American Armsport Association


2004 Event Results

Or Updated As of 12/15/04
 

January 10, 2004 - Sanction # 772-03 - Eastern United States Armwrestling Championships - Destin, FL
Tournament Director :  Chris Coletti
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Robert Buckley, 2nd - Matt Workman, 3rd - Patrick Connelly
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Matt Workman, 2nd - Patrick Connelly, 3rd - Tyler Merritt
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Allen Hester, 2nd - Ryan Thames, 3rd - Brian Jarrell
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Brian Jarrell, 2nd - Ryan Thames, 3rd - Nico Osberg
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Jay Holloway, 2nd - Ryan Thames, 3rd - Charles Warmack
Men's Right Hand 63kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Robert Buckley, 3rd - Christ Russakis
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Robert Buckley
Men's Right Hand 78kg:  1st - Kyle Lenoir, 2nd - Kevin Hicklin, 3rd - Allen Hester
Men's Right Hand 86kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Kevin Hicklin, 3rd - Jason Rivas
Men's Right Hand 95kg:  1st - Terry Burgin, 2nd - Jay Holloway, 3rd - Daniel McCormick
Men's Right Hand 105kg:  1st - Lee Browning, 2nd - Glenn Brooks, 3rd - Steve Merritt
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Chuck Westberry, 2nd - Carey Nick, 3rd - Steve Merritt
Men's Left Hand 63kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Christ Russakis, 3rd - Robert Buckley
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Christ Russakis
Men's Left Hand 78kg:  1st - Pat Connelly, 2nd - Allen Hester, 3rd - Tom Faus
Men's Left Hand 86kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Jason Burton, 3rd - Pat Connelly
Men's Left Hand 95kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Jay Holloway, 3rd - Terry Burgin
Men's Left Hand 105kg:  1st - Lee Browning, 2nd - Glenn Brooks, 3rd - Steve Merritt
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Rodger Felkel, 2nd - Chuck Westberry, 3rd - Todd Coe
Women's Right Hand 60kg:  1st - April Coe, 2nd - Natasha Rivas, 3rd - Nicole Johnson
Women's Right Hand 60+kg:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Renee Been, 3rd - Beth Westberry

January 17, 2004 - Sanction # 759-03 - The Coast Saloon Armwrestling Championships - Omaha, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  29
Total Entries:  56
Menís Novice Right Hand 86kg:  1st - Doug Hoke, 2nd - Kevin Jones
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Derek Bartee, 2nd - Tom Wickstrom
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Rick Grossenbacher, 2nd - John Baack, 3rd - Sean Gies
Menís Right Hand 70kg:  1st - Eddie Hines
Men's Right Hand 86kg:  1st - Brian Robling, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Shane McLaughlin
Men's Right Hand 95kg:  1st - Lonnie Fischer, 2nd - Mike Steinbach, 3rd - Dan Marx
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Russ Dugger, 3rd - Rick Grossenbacher
Men's Left Hand 70kg:  1st - Eddie Hines
Men's Left Hand 86kg:  1st - Brian Stevenson, 2nd - Shane McLaughlin, 3rd - Eddie Hines
Men's Left Hand 95kg:  1st - Lonnie Fischer, 2nd - Mike Steinbach, 3rd - Dwayne Hanel
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Jim Dimmitt
Womenís  Right Hand 67kg:  1st - Rhonda Hanel, 2nd - Lisa Appleby
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Rhonda Hanel, 2nd - Kristen Sporleder, 3rd - Kathy Lacy
Women's Left Hand Open:  1st - Rhonda Hanel, 2nd - Kristen Sporleder, 3rd - Kathy Lacy


February 7, 2004 - Sanction # 764-03 - "Get A Grip 2003" - Albemarle, NC
Tournament Director:  Rick Laton
Total Entries:  180
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Robert Plyler, 2nd - Brandon Russakis, 3rd - Isaiah Tomlin, 4th - Bryce Meaux
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Joe Harwood, 2nd - Wayne Clyburn, 3rd - Joel Wagner, 4th - Kelcey Harrison
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Caleb Carpenter, 2nd - Jason Motlagh, 3rd - Nicholas Smith, 4th - Matthew Coley
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Ryan Thames, 2nd - Larry Miller, 3rd - Mike Kauk, 4th - Jimmy Connors
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Dave Sokolofsky, 2nd - Michael Griffin, 3rd - Eddie James, 4th - Darnell Burris
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Robert Plyler, 2nd - Jason Plyler, 3rd - Bryce Meaux, 4th - Ricky Jinar
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Joe Harwoos, 2nd - Steve Foster, 3rd - Kelcey Harrison
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Joshua Hale, 2nd - Johnny Parker, 3rd - Jason Wagner, 4th - Brendan Miller
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Ryan Thames, 2nd - Mike Curtner, 3rd - Tim Huneycutt, 4th - Kit Cannon
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Dave Sokolofsky, 2nd - Michael Griffin, 3rd - Jarrett Lowder, 4th - Jeremy Shaver
Men's Right Hand 63kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Ray Hennerichs, 4th - Mustafa Mursaloglu
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - Rick Laton, 3rd - Corey Ruiz, 4th - Ray Jenkins
Men's Right Hand 78kg:  1st - Craig Tullier, 2nd - Jerry Avants, 3rd - Kevin Hicklin, 4th - Junior Andrews
Men's Right Hand 86kg:  1st - Chad Efird, 2nd - Michael Selearis, 3rd - Alex Jigalko, 4th - Steve Black
Men's Right Hand 95kg:  1st - Todd Hutchings, 2nd - Michael Selearis, 3rd - James Battles, 4th - Dan Whittle
Men's Right Hand 95+kg:  1st - David Randall, 2nd - Travis Bagent, 3rd - Ron Bath, 4th - Shawn Turner
Men's Left Hand 63kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Corey Ruiz, 4th - Rick Laton
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - Robert Plyler, 3rd - Ray Jenkins, 4th - Charles Farner
Men's Left Hand 78kg:  1st - Craig Tullier, 2nd - Junior Andrews, 3rd - Noah Sanders, 4th - Steve Williams
Men's Left Hand 86kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Eric Baldino, 3rd - Alex Jigalko, 4th - Shane Alger
Men's Left Hand 95kg:  1st - Bucky Russell, 2nd - Michael Selearis, 3rd - Todd Hutchings, 4th - Hank Meadows
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Travis Bagent, 2nd - Ron Bath, 3rd - Michael Griffin, 4th - Bobby Hopkins, Jr.
Women's Right Hand 67kg:  1st - Jessica Hopkins, 2nd - Shana Summers, 3rd - Alida McManis, 4th - Joyce Andrews
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Beth Westberry, 3rd - Justina Hopkins, 4th - Cindy Looney
Women's Left Hand 67kg:  1st - Jessica Hopkins, 2nd - Alida McManis, 3rd - Joyce Andrews, 4th - Natasha Rivas
Women's Left Hand 67+kg:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Cindy Looney, 3rd - Casey Martin, 4th - Beth Westberry
Men's Right Hand Overall:  1st - Ron Bath, 2nd - Travis Bagent, 3rd - Craig Tullier, 4th - Todd Hutchings

February 14, 2004 - Sanction # 744-03 - Pull for the Hungry Armwrestling Championships XVIII - Saint Joseph, MO
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Adult Competitors:  97
Youth Competitors:  60
Total Entries:  198
Girls & Boys 4 yrs & Under:  1st - Tanner Fleming, 2nd - Josie Middleton, 3rd - Bruelynn Benentt, 4th - Austin Hanel
                                            5th - Aujenai Rock
Girls & Boys 5 - 6 yrs:  1st - D.J. Bugaj, 2nd - Brant Price, 3rd - Kole Snelling, 4th - Kyiesha Davis, 5th - Jada Pickett
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Tyler Clark, 2nd - Hawk Duggins, 3rd - Shane Battagler, 4th - Rudd Pickett, 5th - Corey Middleton,
                      6th - Drayven Sumpter
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Alan Middleton, 2nd - Ehan Fritsche, 3rd - Levi Bruner, 4th - Collin Easter, 5th - Dryan O'Neal,
                          6th - Dylan Duggins
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Gary Talley, 2nd - Zach Fritsche, 3rd - Mark Hildebrand, 4th - Trynon Bigham, 5th - James Parker,
                          6th - Alan Middleton
Boys 16 - 18 yrs:  1st - John Sowards, 2nd - Brad Hamrick, 3rd - Chase Stratton, 4th - Jeff Perkins, 5th - James Tappmeyer,
                          6th - Jeremie Wade
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Kelsy Ross, 2nd - Raven Price, 3rd - Carly Middleton, 4th - Shelby Hascall
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Makenzie Cziria, 2nd - Jessie Cziria, 3rd - Nicolette Rogers, 4th - Deanna Busey, 5th - Jamie Pickett
                          6th - Joslynn Marco
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Dustie Fritsche, 2nd - Ariana McGaughy, 3rd - Misty Fritz, 4th - Lacie Poindexter
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Andie Paul, 2nd - Michelle Herndon
Menís Novice Right Hand 70kg:  1st - Chip Gore, 2nd - Jonathan Gray, 2nd - Charlie Holton, 4th - Matt Price
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Eric Parker, 2nd - Garrett Richardson, 3rd - Curtis Navinsky, 4th - Kenny Tongate
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Brent Rakers, 2nd - Rocky Evans, 3rd - John Grant, 4th - Derek Bartee
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Brandon Bysart, 2nd - Matt Duggins, 3rd - Ryan Clark, 4th - Ben Rogers
Men's Right Hand 70kg:  1st - Wayne Burns, 2nd - Luke Stanley, 3rd - Chip Gore, 4th - Mike Bailey
Men's Right Hand 86kg:  1st - Wayne Burns, 2nd - Jeff Price, 3rd - Jason Cunningham, 4th - Shane McLaughlin
Men's Right Hand 95kg:  1st - Scott Fleming, 2nd - Bill Arnold, 3rd - Scott Grass, 4th - Dwayne Hanel
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Don Underwood, 3rd - Scott Lohmann, 4th - Aaron Burns
Men's Left Hand 70kg:  1st - Luke Stanley, 2nd - Jay McKee, 3rd - Shon Bennett
Men's Left Hand 86kg:  1st - Jason Cunningham, 2nd - Bruce Pickett, 3rd - Dominic Brown, 4th - Shane McLaughlin
Men's Left Hand 95kg:  1st - Scott Fleming, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - John Grant, 4th - Steve Dragoo
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Scott Fleming, 3rd - Dwayne Hanel, 4th - Tim Steinspring
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Andi Paul, 2nd - Chrystle Heil, 3rd - Cheryl Easter, 4th - Patricia Steadman
Women's Right Hand 67kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Rhonda Hanel, 3rd - Patricia Steadman, 4th - Erica Shankle
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Chrystle Heil, 2nd - Sissy Hobbs, 3rd - Val Hall
Women's Left Hand Open:  1st - Margie Worden, 2nd - Chrystle Heil, 3rd - Melissa Bartagler, 4th - Patricia Steadman

