American Armsport Association

 

 

2006 Event Results


Or Updated As of 12/13/06
January 14, 2006 - Sanction # 886-05 - North Carolina State "Get a Grip" - Albemarle, NC
Tournament Director:  Rick Laton
Entries:  Adult / 140    Kids / 74
Boys Right Hand 26kg:  1st - Austin Walser, 2nd - Gage Thompson, 3rd - Luke Andrews
Boys Right Hand 34kg:  1st - Ross Plyler, 2nd - Grant Plyler, 3rd - Gabriel Hutchings
Boys Right Hand 50kg:  1st - Hunger Hargrave, 2nd - Jacob Throneburg, 3rd - Jesse Woodle
Boys Right Hand 70kg:  1st - Chris Watkins, 2nd - Jeremy Kessler, 3rd - Chase Sasser
Boys Right Hand 70+kg:  1st - John Benton, 2nd - Barry Chapman, 3rd - Cody Woodle
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Mike England, 2nd - Dugan Meredith, 3rd - Isaiah Tomlin
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Brent Hyatt, 2nd - Matt Litaker, 3rd - Tommy Lewis
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Alcide Hargrave, 2nd - Chris Heath, 3rd - Ray Berry
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Darnel Burris, 2nd - Jeremy Cook, 3rd - Ronald King
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Tim Stanley, 2nd - Jarrett Lowder, 3rd - Justin Cable
Men's Right Hand 63kg:  1st - Mustafa Mursaloglu, 2nd - Christos Russakis, 3rd - Mark Harrison
Men's Right Hand 70kg:  1st - Rick Laton, 2nd - Jason Plyler, 3rd - Mike England
Men's Right Hand 78kg:  1st - Kevin Hicklin, 2nd - Junior Andrews, 3rd - Jeremy Johnston
Men's Right Hand 86kg:  1st - Mike West, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Eric Noftsger
Men's Right Hand 95kg:  1st - Alper Cosar, 2nd - Joe Harwood, 3rd - Brian Tamblyn
Men's Right Hand 105kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Todd Hutchings, 3rd - Bucky Russell
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Travis Bagent, 2nd - Bobby Hopkins, Jr., 3rd - Rick Spencer
Boys Left Hand 26kg:  1st - Austin Walser, 2nd - Luke Andrews, 3rd - Ryan Laton
Boys Left Hand 34kg:  1st - Ross Plyler, 2nd - Grant Plyler, 3rd - Gabriel Hutchings
Boys Leftt Hand 50kg:  1st - Hunger Hargrave, 2nd - Jacob Comer, 3rd - Jesse Woodle
Boys Left Hand 50+kg:  1st - John Benton, 2nd - Barry Chapman, 3rd - Cody Woodle
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Chris Watkins, 2nd - Isaiah Tomlin, 3rd - Ryan Tucker
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Brent Hyatt, 2nd - Joe Gonzales
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Michael Turner, 2nd - Alcide Hargrave, 3rd - Chris Heath
Men's Novice Left Hand 105kg:  1st - Jeremy Cook, 2nd - Darnell Burris
Men's Novice Left Hand 105+kg:  1st - Jarrett Lowder
Men's Left Hand 63kg:  1st - Mustafa Mursaloglu, 2nd - Christos Russakis
Men's Left Hand 70kg:  1st - Mike England, 2nd - Andrew Fournier
Men's Left Hand 78kg:  1st - Robert Plyler, 2nd - Junior Andrews, 3rd - Jamie Fortenberry
Men's Left Hand 86kg:  1st - Scot Hohrath, 2nd - Gary Kessler, 3rd - Mike West
Men's Left Hand 95kg:  1st - Alper Cosar, 2nd - Robert Matthews, 3rd - Pat Connelly
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Bobby Hopkins, Jr., 2nd - Joe Gould, 3rd - Bucky Russell
Girls Right Hand 20kg:  1st - Caroline Snuggs
Girls Right Hand 50kg:  1st - Jessi Lewis, 2nd - Hailey Laton, 3rd - Brea Furr
Girls Right Hand 50+kg:  1st - Jessica Griffin, 2nd - Molly Gonzales
Women's Right Hand 54kg:  1st - Tonya Wood
Women's Right Hand 67kg:  1st - Georgia Day, 2nd - Tonya Wood, 3rd - Gina Upton
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Amanda Hardin, 2nd - Chris West
Girls Left Hand 50kg:  1st - Jessi Lewis, 2nd - Hailey Laton, 3rd - Gabrielle Goldenbogen
Girls Right Hand 50+kg:  1st - Jessica Griffin, 2nd - Molly Gonzales
Women's Left Hand 67+kg:  1st - Amanda Hardin, 2nd - Molly Gonzales, 3rd - Chris West

January 14, 2006 - Sanction # 887-05 - 2006 Connecticut State Championship - Southington, CT
Tournament Director:  Chris Gangi
Entries:  129
Kids 10 - 12 yrs:  1st - Kyle Shanaberger, 2nd - Jacob Amarol, 3rd - Cory Bresnan
Kids 13 - 15 yrs:  1st - Tim Hall, 2nd - Stephen Thayer, 3rd - Ryan Vigeant
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Josh Mount, 2nd - Mike Respol, 3rd - Tony Carpenter
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Ken McKinney, 2nd - Eugene Sheldrick
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Todd Van Blaricon, 2nd - Chris Roy, 3rd - Marcio Palva
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Shane Gundrum, 2nd - Andrew Pozdnynakov, 3rd - Carlos Beltran
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Frank Hirst, 2nd - Mark Sheehan, 3rd - Mike McGrath
Men's Right Hand 70kg:  1st - Luci Wilson, 2nd - George Yashinski, 3rd - Jimmy Aiello
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Jon Vinikoor, 3rd - Angel Cosme
Men's Right Hand 86kg:  1st - George Sheldrick, 2nd - Ron Ermini, 3rd - Greg Sharon
Men's Right Hand 95kg:  1st - Rob Vigeant, Jr., 2nd - Christopher Myers, 3rd - Scott Chmielewski
Men's Right Hand 105kg:  1st - Frank Hirst, 2nd - Ricardo Moriera, 3rd - Kevin Nelson
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Tim Bresnan, 2nd - Luke Eldridge, 3rd - Peter Milano
Men's Left Hand 70kg:  1st - Luci Wilson, 2nd - Jimmy Aiello, 3rd - Tony Carpenter
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Angel Cosme, 3rd - Ralph Petrazzoli
Men's Left Hand 86kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - George Sheldrick, 3rd - Alexander Pozdnyakov
Men's Left Hand 95kg:  1st - Rob Vigeant, Jr., 2nd - Scott Chmielewski, 3rd - Kevin Nelson
Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Chmielewski, 2nd - Victor Sargent, 3rd - Frank Hirst
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Jason Howgate, 2nd - Kurt Howgate, 3rd - Mike McGrath
Men's Masters Right Hand 86kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Alexander Pozdnyakov, 3rd - Socrates Fronhoffer
Men's Masters Right Hand 86+kg:  1st - Tim Bresnan, 2nd - Dave Mount, 3rd - Andre Ducharme
Women's Right Hand 67kg:  1st - Mirlene Berrouet, 2nd - Sue Fischer, 3rd - Jennifer Paradise
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Cindy Looney, 2nd - Kristin Yashinski, 3rd - Sheryl Mount
Women's Left Hand 67kg:  1st - Brandy Patterson, 2nd - Heather Pirino
Women's Left Hand 67+kg:  1st - Kristin Yashinski, 2nd - Pam Ducharme, 3rd - Sheryl Mount

January 21, 2006 - Sanction # 890-05 - Southern Illinois Armwrestling Championship - Nashville, IL
Tournament Director:  Blaine & Jenni Middleton
Total Entries:  60
Men's Right Hand 70kg:  1st - Bryan Sullivan, 2nd - Shawn Buss, 3rd - Bruce Guinzy
Men's Right Hand 86kg:  1st - Chris Seitz, 2nd - Rick Firsich, 3rd - Mike West
Men's Right Hand 95kg:  1st - Brent Rakers, 2nd - Tony Picchioldi, 3rd - Mike West
Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Goloven, 2nd - Tony Picchioldi, 3rd - Ben Bare
Men's Right Hand 05+kg:  1st - Blaine Middleton, 2nd - Matt Lively, 3rd - Dan Keen
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ron Ruzic, 2nd - Shawn Buss, 3rd - Neal Femmer
Men's Left Hand 95kg:  1st - Sterling Miles, 2nd - Tony Picchioldi, 3rd - Mark Wilzak
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Blaine Middleton, 2nd - Scott Goloven, 3rd - Matt Lively
Women's Right Hand Open:  1st - Lisa Hinds, 2nd - Nicole Gebke, 3rd - Ashley
Men's Overall Right Hand:  Rick Firsich
Men's Overall Left Hand:  Sterling Miles

February 11, 2006 - Sanction # 868-05 - Ohio State Stand-Up Armwrestling Championship - Portsmouth, OH
Tournament Director:  Sam Cooper
Men's Novice Right Hand 63kg:  1st - Lee Sulzener, 2nd - Bryan Harris, 3rd - Brad Spine, 4th - Dustin Lower
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Kyle Knapp, 2nd - Dan Blanchard, 3rd - Rog McCoy, 4th - Steve Helba
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Chris Seitz, 2nd - John Gable, 3rd - Chris Thomas, 4th - Tim Elliott
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Shannon Holmes, 2nd - Shawn Coil, 3rd - Adam Martin, 4th - Matt Ross
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Larry Spears, 2nd - Doug Allen, 3rd - Jason Fabor, 4th - Aaron Easter
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Gary Dubrauets, 2nd - Josh Mobley, 3rd - Randy Malkowski, 4th - Jon Mophet
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Paul Fisher, 2nd - Chad Hamilton, 3rd - Dan Bennett, 4th - Mark Cooper
Men's Right Hand 63kg:  1st - Matt Bourden, 2nd - Lee Sielzner, 3rd - Michael Moore, 4th - William Lucas
Men's Right Hand 70kg:  1st - Ray Jenkins, 2nd - Boomer Reagan, 3rd - Gabe White, 4th - Gene Dunn
Men's Right Hand 78kg:  1st - Andrew Rhodes, 2nd - Bryan Thomas, 3rd - Scott Ballinger, 4th - Robert Coney
Men's Right Hand 86kg:  1st - Matt Stout, 2nd - Rick Firsich, 3rd - James Poole, 4th - Eric Baldino
Men's Right Hand 95kg:  1st - Terry West, 2nd - Brent Rakers, 3rd - Todd Jackson, 4th - Doug Allen
Men's Right Hand 105kg:  1st - Mike Bowling, 2nd - Craig Wirth, 3rd - Austin Caudell, 4th - Rod Mobley
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Harold Owens, 2nd - Paul Fisher, 3rd - Robert Bishop, 4th - Lee Bonnett
Men's Left Hand 63kg:  1st - Matt Bourden, 2nd - Michael Moore, 3rd - Bryan Harris, 4th - Tim Clark
Men's Left Hand 70kg:  1st - Gene Dunn, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Drew Dominique, 4th - James Runyan
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ben White, 2nd - Ron Ruzic, 3rd - Chris Seikes, 4th - Scott Hazlewood
Men's Left Hand 86kg:  1st - Steve Rau, 2nd - Matt Stout, 3rd - Buford Stapleton, 4th - Mike West
Men's Left Hand 95kg:  1st - Brent Rakers, 2nd - Mike Strong, 3rd - Jesse Weichart, 4th - Rob Zeigler
Men's Left Hand 105kg:  1st - Craig Wirth, 2nd - Rex Davidson, 3rd - Robert Knapp, 4th - Mike Elliott
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Robert Bishop, 2nd - Harold Owens, 3rd - Bob Easter, 4th - Lee Bonnett
Men's Masters Right Hand 70kg:  1st - Gene Dunn, 2nd - Terry Spine, 3rd - Stu Boots, 4th - Dan Dominique
Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Willie Reagan, 2nd - George Deible
Men's Masters Right Hand 95kg:  1st - Greg Thompson, 2nd - Mike West, 3rd - Mike Strong, 4th - Rod Sellers
Men's Masters Right Hand 95+kg:  1st - Mike Bowling, 2nd - Craig Wirth, 3rd - Jeff Dennison, 4th - Dave Dutton
Women's Right Hand 70kg:  1st - Kristie Dutton, 2nd - Erin Dutton, 3rd - Jenny Goble, 4th - Tammy Stapleton
Women's Right Hand 70+kg:  1st - Christina Casto, 2nd - Christina Rhodes, 3rd - Cry Johnson, 4th - Codie Hale
Men's Supermatch - Mike West vs Mike Dawson:  Mike West 3 - 0
Men's Supermatch - Ray Jenkins vs Boomer Reagan:  Ray Jenkins 3 - 0

