  1st - Margie Worden, 2nd - Kelli Holmes, 3rd - Karen Cooley

November 23, 2002 - Sanction # 673-02 - Double Bar 7 - Strong Arm Challenge - Council Bluffs, IA
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  42
Total Entries :  70
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Ben Gant, 2nd - Sean Neppl, 3rd - Josh Bogardus
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Greg Ratliff, 2nd - Chad Buchanan, 3rd - Eric Cohrs
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - J.R. Gaver, 2nd - Chris Stephen, 3rd - Larry Pittz
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Trapper Saltzman, 2nd - Shane Smith, 3rd - Mike Klein
Men's Right Hand 70kg :  1st - Brian Robling, 2nd - Eddie Hines, 3rd - Ben Gant
Men's Right Hand 80kg :  1st - Greg Ratliff, 2nd - Eddie Hines
Men's Right Hand 90kg :  1st - Mike Steinbach, 2nd - Heath Hallberg, 3rd - John Zvezdich
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Chris Morgal, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Trapper Saltzman
Men's Left Hand 70kg :  1st - Brian Robling, 2nd - Mike Neppl, 3rd - Eddie Hines
Men's Left Hand 90kg :  1st - Jason Cunningham, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - John Zvezdich
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Scott Lohmann, 2nd - Ken Mixan, 3rd - Dwayne Hanel
Women's  Right Hand 60kg :  1st - Laurie Kaufman, 2nd - Lisa Hall
Women's Left Hand Open :  1st - Bridgett Redden, 2nd - Melinda Brink

November 23, 2002 - Sanction # 670-02 - 2002 Indiana State Armwrestling Championships - Seymour, IN
Tournament Director :  Mike West
Total Entries :  75
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Charles Farner, 2nd - Carlos Martinez
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Travis Faulkner
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Greg White, 2nd - Rex Davidson, 3rd - Ivan Dale
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Darrin Brown, 2nd - Donnie Wisdom
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Billy Kirk, 2nd - Jeremy Morris, 3rd - Jamie Reagan
Men's Right Hand 70kg :  1st - Jerome Moore, 2nd - Alan Berget, 3rd - Ray Jenkins
Men's Right Hand 80kg :  1st - Glenn Presley, 2nd - Rich Martinez, 3rd - Jesse Peek
Men's Right Hand 90kg :  1st - Terry West, 2nd - Rick Firsich, 3rd - Shane Hampton
Men's Right Hand 100kg :  1st - Mike Bowling, 2nd - Joe Dutton, 3rd - Terry West
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Mike Bowling, 2nd - Joe Dutton, 3rd - Billy Kirk
Men's Left Hand 70kg :  1st - Marvin Berry, 2nd - Jerome Moore, 3rd - Charles Farner
Men's Left Hand 80kg :  1st - Rich Martinez, 2nd - Jesse Peek, 3rd - Ronnie Ruzic
Men's Left Hand 90kg :  1st - Rex Davidson, 2nd - Rick Firsich, 3rd - Shane Hampton
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Mike Bowling, 2nd - Billy Kirk, 3rd - Rick Anderson
Women's Right Hand 70kg :  1st - Kristie Dutton, 2nd - Megan Morris, 3rd - Erin Dutton
Women's Right Hand 70+kg :  1st - Kathy Kowal, 2nd - Tonya Barkess, 3rd - Chris West
Men's Overall Right Hand :  Mike Bowling
Men's Overall Left Hand :  Mike Bowling