February 21, 2004 - Sanction # 774-04 - Ohio State Stand-Up Armwrestling Championships - Ramada Inn, 711 2nd Street, Portsmouth, OH
Tournament Director:  Sam Cooper
Men's Novice Right Hand 63kg:  1st - Johnny Bell, 2nd - Boomer Reagan, 3rd - Tim Moore
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Drew Dominique, 2nd - Carlos Martinez, 3rd - Terry Bowles
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Mike Knepp, 2nd - John Goble, 3rd - Christopher Louive, Jr.
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Troy McKeehan, 2nd - Derek Barbie, 3rd - Jim Ingledue
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Matt philpott, 2nd - Jason Lightle, 3rd - Eddie Shrek
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Doug Casto, Jr.
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Dave McQuiston, 2nd - Mark Cooper, 3rd - Aaron Rayburn
Men's Right Hand 63kg:  1st - Michael Moore, 2nd - Boomer Reagan, 3rd - Johnny Bell
Men's Right Hand 70kg:  1st - Bryan Thomas, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Jerome Moore
Men's Right Hand 78kg:  1st - Greg Wilson, 2nd - Jamie Poole, 3rd - Mike Dawson
Men's Right Hand 86kg;  1st - Steve Rau, 2nd - Eric Baldino, 3rd - Rick Firsich
Men's Right Hand 95kg:  1st - Bill Ballinger, 2nd - David George, 3rd - Jessie Weichart
Men's Right Hand 105kg:  1st - Joe Dutton, 2nd - Dan Victor, 3rd - Rob Mobley
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Harold Owens, 2nd - Doug Casto, 3rd - Kenny Flynn
Men's Left Hand 63kg:  1st - Andrew Schang, 2nd - Johnny Bell, 3rd - Michael Moore
Men's Left Hand 70kg:  1st - Bryan Thomas, 2nd - Gene Dunn, 3rd - Ray Jenkins
Men's Left Hand 78kg:  1st - Nick Kleiber, 2nd - Greg Wilson, 3rd - Christopher Louive
Men's Left Hand 86kg:  1st - Steve Rau, 2nd - Matt Stout, 3rd - Shane Alger
Men's Left Hand 95kg:  1st - David George, 2nd - Bill Ballinger, 3rd - Rex Davidson
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Harold Owens, 2nd - Bob Sutton, 3rd - Billy Kirk
Men's Masters Right Hand 70kg:  1st - Gene Dunn, 2nd - Willie Reagan, 3rd - Terry Bowles
Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Keith Carter, 2nd - Mike Johnson, 3rd - Christopher Louive
Men's Masters Right Hand 95kg:  1st - Shayne Ellsessor, 2nd - Mike West, 3rd - Nick Davis
Men's Masters Right Hand 95+kg:  1st - Mike Bowling, 2nd - Bob Sutton, 3rd - Dave Dutton
Women's Right Hand 60kg:  1st - Darlene Ingledue, 2nd - Cathi Jenkins
Women's Right Hand 83kg:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Jamie Kirk
Women's Right Hand 83+kg:  1st - Christina Casto, 2nd - Heather McSherry
Men's Overall Champion:  Harold Owens
Women's Overall Champion:  Nicole Cisco

February 28, 2004 - Sanction # 791-04 - 2004 Bad to the Bone Armwrestling Championship - Idaho Falls, ID
Tournament Director:  Elaine Blik
NO RESULTS SUBMITTED

March 6, 2004 - Sanction # 784-04 - Boondocks Battle for Power Armwrestling Championships - Twin Lake, MI
Tournament Director:  Steve Pettis
Total Entries:  97
Teens 13 - 17 yrs - 6 competitors:  1st - Steven Atwood, 2nd - Gabe White
Men's Right Hand 70kg -15 competitors:  1st - Jason Storms, 2nd - Troy Stuhan
Men's Right Hand 86kg - 19 competitors:  1st - Greg Wilson, 2nd - Gary Lawson
Men's Right Hand 95kg - 9 competitors:  1st - Vern Lange, 2nd - Greg Wilson
Men's Right Hand 95+kg - 9 competitors:  1st - Jeff Stapel, 2nd - Corey Sanborn
Men's Left Hand 70kg - 8 competitors:  1st - Troy Stuhan, 2nd - Bret Godert
Men's Left Hand 86kg - 13 competitors:  1st - John Creekmore, 2nd - Chad Momber
Men's Left Hand 86+kg - 10 competitors:  1st - Vern Lange, 2nd - Jeff Huber
Women's Right Hand 83kg - 5 competitors:  1st - Jeanette Kramer, 2nd - Sara Allen
Women's Right Hand 83+kg - 3 comeptitors:  1st - Gwen Storms, 2nd - Jennifer Mesery

March 6, 2004 - Sanction # 782-04 - Irish Games II Annual Armwrestling Tournament - Pasco, WA
Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries:  103
Kids 5 - 7 yrs:  1st - Deatly Britt, 2nd - Paul Shaffer, 3rd - Carrie Nolan
Kids 8 - 10 yrs:  1st - Tristen Landny, 2nd - Alexxis Valencia, 3rd - Sydney Jackson
Kids 11 - 12 yrs:  1st - Jeff Reeder, 2nd - Jose Valdivia, 3rd - Patrick Russel
Teens 13 - 15 yrs:  1st - Cory Milton, 2nd - Michael Donahue, 3rd - Dustin Watts
Teens 16 - 18 yrs:  1st - Josh Milton, 2nd - Steve Schott, 3rd - Christopher Williams
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Adam Hord, 2nd - Jonny Alevedo, 3rd - Christain Valdivia
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Hal Overland, 2nd - Chris William, 3rd - Pete Hughs
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Mike Weaver, 2nd - Jon Donahue, 3rd - Joel Reyes
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - David Holmberg, 2nd - Shawn Fulk, 3rd - Larry Henning
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Jeremy Rolley, 2nd - Hal Overland, 3rd - Pete Hughes
Men's Novice Left Hand 86+kg:  1st - Larry Henning, 2nd - Mike Weaver, 3rd - Jesse Gannon
Men's Right Hand 70kg:  1st - Gary Alves, 2nd - Ron Acena
Men's Right Hand 78kg:  1st - Lex Zunker, 2nd - Todd Miller, 3rd - Adam Hord
Men's Right Hand 86kg:  1st - Travis Miller, 2nd - Hal Overland, 3rd - Dan Spencer
Men's Right Hand 95kg:  1st - Travis Miller, 2nd - Mike Weaver, 3rd - George Weaver
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Sammie Hatabaugh, 3rd - Frank Shirado
Men's Left Hand 70kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Ron Acena
Men's Left Hand 86kg:  1st - Todd Miller, 2nd - Travis Miller, 3rd - Dan Spencer
Men's Left Hand 95kg:  1st - George Weaver, 2nd - Dan Spencer, 3rd - Todd Miller
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Frank Shirado, 3rd - Sol Ingram
Women's Right Hand Open:  1st - Mary, 2nd - Melanie, 3rd - Natalie
Sportsmanship Award:  Travis Miller
Best Match:  Steve Phipps & Frank Shirado

March 13, 2004 - Sanction # 785-04 - The Famous Door Armwrestling Championship - Destin, FL
Tournament Director:  Chris Coletti
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Ricky Jarnon, 2nd - Samuel Wilson, 3rd - Brady Williamson
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Mike Lawson, 2nd - Ryan Cook, 3rd - Charles Warmack
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Bryan Jarrell, 2nd - Andy Mellow, 3rd - Ryan Cook
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Daniel McCormack, 2nd - Bryan Jarrell, 3rd - Charles Warmack
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Charles Warmack, 2nd - Brandon Finley, 3rd - Bryan Jarrell
Men's Right Hand 63kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Eric Lockhart, 3rd - Brady Williamson
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Phillip Lindley
Men's Right Hand 78kg:  1st - Kyle Lenoir, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Eric Lockhart
Men's Right Hand 86kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Jason Burton, 3rd - Mark Taggart
Men's Right Hand 95kg:  1st - Terry Burgin, 2nd - Steve Merritt, 3rd - Tim Davidson
Men's Right Hand 105kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Steve Merritt, 3rd - Jason Ryan
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Carey Nick, 2nd - Steve Merritt, 3rd - Rodger Felkel
Men's Left Hand 63kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Eric Lockhart, 3rd - Ricky Jarnon
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Phillip Lindley, 3rd - Lee Culpepper
Men's Left Hand 78kg:  1st - Kyle Lenoir, 2nd - Phillip Lindley, 3rd - Lee Culpepper
Men's Left Hand 86kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Jason Burton, 3rd - Ryan Cook
Men's Left Hand 95kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Jason Ryan, 3rd - Steve Merritt
Men's Left Hand 105kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Jason Ryan, 3rd - Steve Merritt
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Rodger Felkel, 2nd - Steve Merritt, 3rd - Bryan Jarrell
Women's Right Hand 60kg:  1st - Sarah Allen, 2nd - Natasha Rivas
Women's Right Hand 60+kg:  1st - Renee Been, 2nd - Heather Barley, 3rd - Heather McSherry
Women's Left Hand 60kg:  1st - Sarah Allen, 2nd - Natasha Rivas
Women's Left Hand 60+kg:  1st - Renee Been, 2nd - Heather Barley, 3rd - Heather McSherry
Men's Overall:  1st - Terry Burgin
Women's Overall:  1st - Sarah Allen

March 13, 2004 - Sanction # 758-03 - Fireside's Armwrestling Championships VIII - Atlantic, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  28
Total Entries:  51
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Perry Pilkington, 2nd - Sean Neppl
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Ben Bobzien, 2nd - Gavin Lang, 3rd - Shawn Nosekabel, Jr.
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Scott Westberg, 2nd - Scott Jensen, 3rd - Rodney Sothman
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Mike McCabe, 2nd - Howard Lacy, 3rd - Dick Woltjer
Men's Right Hand 70kg:  1st - Rory Cockerham, 2nd - Sean Neppl, 3rd - Mike Nepple
Men's Right Hand 86kg:  1st - Matt Whipple, 2nd - John Zvezdich
Men's Right Hand 95kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - Matt Whipple, 3rd - Scott Jensen
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Bobby Griffis, 2nd - Mike McCabe, 3rd - Cliff Hall
Men's Left Hand 70kg:  1st - Mike Neppl
Men's Left Hand 86kg:  1st - Matt Whipple, 2nd - John Zvezdich
Men's Left Hand 95kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Scott Westberg, 3rd - Heath Hallberg
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Mike McCabe, 3rd - Jim Dimmitt
Women's Right Hand Open:  1st - Andrea Paul, 2nd - Kristen Sporleder, 3rd - Brenda Vanatta
Women's Left Hand Open:  1st - Andrea Paul, 2nd - Kristen Sporleder, 3rd - Kathy Lacy