February 18, 2006 - Sanction # 888-05 - Pull for the Hungry Armwrestling Championships XXI - St. Joseph, MO
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Entries:  Adult / 101    Youth / 84        Total / 238
Boys & Girls 4 yrs & under:  1st - Walker Niver, 2nd - Cole Janzen, 3rd - Austin Hanel, 4th - Camden Walters
Boys & Girls 5 - 6 yrs:  1st - Tanner Fleming, 2nd - Josie Middleton, 3rd - Daeton Powers, 4th - Riley Price
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Trace Musielak, 2nd - Buddy Walters, 3rd - Tracer Mears, 4th - Dylan Durns
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Tyler Clark, 2nd - Collin Easter, 3rd - Erik Stevens, 4th - Tyler Niver
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Tom Dixon, 2nd - Ethan Fritsche, 3rd - Tanner Johnson, 4th - Riley Easter
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Tom Dixon, 2nd - Allen Evinger, 3rd - Gary Talley, 4th - Chase Stratton
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Olivia Uhrich, 2nd - Raven Price, 3rd - Carley Middleton, 4th - Tori Hoffmann
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Kirstie Griffis, 2nd - Joselynn Marco, 3rd - Kelsey Ross, 4th - Shelby Hascall
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Dustie Fritsche, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Libby Thompson, 4th - Lacey Talley
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Lacie Poindexter, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Brittany Guinzy
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Joe Hammond, 2nd - Steve Puckett, Jr., 3rd - Tim Pokorny
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Blake Secrest, 2nd - Kenny Tongate, 3rd - Geoffery Hale
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Tom Dixon, 2nd - Brandon Dysart, 3rd - Jamie Homsey
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Jason Pedruzzi, 2nd - Sean Gies, 3rd - Kevin Walters
Men's Right Hand 70kg:  1st - Wayne Burns, 2nd - Justin Joice, 3rd - Rory Cockerham
Men's Right Hand 86kg:  1st - Roger Nowatzke, 2nd - Jeff Price, 3rd - Shane McLaughlin
Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Fleming, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Joe Getz

Men's Right Hand 105+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Blaine Middleton, 3rd - Matt Klingsporn
Men's Left Hand 70kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Joe Hammond, 3rd - Jeff Puckett

Men's Left Hand 86kg:  1st - Shane McLaughlin, 2nd - Bruce Scott, 3rd - Bill Logsdon
Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Fleming, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Sterling Miles
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Don Fritsche, 3rd - Matt Klingsporn
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Chrystle Heil, 2nd - Angela Goddard, 3rd - Misty Phipps
Women's Right Hand 67kg:  1st - Val Hall, 2nd - Cheryl Harper, 3rd - Kristie Masterson
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Gerine Uhrich, 2nd - Chrystle Heil, 3rd - Misty Phipps
Women's Left Hand Open:  1st - Gerine Uhrich, 2nd - Chrystle Heil, 3rd - Misty Fritz

March 11, 2006 - Sanction # 893-06 - Irish Games IV Annual Armwrestling Tournament - Pasco, WA
Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries:  154
Kids 5 - 7 yrs:  1st - Matt Weems, 2nd - landen Nett, 3rd - Iszec Sorrano
Kids 8 - 10 yrs:  1st - Brittnee Behurst, 2nd - Kamerson Silver, 3rd - Sydney Jackson
Kids 11 - 12 yrs:  1st - Tony Toscano, 2nd - Levi Sharp, 3rd - Aric Walden
Teen Guys Right Hand 13 - 15 yrs:  1st - Mykel Noyola, 2nd - Chris Ross, 3rd - Robert Rodriguez
Teen Guys Right Hand 16 - 18 yrs:  1st - Kameryn Dean, 2nd - Paul Eng, 3rd - Tanner Williams
Teen Guys Left Hand Open:  1st - Paul Eng, 2nd - Tanner Williams, 3rd - Aaron Walden
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - John McLeod, 2nd - Destin Boyd, 3rd - Brian Johnson
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Farren Walden, 2nd - Michael Greer, 3rd - Stacy Hunt
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Ryan Phipps, 2nd - Kyle Darby, 3rd - John Hale
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Christopher Williams, 2nd - David Tate, 3rd - Clinton Dyer
Men's Right Hand 70kg:  1st - Gary Alves, 2nd - Aaron Perez, 3rd - Chad Christopherson
Men's Right Hand 78kg:  1st - Lex Zunker, 2nd - Farren Walden, 3rd - Joe Noyola
Men's Right Hand 86kg:  1st - Brandon Dye, 2nd - Jarod Cash, 3rd - Matle McDaniel
Men's Right Hand 95kg:  1st - Eric Peterson, 2nd - John Stanton, 3rd - David Pichler
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Allen Ferriera, 2nd - Mark Evans, 3rd - Jeremy Heath
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Josh Egalite, 2nd - Beau Zunker
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Stacy Hunt, 2nd - Farren Walden, 3rd - Brandon Zunker
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - John Hale, 2nd - Ryan Phipps, 3rd - Zak Zunker
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Guy Devers, 2nd - Clinton Dyer, 3rd - Austin Slater
Men's Left Hand 86kg:  1st - Travis Miller, 2nd - Matle McDaniel, 3rd - Jarod Cash
Men's Left Hand 95kg:  1st - Travis Miller, 2nd - David Pichler, 3rd - John Stanton
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Allen Ferreira, 2nd - Jeremy Heath, 3rd - Mark Evans
Men's Masters Open:  1st - Lex Zunker, 2nd - Bob Mallon, 3rd - Chris Williams
Teen Girls Open:  1st - Kristyn Long, 2nd - Janaeja Fox, 3rd - Danielle Cromwell
Women's Right Hand 67kg:  1st - Melanie Dickinson, 2nd - Tasha Zunker, 3rd - Abby Vance
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Ginger Cromwell, 2nd - Tasha Zunker, 3rd - Abby Vance
Sportsmanship Award:  Tanner Williams
Best Match of the Day:  Austin Slater vs Guy Devers

March 11, 2006 - Sanction # 901-06 - Fireside's Armwrestling Championships X - Atlantic, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors: 33
Total Entries: 58
Menís Novice Right Hand 70kg:  1st - Perry Pilkington, 2nd - Josh Bogardus
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Corey Jones, 2nd - Ben Gant, 3rd - Ray Knipe
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Scott Jensen, 2nd - Shane Haffner, 3rd - Darin Thompson
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Chris Rardin, 2nd - Matt McVay, 3rd - Lenny Biggs
Menís Right Hand 70kg:  1st - Rory Cockerham, 2nd - Mike Neppl, 3rd - Josh Bogardus
Men's Right Hand 86kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - Danny Long, 3rd - John Zvezdich
Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Bob Griffis, 3rd - Danny Long
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Howard Lacy
Men's Left Hand 70kg:  1st - Mike Neppl, 2nd - Josh Bogardus
Men's Left Hand 86kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Josh Bogardus
Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Dan Marx, 3rd - Danny Long
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Howard Lacy, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Jim Dimmitt
Women's Right Hand 67kg:  1st - Val Hall, 2nd - Sheryel Anderson
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Val Hall, 2nd - Bobbi Jameson
Womenís Left Hand Open:  1st - Val Hall, 2nd - Bobbi Jameson, 3rd - Sheryel Anderson

March 18, 2006 - Sanction # 906-06 - 2006 Rookies Sports Bar & Grill Armwrestling Championships - Watervliet, MI
Tournament Director:  Steve Pettis
Total Entries:  92
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - B.J. Estep, 2nd - Nick Bowerman, 3rd - Phillip Lange
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Shane Vasquez, 2nd - Adam Bakker, 3rd - Sean Sinclair
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Scott Mast, 2nd - Aron Easter, 3rd - Dave Cserv
Men's Right Hand 70kg:  1st - Kyle Knapp, 2nd - Matt Bourdon, 3rd - Gabe White
Men's Right Hand 78kg:  1st - Scott Hazelwood, 2nd - Shane Binversie, 3rd - Alan Berget
Men's Right Hand 86kg:  1st - Vernon Lange, 2nd - Mark Wilczak, 3rd - Brandon Clark
Men's Right Hand 95kg:  1st - Vernon Lange, 2nd - Karl Kelley, 3rd - Brandon Clark
Men's Right Hand 95+kg:  1st - John Creekmore, 2nd - Bob Sutton, 3rd - Vernon Lange
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Phil Penley, 2nd - Nick Bowerman, 3rd - Phillip Lane
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Shane Vasquez, 2nd - Adam Bakker, 3rd - Brandon Bowen
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Scott Mast, 2nd - Joe Gabb, 3rd - Dustin King
Men's Left Hand 70kg:  1st - Kyle Knapp, 2nd - Dan Blanchard, 3rd - Scott White
Men's Left Hand 86kg:  1st - Scott Hazelwood, 2nd - B.J. Estep, 3rd - Vernon Lange
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Bob Sutton, 2nd - John Creekmore, 3rd - Bull Huber
Women's Right Hand Open:  1st - Brenda Stapel, 2nd - Amy Estep, 3rd - Cheryl Rygg
Supermatch - Steve Pettis vs Alan Berget:  Alan Berget 3 - 1
Armwrestling Table Winners:  Shane Vasquez & B.J. Estep

March 25, 2006 - Sanction # 891-05 - 6th Annual Tri-State Armwrestling Championship - Philadelphia, TN
Tournament Director:  Ray Jenkins
Total Entries:  112
Kids 76 lbs:  1st - LaRay Jenkins, 2nd - Luke Goodman, 3rd - Caleb Spencer
Kids 76+lbs:  1st - Roman Day, 2nd - Dillon Underwood
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Jesse Coker, 2nd - Andrew Arnold, 3rd - Chris Watkins
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Tommy Lewis, 2nd - Travis Faulkner, 3rd - Wayne Stover
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - James Conner
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Jason Waldron, 2nd - Eric Gross, 3rd - Teddy Chappa
Men's Right Hand 63kg:  1st - Mark Harrison, 2nd - Jesse Coker, 3rd - Chris Watkins
Men's Right Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Rick Laton, 3rd - Ray Jenkins
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ron Ruzic, 2nd - Daniel Watson
Men's Right Hand 86kg:  1st - Eric Thompson, 2nd - Chad Lowder, 3rd - David Harris
Men's Right Hand 95kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Mike West, 3rd - Bill Arnold
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Jim Battles, 2nd - Nate Adams, 3rd - Mark Taggart
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - James Cole, 2nd - Daniel Lambert, 3rd - Andrew Arnold
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Sunny Gay, 2nd - Tim Stanley, 3rd - Jason Waldron
Men's Left Hand 63kg:  1st - Chris Watkins, 2nd - Jason Cubilla
Men's Left hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - James Cole
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ron Ruzic, 2nd - Daniel Watson
Men's Left Hand 86kg:  1st - Chad Lowder, 2nd - Ron Ruzic, 3rd - Bert Whitfield
Men's Left Hand 95kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Mike West, 3rd - Chad Lowder
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Mark Taggart, 2nd - Nate Adams, 3rd - Blake Perry
Men's Masters Right Hand 78+kg:  1st - Jim Battles, 2nd - Mike West, 3rd - Tim Davidson
Men's Masters Left Hand 78+kg:  1st - Bill Arnold, 2nd - Mike West, 3rd - Tim Davidson
Women's Right Hand 83+kg:  1st - Beverly Waldron, 2nd - Heather Battles
Men's Right Hand Overall:  1st - Jerry Cole
Men's Supermatch Left Hand - Mike West vs Tommy Saunders:  Mike West 3 - 1