December 7, 2002 - Sanction # 661-02 - Florida State Open Armwrestling Classic - Jacksonville, FL
Tournament Director :  Gregory Helm
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Jason Plyler, 2nd - Mark Harrison, 3rd - Anthony Snook, 4th - Chris Blount
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - David Wagner, 2nd - Jason Ryan, 3rd - Chad Lowder, 4th - Jason Toole
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Chuck Westberry, 2nd - Wilton Brock, 3rd - David Craver, 4th - Roger Felkel
Men's Right Hand 70kg :  1st - Mark Taggart, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Rick Laton, 4th - Marvin Berry
Men's Right Hand 80kg :  1st - Chad Silvers, 2nd - Kevin Hicklin, 3rd - Scot Hohrath, 4th - Gary Melvin
Men's Right Hand 90kg :  1st - Chad Silvers, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Shane Alger, 4th - Mike Tucker
Men's Right Hand 110kg :  1st - Todd Hutchings, 2nd - Glenn Brooks, 3rd - Stump Burton, 4th - Steve Dedge
Men's Right Hand 110+kg :  1st - Bobby Hopkins, 2nd - Bobby Hopkins, Jr., 3rd - Glenn Brooks, 4th - Wayne Demathews
Men's Left Hand 65kg :  1st - Jason Rivas, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Rick Laton, 4th - Tim Bertetto
Men's Left Hand 70kg :  1st - Mark Taggart, 2nd - Marvin Berry, 3rd - Anthony Snook, 4th - Jason Rivas
Men's Left Hand 80kg :  1st - Chad Silvers, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Chad Lowder, 4th - Jason Toole
Men's Left Hand 90kg :  1st - Gregory Helm, 2nd - Mike Tucker, 3rd - Shane Alger, 4th - Steve Merritt
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Bobby Hopkins, Jr., 2nd - Bobby Hopkins, 3rd - Todd Hutchings, 4th - Glenn Brooks
Women's Right Hand Open :  1st - Beth Westberry, 2nd - Christine Schneider, 3rd - Dana Spradley, 4th - Casey Martin
Team Champion: Team Jacksonville
Fred Piazza Best Sportsman Award :  Beth Westberry

December 7, 2002 - Sanction # 679-02 - Maryland State Championships - Hanover, MD
Tournament Director :  Cuff Cuffley
Men's Novice Right Hand 75kg :  1st - Jacob Godfrey, 2nd - Brad Hays
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Jesse Holland, 2nd - Gary Kessler, 3rd - Matt Coley
Men's Novice Right Hand 110kg :  1st - Brian Dolch, 2nd - Donovan Willis, 3rd - Chad Eckert
Men's Novice Right Hand 110+kg :  1st - James Killian, 2nd - Trevor Holmes, 3rd - Dale Moran
Men's Novice Left Hand 85kg :  1st - Gary Kessler, 2nd - Jack Dietterick, 3rd - Shawn Byrum
Men's Novice Left Hand 85kg :  1st - Shawn Turner, 2nd - Charles Fisk, 3rd- Trevor Holmes
Men's Right Hand 70kg :  1st - Leslie Whims, 2nd - Milt Christmas, 3rd - Jim Aiello
Men's Right Hand 80kg :  1st - Bill Maenza, 2nd - Leoni Wertheim, 3rd - Jesse Vieira
Men's Right Hand 90kg :  1st - Alper Cosar, 2nd - Hank Meadows, 3rd - Steve Shoemaker
Men's Right Hand 100kg :  1st - George Stanton, 2nd - Allen Stilkey, 3rd - Charles Fisk
Men's Right Hand 110kg :  1st - Marcio Barboza, 2nd - Juan Hughes, 3rd - Cuff Cuffley
Men's Right Hand 110+kg :  1st - Marcio Barboza, 2nd - Kevin Schneider, 3rd - Shawn Turner
Men's Left Hand 75kg :  1st - Jesse Vieira, 2nd- Jim Aiello, 3rd- Leslie Whims
Men's Left Hand 90kg :  1st - Alper Cosar, 2nd-Steve Shoemaker, 3rd-Hank Meadows
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Marcio Barboza, 2nd- George Stanton, 3rd- Cuff Cuffley
Women's Right Hand 70kg :  1st - Christina Byrum, 2nd- Jenna Eichen
Women's Right Hand 70+kg :  1st - Deb McNeil, 2nd- Shannon Cuffley, 3rd- Cynthia Winnings
Men's Overall Right Hand 90kg :  1st - 1st-Bill Maenza, 2nd- Alper Cosar, 3rd- Hank Meadows
Men's Overall Right Hand 90=kg :  1st - Marcio Barboza, 2nd- Allen Stilkey, 3rd- Kevin Schneider
Maryland 2002 Armwrestler of the Year :  Leslie Whims


Click here to go to 2004 Event Results
Click here to go to 2003 Event Results

Click here to go to 2001 Event Results

Click here to go to 2000 Event Results

Click here to go to 1999 Event Results

Click here to go to 1998 Event Results
 

your contest results

Copyright © 2002 American Armsport Association, Inc.
All Rights Reserved. Users of this site agree to be bound by the terms of the American Armsport Association Site Rules and Regulations.

Back to Main Page