March 20, 2004 - Sanction # 778-04 - Southwest Georgia "Battle of the Giants III" - Albany, GA
Tournament Director:  Todd Coe
Total Entries:  157
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Jeremy Wilkes, 2nd - Robert Buckley, 3rd - Brandon Russakis, 4th - Rick Miner
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Jacob Baye, 2nd - Thanas Russakis, 3rd - Jerry Conley, 4th - Chris Pruitt
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Wayne Brumbley, 2nd - Jacob Baye, 3rd - Carl Walker, 4th - Thanas Russakis
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Dallas Wright, 2nd - Kelly Wintz, 3rd - Matt Wynn, 4th - Wayne Brumbley
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Dallas Wright, 2nd - Kelly Wintz, 3rd - Tracy Norman, 4th - Jacob Meador
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Dallas Wright, 2nd - Shawn Gillespie, 3rd - Tracy Norman, 4th - Caleb Vaughan
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Kelly Wintz, 2nd - Wayne Brumbley, 3rd - Jeremy Wilkes, 4th - Jacob Baye
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Shawn Gillespie, 2nd - Dallas Wright, 3rd - Wayne Brumbley, 4th - Kelly Wintz
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Ray Hennerichs, 4th - Lee Culpepper
Men's Right Hand 78kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - Kevin Hicklin, 3rd - Olin Lucas, 4th - Corey Ruiz
Men's Right Hand 86kg:  1st - Craig Tullier, 2nd - Kevin Hicklin, 3rd - Shane Alger, 4th - Noah Sanders
Men's Right Hand 95kg:  1st - Craig Tullier, 2nd - Jerry Avants, 3rd - James Battles, 4th - Olin Lucas
Men's Right Hand 105kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Wilton Brock, 3rd - larry Anderson, 4th - Steve Merritt
Men's Right Hand 105+kg:  1st - David Randall, 2nd - Ron Bath, 3rd - Chuck Westberry, 4th - David Craver
Men's Left Hand 70kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Corey Ruiz, 4th - Christ Russakis
Men's Left Hand 78kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - Olin Lucas, 3rd - Scot Hohrath, 4th - Adam Gerbert
Men's Left Hand 86kg:  1st - Craig Tullier, 2nd - Shane Alger, 3rd - Scot Hohrath, 4th - Noah Sanders
Men's Left Hand 95kg:  1st - P.J. Rizzo, 2nd - Steve Merritt, 3rd - Terry Burgin, 4th - Kelly Wintz
Men's Left Hand 105kg:  1st - Ron Bath, 2nd - P.J. Rizzo, 3rd - Tracy Norman, 4th - Steve Merritt
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Ron Bath, 2nd - lee Browning, 3rd - Brian Goolsby, 4th - David Craver
Women's Right Hand 60kg:  1st - Melissa Walker, 2nd - Alida McManus, 3rd - April Coe, 4th - Kasi King
Women's Right Hand 70kg:  1st - Jessica Hopkins, 2nd - Melissa Walker, 3rd - Alida McManus, 4th - April Coe
Women's Right Hand 70+kg:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Beth Westberry, 3rd - Jemeka Jefferies, 4th - Renee Been
Women's Left Hand 60kg:  1st - Alida McManus, 2nd - Melissa Walker, 3rd - Natasha Rivas, 4th - April Coe
Women's Left Hand 70kg:  1st - Jessica Hopkins, 2nd - Alida McManus, 3rd - Melissa Walker, 4th - April Coe
Women's Left Hand 70+kg:  1st - Renee Been, 2nd - Nicole Cisco, 3rd - Jemeka Jefferies, 4th - Beth Westberry
Men's Right Hand Overall:  Ron Bath
Men's Left Hand Overall:  Ron Bath
Women's Right Hand Overall:  Nicole Cisco
Women's Left Hand Overall:  Renee Been
Lifetime Achievement Award:  Cleve Dean
Sportsmanship Award:  Renee Been
Teams:  1st - Team Louisiana, 2nd - Pole Barn Benders, 3rd - Ron Bath Boys, 4th - Team South Carolina

March 20, 2004 - Sanction # 770-03 - U.S. Amateur Armwrestling Championship - Harpers Ferry, WV
Tournament Director:  Travis Bagent
NO RESULTS SUBMITTED

March 27, 2004 - Sanction # 788-04 - "Pulling for Education" Armwrestling Championships - Council Bluffs, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  44
Total Entries:  64
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Josh Bogardus, 2nd - Sean Neppl, 3rd - Chris Burnham
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Chad Gnader, 2nd - Brent Dohse, 3rd - Tim Pokorny
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Donald Seberger, 2nd - David Hiers, 3rd - Danny Long
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Chris Brokman, 2nd - Shane VanCleave, 3rd - Todd Haggstrom
Men's Right Hand 70kg:  1st - Ben Gant, 2nd - Josh Bogardus
Men's Right Hand 86kg:  1st - Eric Cohrs, 2nd - John Zvezdich
Men's Right Hand 95kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Earl Nosekabel
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Russ Dugger, 3rd - Cliff Hall
Men's Left Hand 70kg:  1st - Mike Neppl, 2nd - Josh Bogardus
Men's Left Hand 86kg:  1st - John Zvezdich, 2nd - Tim Pokorny, 3rd - Bill Barnhart, Jr.
Men's Left Hand 95kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Mark Reining, 3rd - John Zvezdich
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Russ Dugger
Women's Right Hand 67kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Sherrill Blue
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Andi Paul, 2nd - Margie Worden
Women's Left Hand Open:  1st - Andi Paul, 2nd - Margie Worden

March 27, 2004 - Sanction # 776-04 - 4th Annual Tri-State Armwrestling Championship - Philadelphia, TN
Tournament Director:  Ray Jenkins
Kids Right Hand 60lbs:  1st - Laray Jenkins, 2nd - Bubba White, 3rd - Tray Jenkins
Kids Right Hand 80lbs:  1st - Chelsey Jenkins, 2nd - Bubba White, 3rd - Laray Jenkins, 4th - Dakota Kirk
                                    5th - Connor Kirk, 6th - Blake McFarland
Kids Right Hand 100lbs:  1st - Brandon McFarland, 2nd - Chelsey Jenkins, 3rd - Laray Jenkins
Kids Right Hand 100+lbs:  1st - Andrew Casto, 2nd - Greg Arnold
Men's Right Hand 70kg:  1st - Marvin Berry, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Lee Culpepper, 4th - Chris Coletti, 5th - Dan Corl
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ray Jenkins, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Eric Thompson, 4th - Pete Royal
Men's Right Hand 86kg:  1st - Mike West, 2nd - Jimmy Helm
Men's Right Hand 95kg:  1st - Terry Burgin, 2nd - Mike West, 3rd - Rex Forbes, 4th - Mitchell Thompson, 5th - Adam Hall
Men's Right Hand 105kg:  1st - Tim Davidson, 2nd - Brian Jarrell, 3rd - Rex Forbes, 4th - Nick Myers
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Doug Casto, 2nd - Craig McSherry, 3rd - Billy Kirk, 4th - Tim Risedon
Men's Left Hand 70kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Marvin Berry, 3rd - Lee Culpepper, 4th - Ray Jenkins
Men's Left Hand 95kg:  1st - Mike West, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Tommy Saunders
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Billy Kirk, 2nd - Craig McSherry, 3rd - Brian Jarrell, 4th - Nick Myers
Women's Right Hand Open:  1st - Heather McSherry, 2nd - Jamie Kirk, 3rd - Cathi Jenkins
Men's Right Hand Overall:  1st - Doug Casto, 2nd - Mike West, 3rd - Marvin Berry, 4th - Ray Jenkins, 5th - Tim Davidson
Most Dedicated Armwrestler:  Pete Royal
Best Sportsmanship Award:  Lee Culpepper

April 3, 2004 - Sanction # 794-04 - 28th Annual Vermont State Championships - St. Albans, VT
Tournament Directors:  Karen Curavoo & Bill Sinks
Men's Right Hand 63kg:  1st - Bobby Sholen, 2nd - Tony Carpenter
Men's Right Hand 70kg:  1st - Tyler Scelza, 2nd - Benji Dwyer, 3rd - Dana Bourdeau
Men's Right Hand 78kg:  1st - Jake Randall, 2nd - Trevor Molleur, 3rd - Andy Jimmo
Men's Right Hand 86kg:  1st - Dennis Dubreuil, 2nd - Tyler Maynard, 3rd - Eric Larieviere
Men's Right Hand 95kg:  1st - Eric Roussin, 2nd - Robert Brown, 3rd - Richard Gagne
Men's Right Hand 105kg:  1st - Rob Sasso, 2nd - Eric Roussin, 3rd - Nate Cloutier
Men's Right Hand 105+kg:  1st - John Ruggerio, 2nd - Harry Bean, 3rd - John Cross
Men's Left Hand 70kg:  1st - Dana Bourdeau, 2nd - Bill Mitchell, 3rd - Benji Dwyer
Men's Left Hand 78kg:  1st - Richard Gravel, 2nd - Andy Jimmo, 3rd - Trevor Molleur
Men's Left Hand 86kg:  1st - Scott Chimlewski, 2nd - Eric Larieviere, 3rd - George Sheldrick
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Rob Sasso, 2nd - Harry Bean, 3rd - Bill Sinks
Women's Right Hand 67kg:  1st - Jessalyn Gillett, 2nd - Jen Devoid, 3rd - Christina Bourgois
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Jessalyn Gillett, 2nd - Darcy Bohannon, 3rd - Dona Molleur
Women's Left Hand 67kg:  1st - Jessalyn Gillett, 2nd - Jen Devoid, 3rd - Priscilla Bean
Women's Left Hand 67+kg:  1st - Jessalyn Gillett, 2nd - Darcy Bohannon

April 3, 2004 - Sanction # 781-04 - Alabama State Championship - Pelham, AL
Tournament Director:  Terry Burgin
Total Entries:  84
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Toby Wilson, 2nd - Wayne Duren, 3rd - Mike Lawson
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Kelly Wintz, 2nd - Josh Bellew, 3rd - Andy Mellown
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Frankie Bolton, 2nd - Nick Myers, 3rd - Andy Mellown
Men's Right Hand 70kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Phillip Lindley
Men's Right Hand 78kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - Anthony Snook, 3rd - Lee Culpepper
Men's Right Hand 86kg:  1st - Craig Tullier, 2nd - Shane Alger, 3rd - Daniel McCormick
Men's Right Hand 95kg:  1st - Tery Burgin, 2nd - Dallas Wright, 3rd - Steve Merritt
Men's Right Hand 105kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Jesse Gilliland, 3rd - Steve Merritt
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Andy Fuller, 2nd - Russell Satterfield, 3rd - Carey Nick
Men's Left Hand 70kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Phillip Lindley, 3rd - Chris Coletti
Men's Left Hand 78kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - Eric Lockhart, 3rd - Lee Culpepper
Men's Left Hand 86kg:  1st - Craig Tullier, 2nd - Todd Wilson, 3rd - Shane Alger
Men's Left Hand 95kg:  1st - Dallas Wright, 2nd - Shane Alger, 3rd - Steve Merritt
Men's Left Hand 105kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Brian Jarrell, 3rd - Steve Merritt
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Carey Nick, 2nd - Rodger Felkel, 3rd - Steve Merritt
Women's Right Hand Open:  1st - Debbie Killingsworth, 2nd - Heather Barley, 3rd - Christie Bourland
Men's Right Hand Overall:  1st - Craig Tullier

April 3, 2004 - Sanction # 786-04 - Fort Randall Casino & Hotel Armwrestling Championships VI - Pickstown, SD
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  42
Total Entries:  78
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Wayne Frost, 2nd - Christopher Schaaf, 3rd - Ron Middletent
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Jeff Ahman, 2nd - Russ Miller, 3rd - Jedd Julius
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Craig Lambert, 2nd - Scott Westberg
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Chris Josten, 2nd - Todd Christianson, 3rd - Justin Wallner
Men's Right Hand 70kg:  1st - Justin Docketer, 2nd - Wayne Frost, 3rd - Jeremy Engles
Men's Right Hand 86kg:  1st - Marty O'Neil, 2nd - Greg Wilson, 3rd - Dean Sain
Men's Right Hand 95kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Mike Doppenberg, 3rd - Bob Griffis
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Todd Christiansen
Men's Left Hand 70kg:  1st - Justin Docketer, 2nd - David Bauer, 3rd - Wayne Foster
Men's Left Hand 86kg:  1st - Marty O'Neil, 2nd - Dean Sain, 3rd - Greg Wilson
Men's Left Hand 95kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Rhett Houdek
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Heath Hallberg
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Lori Aube, 2nd - Holly Doppenberg, 3rd - Dusti VanderMartin
Women's Right Hand 67kg:  1st - Joette Peterson, 2nd - Margie Worden, 3rd - Diana Atkinson
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Josee Morneau, 2nd - Lori Aube, 3rd - Holly Doppenberg
Women's Left Hand Open:  1st - Josee Morneau, 2nd - Margie Worden, 3rd - Joette Peterson

April 3, 2004 - Sanction # 789-04 - Atlantic Coast Armwrestling Championships - Ocean City, MD
Tournament Director:  Leslie Whims
NO RESULTS SUBMITTED