March 25, 2006 - Sanction # 899-06 - Mosquito Creek Armwrestling Championships V - Council Bluffs, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors: 40
Total Entries:  75
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - David Peterson, 2nd - Josh Bogardus, 3rd - Mike Hankins
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Dillion Stanton, 2nd - Joshua Gates, 3rd - Ben Gant
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Adam Koing, 2nd - Chris Stephen, 3rd - Scott Jensen

Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Scott Kortright, 2nd - Kevin Walters, 3rd - Mike Barton
Men's Right Hand 70kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Joe Hammond, 3rd - Josh Bogardus

Men's Right Hand 86kg:  1st - Bobby Griffis, 2nd - Danny Long, 3rd - Roger Nowatzke
Men's Right Hand 105kg:  1st - Roger Nowatzke, 2nd - Bobby Griffis, 3rd - Danny Long
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Cliff Hall, 2nd - Sterling Duncan, 3rd - Howard Lacy
Men's Left Hand 70kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Josh Bogardus, 3rd - Mike Neppl

Men's Left Hand 86kg:  1st - Bobby Griffis, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Danny Long
Men's Left Hand 105kg:  1st - Chris Stephen, 2nd - Adam Hoing, 3rd - Tom Dixon
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Shane Van Cleave, 2nd - Scott Kortright, 3rd - Cliff Hall
Women's Right Hand 67kg:  1st - Val Hall, 2nd - Lisa Hall
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Misty Phipps, 2nd - Kelly Cook, 3rd - Lisa Hall
Women's Left Hand Open:  1st - Misty Phipps, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Val Hall

April 1, 2006 - Sanction # 889-05 - Southwest Georgia "Battle of the Giants V" - Albany, GA
Tournament Director:  Todd Coe
Total Entries:  141
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Casey Culpepper, 2nd - Chris Bennett, 3rd - James Edwards
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Jacob Meader, 2nd - Andy White, 3rd - Karl Stanley
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - David Teele, 2nd - Todd King, 3rd - Harry Kern
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Casey Culpepper
Men's Right Hand 78kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Cody Hadley, 3rd - Chris Bennett
Men's Right Hand 86kg:  1st - David Wagner, 2nd - Bert Whitfield, 3rd - Cody Hadley
Men's Right Hand 95kg:  1st - Terry Burgin, 2nd - David Wagner, 3rd - Tommy Brumbley
Men's Right Hand 105kg:  1st - Lee Browning, 2nd - Nate Adams, 3rd - Gene Spiker
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Cleve Dean, 2nd - Carey Nick, 3rd - Shawn Gillespie
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - James Edmonds, 2nd - Thomas Kern, 3rd - Chris Bennett
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Wayne Brumbley, 2nd - Karl Stanley, 3rd - Noel Melendez
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - David Teele, 2nd - Todd King, 3rd - Logan Austin
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Casey Culpepper
Men's Left Hand 78kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Cody Hadley, 3rd - Casey Culpepper
Men's Left Hand 86kg:  1st - David Wagner, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Cody Hadley
Men's Left Hand 95kg:  1st - Tommy Brumbley, 2nd - David Wagner, 3rd - Karl Stanley
Men's Left Hand 105kg:  1st - Wilton Brock, 2nd - Lee Browning, 3rd - Nate Adams
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Cleve Dean, 2nd - Carey Nick, 3rd - Lee Browning
Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Pete Royal, 3rd - Carl Walker
Men's Masters Right Hand 95kg:  1st - Bert Whitfield, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Pete Royal
Men's Masters Right Hand 95+kg:  1st - Cleve Dean, 2nd - Bert Whitfield, 3rd - Lee Culpepper
Women's Right Hand 60kg:  1st - Melissa Walker, 2nd - Christina Walker, 3rd - Yachiko Takiguchi
Women's Right Hand 70kg:  1st - Melissa Walker, 2nd - April Coe, 3rd - Kasi King
Women's Right Hand 70+kg:  1st - Terri Dean, 2nd - Beth Westberry, 3rd - Dana Spradley
Women's Left Hand 60kg:  1st - Melissa Walker, 2nd - Christina Walker, 3rd - Yachiko Takiguchi
Women's Left Hand 70kg:  1st - April Coe, 2nd - Kasi King, 3rd - Melissa Walker
Women's Left Hand 70+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Casey Martin, 3rd - Dana Spradley
Lifetime Achievement Award:  Karen Bean
Best Sportsmanship Award:  Casey Culpepper
Team Award:  1st - Team Florida, 2nd - Team SWGA #1, 3rd - Team SWGA #2, 4th - Team Southern Pride,
                     5th - Emerald Coast Battlers, 6th - Soul Collectors

April 8, 2006 - Sanction # 904-06 - Fox and Hound English Pub and Grille Armwrestling Championships - Omaha, NE
Tournament Directors:  Mary McConnaughey
Total Entries:  Youth / 25 competitors - 28 entries    Adult / 27 competitors - 53 entries
Boys and Girls 4 yrs & Under:  1st - Madison Deyo, 2nd - Camden Walters, 3rd - Hunter Deyo
Boys and Girls 5 - 6 yrs:  1st - Damon Deyo, 2nd - Jonah Schimpf, 3rd - Anjenai Rock
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Buddy Walters, 2nd - Tate Katzenstein, 3rd - Christian Schimpf
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Tom Dixon, 2nd - John Becklun, 3rd - Joshua Rogue
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Tom Dixon, 2nd - John Becklun, 3rd - Kyle Gawryluk
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Cindy Smithberg
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Jessie Cziria, 2nd - Samantha Carter, 3rd - Skylar Green
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Mackenzie McIntosh, 2nd - Sami Hankins
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Misty Fritz, 2nd - Mackenzie McIntosh
Menís Novice Right Hand 70kg:  1st - Sean Neppl, 2nd - Mike Hankins, 3rd - Joshua Bogardus
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Dillion Stanton, 2nd - Mike Hankins, 3rd - Spoter Moore
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Rick Bultez, 2nd - Alan Jacobs, 3rd - Kyle Gawryluk
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Wallace Dilley, 2nd - Mike Barton, 3rd - Bob Smithberg
Men's Right Hand 70kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Joshua Bogardus, 3rd - Jerry Schneider
Men's Right Hand 86kg:  1st - Roger Nowatzke, 2nd - Dillon Stanton, 3rd - Mike Hankins
Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Tom Dixon, 3rd - Roger Nowatzke
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Wallace Dilley, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Tom Dixon
Menís Left Hand 70kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Mike Neppl, 3rd - Joshua Bogardus
Men's Left Hand 86kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Joshua Bogardus, 3rd - Cory Ashford
Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Danny Long
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Howard Lacy, 3rd - Cliff Hall
Women's Right Hand 67kg:  1st - Val Hall, 2nd - Amber Kelly, 3rd - Jessie Cziria
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Misty Phipps, 3rd - Jessica Anderson
Women's Left Hand Open:  1st - Margie Worden, 2nd - Misty Phipps, 3rd - Misty Fritz

April 29, 2006 - Sanction # 892-06 - JeffCo Expo Armwrestling Tournament - Port Townsend, WA
Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries:  56
Kids 5 - 7 yrs:  1st - Heather Phipps, 2nd - amelia Breithaupt, 3rd - Mathan Reitz
Kids 8 - 10 yrs:  1st - Kara Phipps, 2nd - Quinn Valentino
Teen Guys Right Hand 13 - 15 yrs:  1st - Donny Jones, 2nd - Brad Reandeau, 3rd - Michael Eng
Teen Guys Right Hand 16 - 18 yrs:  1st - Paul Eng, Jr., 2nd - Beau Zunker, 3rd - Jeremy Eng
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Paul Eng, Jr., 2nd - Elijah Biehler, 3rd - Beau Zunker
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Ryan Phipps, 2nd - Greg Gresli, 3rd - Darren Johnson
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Chad Luna, 2nd - Mo, 3rd - John St. Aubin
Men's Right Hand 70kg:  1st - Elijah Biehler, 2nd - James Stephen, 3rd - Jim DeAlexandro
Men's Right Hand 86kg:  1st - Marlon Hicks, 2nd - Juan Robles, 3rd - Brandon Dye
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Marlon Hicks. 3rd - Andy Medak
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Matt Rolley, 2nd - Juan Robles, 3rd - Ryan Phipps
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - John St. Aubin, 2nd - Paul Eng, Jr.
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Mo, 2nd - Chad Luna, 3rd - Matthew Reitz
Men's Left hand 86kg:  1st - Ryan Phipps, 2nd - James Stephen
Men's Left Hand 95kg:  1st - Paul Eng, Sr., 2nd - Josh DeAlexandro
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Jeremy Heath, 3rd - Andy Medak
Men's Masters Right Hand 86+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Andy Medak
Women's Right Hand Open:  1st - Kalynn House, 2nd - Roxie McPherson
Overall Right Hand:  Steve Phipps
Overall Left Hand:  Steve Phipps
Best Match:  Mo vs Chad Luna
Best Sportsmanship:  Darren Johnson

April 29, 2006 - Sanction # 902-06 - 2006 Midwest Armwrestling Challenge - Georgetown, IN
Tournament Director:  Mike West
Boys Lightweight:  1st - Nick Firsich, 2nd - Blake Firsich, 3rd - Samuel Stapleton
Boys Middleweight:  1st - Trace Musielak, 2nd - Storm Stapleton, 3rd - Cory Middleton
Boys Open:  1st - David West, 2nd - Brad Thacker, 3rd - Aaron West
Girls Lightweight:  1st - Sydney Goldenbogen, 2nd - Josie Middleton
Girls Middleweight:  1st - Gabby Goldenbogen, 2nd - Carly Middleton
Girls Open:  1st - Tiffany Schmidt, 2nd - Briana White
Youth Disabled Open:  1st - Jeremy Jones, 2nd - Bobbie Jo Douglas, 3rd - Darrell West

Men's Right Hand 63kg:  1st - Brad Spine, 2nd - Terry Spine, 3rd - William Lucas
Men's Right Hand 70kg:  1st - Ray Jenkins, 2nd - Michael Cooper, 3rd - William Lucas
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ray Jenkins, 2nd - Marvin Berry, 3rd - B.J. Estep
Men's Right Hand 86kg:  1st - Rick Firsich, 2nd - Eric Baldino, 3rd - Kyle Busby
Men's Right Hand 95kg:  1st - Mike West, 2nd - Terry West, 3rd - Allen West
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Blaine Middleton, 2nd - Billy Kirk, 3rd - Matt Taylor
Men's Left hand 86kg:  1st - Rick Firsich, 2nd - Eric Baldino, 3rd - B.J. Estep
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Billy Kirk, 2nd - Blaine Middleton, 3rd - Matt Taylor
Women's Right Hand Open:  1st - Jan West, 2nd - Brittany Guinzy, 3rd - Amy Estep
Men's Right Hand Overall:  Blaine Middleton

April 29, 2006 - Sanction # 898-06 - Fort Randall Casino & Hotel Armwrestling Championships VIII - Pickstown, SD
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Entries:  60
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Wayne Frost, 2nd - Robby Ryan, 3rd - Mike Hankins
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Aaron Olson, 2nd - Brandon Hareldson, 3rd - Tim Moon
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Adam Hoing, 2nd - Cal Zoomer, 3rd - Craig Lambert
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Mike Barton, 2nd - Ryan Tiefenthaler, 3rd - Bill Roller
Men's Right Hand 70kg:  1st - Justin Dockter, 2nd - Mike Hankins, 3rd - Pete Reck
Men's Right Hand 86kg:  1st - Eric Gunsch, 2nd - Roger Nowatzke, 3rd - John Gunsch
Men's Right Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Mike Doppenberg, 3rd - Cal Zoomer
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Art Vander Waal, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Roger Nowatzke
Men's Left Hand 70kg:  1st - Justin Dockter, 2nd - Robby Ryan, 3rd - Pete Reck
Men's Left Hand 86kg:  1st - John Zvezdich, 2nd - Brandon Hareldson, 3rd - Aaron Owen
Men's Left Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Adam Hoing, 3rd - Craig Lambert
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Art Vander Waal, 2nd - Cliff Hall
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Mandi Spaethe, 2nd - Jennifer Johnson, 3rd - Katie Ryan
Women's Right Hand 67kg:  1st - Joette Peterson, 2nd - Jennifer Johnson
Women's Left Hand Open:  1st - Joette Peterson, 2nd - Andrea Morenz

May 13, 2006 - Sanction # 900-06 - Straight Shooters Armwrestling Championships V - Omaha, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Entries:  42
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Mike Hankins, 2nd - Keith Larsen
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Dewayne Northcutt, 2nd - Robert Heather, 3rd - Mike Hankins
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - John Becklun, 2nd - J.J. Zemek, 3rd - Donald Archer
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Mike Barton, 2nd - Adam Young
Men's Right Hand 70kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Mike Hankins
Men's Right Hand 86kg:  1st - Roger Nowatzke, 2nd - Lance Whitehill
Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Danny Long, 3rd - Roger Nowatzke
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Wallace Dilley, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Cliff Hall
Men's Left Hand 70kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Keith Larsen
Men's Left Hand 86kg:  1st - Roger Nowatzke, 2nd - Lance Whitehill
Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Danny Long, 3rd - Tom Dixon
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Chris Josten, 2nd - Howard Lacy, 3rd - Danny Long
Women's Right Hand 67kg:  1st - Val Hall, 2nd - Lisa Hall
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Misty Fritz, 2nd - Lisa Hall
Women's Left Hand Open:  1st - Misty Fritz, 2nd - Lisa Hall

May 13, 2006 - Sanction # 903-06 - 1st Annual Pro Pull-Off Armwrestling Challenge - Bristol, CT
Tournament Director:  Chris Gangi
Total Entries:  42
Men's Right Hand 70kg:  1st - Toby Bianco, 2nd - Krzystof Rosa, 3rd - Joe Chmielewski
Men's Right Hand 78kg:  1st - Scott Chmielewski, 2nd - Mark Prime
Men's Right Hand 86kg:  1st - Scott Chmielewski, 2nd - Vic Sargent, 3rd - Sean McMahon
Men's Right Hand 95kg:  1st - Ron Ermini, 2nd - Frank Hirst, 3rd - Paul Stark
Men's Right Hand 105kg:  1st - Arthur Drewes, 2nd - Harry Bean, 3rd - Frank Hirst
Men's Right Hand 105+kg:  1st - James Retarides, 2nd - Frank Hirst, 3rd - Chris Gangi
Men's Left Hand 78kg:  1st - Scott Chmielewski, 2nd - Joe Chmielewski
Men's Left Hand 95kg:  1st - Ron Ermini, 2nd - Paul Stark, 3rd - James Retarides
Men's Left Hand 105kg:  1st - Arthur Drewes, 2nd - Harry Bean, 3rd - Frank Hirst
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Joe Milano, 2nd - Frank Hirst, 3rd - Carlos Beltran
Men's Masters 86+kg:  1st - Arthur Drewes, 2nd - Harry Bean, 3rd - Jean Daigle
Women's Right Hand 67kg:  1st - Jennifer Paradis, 2nd - Priscilla Bean
Men's Overall Right Hand:  Scott Chmielewski
Men's Overall Left Hand:  Ron Ermini

May 27, 2006 - Sanction # 908-06 - 30th Annual Vermont State Championships - Middleburg, VT
Tournament Directors:  Karen Curavoo & Bill Sinks
Men's Right Hand 63kg:  1st - Rob Ketcham, 2nd - Steve Casselman, 3rd - David Sevigny
Men's Right Hand 70kg:  1st - Chris Gobby, 2nd - Chad Alderman, 3rd - Lucci Wilson
Men's Right Hand 78kg:  1st - Greg Sharon, 2nd - Scott Latella, 3rd - Jamie Hoburn
Men's Right Hand 86kg:  1st - Scott Chmielewski, 2nd - George Sheldrick, 3rd - Jeff Slater
Men's Right Hand 95kg:  1st - Scott Chmielewski, 2nd - George Sheldrick, 3rd - Tony Niemo
Men's Right Hand 105kg:  1st - Rob Sasso, 2nd - Ray Darling, 3rd - Arthur Drewes
Men's Right Hand 105+kg:  1st - John Ruggerio, 2nd - Rob Sasso, 3rd - Ray Darling
Men's Left Hand 70kg:  1st - Joe Lagasse, 2nd - Chris Gobby, 3rd - Glenn Tupper
Men's Left Hand 78kg:  1st - Greg Sharon, 2nd - Jamie Hoburn, 3rd - Eugene Sheldrick
Men's Left Hand 86kg:  1st - Heintje Bergeron, 2nd - Socrates Fronhofer, 3rd - Jeff Slater
Men's Left Hand 95kg:  1st - George Sheldrick, 2nd - Tony Niemo, 3rd - Brayton Gillett
Men's Left Hand 95+kg:  1st - John Ruggerio, 2nd - Rob Sasso, 3rd - Arthur Drewes
Women's Right Hand 67kg:  1st - Jessalyn Gillett, 2nd - Marie Eve Picard, 3rd - Jennifer Devoid
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Karen Curavoo, 2nd - Heather Pembrook, 3rd - Christina Bourgeois
Women's Left Hand 67kg:  1st - Maryline Theroux-Laroche, 2nd - Jennifer Devoid
Women's Left Hand 67+kg:  1st - Karen Curavoo, 2nd - Heather Pembrook, 3rd - Christina Bourgeois

June 2 & 3, 2006 - Sanction # 869-05 - 2006 AAA National Championships - Mason, Ohio
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Men's Masters Right Hand 70kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Dan Stroud, 3rd - Jim Venero, 4th - Willie Reagan,
                                                 5th - Pete Royal, 6th - Frank Walkuski
Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Junior Andrews, 3rd - Jon Vinikoor, 4th - Christ Russakis,
                                                5th - Ralph Smith, 6th - Adam Gerbert
Men's Masters Right Hand 86kg:  1st - Eric Wolfe, 2nd - Gary Kessler, 3rd - Randy Stanaway, 4th - Greg Thompson,
                                                5th - Mike West, 6th - Neil Robinson
Men's Masters Right Hand 95kg:  1st - James Battles, 2nd - Mike Strong, 3rd - Byron Royer, 4th - Rod Sellers,
                                               5th - Lawrence Moore, 6th - Nicholas Davis
Men's Masters Right Hand 95+kg:  1st - Kenny Flynn, 2nd - Craig McSherry, 3rd - Greg Luckett 
Women's Masters Right Hand 60kg:  1st - Sue Fischer
Women's Masters Right Hand 60+kg:  1st - Arlene Pfeiffer 
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Kyle Knapp, 2nd - Tim Elliott, 3rd - Steve Helba, 4th - Mike Berardine,
                                                5th - Mack Boles, 6th - Bruce Guinzy
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Justin Kopa, 2nd - Daryl Miller, 3rd - Gene Persinger, 4th - Rusty Thiel,
                                                5th - Michael Osif, 6th - Kyle Roberts
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Mark Thomas, 2nd - Mike Elliott, 3rd - Kenny Tongate, 4th - Shawn Coil,
                                                5th - Ryan Werner, 6th - Shane Vasquez
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Andrew Casto, 2nd - Thomas Dixon, 3rd - Adis Turchinhodzic, 4th - Doug Allen,
                                                5th - Nick Walkuski, 6th - Adam Martin
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Chuck Early, 2nd - Tim Stanley, 3rd - Josh Hymore, 4th - Sunny Gay,
                                                   5th - John Little, 6th - Chad Hamilton 
Men's Right Hand 57kg:  1st - Brad Spine, 2nd - Matt Bourdon, 3rd - George Yashinski, 4th - Tom Wilson,
                                     5th - Chad Huff, 6th - Josh Lykins
Men's Right Hand 63kg:  1st - Ben Dwyer, 2nd - Alan Berget, 3rd - Lee Sulzener, 4th - Bryan Harris,
                                     5th - Lloyd Ramsey, 6th - James Zurlinden
Men's Right Hand 70kg:  1st - Bryan Thomas, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Jason Rivas, 4th - Gabe White,
                                     5th - Shane Binversie, 6th - Scott White
Men's Right Hand 78kg:  1st - Andrew Rhodes, 2nd - Jon Vinikoor, 3rd - Anthony Snook, 4th - Darren Dailey,
                                     5th - Ben White, 6th - Junior Andrews
Men's Right Hand 86kg:  1st - Eric Wolfe, 2nd - Steve Rau, 3rd - Mike West, 4th - Eric Baldino,
                                     5th - Vernon Lange, 6th - Scot Hohrath
Men's Right Hand 95kg:  1st - James Smith, 2nd - Rob Vigeant, Jr., 3rd - Jacob Abbott, 4th - George Stanton,
                                     5th - Fritz Corry, 6th - Brent Rakers
Men's Right Hand 105kg:  1st - Michael Todd, 2nd - John Creekmore, Jr., 3rd - Rob Mobley, 4th - John Thornes,
                                       5th - Guy Lasorsa, 6th - Lee Bonnett
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Harold Owens, 2nd - Rick Spencer, 3rd - Robert Bishop, 4th - Blaine Middleton,
                                         5th - Shawn Turner, 6th - Michael Bogdan 
Women's Right Hand 54kg:  1st - Tonya Wood, 2nd - Gina Upton, 3rd - Amy Estep
Women's Right Hand 60kg:  1st - Sue Fischer, 2nd - Alicia Huddleston
Women's Right Hand 67kg:  1st - Amanda Wiseman, 2nd - Arlene Pfeiffer, 3rd - Michelle Walter, 4th - Jessica McCann
Women's Right Hand 83kg:  1st - Christina Casto
Women's Right Hand 83+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Cindy Looney, 3rd - Casey Martin, 4th - Heather Battles 
Men's Masters Left Hand 70kg:  1st - Gene Dunn, 2nd - Chris Lydman, 3rd - Willie Reagan, 4th - Lee Culpepper,
                                                5th - Frank Walkuski
Men's Masters Left Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Junior Andrews, 3rd - Christ Russakis, 4th - Doug Stutz,
                                               5th - Darren Dailey, 6th - Ralph Smith
Men's Masters Left Hand 86kg:  1st - Eric Wolfe, 2nd - Mike West, 3rd - Gary Kessler, 4th - John Szymanski
Men's Masters Left Hand 95kg:  1st - Mike Strong, 2nd - James Battles, 3rd - Rod Sellers, 4th - Robert Knapp,
                                               5th - Byron Royer, 6th - Marty Roberts
Men's Masters Left Hand 95+kg:  1st - Craig McSherry, 2nd - Bill Nelson 
Women's Masters Left Hand Open:  1st - Arlene Pfeiffer 
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Stevev Helba, 2nd - Bryan Harris, 3rd - Mike Berardine, 4th - Kyle Knapp,
                                             5th - Greg Arnold, 6th - James Zurlinden
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Daryl Miller, 2nd - Justin Kopa, 3rd - Rusty Thiel, 4th - Kyle Roberts,
                                              5th - Donald Martin, 6th - Dusty Thiel
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Josh Mitchell, 2nd - Daniel Vertalka, 3rd - Shane Vasquez, 4th - Greg Groff,
                                              5th - Mike Elliott, 6th - Kenny Tongate
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Chris Heath, 2nd - Ray Berry, 3rd - Domenic Styler
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Chuck Early, 2nd - Tim Stanley, 3rd - Jeramie Towle, 4th - Teddy Chapa,
                                                5th - Josh Hymore, 6th - Chad Hamilton 
Men's Left Hand 57kg:  1st - Matt Bourdon, 2nd - Tom Wilson
Men's Left Hand 63kg:  1st - Ben Dwyer, 2nd - Daniel Blanchard, 3rd - Alan Berget, 4th - Lloyd Ramsey,
                                    5th - James Zurlinden
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Drew Dominique, 3rd - Shane Binversie, 4th - Isaiah Tomlin,
                                    5th - Chris Lydman, 6th - Livingston Vaught
Men's Left Hand 78kg:  1st - Junior Andrews, 2nd - Scott Hazelwood, 3rd - Anthony Snook, 4th - B.J. Estep,
                                   5th - Joe Gonzales, 6th - Cody Hadley
Men's Left Hand 86kg:  1st - Steve Rau, 2nd - Eric Baldino, 3rd - Vernon Lange, 4th - Gary Kessler,
                                   5th - Josh Mitchell, 6th - Scot Hohrath
Men's Left Hand 95kg:  1st - Rob Vigeant, Jr., 2nd - Jim Bryan, 3rd - Jacob Abbott, 4th - Charles Fisk,
                                    5th - James Smith, 6th - Brian Brooks
Men's Left Hand 105kg:  1st - Michael Todd, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Lee Bonnett, 4th - John Creekmore, Jr.,
                                     5th - Hank Meadows, 6th - Mark Taggart
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Harold Owens, 2nd - Paul Fischer, 3rd - Shawn Turner, 4th - Todd Optiz,
                                       5th - Billy Kirk, 6th - Blaine Middleton 
Women's Left Hand 60kg:  1st - Gina Upton
Women's Left Hand 83kg:  1st - Amanda Wiseman, 2nd - Arlene Pfeiffer
Women's Left Hand 83+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Casey Martin, 3rd - Cindy Looney, 4th - Heather Battles 
State Teams:  1st - Florida, 2nd - Michigan, 3rd - Indiana, 4th - Virginia 