April 17, 2004 - Sanction # 787-04 - 23rd Annual Iowa Armwrestling Championships - Hampton, IA
Tournament Director:  Mike Andorfer
Total Competitors:  42
Total Entries:  65
Men's Novice Right Hand 63kg:  1st - Dusti Showalter, 2nd - Lenny Arvidson, 3rd - Travis Shankle
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Jeff Ahmann, 2nd - Chip Gore, 3rd - Dan Denault
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Jamie Homsey, 2nd - Scott Westberg, 3rd - Rob Price
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Michael P. McCabe, 2nd - Dan Laurenz, 3rd - Dick Woltjer
Men's Right Hand 63kg:  1st - Rory Cockerham, 2nd - Dusty Showalter, 3rd - David Bauer
Men's Right Hand 78kg:  1st - Jeff Price, 2nd - Greg Wilson, 3rd - Jeff Ahmann
Men's Right Hand 95kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - Marty O'Neil, 3rd - Patrick Beare
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Cliff Hall, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Michael P. McCabe
Men's Left Hand 70kg:  1st - David Bauer, 2nd - Gene Denault, 3rd - Lenny Arvidson
Men's Left Hand 86kg:  1st - Marty O'Neil, 2nd - Bruce Pickett, 3rd - Matt Whipple
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Patrick Beare, 3rd - Cliff Hall
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Erin Massman, 2nd - Julia Showalter
Women's Right Hand Open:  1st - Andrea Paul, 2nd - Lisa Hall

April 17, 2004 - Sanction # 775-04 - Southeastern United States Armwrestling Championship - Santa Rosa Beach, FL
Tournament Director:  Chris Coletti
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Brandon Russakis, 2nd - Hud Mathis, 3rd - Jimmy Murphy, 4th - Thomas Kern
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Brandon Russakis, 2nd - Hud Mathis, 3rd - Thonas Russakis
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Andy Roark, 2nd - Curtis Free, 3rd - Robbie Ellis, 4th - Josh Wood
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Wayne Brumbley, 2nd - robbie Ellis, 3rd - Nick Myers, 4th - Charles Warmack
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Dustin Joles, 2nd - Todd Coe, 3rd - Harry Kern, 4th - Charles Warmack
Men's Right Hand 63kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Brandon Russakis, 4th - Michael Bertetto
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Pete Royal, 4th - Eric Lockhart
Men's Right Hand 78kg:  1st - Kyle Lenoir, 2nd - Tommy Brumbley, 3rd - Chris Coletti, 4th - Christ Russakis
Men's Right Hand 86kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Robert Russakis, 3rd - Daniel McCormick, 4th - P.J. Rizzo
Men's Right Hand 95kg:  1st - Terry Burgin, 2nd - Steve Merritt, 3rd - Larry Anderson, 4th - Keith Crocker
Men's Right Hand 105kg:  1st - Lee Browning, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Wilton Brock, 4th - Steve Merritt
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Bobby Hopkins, Jr., 2nd - Chuck Westberry, 3rd - Brian Goolsby, 4th - Steve Merritt
Men's Left Hand 63kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Tim Bertetto, 3rd - Chris Coletti, 4th - Hud Mathis
Men's Left Hand 70kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Hud Mathis, 4th - Jason Rivas
Men's Left Hand 78kg:  1st - Kyle Lenoir, 2nd - Tommy Brumbley, 3rd - Christ Russakis, 4th - Eric Lockhart
Men's Left Hand 86kg:  1st - Shane Alger, 2nd - P.J. Rizzo, 3rd - Robert Russakis, 4th - Tommy Brumbley
Men's Left Hand 95kg:  1st - Ryan Thames, 2nd - Shane Alger, 3rd - P.J. Rizzo, 4th - Jason Ryan
Men's Left Hand 105kg:  1st - Lee Browning, 2nd - Jason Ryan, 3rd - Steve Merritt, 4th - Nick Myers
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Bobby Hopkins, Jr., 2nd - Brian Goolsby, 3rd - Carey Nick, 4th - Dustin Joles
Women's Right Hand 60kg:  1st - Melissa Walker, 2nd - April Coe, 3rd - Natasha Rivas
Women's Right Hand 70kg:  1st - Melissa Walker, 2nd - Jessica Hopkins, 3rd - April Coe
Women's Right Hand 70+kg:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Heather Barley, 3rd - Beth Westberry

April 17, 2004 - Sanction # 790-04 - J.R. Steakhouse & Bar Armwrestling Tournament - Marysville, WA
Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries:  56
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Matt McDaniel, 2nd - Zak Zunker, 3rd - Jody Cranston
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Erik Ulmer, 2nd - Richie Dyck, 3rd - Sonny Hofidaka
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Dave Pichler, 2nd - Joe Melton, 3rd - Chris Williams
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Ward Hoftell, 2nd - Jeremy Heath, 3rd - Dakota Ingram
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Jody Cranston
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Richie Dyck, 2nd - Erik Ulmer, 3rd - Lex Zunker
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Paul Foster
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Dave Pichler, 2nd - Michael Vanderelst, 3rd - Dakota Ingram
Men's Right Hand 70kg:  1st - Justin Phillips, 2nd - Aaron Perez
Men's Right Hand 78kg:  1st - Lex Zunker, 2nd - Matt McDaniel, 3rd - Lance Whitehill
Men's Right Hand 86kg:  1st - Wayne Fredrickson, 2nd - Dan Spencer, 3rd - Jason Blackwood
Men's Right Hand 95kg:  1st - Michael Vanderelst, 2nd - Aaron Berry, 3rd - Wayne Fredrickson
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Sjon Delmore, 2nd - Andy Medak, 3rd - Sol Ingram
Men's Left Hand 70kg:  1st - Justin Phillips, 2nd - Aaron Perez
Men's Left Hand 86kg:  1st - Dan Spencer, 2nd - Wayne Fredrickson
Men's Left Hand 95kg:  1st - Aaron Berry, 2nd - Wayne Fredrickson, 3rd - Michael Vanderelst
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Andy Medak, 2nd - Sjon Delmore, 3rd - Jeremy Heath
Women's Right Hand Open:  1st - Laura Pizzano, 2nd - Loretta Heath, 3rd - Chrishael Webb
Sportsmanship Award:  Ward Hoftell
Best Match:  Dan Spencer & Wayne Fredrickson

April 24, 2004 - Sanction # 763-03 - RK's Armwrestling Championships V - Malmo, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Competitors:  Kids & Teen / 36    Adults / 22
Entries:  Kids & Teen / 39    Adults / 54
Youth 4 yrs & under:  1st - Teagan Brown
Youth 5  - 6 yrs:  1st - D.J. Bugaj, 2nd - Jared West, 3rd - Courtney Arterburn
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Hawk Duggins, 2nd - Dustin Arterburn, 3rd - Steven Griffis, 4th - Trevor Graham, 5th - Clair Herrera
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Austin Ovre, 2nd - Dylan Duggins, 3rd - Tanner Ovre, 4th - Kirby Bowyer, 5th - Austin Arterburn,
                         6th - Ryan Pokorney
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Gary Talley, 2nd - Nic Luhrs, 3rd - John Wonka, 4th - Cody Ovre
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Marshall Eggert, 2nd - Shawn Roll, 3rd - Tim Pokorny, 4th - Chris Burnham, 5th - Wade Heinrichs,
                         6th - Gary Talley
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Tori Lacy, 2nd - Shelbey Hascall, 3rd - Samantha McFarland, 4th - Alexis McMartin
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Kirstie Griffis, 2nd - Jessie Cziria, 3rd - Sadie Van Norman, 4th - Lacey Talley, 5th - Allie Wonka
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Misty Fritz, 2nd - Melyssa Luhrs, 3rd - Misty Snipes
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Misty Fritz
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Gary Talley, 2nd - Chris Burnham
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Marshall Eggert, 2nd - Tim Pokorny
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Don Olson
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Howard Lacy, 2nd - Sean Gies, 3rd - Chris Rordin
Men's Right Hand 70kg:  1st - Chris Burnham, 2nd - Todd Heinrichs
Men's Right Hand 86kg:  1st - John Zvezdich
Men's Right Hand 95kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - Don Olson, 3rd - John Zvezdich
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Bob Griffis, 3rd - Doug Ovre
Men's Left Hand 70kg:  1st - Chris Burhman
Men's Left Hand 86kg:  1st - John Zvezdich, 2nd - Tim Pokorny
Men's Left Hand 95kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Don Olson, 3rd - John Zvezdich
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Matt Duggins
Men's Masters Right Hand Open:  1st - Cliff Hall, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Keith Pokorney
Women's Right Hand 67kg:  1st - Lisa Hall
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Andi Paul, 2nd - Deb Trobaugh, 3rd - Kendra Barker
Women's Left Hand Open:  1st - Andi Paul, 2nd - Kendra Barker, 3rd - Misty Fritz

April 24, 2004 - Sanction # 777-04 - East Tennessee Armwrestling Championship - Knoxville, TN
Tournament Director:  Ray Jenkins
Men's Right Hand 70kg:  1st - Michael Moore, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Corey Ruiz
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ron Ruzic, 2nd - Keith Carter, 3rd - Corey Ruiz
Men's Right Hand 86kg:  1st - Josh Daniels, 2nd - Josh Wood, 3rd - Freddy Haynes
Men's Right Hand 95kg:  1st - Derek Triplett, 2nd - Tim Thompson, 3rd - Glenn Presley
Men's Right Hand 105kg:  1st - Ralph McGill, 2nd - Josh Wood, 3rd - Glenn Presley
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Blake Perry, 2nd - Todd Carter, 3rd - Billy Schrimpsher
Men's Left Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Michael Moore
Men's Left Hand 95kg:  1st - Ron Ruzic, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Derek Triplett
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Brett Palmer, 2nd - Ron Ruzic, 3rd - Derek Triplett
Women's Right Hand Open:  1st - Leshea Fail, 2nd - Cathi Jenkins
Men's Right Hand Overall:  Josh Daniels

April 24, 2004 - Sanction # 795-04 - 2nd Annual Galloways 4WD Armwrestling Championship - New London, NC
Tournament Director:  Rick Laton
NO RESULTS SUBMITTED

April 24, 2004 - Sanction # 779-04 - Dumbarton Armwrestling Championships - Towson, MD
Tournament Director:  Brian Washington
NO RESULTS SUBMITTED

May 8, 2004 - Sanction # 783-04 - 17th Annual Contraband Days Armwrestling Championships - Lake Charles, LA
Tournament Director:  James Cook
Men's Right Hand 63kg:  1st - Dirk Ramirez, 2nd - Mike House, 3rd - Lonnie Portie
Men's Right Hand 70kg:  1st - Bryce Meaux, 2nd - Shane Bergeauz, 3rd - Jimmy Jarreau
Men's Right Hand 78kg:  1st - D.J. Savoy, 2nd - Blake Stermer, 3rd - Richard Parker
Men's Right Hand 86kg:  1st - Blake Higginbotham, 2nd - Tony Kaiser, 3rd - Paul Meaux
Men's Right Hand 95kg:  1st - Walter Gurode, 2nd - David Istre, 3rd - Ryan Thames
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Lindley Keating, 2nd - Lee Browning, 3rd - Ben Mott
Men's Left Hand 78kg:  1st - Dirk Ramirez, 2nd - Joshua Jarreau, 3rd - Bryce Meaux
Men's Left Hand 95kg:  1st - Derrick Simmons, 2nd - Keith Portchey, 3rd - Kevin Portie
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Lee Browning, 2nd - Lindley Keating, 3rd - Matt Bertrand
Women's Right Hand Open:  1st - Jessica Menard, 2nd - Christie Bourland, 3rd - Heather Johnson

May 14 & 15, 2004 - Sanction # 740-03 - 2004 AAA National Championships - DesMoines, IA
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Men's Masters 70kg:  1st - Norm Devio, 2nd - Lee Culpepper
Men's Masters 78kg:  1st - Mike West, 2nd - Jeff Price, 3rd - Dwayne Hanel, 4th - Rodney Bromm,
                                5th - Adam Gerbert, 6th - Christ Russakis
Men's Masters 86kg:  1st - Eric Wolfe, 2nd - Bert Whitfield, 3rd - Mike Tucker, 4th - Randy Stanaway,
                                5th - Bruce Pickett
Men's Masters 95kg:  1st - James Battles, 2nd - Andre Ducharme, 3rd - Alan Stanaway
Men's Masters 95+kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Bobby Hopkins, 3rd - Rodger Felkel, 4th - Don Fritsche,
                                5th - Craig McSherry, 6th - Jim Gerdes
Women's Masters 60kg:  1st - Margie Worden
Women's Masters 60+kg:  1st - Theresa Geise, 2nd - Elaine Blik, 3rd - Joette Peterson
Men's Left Hand 57kg:  1st - Tom Wilson, 2nd - David Bauer, 3rd - David Northcott, 4th - Brent Norris
Men's Left Hand 63kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Craig Saputo, 4th - Corey Ruiz, 5th - Shawn Buss
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - Robert Plyler, 3rd - Norm Devio, 4th - Nick Kleiber,
                                    5th - Ronnie Ruzic, 6th - Chancey Cupps
Men's Left Hand 78kg:  1st - Craig Tullier, 2nd - Greg Wilson, 3rd - Tony Kitowski, 4th - Marc Orapallo,
                                    5th - Steve Black, 6th - Dwayne Hanel
Men's Left Hand 86kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Marty O'Neil, 3rd - Vernon Lange, 4th - Tim Brown,
                                    5th - Steve Rau, 6th - Eric Baldino
Men's Left Hand 95kg:  1st - Jim Bryan, 2nd - Sonny Larson, 3rd - Byron Royer, 4th - Michael Todd,
                                    5th - Scott Lohmann, 6th - Charles Fisk
Men's Left Hand 105kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Don Fritsche, 3rd - Michael McCabe, 4th - John Thornes,
                                    5th - Rodger Felkel, 6th - Scott Fleming
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Travis Bagent, 2nd - Bobby Hopkins, 3rd - Pete Wabuda, 4th - Nick Zinna,
                                    5th - Michael Griffin, 6th - Bobby Hopkins, Jr.
Women's Left Hand 60kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Tonya Wood, 3rd - Trisha Kitowski, 4th - Jessica Hopkins
                                        5th - Natasha Rivas
Women's Left Hand 83kg:  1st - Theresa Geise, 2nd - Christina Casto, 3rd - Joette Peterson, 4th - Andrea Paul,
                                        5th - Justina Hopkins
Women's Left Hand 83+kg:  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Renee Been, 3rd - Cindy Looney, 4th - Heather McSherry,
                                        5th - Beth Westberry, 6th - Casey Martin
Men's Right Hand 57kg:  1st - Mark Harrison, 2nd - Tom Wilson, 3rd - David Northcott, 4th - David Bauer,
                                        5th - Travis Shankle, 6th - Gabe White
Men's Right Hand 63kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Rick Laton, 3rd - Corey Ruiz, 4th - Ray Hennerichs,
                                        5th - Rory Cockerham, 6th - Craig Saputo
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - Ronnie Ruzic, 3rd - Jeremy Hurst, 4th - Marvin Berry,
                                        5th - Norm Devio, 6th - Justin Joice
Men's Right Hand 78kg:  1st - Craig Tullier, 2nd - Roger Nowatzke, 3rd - Mike West, 4th - Olin Lucas,
                                        5th - Bill Logsdon, 6th - Jeff Price
Men's Right Hand 86kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Steve Rau, 3rd - Eric Wolfe, 4th - Bob Griffis,
                                        5th - Tim Brown, 6th - Eric Baldino
Men's Right Hand 95kg:  1st - Michael Todd, 2nd - Jim Bryan, 3rd - James Battles, 4th - Scott Lohmann,
                                        5th - Sonny Larson, 6th - Mike Doppenberg
Men's Right Hand 105kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Joe Dutton, 3rd - John Thornes, 4th - Scott Fleming,
                                        5th - Michael McCabe, 6th - Blaine Middleton
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Travis Bagent, 2nd - David Randall, 3rd - Bobby Hopkins, Jr., 4th - Doug Casto,
                                        5th - Nick Zinna, 6th - Chad Nofziger
Women's Right Hand 49kg:  1st - Tonya Wood, 2nd - Lisa Hall, 3rd - Natasha Rivas
Women's Right Hand 54kg:  1st - Trisha Kitowski
Women's Right Hand 60kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Jessica Hopkins, 3rd - Chasity Griffis
Women's Right Hand 67kg:  1st - Andrea Paul, 2nd - Joette Peterson, 3rd - Elaine Blik, 4th - Jackie Kania
Women's Right Hand 83kg:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Christina Casto, 3rd -Theresa Geise, 4th - Justina Hopkins,
                                        5th - Brenda Vanatta
Women's Right Hand 83+kg:  1st - Renee Been, 2nd - Mary McConnaughey, 3rd - Beth Westberry, 4th - Cindy Looney,
                                        5th - Heather McSherry
State Teams:  1st - Nebraska, 2nd - Georgia, 3rd - Florida

May 22, 2004 - Sanction # 807-04 - Battle of the Bulls - State Line, ID
Tournament Director:  Travis Miller
NO RESULTS SUBMITTED

June 19, 2004 - Sanction # 808-04 - Westside Bar Armwrestling Championships - Grand Rapids, MI
Tournament Director:  Steve Pettis
Men's Right Hand 70kg:  1st - Ryan Reed, 2nd - Matt Bourdon
Men's Right Hand 78kg:  1st - Scott Hazelwood, 2nd - Ben White
Men's Right Hand 86kg:  1st - Greg Wilson, 2nd - Mike Lance
Men's Right Hand 95kg:  1st - Greg Wilson, 2nd - John Creekmore
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Bob Bishop, 2nd - Jeff Huber
Men's Left Hand 70kg:  1st - Ryan Reed, 2nd - Matt Bourdon
Men's Left Hand 86kg:  1st - Greg Wilson, 2nd - Brandon Clark
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Tony Villa, 2nd - Bob Bishop
Women's Right Hand Open:  1st - Angela Wandell

June 19, 2004 - Sanction # 806-04 - Pit Row Pub Armwrestling Championships - Hampton, IA
Tournament Director:  Matt Whipple
NO RESULTS SUBMITTED

June 26, 2004 - Sanction # 809-04 - Treasure Coast Classic - Fort Pierce, FL
Tournament Directors:  The Pole Barn Benders
Total Entries:  95
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Christos Russakis, 2nd - Thanas Russakis, 3rd - Brandon Russakis, 4th - Mike Wagner
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Nate Fowler, 2nd - Pat Connelly, 3rd - Kyle Roberts, 4th - Thanas Russakis
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Marty Roberts, 2nd - Curtis Free, 3rd - Troy Tiegs, 4th - Tim Wagner
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Bill Bennett, 2nd - Robert Ellis, 3rd - Troy Tiegs
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Shandel Decker, 2nd - Todd Coe, 3rd - Harry Kern
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Nate Fowler, 2nd - Christos Russakis, 3rd - Brandon Russakis, 4th - Thanas Russakis
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Troy Tiegs, 2nd - Marty Roberts, 3rd - Johnathan Labigang
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Shandel Decker, 2nd - Todd Coe, 3rd - Harry Kern, 4th - Marty Roberts
Men's Right Hand 70kg:  1st - Christos Russakis, 2nd - Brandon Russakis, 3rd - Rick Miner
Men's Right Hand 78kg:  1st - Christos Russakis, 2nd - Thanas Russakis
Men's Right Hand 86kg:  1st - David Wagner, 2nd - Robert Russakis, 3rd - Jason Rivas, 4th - Tom Faas
Men's Right Hand 95kg:  1st - Larry Anderson, 2nd - P.J. Rizzo, 3rd - Jason Ryan, 4th - Robert Matthews
Men's Right Hand 105kg:  1st - Casey Szparaga, 2nd - Larry Anderson, 3rd - Jason Ryan, 4th - Bill Bennett
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Chuck Westberry, 2nd - Brian Goolsby, 3rd - Rodger Felkel, 4th - Todd Coe
Men's Left Hand 70kg:  1st - Christos Russakis, 2nd - Rick Miner, 3rd - Brandon Russakis
Men's Left Hand 78kg:  1st - Pat Connelly, 2nd - Jason Rivas
Men's Left Hand 86kg:  1st - David Wagner, 2nd - Tom Faas, 3rd - Robert Russakis, 4th - Pat Connelly
Men's Left Hand 95kg:  1st - P.J. Rizzo, 2nd - Jason Ryan, 3rd - Robert Matthews, 4th - Pat Connelly
Men's Left Hand 105kg:  1st - P.J. Rizzo, 2nd - Jason Ryan, 3rd - Robert Ellis
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Rodger Felkel, 2nd - Brian Goolsby, 3rd - Chuck Westberry, 4th - Todd Coe
Women's Right Hand 60kg:  1st - Alida McManus, 2nd - April Coe, 3rd - Natasha Rivas
Women's Right Hand 70kg:  1st - Alida McManus, 2nd - April Coe
Women's Right Hand 70+kg:  1st - Renee Been, 2nd - Heather McSherry, 3rd - Beth Westberry, 4th - Justina Hopkins
Women's Left Hand 60kg:  1st - Alida McManus, 2nd - April Coe, 3rd - Natasha Rivas
Women's Left Hand 70kg:  1st - Alida McManus, 2nd - April Coe
Women's Left Hand 70+kg:  1st - Renee Been, 2nd - Beth Westberry, 3rd - Justina Hopkins, 4th - Heather McSherry
Teams:  1st - Pole Barn Benders, 2nd - Jacksonville, 3rd - Team Hammer, 4th - Southwest Georgia

June 26, 2004 - Sanction # 798-04 - South Carolina Armwrestling Championship - Gaffney, SC
Tournament Director:  James Spurlin
NO RESULTS SUBMITTED

June 26, 2004 - Sanction # 817-04 - Armwrestling Mania IX (The Cory Rojas Memorial Tournament) - Aberdeen, ID
Tournament Director:  Elaine Blik
NO RESULTS SUBMITTED

July 4, 2004 - Sanction # 792-04 - Willamina 4th of July Armwrestling Championships - Willamina, OR
Tournament Directors:  Herman & Barbara McCoy
Girls 0 - 6 yrs:  1st - Daisy Mansel, 2nd - Joise Sandage
Girls 9 - 10 yrs:  1st - Rebecca Glass, 2nd - Brooklyn Yates, 3rd - Kaydi Milton
Boys 0 - 6 yrs:  1st - Cole Stanley, 2nd - Julian Cortez, 3rd - Logan Franklin
Boys 7 - 8 yrs:  1st - Skyler Voight, 2nd - Mark Lallerg, 3rd - Johnathan Sewell
Boys 9 - 10 yrs:  1st - Travis Hunt, 2nd - Brandon Miller, 3rd - Trevor Hunt
Boys 11 - 12 yrs:  1st - Dennis Linton, 2nd - Brandon Harris, 3rd - Kenneth Sewell
Teen Boys 78kg:  1st - Brandon Dye, 2nd - Josh Milton, 3rd - Brandon Johnson
Teen Boys 78+kg:  1st - Josh Milton, 2nd - Christopher Williams, 3rd - Corey Milton
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Joshua Ash, 2nd - Joshua Proctor, 3rd - John McLeod
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Brandon Dye, 2nd - Ted guardiola, 3rd - Jake McKnight
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Zak Zunker, 2nd - Phil Kroeker, 3rd - Richard Gwynn
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Jacob Fox, 2nd - Ricky Williams, 3rd - Ryan Flink
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Bob Mallon, 2nd - Larry Garrison, 3rd - Tom Stanley
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Dave Cram, 2nd - David Mansell, 3rd - Richard Ackley
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Hugo Alvarez, 2nd - Terry Tuck, 3rd - Andy Montgomery
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Ben Hildebrant, 2nd - Zak Zunker, 3rd - Jacob Fox
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Allen Yates, 2nd - Tom Stanley, 3rd - Denver Richter
Men's Right Hand 78kg:  1st - Lex Zunker, 2nd - Gary Alves, 3rd - Bobby Horn
Men's Right Hand 86kg:  1st - Travis Carpenter, 2nd - Mike Weaver, 3rd - Tom Groth
Men's Right Hand 95kg:  1st - Travis Carpenter, 2nd - Greg Sigrist, 3rd - Gary Alves
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Dennis Phipps, 2nd - Sam Hattabaugh, 3rd - David Mansell
Men's Left Hand 78kg:  1st - Andy Montgomery, 2nd - Phillip Allison
Men's Left Hand 95kg:  1st - George Weaver, 2nd - Travis Carpenter
Men's Left Hand 95+kg:  1st - George Weaver, 2nd - Lee Yates, 3rd - Tom Stanley
Women's Right Hand 67kg:  1st - Kasey Proctor, 2nd - Lisa Hanley
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Randi Stewart, 2nd - Tracie Rich, 3rd - Laura Rhine