June 17, 2006 - Sanction # 911-06 - Kansas Armwrestling Competition - Wichita, KS
Tournament Director:  Julie Nutsch
Men's Right Hand 78kg:  1st - Trevin Bryant, 2nd - Aaron Blevins, 3rd - Josh Barlow
Men's Right Hand 95kg:  1st - Rick Grossenbacker, 2nd - Matt Boyer, 3rd - Tim Lewis
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Mike Wilson, 2nd - Jason Pedruzzi, 3rd - Charles Kiefer 
Men's Left Hand 95kg:  1st - Rick Grossenbacker, 2nd - Tim Lewis, 3rd - Aaron Blevins
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Jason Payne, 2nd - Jason Pedruzzi, 3rd - Charles Kiefer 
Women's Right Hand Open:  1st - Andrea Paul, 2nd - Julie Nutsch, 3rd - Mercedes Martin 

June 24, 2006 - Sanction # 908-06 - Backyard Brawl II - Sweetwater, TN
Tournament Director:  Ray Jenkins
Entries:  73
Kids Light:  1st - B.J. Whitfield, 2nd - Spencer Smythia, 3rd - Tray Jenkins
Kids Middle:  1st - Caleb Smythia, 2nd - Austin Wagner
Kids Heavy:  1st - Christian Conrad, 2nd - LaRay Jenkins 
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - David Dunn, 2nd - Woody Dykers
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Matt Swann, 2nd - Wayne Stover
Men's Novice Right Hand 86+kg:  1st - Rick Swann, 2nd - Jason Waldron, 3rd - Tim Allen 
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Mikie Underwood, 2nd - Andrew Arnold, 3rd - David Dunn
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Matt Swann, 2nd - Rick Swann, 3rd - Jason Waldron 
Men's Right Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Andrew Arnold
Men's Right Hand 78kg:  1st - Charles Farner, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Eric Thompson
Men's Right Hand 86kg:  1st - Mike West, 2nd - Bert Whitfield, 3rd - Wayne Stover
Men's Right Hand 95kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Nate Adams, 3rd - Mike West
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Mark Taggart, 2nd - Blake Perry, 3rd - Sunny Gay 
Men's Left Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Ray Jenkins
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ron Ruzic, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Charles Farner
Men's Left Hand 86kg:  1st - Mike West, 2nd - Matt Swann
Men's Left Hand 95kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Nate Adams, 3rd - Tommy Saunders
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Mark Taggart, 2nd - Sunny Gay, 3rd - Blake Perry 
Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Pete Royal, 2nd - Woody Dykers
Men's Masters Right Hand 78+kg:  1st - Mike West, 2nd - Rick Swann, 3rd - Tim Allen 
Men's Masters Left Hand 78-kg:  1st - Mike West, 2nd - Rick Swann, 3rd - Bert Whitfield 
Women's Right Hand 83kg:  1st - Tamara Mitts, 2nd - Kathy Hall, 3rd - Sarah Allen 
Men's Overall Right Hand:  1st - Jerry Cole 

July 8, 2006 - Sanction # 921-06 - RK's Armwrestling Championships IX - Malmo, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  30
Total Entries:  35
Boys & Girls 4 yrs and under:  1st - Kyra Hays, 2nd - Alexis Josten, 3rd - Gavin Pokorny
Boys & Girls 5 - 6 yrs:  1st - Emily Pokorny, 2nd - Eli Zeleny, 3rd - Cort Gensler, 4th - Aaron Hays
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Dusty Josten
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Ryan Pokorny, 2nd - Cameron Golter, 3rd - Cody Josten
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Joel Golter, 2nd - Randy Else, 3rd - Zac Golter
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Tom Dixon
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Gadreal Zeleny, 2nd - Aunbrea Zeleny
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Sadie Van Norman, 2nd - Tierney Gensler, 3rd - Allie Wonka, 4th - Stephanie Brown,
                         5th - Kylee Nicholson
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Misty Fritz
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Jesse Ground
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Bobby Nice, 2nd - Allen Jacobs
Men's Right Hand 86kg:  1st - Tim Pokorny, 2nd - Jesse Ground
Men's Right Hand 105kg:  1st - Tom Dixon, 2nd - Tim Pokorny
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Cliff Hall, 2nd - Tom Dixon, 3rd - Chris Josten
Men's Left Hand 86kg:  1st - Tim Pokorny
Men's Left hand 105kg:  1st - Tom Dixon
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Tom Dixon, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Chris Josten
Men's Masters Right Hand Open:  1st - Keith Pokorny, 2nd - Matt Trobaugh, 3rd - Cliff Hall
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Misty Fritz
Women's Left Hand Open:  1st - Misty Fritz, 2nd - Mary McConnaughey

July 15, 2006 - Sanction # 897-06 - 2006 Cornhusker State Games Armwrestling Championships - Lincoln, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  53
Total Entries:  90
Boys & Girls 6 yrs and under:  1st - A.J. Forbers, 2nd - Jonah Schimpf, 3rd - Austin Hanel, 4th - Maja Ahmann,
                                             5th - Shaemon Erb, 6th - Brandon Kabourek
Boys & Girls 7 - 9 yrs:  1st - Pilar Ahmann, 2nd - Jacquelyn Paul, 3rd - Christian Schimph, 4th - Tyler Paul,
                                  5th - Shaemon Erb
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Nicholas Kabourek, 2nd - Jas Hahn
Boys 13 - 15 yrs:  1st - A.J. Busse, 2nd - Nick Green
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Tom Dixon, 2nd - Kip Holm
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Sarah Paul, 2nd - Tori lacy, 3rd - Shelbey Hascall, 4th - Skylar Green
Girls 13 - 15 yrs:  1st - MacKenzie McIntosh, 2nd - Samantha Kabourek
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Misty Fritz
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Toke DeKoning, 2nd - Dameon Weizel, 3rd - Scott Anderson
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Mike Lundvall, 2nd - A.J. Oziah, 3rd - Johny Johnson
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Kevin Crowell, 2nd - Joe Armentrout, 3rd - J.J. Zemek
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Rich Atteberry, 2nd - Mike Barton, 3rd - Michael Brown
Men's Right Hand 86kg:  1st - Kevin Harris, 2nd - Danny Long, 3rd - Tim Pokorny
Men's Right Hand 86+kg:  1st - Wallace Dilley, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Scott Lohmann
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Dameon Weizel, 2nd - A.J. Oziah, 3rd - Mike Lundvall
Men's Novice Left Hand 86+kg:  1st - Rich Atteberry, 2nd - Kevin Crowell, 3rd - Jarrod Modlin
Men's Left Hand 86kg:  1st - Kevin Harris, 2nd - Danny Long, 3rd - Dameon Weizel
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Wallace Dilley
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Misty Fritz, 2nd - Rae Schultz, 3rd - Marsha Busse, 4th - Keryn Paul
Women's Right Hand Open:  1st - Andrea Paul, 2nd - Rae Schultz, 3rd - Marsha Busse
Women's Left Hand Open:  1st - Andrea Paul, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Marsha Busse