July 17, 2004 - Sanction # 814-04 - The Battle at the Beach - Santa Rosa Beach, FL
Tournament Director:  Charles Warmack
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Bryce Meaux, 2nd - Jeremy Wilks, 3rd - Robert Spotswood
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Mike Lawson, 2nd - Alex Jones, 3rd - Lee Hershberg
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Josh Daniels, 2nd - Kelly Wintz, 3rd - Troy Tiegs
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Troy Tiegs, 2nd - Andy Roark, 3rd - Nick Meyers
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Frankie Bolton, 2nd - Blake Perry, 3rd - Robbie Ellis
Men's Right Hand 63kg:  1st - Jeremy Wilks, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Brent Norris
Men's Right Hand 70kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Lee Culpepper
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Brent Norris, 3rd - Mike Lawson
Men's Right Hand 86kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Josh Daniels, 3rd - Charles Warmack
Men's Right Hand 95kg:  1st - Craig Tullier, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Ryan Thames
Men's Right Hand 105kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Steve Merritt, 3rd - Ryan Thames
Men's Right Hand 105+kg:  1st Craig Tullier, 2nd - Carey Nick, 3rd - Frankie Bolton
Men's Left Hand 63kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Jeremy Wilks
Men's Left Hand 70kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Bryce Meaux, 3rd - Chris Coletti
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Mike Lawson, 3rd - Alex Jones
Men's Left Hand 86kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Charles Warmack, 3rd - Hilson Ragas
Men's Left Hand 95kg:  1st - Kelly Wintz, 2nd - Ryan Thames, 3rd - Jason Ryan
Men's Left Hand 105kg:  1st - Craig Tullier, 2nd - Glenn Brooks, 3rd - Bryan Jarrell
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Matt Bertrand, 2nd - Bryan Jarrell, 3rd - Mike Dardenne
Women's Right Hand Open:  1st - Renee Been, 2nd - Heather Barley, 3rd - Heather McSherry
Women's Left Hand Open:  1st - Renee Been, 2nd - Heather Barley, 3rd - Heather McSherry
July 17, 2004 - Sanction # 793-04 - 2004 Cornhusker State Games Armwrestling Championships - Lincoln, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Youth 6 & under:  1st - Tyler Paul, 2nd - Shaemon Erb
Youth 7 - 9 yrs:  1st - Tori Lacy, 2nd - Shelbey Hascall, 3rd - Jackie Paul, 4th - Skylar Green
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Kirstie Griffis, 2nd - Mariah Atkinson, 3rd - Sarah Paul, 4th - Alexis McMartin
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Cody Beltz, 2nd - Nick Green
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Matthew Paul
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Shahrat Popal, 2nd - Dennis Gordon, 3rd - Dameon Busse
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Misty Fritz, 2nd - Misty Snipes, 3rd - Kirstie Griffis, 4th - Elizabeth Paul
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Andrea Paul, 2nd - Misty Fritz
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Chris Schaaf, 2nd - Shannon Vergil
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Russ Smith, 2nd - Joe Goddard, 3rd - Shannon Vergil
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Gary Jones, 2nd - Joe Armentrout
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Travis Crook, 2nd - Howard Lacy, 3rd - Brandon Olson
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Howard Lacy, 2nd - Travis Crook
Men's Novice Left Hand 86+kg:  1st - Howard Lacy, 2nd - Travis Crook
Men's Right Hand 86kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - Dwayne Hanel
Men's Right Hand 86+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Dwayne Hanel
Men's Left Hand 86kg:  1st - Dwayne Hanel
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Dwayne Hanel
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Rae Schultz, 2nd - Keryn Paul, 3rd - Marsha Busse, 4th - Mandy Lacy,
                                                      5th - Kathy Lacy
Women's Right Hand Open:  1st - Andrea Paul, 2nd - Rae Schultz, 3rd - Marsha Busse, 4th - Kathy Lacy

July 17, 2004 - Sanction # 811-04 - No Pain No Gain Armwrestling Championship - Nashville, IL
Tournament Director:  Blaine Middleton
Men's Right Hand 70kg:  1st - Bryan Sullivan, 2nd - Ryan Dudkowski, 3rd - Shawn Buss
Men's Right Hand 86kg:  1st - Anthony Snook, 2nd - Jared Cook, 3rd - Kenny Tongate
Men's Right Hand 105kg:  1st - Sterling Miles, 2nd - Blaine Middleotn, 3rd - Nick Brown
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Blaine Middleton, 2nd - Nick Brown, 3rd - Ben Bare
Men's Left Hand 70kg:  1st - Bryan Sullivan, 2nd - Ryan Dudkowski, 3rd - Shawn Buss
Men's Left Hand 86kg:  1st - Anthony Snook, 2nd - Jared Cook, 3rd - Kenny Tongate
Men's Left Hand 105kg:  1st - Sterling Miles, 2nd - Blaine Middleotn, 3rd - Nick Brown
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Sterling Miles, 2nd - Blaine Middleton, 3rd - Nick Brown
Women's Right Hand Open:  1st - Juliet Schuenemeyer, 2nd - Jenni Middleton, 3rd - Casey Emrick
Men's Overall Champion:  Jared Cook
July 25, 2004 - Sanction # 812-04 - King County Fair Armwrestling Championship - Enumclaw, WA
Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Teen Guys Right Hand Age 13 - 15 yrs:  1st - Michael Donahue, 2nd - Zack Grinnell, 3rd - Conner Larned
Teen Guys Right Hand 16 - 18 yr:  1st - Justin Fortnuato, 2nd - Ben Harrison
Teen Guys Left Hand Age 13 - 15 yrs:  1st - Zack Grinnell, 2nd - Michael Donahue, 3rd - Zeb Debello
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Michael Donahue, 2nd - Zack Grinnell, 3rd - Jared Benifeld
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Rob McGinnis, 2nd - Justin Fortnuato, 3rd - Patrick Moriarty
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Jon Donahue, 2nd - Paul Foster
Men's Right Hand 78kg:  1st - Mattle McDaniel, 2nd - Daniel Clark
Men's Right Hand 86kg:  1st - Rob McGinnis, 2nd - Wayne Fredrickson, 3rd - Dan Spencer
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Andy Medak, 2nd - Lloyd Bookter, 3rd - Gil Russell
Men's Left Hand 70kg:  1st - Mattle McDaniel, 2nd - Aaron Perez, 3rd - Daniel Clark

Men's Left Hand 86kg:  1st - Wayne Fredrickson, 2nd - Aaron Perez
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Andy Medak, 2nd - Jeremy Heath
Women's Right Hand 67kg:  1st - Cortnee Beauvais, 2nd - Rindelle McCartin

July 31, 2004 - Sanction # 813-04 - The Chehalis Fest 2004 Armwrestling Championships -  Chehalis, WA
Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - John McLeod, 2nd - Brian Story, 3rd - Jason Stewart
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Jody Cranston, 2nd - Stacy Hunt
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Juan Robles, 2nd - Zak Zunker, 3rd - Darrell Clark
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Dave Pichler, 2nd - Ryan Flink, 3rd - Chris Williams
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Bob Mallon, 2nd - Jaramy Machafey, 3rd - Victor Swanson
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - David Manssell, 2nd - Gary Clark, 3rd - Dakota Ingram
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Stacy Hunt, 2nd - Jody Cranston, 3rd - Jason Stewart
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Dave Pichler, 2nd - Matthew Miller, 3rd - Ryan Flink
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Mayne Greenwood, 2nd - Dakota Ingram
Men's Right Hand 70kg:  1st - Aaron Perez, 2nd - Gary Alves, 3rd - Ron Acena
Men's Right Hand 78kg:  1st - Allen Fisher, 2nd - Lex Zunker, 3rd - Stacy Hunt
Men's Right Hand 86kg:  1st - Anthony Dellantonia, 2nd - Aaron Berry, 3rd - Travis Carpenter
Men's Right Hand 95kg:  1st - Herman McCoy, 2nd - John Shaw, 3rd - Sjon Delmore
Men's Right Hand 105kg:  1st - John Reimer, 2nd - Michael VaderElse, 3rd - Bob Mallon
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Andy Medak, 3rd - Gill Russell
Men's Left Hand 70kg:  1st - Ron Acena, 2nd - Aaron Perez, 3rd - Darren Carlson
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ron Acena, 2nd - Stacy Hunt
Men's Left Hand 86kg:  1st - Anthony Dellantonia, 2nd - George Weaver, 3rd - Travis Carpenter
Men's Left Hand 95kg:  1st - John Shaw, 2nd - Szon Delmore, 3rd - George Weaver
Men's Left Hand 105kg:  1st - John Reimer, 2nd - John Lavern, 3rd - George Weaver
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Andy Medak, 3rd - Jeff Pultz
Men's Masters 86kg:  1st - Allen Fisher, 2nd - Lex Zunker, 3rd - Gary Alves
Men's Masters 95kg:  1st - Herman McCoy, 2nd - Mathew Miller, 3rd - Mike Driscoll
Men's Masters 95+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Sammy Hattabaugh, 3rd - Andy Medak
Women's Right Hand 67kg:  1st - Ashley Wildhaber, 2nd - Tasha Zunker, 3rd - Samantha Craig
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Nicole Mason, 2nd - Ginger Cromwell, 3rd - Julie Alves
Men's Right Hand Overall:  Anthony Dellantonia
Men's Left Hand Overall:  Stave Phipps
Best Match:  Herman McCoy vs John Shaw
SuperStar Showdown:  1st - John Brzenk, 2nd - Devon Larratt, 3rd - Marcio Barboza, 4th - Len Houghton

August 7, 2004 - Sanction # 801-04 - North American Armwrestling Championships - Cincinnati, OH
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Men's Right Hand 63kg:  1st - Dirk Ramirez, 2nd - Tim Clark
Men's Right Hand 70kg:  1st - Doug Stutz
Men's Right Hand 78kg:  1st - George Iszakouits, 2nd - Craig Tullier, 3rd - D.J. Savoy
Men's Right Hand 86kg:  1st - Bert Whitfield, 2nd - Casey Krankel, 3rd - Adam Gerbert
Men's Right Hand 95kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Terry Burgin, 3rd - James Battles
Men's Right Hand 105kg:  1st - Brian Jarrell
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Rick Baarbe, 2nd - Craig McSherry
Men's Left Hand 63kg:  1st - Dirk Ramirez
Men's Left Hand 70kg:  1st - Doug Stutz
Men's Left Hand 78kg:  1st - Craig Tullier, 2nd - D.J. Savoy, 3rd - Anthony Snook
Men's Left Hand 86kg:  1st - Gary Kessler, 2nd - Casey Krankel, 3rd - Adam Gerbert
Men's Left Hand 95kg:  1st - James Battles, 2nd - Jerry Cole, 3rd - Jeff Head
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Brian Jarrell, 2nd - Craig McSherry
Women's Right Hand Open:  1st - Renee Been, 2nd - Tamara Mitts, 3rd - Heather McSherry

August 7, 2004 - Sanction # 820-04 - The Heartland 3 Strongman Challenge - Council Bluffs, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Menís Right Hand 86kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Jim Larson
Men's Right Hand 86+kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Howard Lacy
Women's Right Hand Open:  1st - Margie Worden, 2nd - Joette Peterson, 3rd - Lisa Hall

August 13, 2004 - Sanction # 815-04 - 26th Annual Addison County Fair Armwrestling Championship - New Haven, VT
Tournament Directors:  Karen Curavoo & Bill Sinks
Total Entries:  150
Men's Right Hand 63kg:  1st - Rob Ketcham, 2nd - Bobby Sholan, 3rd - Brad Sargent
Men's Right Hand 70kg:  1st - Norm Devio, 2nd - Benji Dwyer, 3rd - Jeremy Butterfield
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Scott Latella, 3rd - Glenn Tupper
Men's Right Hand 86kg:  1st - Raven Sunhawk, 2nd - George Sheldrick, 3rd - Justin Fitzsimmons
Men's Right Hand 95kg:  1st - Robert Vigeant, 2nd - Rick Brunelle, 3rd - Jeremy Pidgeon
Men's Right Hand 105kg:  1st - Rob Sasso, 2nd - Joe Fitzsimmons, 3rd - Walter Stalker
Men's Right Hand 105+kg:  1st - John Ruggerio, 2nd - Eric Preston, 3rd - James Lawrence
Men's Left Hand 70kg:  1st - Norm Devio, 2nd - Benji Dwyer, 3rd - Jackson Gillett
Men's Left Hand 86kg:  1st - Greg Sharon, 2nd - Ron Klemba, 3rd - Whitney Tuthill
Men's Left Hand 95kg:  1st - Eric Roussin, 2nd - Robert Vigeant, 3rd - Rick Brunelle
Men's Left Hand 95+kg:  1st - John Ruggerio, 2nd - Eric Preston, 3rd - Rob Sasso
Women's Right Hand 67kg:  1st - Jessalyn Gillett, 2nd - Heather Pembrook, 3rd - Morgan Wescam

Women's Right Hand 67+kg:  1st - Darcy Dellamattera, 2nd - Jessalyn Gillett, 3rd - Kristin Preseau

August 21, 2004 - Sanction # 810-04 - Georgia State Armwrestling Championship - Augusta, GA
Tournament Director:  Nicole Cisco
Total Entries:  83
Men's Novice Right Hand 63kg:  1st - Chris Watkins, 2nd - Wesley Walker
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Kyle Roberts
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Rick Miner, 2nd - Carl Walker, 3rd - Kyle Roberts
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Kelly Wintz, 2nd - Tommy Lewis, 3rd - Marty Roberts
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Jacob Meador
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Charles Hoffman, 2nd - Cliff Freeman, 3rd - Todd Coe
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Kyle Roberts
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Rick Miner
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Kelly Wintz, 2nd - Marty Roberts
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Larry Anderson
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Charles Hoffman, 2nd - Todd Coe
Men's Right Hand 63kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Tim Bertetto, 3rd - Chris Watkins
Men's Right Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Robert Buckley
Men's Right Hand 78kg:  1st - Noah Sanders, 2nd - Tom Faas, 3rd - Ian Stanton
Men's Right Hand 86kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Joe Harwood, 3rd - Kelly Wintz
Men's Right Hand 95kg:  1st - Fritz Corey, 2nd - Larry Anderson, 3rd - Terry Burgin
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Chuck Westberry, 3rd - Lee Browning
Men's Left Hand 63kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Tim Bertetto
Men's Left Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Jason Bushnell
Men's Left Hand 78kg:  1st - Noah Sanders, 2nd - Tom Faas
Men's Left Hand 86kg:  1st - Kelly Wintz, 2nd - Chad Lowder, 3rd - Shane Alger
Men's Left Hand 95kg:  1st - Larry Anderson, 2nd - Kelly Wintz, 3rd - Shane Alger
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Lee Browning, 3rd - Chuck Westberry
Women's Right Hand 67kg:  1st - Elaine Blik, 2nd - Melissa Walker, 3rd - April Coe
Women's Right Hand 83kg:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Elaine Blik, 3rd - Melissa Walker
Women's Right Hand 83+kg:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Elaine Blik, 3rd - Beth Westberry
Women's Left Hand Open:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Beth Westberry, 3rd - Casey Martin
Team Championship:  1st - Team Bath - Corey Ruiz, Noah Sanders, Terry Burgin, Lee Culpepper, Ron Bath 

August 21, 2004 - Sanction # 802-04 - South Dakota State Riverboat Festival Armwrestling Championships - Yankton, SD
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Jimmy Hahn, 2nd - Travis Schroeder, 3rd - Jerod Tolsma
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Corey Miller, 2nd - Jimmy Stretch, 3rd - Johnnie Meyering
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Doug Ovre, 2nd - Howard Lacy, 3rd - Steve Sporleder
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Ryan Tiefenthaler, 2nd - Howard Lacy, 3rd - Justin Wallner
Men's Right Hand 70kg:  1st - Corey Miller, 2nd - Jeremy Engles
Men's Right Hand 86kg:  1st - Jim Larson, 2nd - Heath Hallberg, 3rd - Johnnie Meyering
Men's Right Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Doug Ovre
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Todd Reeves, 3rd - Cliff Hall
Men's Left Hand 70kg:  1st - Terry Shipley, 2nd - Ryan Hughes
Men's Left Hand 86kg:  1st - Jim Larson, 2nd - Heath Hallberg, 3rd - Robbie Ryan
Men's Left Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Dwayne Hanel

Men's Left Hand 105+kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Chris Josten
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Kathie Bloch, 2nd - Darcie Peterson, 3rd - Kathy Lacy
Right Hand Open:  1st - Margie Worden, 2nd - Joette Peterson, 3rd - Samantha Wade
Women's Left Hand Open:  1st - Margie Worden, 2nd - Joette Peterson, 3rd - Samantha Wade

August 28, 2004 - Sanction # 816-04 - Illinois State Open & Novice Armwrestling Championships - Prospect Heights, IL

Tournament Director:  Greg Wilson
NO RESULTS SUBMITTED
September 4, 2004 - Sanction # 799-04 - Romeo Peach Festival "Bulldog Open" Armwrestling Contest - Romeo, MI

Tournament Director:  Jeff Byrum
NO RESULTS SUBMITTED
September 4, 2004 - 2004 Idaho State Armwrestling Championship - Blackfoot, ID

Tournament Director:  Elaine Blik
NO RESULTS SUBMITTED
September 11, 2004 - Sanction # 821-04 - Tennessee State Armwrestling Championship - Knoxville, TN

Tournament Director:  Ray Jenkins
Men's Right Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Pete Royal
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ron Ruzic, 2nd - Anthony Snook, 3rd - Corey Ruiz
Men's Right Hand 86kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Josh Daniels, 3rd - Noah Sanders
Men's Right Hand 95kg:  1st - Terry Burgin, 2nd - Shane Alger, 3rd - Rex Forbes
Men's Right hand 95+kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Blake Perry, 3rd - Craig Wilburn
Men's Left Hand 70kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Lee Culpepper

Men's Left Hand 86kg:  1st - Ron Ruzic, 2nd - Shane Alger, 3rd - Noah Sanders
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Derek Triplett, 3rd - Frank Bean
Women's Right Hand Open:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Renee Been, 3rd - Beverly Waldron
Men's Overall Right Hand:  1st - Terry Burgin, 2nd - Glenn Brooks, 3rd - Corey Ruiz

September 11, 2004 - Sanction # 800-04 - Richmond Good Old Days Armwrestling Contest - Richmond, MI

Tournament Director:  Jeff Byrum
NO RESULTS SUBMITTED
September 18, 2004 - Sanction # 803-04 - Nebraska State Armwrestling Championships - Blair, NE

Tournament Director:  Mary McConnaughey
Youth 4 yrs & under:  1st - Eric Flores
Youth 5 - 6 yrs:  1st - D.J. Bugaj, 2nd - Tyler Paul, 3rd - Trysten Donley, 4th - Alyssa McFarland
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Hawk Duggins, 2nd - Brent Robling

Boys 10 - 12 yrs:  1st - Austin Ovre, 2nd - Dylan Duggins, 3rd - Tanner Ovre
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Gary Talley, 2nd - Tom Dixon, 3rd - Brandon Robling, 4th - Brett Kimball,
                         5th - Preston Rochel, 6th - Tanner Ovre
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Tim Pokorny, 2nd - Justin Wyatt, 3rd - Adam Kerkman, 4th - Cody Duggins, 5th - Cody Ovre
Girls 7 - 9 yrs:  Tori Lacy, 2nd - Jackie Paul, 3rd - Samantha McFarland, 4th - Skylar Green

Girls 10 - 12 yrs:  1st - Kirstie Griffis, 2nd - Jessie Cziria, 3rd - Alexis McMartin, 4th - Lacy Talley,
                          5th - Sarah Paul, 6th - Shea Solliday
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Misty Fritz, 2nd - Trinity Chambers, 3rd - Elizabeth Paul
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Andrea Paul, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Angela Riva
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Shannon Vergil, 2nd - Jared Gibson, 3rd - Chris Schaaf

Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - John Grant, 2nd - Cory Miller, 3rd - Tom Chambers
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Rick Grossenbacher, 2nd - Doug Ovre, 3rd - Jamie Homsey
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Matt Duggins, 2nd - Randy Morris, 3rd - Devin Drietz
Men's Right Hand 70kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Cory Miller, 3rd - Eddie Hines

Men's Right Hand 86kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - Jeff Price, 3rd - Kevin Harris
Men's Right Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Heath Hallberg
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Russ Dugger, 3rd - Cliff Hall
Men's Left Hand 70kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Shannon Vergil, 3rd - Eddie HInes

Men's Left Hand 86kg:  1st - Jason Cunningham, 2nd - Jim Larson, 3rd - John Zvezdich
Men's Left Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Heath Hallberg
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Russ Dugger, 3rd - Howard Lacy
Women's Novice Open:  1st - Gwen Morgan, 2nd - Keryn Paul, 3rd - Venus Donley
Women's Right Hand 67kg:  1st - Andrea Paul, 2nd - Margie Worden

Women's Right Hand 67+kg:  1st - Andrea Paul, 2nd - Margie Worden
Women's Left Hand Open:  1st - Margie Worden, 2nd - Andrea Paul, 3rd - Gwen Morgan

September 25, 2004 - Sanction # 825-04 - The Roundup Lounge Armwrestling Championships - Cedar Springs, MI
Tournament Directors:  Matt & Tara Bourden
Men's Right Hand 70kg:  1st - Scott White, 2nd - Tom Wilson, 3rd - Matt Bourden
Men's Right Hand 78kg:  1st - Clint Lance, 2nd - Matt Bourden, 3rd - Tom Wilson
Men's Right Hand 86kg:  1st - Clint Lance, 2nd - Mike Lance, 3rd - Matt Bourden
Men's Right Hand 95kg:  1st - Rod Sellers, 2nd - Mike Lance, 3rd - Shawn Empie
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Bob Sutton, 2nd - Bob Bishop, 3rd - Dan Bennet
Men's Left Hand 70kg:  1st - Matt Bourden, 2nd - Tom Wilson, 3rd - Scott White
Men's Left Hand 78kg:  1st - Clint Lance, 2nd - Matt Bourden, 3rd - Tom Wilson
Men's Left Hand 86kg:  1st - Mike Lance, 2nd - Matt Bourden
Men's Left Hand 95kg:  1st - Tony Villa, 2nd - John Witt, 3rd - Mike Lance
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Pete Wabuda, 2nd - Bob Sutton, 3rd - Bob Bishop
Women's Right Hand Open:  1st - Crystal Haitzell, 2nd - Suzanne Wabuda