July 22, 2006 - Sanction # 918-06 - Indiana State Armwrestling Championships - Warsaw, IN
Tournament Directors:  Buford & Tammy Stapleton
Total Entries:  125
Boys & Girls 5 - 6 yrs Right Hand:  1st - Robert Wimbley, 2nd - Aaron Schmidt, 3rd - Samuel Stapleton
Boys & Girls 8 - 10 yrs Right Hand:  1st - Katelyn Ruyan, 2nd - Storm Stapleton, 3rd - aaron McCallister
Boys & Girls 11 - 13 yrs Right Hand:  1st - Joe Haywood, 2nd - Alexis Hall, 3rd - Demitria Wimbley
Boys & Girls 5 - 9 yrs Left Hand:  1st - Spencer Stapleton, 2nd - Samuel Stapleton
Boys & Girls 10 - 13 yrs Left Hand:  James Haywood, 2nd - Storm Stapleton, 3rd - Michael Turner
Men's Novice Right Hand 63kg:  1st - William Lucas, 2nd - Jeremy Young, 3rd - David Cordill
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Jeff Bower, 2nd - Dennis Karlbeck, 3rd - Greg Arnold
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Rusty Theil, 2nd - Randy Zorn, 3rd - Dusty Theil
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Sam Saldana, 2nd - Ryan Werner, 3rd - Gregg Graff
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Aron Easter, 2nd - Shane Vasquez, 3rd - Ryan Long
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Matt Woodward, 2nd - Morgan McGlennen, 3rd - David Disbrow
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Scott Mast, 2nd - Rob Marshall, 3rd - Chad Hamilton
Men's Right Hand 63kg:  1st - Terry Spine, 2nd - Lee Sulzener, 3rd - Kyle Knapp
Men's Right Hand 70kg:  1st - James Runyon, 2nd - Dan Stroud, 3rd - Drew Dominique
Men's Right Hand 78kg:  1st - Andrew Rhodes, 2nd - Darren Dailey, 3rd - B.J. Estep
Men's Right Hand 86kg:  1st - Pavio DerBedyenyev, 2nd - Robertas Prozivalskis, 3rd - Scott Ballinger
Men's Right Hand 95kg:  1st - Bill Ballinger, 2nd - Aron Easter, 3rd - Quinlan Mendez
Men's Right Hand 105kg:  1st - Sunny Gay, 2nd - Austin Caudill, 3rd - Morgan McGlennon
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Harold Owens, 2nd - Robert Easter, 3rd - Larry Kelley
Men's Novice Left Hand 63kg:  1st - William Lucas, 2nd - David Cordill
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Dennis Kohbleck, 2nd - Greg Arnold, 3rd - Justin Morgan
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Rusty Thiel, 2nd - Randy Zorn, 3rd - Dusty Thiel
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Greg Graff, 2nd - Shawn Coil, 3rd - William Martin
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Shane Vasquez, 2nd - Aron Easter, 3rd - Vaidas
Men's Novice Left Hand 105kg:  1st - Morgan McGlennen, 2nd - Robertas Baranavsgas, 3rd - Anthony Leonardo
Men's Novice Left Hand 105+kg:  1st - Scott Mast, 2nd - Rob Marshall, 3rd - Matthew Rodriguez
Men's Left Hand 63kg:  1st - Terry Spine, 2nd - Dan Blanchard, 3rd - Kyle Knapp
Men's Left Hand 70kg:  1st - James Ruyon, 2nd - Drew Dominique, 3rd - Dennis Kahlbeck
Men's Left Hand 78kg:  1st - B.J. Estep, 2nd - Andrew Rhodes, 3rd - Burl Haywood
Men's Left Hand 86kg:  1st - Robert Prozivalskis, 2nd - Mike Dawson, 3rd - Mike West
Men's Left Hand 95kg:  1st - Bill Ballinger, 2nd - Quinlin Mendez, 3rd - Austin Caudill
Men's Left Hand 105kg:  1st - Mike Dawson, 2nd - Aaron Easter, 3rd - Sunny Gay
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Harold Owens, 2nd - Robert Easter, 3rd - Sunny Gay
Men's Masters Right Hand 86kg:  1st - Mike West, 2nd - Darren Dailey, 3rd - Dan Stroud
Men's Masters Right Hand 86+kg:  1st - Mike West, 2nd - Melvin Smith, 3rd - Mike Grubbs
Men's Masters Left Hand Open:  1st - Saulius Rakauskas, 2nd - Mike West, 3rd - Mike Grubbs
Women's Right Hand 70kg:  1st - Kastina Kairiuniene, 2nd - Kristi Grubbs, 3rd - Bambi Slusher
Women's Right Hand 70+kg:  1st - Justina Lakevizine, 2nd - Amy Ksiezapalski, 3rd - Brandi Grubbs
Men's Overall Right Hand:  Harold Owens
Men's Overall Left Hand:  Harold Owens

July 29, 2006 - Sanction # 912-06 - Michigan State Armwrestling Championships - Ionia, MI
Tournament Director:  George Deible
Total Entries:  160
Boys & Girls 5 yrs & Under:  1st - Chleo Blanchard, 2nd - Kyle Pettis, 3rd - Alecksei Berget
Boys & Girls 6 - 9 yrs:  1st - Gabriel Hutchings, 2nd - Keigan Yuhas, 3rd - Autumn VanVlerah
Boys & Girls 10 - 12 yrs:  1st - Cole Hunter, 2nd - Matt Fitzgerald, 3rd - Ethan Holmes
Teen Boys 57kg:  1st - Samuel Bowling, 2nd - Jakob Thompkson, 3rd - Cole Clark
Teen Boys 70kg:  1st - Greg Arnold, 2nd - Mike Ackerman, 3rd - Cole Clark
Teen Boys 78kg:  1st - Nick Bowerman, 2nd - Phillip Lange, 3rd - Scott Cotton
Teen Boys 95kg:  1st - Chris Miller
Teen Girls 57kg:  1st - Samantha Bourdon, 2nd - Dakota VanVlerah
Teen Girls 57+kg:  1st - Katie Struble
Men's Right Hand 63kg:  1st - Matt Bourden, 2nd - Dan Blanchard, 3rd - Scott White
Men's Right Hand 70kg:  1st - Kyle Knapp, 2nd - Alan Berget, 3rd - Jay Gitchell, 4th - Shane Binversie
Men's Right Hand 78kg:  1st - Justin Allen, 2nd - Gabe White, 3rd - Ben White, 4th - Danny Short
Men's Right Hand 86kg:  1st - Robertas Prozivalskis, 2nd - Vern Lange, 3rd - Shane Sanborn, 4th - Ray Klaips
Men's Right Hand 95kg:  1st - Rod Sellers, 2nd - Bill Arnold, 3rd - Fred Moore, 4th - Aron Easter
Men's Right Hand 105kg:  1st - John Creekmore, 2nd - Brian Bowerman, 3rd - Robert Knapp
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Robert Bishop, 2nd - Jeff Bradley, 3rd - Dan Bennett, 4th - Michael Knill
Men's Left Hand 63kg:  1st - Dan Blanchard, 2nd - Matt Bourdon, 3rd - Scott White
Men's Left Hand 70kg:  1st - Shane Binversie, 2nd - Drew Dominique, 3rd - Alan Berget, 4th - Tony LaDuke
Men's Left Hand 78kg:  1st - Scott Hazelwood, 2nd - Ben White, 3rd - Nick Bowerman
Men's Left Hand 86kg:  1st - Robertas Prozivalskis, 2nd - Brandon Clark, 3rd - Tracy Veltkamp, 4th - Vern Lange
Men's Left Hand 95kg:  1st - Jeremy Boyd, 2nd - Rod Sellers, 3rd - Nick Hill, 4th - Aron Easter
Men's Left Hand 105kg:  1st - John Creekmore, 2nd - robert Knapp, 3rd - Brian Bowerman, 4th - Mike Ackerman
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Robert Bishop, 2nd - Corey Sanborn, 3rd - Jeff Bradley, 4th - Michael Knill
Men's Right Hand Cash Class 86kg:  1st - George Iszakouits, 2nd - Greg Wilson, 3rd - Scott Hazelwood, 4th - Vern Lange
Men's Right Hand Cash Class 86+kg:  1st - Todd Hutchings, 2nd - Robert Bishop, 3rd - John Creekmore, 4th - Jeff Bradley
Women's Right Hand 67kg:  1st - Tricia Binversie, 2nd - Roxie Lewis
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Margie Bartz, 2nd - Katie Struble
Women's Left Hand 67kg:  1st - Racheal LaDuke, 2nd - Tammy Lange
Team Competition:  1st - Team S.H.P. - 115 pts, 2nd - Hit Squad - 68 pts, 3rd - White Pulelrs - 37 pts

July 29, 2006 - Sanction # 905-06 - Osceola County Fair Armwrestling Championships V - Osceola, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Note:  Due to triple digit heat the adult classes were cancelled
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Christopher DeNoble, 2nd - Todd Helmers
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Brian Fischer, 2nd - Cody Marco, 3rd - Garrett Crowl, 4th - Joey Julius
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Bacca Fischer, 2nd - Allison Helmers, 3rd - Arrielle DeNoble
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Misty Fritz, 2nd - Amanda Hunt, 3rd - Rachel Monster, 4th - Ashley Roelfs

July 29, 2006 - Sanction # 895-06 - US Open Armwrestling Championships - Jarvisburg, NC
Tournament Director:  Gene Berry
Total Entries:  44
Boys & Girls Right Hand 7 - 9 yrs:  1st - Bryce Dowdy, 2nd - Brad Taylor
Boys & Girls Left Hand 7 - 9 yrs:  1st - Brad Taylor, 2nd - Bryce Dowdy
Girls Right Hand 13 - 15 yrs:  1st - Julie Ramsey, 2nd - Michaela Hankings
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Todd Marcov, 2nd - Ameen Hainerzad, 3rd - Anthony Russell
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Wesley Smith, 2nd - Lindsey Stallings, 3rd - Freddy Boblit
Men's Right Hand 70kg:  1st - Tim Inman, 2nd - Lloyd Ramsey
Men's Right Hand 95kg:  1st - Casey Krankel, 2nd - Gary Kessler, 3rd - Randy Stanaway
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Louis Corbin, 2nd - Keith Dowdy, 3rd - Doug Merrell
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Nathan Dament, 2nd - Jason Pollock, 3rd - Travis Berthald
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Wesley Smith, 2nd - Dave Wallace, 3rd - Jason Wallace
Men's Left Hand 70kg:  1st - Tim Inman, 2nd - Lloyd Ramsey

Men's Left Hand 95kg:  1st - Gary Kessler, 2nd - Ray Berry, 3rd - Chris Heath
August 11, 2006 - Sanction # 924-06 - Addison County Fair Armwrestling Championships - New Haven, VT
Tournament Directors:  Karen Curavoo & Bill Sinks
Men's Right Hand 63kg:  1st - Benjie Dwyer, 2nd - Willy Lebeau, 3rd - Brad Sargent
Men's Right Hand 70kg:  1st - Lucci Wilson, 2nd - Benjie Dwyer, 3rd - Glen Tupper
Men's Right Hand 78kg:  1st - Scott Latella, 2nd - Brayton Gillett, 3rd - Dustin Burns
Men's Right Hand 86kg:  1st - Greg Sharon, 2nd - Bernie Peters, 3rd - Dustin Burns
Men's Right Hand 95kg:  1st - Charlie Perron, 2nd - George Sheldrick, 3rd - Tim Bora
Men's Right Hand 105kg:  1st - Walter Stalker, 2nd - Eric Preston, 3rd - John Roleau
Men's Right Hand 105+kg:  1st - John Ruggerio, 2nd - Eric Preston, 3rd - James Lawrence
Men's Left Hand 70kg:  1st - Lucci Wilson, 2nd - Ben Adams, 3rd - Benjie Dwyer
Men's Left Hand 86kg:  1st - Greg Sharon, 2nd - Ken McKinney, 3rd - Bernie Peters
Men's Left Hand 95kg:  1st - George Sheldrick, 2nd - Richard Gagne, 3rd - Rick Brunelle
Men's Left Hand 95+kg:  1st - John Ruggerio, 2nd - Eric Preston, 3rd - Brian Clark
Women's Right Hand 67kg:  1st - Jessalyn Gillett, 2nd - Jen Devoid, 3rd - Bridget Wedge
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Heather Chapman, 2nd - Darcy Dellamattera, 3rd - Heather Pembrook

July 29, 2006 - Sanction # 909-06 - 3rd Annual Battle at the Beach Armwrestling Championships - Ft. Walton Beach, FL
Tournament Director:  Charles Warmack
Total Entries:  Kids / 16    Adults / 114
Kids Right Hand 76lbs:  1st - Michael Coletti, 2nd - Gavin Jarreau, 3rd - Jacob Taylor
Kids Right Hand 115lbs:  1st - Dallas Hennerichs, 2nd - jordan Holland, 3rd - Emmanuel Roldan
Kids Right Hand 149lbs:  1st - Charles Lyle
Kids Right Hand 244lbs:  1st - Wesley Canady, 2nd - Todd King, Jr., 3rd - Noel Melendez, 4th - Charles Lyle
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Casey Culpepper, 2nd - Thomas Egan, 3rd - Ricky Jinar
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Valentin Lavreniouk, 2nd - Todd King, Jr., 3rd - Dan Albee
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Andy White, 2nd - Matt Shelters, 3rd - Jeremy Saunders
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Britt Dunigan, 2nd - Steven Adams, 3rd - David Teele
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Thomas Egan, 2nd - Ricky Jinar, 3rd - Matt Brigman
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Valentin Lavreniouk, 2nd - Dan Albee, 3rd - Todd King, Jr.
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Matt Shelters, 2nd - Bobby Hayes, 3rd - Tim Lewis
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Karl Stanley, 2nd - Britt Dunigan, 3rd - Richard Dible
Men's Right Hand 63kg:  1st - Casey Culpepper, 2nd - Eric Baynard
Men's Right Hand 70kg:  1st - Pete Royal, 2nd - Casey Culpepper, 3rd - Chris Coletti
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Valentin Lavreniouk
Men's Right Hand 86kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Bert Whitfield
Men's Right Hand 95kg:  1st - James Battles, 2nd - Jerry Cole, 3rd - Ryan Thames
Men's Right Hand 105kg:  1st - Lee Browning, 2nd - Kelly Wintz, 3rd - Ryan Thames
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Carey Nick, 2nd - Chuck Westberry, 3rd - Blake Perry
Men's Left Hand 63kg:  1st - Casey Culpepper, 2nd - Eric Baynard
Men's Left Hand 70kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Casey Culpepper, 3rd - Ricky Jinar
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Valentin Lavreniouk
Men's Left Hand 86kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Troy Tiegs
Men's Left Hand 95kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Ryan Thames, 3rd - Troy Tiegs
Men's Left Hand 105kg:  1st - Wilton Brock, 2nd - Lee Browning, 3rd - Kelly Wintz
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Wilton Brock, 2nd - Carey Nick, 3rd - Blake Perry
Women's Right Hand 67kg:  1st - Stephanie Farabee, 2nd - Gina Upton, 3rd - Lisa Burdeth
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Sheree Hallmark, 2nd - Heather Battles
Women's Left Hand Open:  1st - Casey Martin, 2nd - Heather Battles

August 11, 2006 - Sanction # 924-06 - Addison County Fair Armwrestling Championships - New Haven, VT
Tournament Directors:  Karen Curavoo & Bill Sinks
Men's Right Hand 63kg:  1st - Benjie Dwyer, 2nd - Willy Lebeau, 3rd - Brad Sargent
Men's Right Hand 70kg:  1st - Lucci Wilson, 2nd - Benjie Dwyer, 3rd - Glen Tupper
Men's Right Hand 78kg:  1st - Scott Latella, 2nd - Brayton Gillett, 3rd - Dustin Burns
Men's Right Hand 86kg:  1st - Greg Sharon, 2nd - Bernie Peters, 3rd - Dustin Burns
Men's Right Hand 95kg:  1st - Charlie Perron, 2nd - George Sheldrick, 3rd - Tim Bora
Men's Right Hand 105kg:  1st - Walter Stalker, 2nd - Eric Preston, 3rd - John Roleau
Men's Right Hand 105+kg:  1st - John Ruggerio, 2nd - Eric Preston, 3rd - James Lawrence
Men's Left Hand 70kg:  1st - Lucci Wilson, 2nd - Ben Adams, 3rd - Benjie Dwyer
Men's Left Hand 86kg:  1st - Greg Sharon, 2nd - Ken McKinney, 3rd - Bernie Peters
Men's Left Hand 95kg:  1st - George Sheldrick, 2nd - Richard Gagne, 3rd - Rick Brunelle
Men's Left Hand 95+kg:  1st - John Ruggerio, 2nd - Eric Preston, 3rd - Brian Clark
Women's Right Hand 67kg:  1st - Jessalyn Gillett, 2nd - Jen Devoid, 3rd - Bridget Wedge
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Heather Chapman, 2nd - Darcy Dellamattera, 3rd - Heather Pembrook
August 19, 2006 - Sanction # 915-06 - South Dakota State River Boat Festival Armwrestling Championships - Yankton, SD
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Entries:  117
Boys & Girls 4yrs & Under:  1st - Austin Hanel, 2nd - Daytona Foley, 3rd - Alexis Josten, 4th - Cheyanne Masterson
Boys & Girls 5 - 6 yrs:  1st - Cade Happold, 2nd - Chase Huether, 3rd - Marisa Zvezdich, 4th - Trevor Lambert
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Quin Happold, 2nd - Dusty Josten, 3rd - Dylan Masterson, 4th - Kyle McLoughlin
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Tanner Ovre, 2nd - Dominick Foley, 3rd - Andrew Engles, 4th - Daniel Blaine
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Brice Saylor, 2nd - Trae Fuller
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Brian Woodmen, 2nd - Trae Fuller, 3rd - Brad Nelson
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Sandy Wade, 2nd - Lyndsay Sylvester, 3rd - Megan McLoughlin, 4th - Madison Larson
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Breeanna Souhrada, 2nd - Olivia Uhrich, 3rd - Victoria Lehman
Girls 13 - 15 yrs:  1st - MacKenzie McIntosh, 2nd - Keana Blaine, 3rd - Michaela Miller, 4th - Kylee Nicholsen
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Misty Fritz, 2nd - MacKenzie McIntosh
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Robby Ryan, 2nd - Colte Haines, 3rd - Jerod Tolsma
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Cody Schroeder, 2nd - Tim Fryer, 3rd - Ryan Gratzfeld
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Wyatt Hines, 2nd - Brian Swanson, 3rd - Craig Lambert
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Paul Stark, 2nd - Marlin Schmit, 3rd - Brent Hirschbach
Men's Right Hand 70kg:  1st - Robby Ryan, 2nd - Tom Cimburek, 3rd - Mike Hankins
Men's Right Hand 86kg:  1st - John Zvezdich, 2nd - Jason Meng, 3rd - Jim Larson
Men's Right Hand 105kg:  1st - Ron Zimmerman, 2nd - Chris Josten, 3rd - Doug Ovre
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Cliff Hall, 2nd - Chris Josten, 3rd - Doug Ovre
Men's Left Hand 70kg:  1st - Robby Ryan, 2nd - Kory Klein
Men's Left Hand 86kg:  1st - John Zvezdich, 2nd - Jim Larson, 3rd - Tim Pokorny
Men's Left Hand 105kg:  1st - Chris Josten, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Craig Lambert
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Chris Josten, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Dwayne Hanel
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Debbie Meng, 2nd - MacKenzie McIntosh, 3rd - Katie Ryan
Women's Right Hand 67kg:  1st - Katie Ryan, 2nd - Tina Harhois
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Gerhine Uhrich, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Rhonda Rail
Women's Left Hand Open:  1st - Gerhine Uhrich, 2nd - Misty Fritz, 3rd - MacKenzie McIntosh

August 26, 2006 - Sanction # 914-06 - 2006 Washington State Armwrestling Championships - Kennewick, WA
Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries:  146
Kids 5 - 7 yrs:  1st - Brooklyn Chavez, 2nd - Dakota Dickinson, 3rd - Treyton Ferty
Kids 8 - 10 yrs:  1st - Bryce Overholt, 2nd - Kara Phipps, 3rd - Matthew Boulds
Kids 11 - 12 yrs:  1st - Taylor Rando, 2nd - Gates Michel, 3rd - Randilyn Irvin
Teen Guys Right Hand 13 - 15 yrs:  1st - Skyler Keeton, 2nd - Devin Homer, 3rd - Damian Adams
Teen Guys Right Hand 16 - 18 yrs:  1st - Tim Tallmadge, 2nd - Tanner Williams, 3rd - Kameryn Dean
Teen Girls Open:  1st - Kristyn Long, 2nd - Chani Brfoby, 3rd - Danielle Cromwell
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - David Trujillo, 2nd - Mark Stevens, 3rd - Tanner Williams
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Tim Tallmadge, 2nd - Brandon Bowden, 3rd - Stacy Hunt
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Ryan Phipps, 2nd - Guy Devers, 3rd - Chris Williams
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Chuck Owens, 2nd - Brian goulet, 3rd - Christopher Williams
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Kris Cantrell, 2nd - Allan Melvin, 3rd - Darrin Cole
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - James Stephen, 2nd - Tanner Williams, 3rd - Brian Thamason
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Stacy Hunt, 2nd - Chief Smith
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Ryan Phipps, 2nd - guy Devers, 3rd - Brad Zalatage
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Chuck Owens, 2nd - Austin Slater, 3rd - John St. Aubin
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Kris Cantrell, 2nd - Allen Melvin, 3rd - Matthew Reitz
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jerry Gray, 2nd - John McLeod, 3rd - James Stephen
Men's Right Hand 78kg:  1st - Tim Tallmadge, 2nd - Lex Zunker, 3rd - Dan Spencer
Men's Right Hand 86kg:  1st - Jarod Cash, 2nd - Zak Zunker, 3rd - Bryan McCaffey
Men's Right Hand 95kg:  1st - John Stanton, 2nd - Jarod Cash, 3rd - Mike Weaver
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Mike Weaver, 3rd - Cory Overholt
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jerry Gray, 2nd - James Stephen
Men's Left Hand 78kg:  1st - Dan Spencer, 2nd - Stacy Hunt
Men's Left Hand 86kg:  1st - Jarod Cash
Men's Left Hand 95kg:  1st - George Weaver, 2nd - Jarod Cash, 3rd - John Stanton
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - George Weaver
Men's Masters 86+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Chuck Owens, 3rd - Allan Melvin
Women's Right Hand 67kg:  1st - Kristyn Long, 2nd - Brittaney Casper, 3rd - Lori Rivas
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Janie Moffatt, 2nd - Ginger Cromwell, 3rd - Lori Rivas
Best Match of the Day:  Zak Zunker & Bryan McCaffey
Sportsmanship Award:  James Stephen
2006 Most Dedicated:  Juan Robles
2006 Washington State Armwrestler of the Year:  Steve Phipps

September 9, 2006 - Sanction # 923-06 - Fireside's Armwrestling Championships XI - Atlantic, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Entries:  36
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Mike Hawkins, 2nd - Justin Heuton
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Heath McDonald, 2nd - T.J. Smitey, 3rd - Tom Steele
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Taylor Parker, 2nd - Allen Jacobs
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Mike Barton, 2nd - Tyler Pokorny
Men's Right Hand 86kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Tim Pokorny
Men's Right Hand 105kg:  1st - Tom Dixon, 2nd - Bob Griffis
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - Tom Dixon, 3rd - Cliff Hall
Men's Left Hand 86kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Heath McDonald, 3rd - Tim Pokorny
Men's Left Hand 105kg:  1st - Tom Dixon, 2nd - Taylor Parker, 3rd - Jobi Gorden
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Tom Dixon
Women's Right Hand 67kg:  1st - Val Hall, 2nd - Lisa Hall
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Misty Fritz, 2nd - Lisa Hall, 3rd - Lynnette Jameson
Women's Left Hand Open:  1st - Lynnette Jameson, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Bobbi Jameson

September 16, 2006 - Sanction # 916-06 - Whistle Stop Days Armwrestling Championships - Pacific Junction, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Entries:  56
Boys & Girls 4yrs & Under:  1st - Austin Hanel, 2nd - Mitchell Colwell, 3rd - Konner Peterson, 4th - Madison Wilson
Boys & Girls 5 - 6 yrs:  1st - Tony Pokorny, 2nd - Keana West, 3rd - Marrisa Bogurdus, 4th - Marissa Saldivar
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Devon Smith, 2nd - Jonah Schimpf, 3rd - Eli Cook, 4th - Christian Schimpf
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Vince Flanagan, 2nd - Quincy Combs
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Zack Flanagan, 2nd - Cody Liddick, 3rd - Danny Harless, 4th - Kaleb Porter
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Tom Dixon, 2nd - Brian Woodmen, 3rd - Tyler Study
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Savana Combs, 2nd - Cheyanne Barber, 3rd - Mia Pokorny, 4th - Samantha Wilson
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Kirstie Griffis, 2nd - Brittany Smith, 3rd - Alyssa Flanagan, 4th - Tori Lacy
Girls 13 - 15 yrs:  1st - MacKenzie Cziria, 2nd - Kalli Miner, 3rd - Demi Bolton, 4th - Sami Hankins
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Misty Fritz, 2nd - MacKenzie Cziria
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Sean Neppl, 2nd - Brian Woodman, 3rd - Geno Lewis
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Zeb Cook, 2nd - Drew LeMaster, 3rd - Robby Ryan
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Ryan Parson, 2nd - Jason Wilson, 3rd - Allen Jacobs
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Sean Gies, 2nd - Mike Barton, 3rd - Kevin Ball
Men's Right Hand 70kg:  1st - Joshua Bogardus, 2nd - Robby Ryan, 3rd - Brian Woodman
Men's Right Hand 86kg:  1st - Tim Pokorny, 2nd - Zeb Cook
Men's Right Hand 105kg:  1st - Tom Dixon, 2nd - Adam Hoing, 3rd - Tom New
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Tom Dixon, 2nd - Bobby Griffis, 3rd - Cliff Hall
Men's Left Hand 70kg:  1st - Robby Ryan, 2nd - Brian Woodman, 3rd - Joshua Bogardus
Men's Left Hand 86kg:  1st - Mike Neppl, 2nd - Zeb Cook, 3rd - Drew LeMaster
Men's Left Hand 105kg:  1st - Adam Hoing, 2nd - Tom Dixon
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Tom Dixon, 2nd - Gene Glanagan, 3rd - Sean Gies
Women's Right Hand 67kg:  1st - Lisa Hall, 2nd - MacKenzie Cziria
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Misty Fritz, 2nd - Shawna Nosekable, 3rd - Kizzie Wilson
Womens' Left Hand Open:  1st - Misty Fritz, 2nd - Shelly Westlake

September 16, 2006 - Sanction # 924-06 - Tennessee Valley Armwrestling Championship - Knoxville, TN
Tournament Director:  Ray Jenkins
Youth 8 - 12 yrs:  1st - Dalton Hudson, 2nd - Laray Jenkins, 3rd - B.J. Whitfield, 4th - Austin Wagner, 5th - Tray Jenkins
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - James Cole, 2nd - Michael Vanover, 3rd - Woody Dykers
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Davey Harris,Jr., 2nd - Andrew Arnold, 3rd - Erick Szczap
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Matt Swann, 2nd - Mark Whitaker, 3rd - Rob Werth
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Josh Compton, 2nd - Johnny Edwards
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Matt Swann
Men's Right Hand 63kg:  1st - Brad Spine, 2nd - Michael Vanover
Men's Right Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Michael Cooper
Men's Right Hand 78kg:  1st - Josh Hale, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Andrew Arnold
Men's Right Hand 86kg:  1st - Mark Taggart, 2nd - Mike West, 3rd - David Harris
Men's Right Hand 95kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Dean Sain, 3rd - Noah Sanders
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Blake Perry, 2nd - Rick Swann
Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Bob Giannelli, 2nd - Pete Royal, 3rd - Woody Dykers
Men's Masters Right Hand 78+kg:  1st - Mike West, 2nd - Bert Whitfield, 3rd - Rick Swann
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - James Cole, 2nd - Michael Cooper, 3rd - Woody Dykers
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Jeremy Watson, 2nd - Erick Szczap, 3rd - Andrew Arnold
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Matt Swann
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Josh Compton, 2nd - Matt Swann
Men's Left Hand 63kg:  1st - Brad Spine, 2nd - Michael Vanover
Men's Left Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - James Cole
Men's Left Hand 78kg:  1st - Josh Hale, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Andrew Arnold
Men's Left Hand 86kg:  1st - Mark Taggart, 2nd - Mike West, 3rd - Noah Sanders
Men's Left Hand 95kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Dean Sain, 3rd - Noah Sanders
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Blake Perry, 2nd - Matt Swann
Men's Masters Left Hand 78kg:  1st - Bob Giannelli, 2nd - Woody Dykers
Men's Masters Left Hand 78+kg:  1st - Mike West, 2nd - Rick Swann, 3rd - Bert Whitfield
Women's Right Hand Open:  1st - Sarah Allen, 2nd - Lisa Whitfield

October 7, 2006 - Sanction # 925-06 - Mid-Michigan Armwrestling Championships - Holt, MI
Tournament Director:  George Deible
Teens:  1st - Joshua Ehlich, 2nd - Mike Ackerman, Jr.
Men's Right Hand 70kg:  1st - Dan Blanchard, 2nd - Mike Ackerman, Jr., 3rd - Drew Dominique
Men's Right Hand 86kg:  1st - Ed Fitzgerald, 2nd - Justin Allen, 3rd - Maine Brewer
Men's Right Hand 105kg:  1st - Josh Hermes, 2nd - Nick Hill, 3rd - Kevin Ancil
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Bob Bishop
Men's Left Hand 70kg:  1st - Dan Blanchard, 2nd - Drew Dominique, 3rd - Travis Stebbins
Men's Left Hand 86kg:  1st - Ed Fitzgerald, 2nd - Drew Dominique, 3rd - Maine Brewer
Men's Left Hand 105kg:  1st - Mike Ackerman, 2nd - Josh Hermes, 3rd - Nick Hill
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Bob Bishop, 2nd - Mike Ackerman

October 28, 2006 - Sanction # 926-06 - Galloway's 4WD Armwrestling Challenge - Richfield, NC
Tournament Director:  Rick Laton
Men's Right Hand 70kg:  1st - Rick Laton, 2nd - Ryan Tucker, 3rd - Mark Harrison
Men's Right Hand 78kg:  1st - Derrick Housley, 2nd - Rick Laton, 3rd - Ron King
Men's Right Hand 86kg:  1st - Mike Hoschouer, 2nd - Ryan Ladley, 3rd - Harlan Pike
Men's Right Hand 95kg:  1st - James Retarides, 2nd - Joe Harwood, 3rd - Eric Noftsger
Men's Right Hand 95+kg:  1st - James Retarides, 2nd - Mike Griffin, 3rd - Darnel Burris
Men's Left Hand 70kg:  1st - Rick Laton, 2nd - Jeremy Fraley, 3rd - Brad Fairfax
Men's Left Hand 78kg:  1st - Bob Giannelli, 2nd - Joseph Hammond, 3rd - Erick Szczap
Men's Left Hand 78+kg:  1st - Mike Griffin, 2nd - Robert Plyler, 3rd - Tim Stanley
Men's Overall:  1st - Mike Griffin, 2nd - Darnel Burris, 3rd - Rick Laton

December 9, 2006 - Sanction # 931-06 - TN State Armwrestling Championships - Sweetwater, TN
Tournament Director:  Ray Jenkins
Entries:  120
Youth under 100lbs:  1st - LaRay Jenkins, 2nd - Dakota Reynolds, 3rd - Jeffrey Griffin
Youth over 100lbs:  1st - Roman Day, 2nd - LaRay Jenkins
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Joe McClain, 2nd - Woody Dykers, 3rd - Johnathon Harris
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - David Harris, 2nd - Freddie Medlin, 3rd - Anthony Russell
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Matt Swann, 2nd - Shane Vasquez, 3rd - Travis Faulkner
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Pat Duvall, 2nd - Eric Thomas, 3rd - Brandon Stephens
Men's Right Hand 63kg:  1st - Brad Spine, 2nd - Michael Vanover
Men's Right Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Ray Jenkins
Men's Right Hand 78kg:  1st - Charles Farner, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Andrew Arnold
Men's Right Hand 86kg:  1st - Noah Sanders, 2nd - Mike West, 3rd - Bert Whitfield
Men's Right Hand 95kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Chris Heath
Men's Right Hand 95+kg:  1st - John Thornes, 2nd - Sunny Gay, 3rd - Blake Perry
Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Bob Giannelli, 3rd - Woody Dykers
Men's Masters Right Hand 78+kg:  1st - Bob Sutton, 2nd - Mike West, 3rd - Tim Davidson
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Wayne Duran, 2nd - Anthony Russell, 3rd - Woody Dykers
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Matt Swann, 2nd - Shane Vasquez
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Bobby Hayes, 2nd - Wesley Canady, 3rd - Ivan Dale
Men's Left Hand 63kg:  1st - Brad Spine, 2nd - 2nd - Michael Vanover
Men's Left Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Eric Lockhardt
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ray Jenkins, 2nd - Andrew Arnold, 3rd - Charles Farner
Men's Left Hand 86kg:  1st - Noah Sanders, 2nd - Mike West, 3rd - Matt Swann
Men's Left Hand 95kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Mark Taggart, 3rd - Chris Heath
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Bob Sutton, 2nd - Sunny Gay, 3rd - Tim Stanley
Men's Masters Left Hand 78kg:  1st - Bob Giannelli, 2nd - Woody Dykers
Men's Masters Left Hand 78+kg:  1st - Bob Sutton, 2nd - Mike West, 3rd - Butch Gladson
Men's Right Hand Overall:  1st - John Thornes, 2nd - Jerry Cole

December 9, 2006 - Sanction # 891-04 - 2006 Florida State Armwrestling Championships - Jacksonville, FL
Tournament Director:  Frank & Karen Bean
Entries:  187
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Valentin Lauveniouk, 2nd - Ryan Tucker, 3rd - Kyle Hydeman
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Eric Gray, 2nd - Andy White, 3rd - Chris Mehegan
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Russ Francis, 2nd - Harry A. Bean, 3rd - Todd King
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Rick Laton, 3rd - Mark Harrison
Men's Right Hand 78kg:  1st - Daniel Worley, 2nd - Christ Russakis, 3rd - Chad Woodruff
Men's Right Hand 86kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - David Wagner
Men's Right Hand 95kg:  1st - Alex Jigalko, 2nd - Al Maughan, 3rd - David Wagner
Men's Right Hand 105kg:  1st - James Battles, 2nd - Jim Northen, 3rd - Casey Szparaga
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Cleve Dean, 2nd - Bobby Hopkins, Jr., 3rd - Chuck Westberry
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Ryan Tucker, 2nd - Valentin Lauveniouk, 3rd - Kyle Hydeman
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Daniel Worley, 2nd - Jason Brownie, 3rd - Anthony Schuenemeyer
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Karl Stanley, 2nd - John Patrick, 3rd - Dino Christoforakis
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Cody Hadley, 3rd - Rick Laton
Men's Left Hand 78kg:  1st - Greg Helm, 2nd - Daniel Worley, 3rd - Jason Toole
Men's Left Hand 86kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - David Wagner
Men's Left Hand 95kg:  1st - Alex Jigalko, 2nd - Al Maughan, 3rd - Shane Alger
Men's Left Hand 105kg:  1st - Wilton Brock, 2nd - P.J. Rizzo, 3rd - Harry H. Bean
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Bobby Hopkins, Jr., 3rd - Cleve Dean
Women's Right Hand 67kg:  1st - Stephanie Farabee, 2nd - Gina Upton, 3rd - Deb Marcus
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Amanda Wiseman, 3rd - Casey Martin
Women's Left Hand Open:  1st - Beth Westberry, 2nd - Amanda Wiseman, 3rd - Casey Martin
Mens' Mega Match Right Hand 70kg:  1st - Mark Harrison, 2nd - Rick Laton
Men's Mega Match Left Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Jeremy Fraley
Men's Mega Match Left Hand 95kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Shane Alger
Women's Mega Match Right Hand Open:  1st - Beth Westberry, 2nd - Casey Martin
Women's Mega Match Left Hand Open:  1st - Beth Westberry, 2nd - Casey Martin

Click here to go to 2005 Event Results

 
Click here to go to 2004 Event Results

 
Click here to go to 2003 Event Results

 
Click here to go to 2002 Event Results

 
Click here to go to 2001 Event Results

 
Click here to go to 2000 Event Results

 
Click here to go to 1999 Event Results

 
Click here to go to 1998 Event Results

 
your contest results

 

 
 

Copyright © 2006 American Armsport Association, Inc.
All Rights Reserved. Users of this site agree to be bound by the terms of the American Armsport Association Site Rules and Regulations.
Back to Main Page