October 2, 2004 - Sanction # 804-04 - Mosquito Creek Armwrestling Championships II - Council Bluffs, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Menís Novice Right Hand 70kg:  1st - Joshua Bogardus
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Doug Savage, 2nd - Tim Pokorny, 3rd - Joshua bogardus
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Danny Long, 2nd - Doug Ovre, 3rd - Chris Corrill
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Shane VanCleave, 2nd - Chris Josten, 3rd - Trent Sims
Men's Right Hand 70kg:  1st - Eddie Hines, 2nd - Joshua Bogardus
Men's Right Hand 86kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - Chad Gnader, 3rd - Heath Hallberg
Men's Right Hand 105kg:  1st - Rick Grossenbacher, 2nd - Bob Griffis, 3rd - Doug Ovre
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Cliff hall, 2nd - Chris Josten, 3rd - Devin Drietz
Men's Left Hand 70kg:  1st - Joshua Bogardus, 2nd - Eddie Hines
Men's Left Hand 86kg:  1st - Heath Hallberg, 2nd - Tim Pokorny, 3rd - Jason Watson
Men's Left Hand 105kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Rick Grossenbacher
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Tom Bartley, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Dwayne Hanel
Women's Right Hand 67kg:  1st - Margie Worden
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Andrea Paul, 2nd - Margie Worden
Women's Left Hand Open:  1st - Margie Worden, 2nd - Andrea Paul

October 8 - 10, 2004 - Sanction # 773-04 - GNC Show of Strength & World Expo - Cobb Galleria Centre, Two Galleria Parkway, Atlanta, GA
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Men's Right Hand 63kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Dirk Ramirez, 3rd - Jason Rivas, 4th - Corey Ruiz
Men's Right Hand 78kg:  1st - George Iszakouits, 2nd - Craig Tullier, 3rd - Jerry Avants, 4th - Olin Lucas
Men's Right Hand 95kg:  1st - Michael Todd, 2nd - Michael Selearis, 3rd - James Battles, 4th - Scott Lohmann
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Travis Bagent, 2nd - David Randall, 3rd - Ron Bath, 4th - Nick Zinna
Women's Right Hand 67kg:  1st - Andrea Paul, 2nd - Elaine Blik, 3rd - Margie Worden, 4th - Tonya Wood
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Nicole Cisco, 3rd - Renee Been, 4th - Beth Westberry

October 16, 2004 - Sanction # 823-04 - 2004 Michigan State Championships - Golden Nugget Steak House, 7305 US-12, Onsted, MI
Tournament Director:  George Deible
Boys 4 - 7 yrs:  1st - Brent Moore, 2nd - Olivia Wilson, 3rd - Bryce Blantun
Boys 8 - 10 yrs:  1st - Matt Fitzgerald, 2nd - Storm Stapleton, 3rd - Devin Petipren
Boys 11 - 13 yrs:  1st - Matthew Petipren, 2nd - Samuel Bowling, 3rd - Ed Trout
Boys 14 - 16 yrs:  1st - Nicholas Bowerman, 2nd - Logan Gilespee, 3rd - Randy Perry, Jr., 4th - James Milliken
Men's Right Hand 63kg:  1st - Jerome Moore, 2nd - Michael Moore, 3rd - Matt Bourden, 4th - Tom Wilson
Men's Right Hand 70kg:  1st - Alan Berget, 2nd - Scott White, 3rd - Tony LaDuke, 4th - Drew Dominique
Men's Right Hand 78kg:  1st - Brad Bakhan, 2nd - Ben White, 3rd - Bruce Niswonger, 4th - Eric Nofisger
Men's Right Hand 86kg:  1st - Ed Stapleton, 2nd - Quinlan Mendez, 3rd - Vernon Lange, 4th - Brandon Clark
Men's Right Hand 95kg:  1st - Bill Ballinger, 2nd - Shannon Blanton, 3rd - John Creekmore, 4th - Jesse Weichart
Men's Right Hand 105kg:  1st - James Horne, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Brian Bowerman, 4th - Joshua Hymore

Men's Right Hand 105+kg:  1st - Robert Bishop, 2nd - Robert Wimbley, 3rd - Dan Bennett, 4th - Robert Easter
Men's Left Hand 63kg:  1st - Michael Moore, 2nd - Jerome Moore, 2rd - Matt Bourden, 4th - Tom Wilson

Men's Left Hand 70kg:  1st - Tony LaDuke, 2nd - Drew Dominique, 3rd - Alan Berget, 4th - Bret Goedert
Men's Left Hand 78kg:  1st - Bruce Niswonger, 2nd - Ben White, 3rd - John Szmanski, 4th - Randy Perry, Jr.
Men's Left Hand 86kg:  1st - Vernon Lange, 2nd - Brandon Clark, 3rd - Randy Perry, Sr., 4th - Quinlan Mendez
Men's Left Hand 95kg:  1st - Bill Ballinger, 2nd - John Creekmore, 3rd - Jesse Weichart, 4th - Jonathan Witt
Men's Left Hand 105kg:  1st - James Horne, 2nd - Brian Bowerman, 3rd - Joshua hymore
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Dan Perez, 2nd - Robert Bishop, 3rd - Dan Bennett, 4th - Robert Wimbley
Girls 4 - 7 yrs:  1st - Olivia Wilson

Girls 8 - 10 yrs:  1st - Demetria Wimbley, 2nd - Ashlynn Peiffer, 3rd - Kourtlyn Peiffer
Girls 11 - 13 yrs:  1st - Katelyn Peiffer
Girls 14 - 16 yrs:  1st - Erica Trout, 2nd - Katelyn Peiffer
Women's Right Hand 67kg:  1st - Karen Cooley, 2nd - Jessica Wiartalla, 3rd - Donna Slocum, 4th - Dakota BahLau

Women's Right Hand 67+kg:  1st - Margie Bartz, 2nd - Denna Haynes, 3rd - Jodi Klein
Women's Left Hand 67kg:  1st - Karen Cooley, 2nd - Rachel LaDuke, 3rd - Jessica Wiartalla

Women's Left Hand 67+kg:  1st - Margie Bartz, 2nd - Denna Haynes
Team Competition:  1st - Team S.H.P./53 points, 2nd - Team Ohio/47 points, 3rd - Cedar Tuckey Arm Jerkers/35 points

November 6, 2004 - Sanction # 819-04 - Maryland State Championships - Hanover, MD
Tournament Director:  Cuff Cuffley
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Josh Jones, 2nd - Michael Jenkins, 3rd - Jordan Hockaday
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Jim Connors, 2nd - Jason Motlagh, 3rd - Matthew Coley
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Brian Webster, 2nd - Jean Daigle, 3rd - Chad Eckert
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Isaih Tomlin, 2nd - Joe Coulson, 3rd - Michael Main
Men's Novice Left Hand 86+kg:  1st - Chad Eckert, 2nd - John Daigle, 3rd - Rob Baker
Men's Right Hand 70kg:  1st - Leslie Whims, 2nd - Marcus Clark, 3rd - Milt Christmas
Men's Right Hand 78kg:  1st - Marc Orapallo, 2nd - Leoni Wertheim, 3rd - Josh Jones
Men's Right Hand 86kg:  1st - Alper Cosar, 2nd - Chris Gisriel, 3rd - Gary Kessler
Men's Right Hand 95kg:  1st - George Stanton, 2nd - C.J. Floyd, 3rd - Charles Fisk
Men's Right Hand 105kg:  No Contestants
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Rob Bigwood, 2nd - Dave Marrocco, 3rd - Joel Hedgepeth
Men's Left Hand 78kg:  1st - Marc Orapallo, 2nd - Milt Christmas, 3rd - Tim Clark
Men's Left Hand 95kg:  1st - Alper Cosar, 2nd - C.J. Floyd, 3rd - George Stanton
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Rob Bigwood, 2nd - Jim Walkiewicz, 3rd - Cuff Cuffley
Men's Masters Right Hand 86kg:  1st - Gary Kessler, 2nd - Leslie Whims, 3rd - Milt Christmas
Men's Masters Right Hand 86+kg:  1st - Dave Marrocco, 2nd - Jim Walkiewicz, 3rd - Joel Hedgepeth
Men's Overall Right Hand 86kg:  1st - Marc Orapallo, 2nd - Alper Cosar, 3rd - Gary Kessler
Men's Overall Right Hand 86+kg:  1st - Rob Bigwood, 2nd - Dave Marrocco, 3rd - George Stanton
Best Match of the Day: Men's Overall 86kg - Gary Kessler &Leoni Wertheim
2004 MD Armwrestler of the Year: Milt Christmas

November 6, 2004 - Sanction # 827-04 - RK's Armwrestling Championship VI - Malmo, NE

Tournament Director:  Mary McConnaughey
Youth 4 yrs & Under :  1st - Austin Hanel, 2nd - Brooke Westberg
Youth 5 - 6 yrs:  1st - Brittany Vech, 2nd - Lacey Westberg
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Case Vasa, 2nd - Andrew Vech, 3rd - Clair Herrera

Boys 10 - 12 yrs:  1st - Ryan Pokorny, 2nd - Mitch Swanson, 3rd - Roger Noonan, 4th - McCain Vasa
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Gary Talley, 2nd - Kurt Chvatal, 3rd - John Wonka
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Bobby Nice, 2nd - Gary Talley, 3rd - Tim Pokorny
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Doug Savage, 2nd - Gary Talley, 3rd - Tim Pokorny

Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Scott Westberg, 2nd - Danny Long, 3rd - Damian Drietz
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Chris Josten, 2nd - Danny Long, 3rd - Sean Gies
Men's Right Hand 86kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Doug Savage

Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Bob Griffis, 3rd - Jim Dimmitt
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Mike McCabe, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Bob Griffis
Men's Left Hand 86kg:  1st - John Zvezdich, 2nd - Tim Pokorny, 3rd - Steve Berner

Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Jim Dimmitt
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Mike McCabe, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Chris Josten
Men's Masters Right Hand Open:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Cliff Hall, 3rd - John Zvezdich
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Shelbey Hascall, 2nd - Chris Vech

Girls 10 - 12 yrs:  1st - Kirstie Griffis, 2nd - Lacey Talley, 3rd - Allie Wonka, 4th - Alexis McMartin
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Misty Fritz
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Misty Fritz, 2nd - Trisha Nice, 3rd - Jennifer Putnam
Women's Right Hand 67kg:  1st - Kirstie Griffis, 2nd - Michelle Talley, 3rd - Lacey Talley, 4th - Alexis McMartin
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Beth Long, 2nd - Sheri Hassler, 3rd - Lisa Furmanski
Women's Left Hand Open:  1st - Rhonda Hanel, 2nd - Lisa Furmanski, 3rd - Misty Fritz

November 6, 2004 - Sanction # 826-04 - Louisiana State Armwrestling Championships - Lake Arthur, LA
Tournament Director:  Craig Tullier
NO RESULTS SUBMITTED

November 13, 2004 - Sanction # 828-04 - King of the Hill Armwrestling Championship - Sweetwater, TN

Tournament Director:  Ron Ruzic
NO RESULTS SUBMITTED

December 4, 2004 - Sanction # 831-04 - Washington State Armwrestling Championship - Sequim, WA

Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries:  111
Kids 5 - 7 yrs:  1st - Billy Minks, 2nd - Cole Stanley, 3rd - Jackson May
Kids 8 - 9 yrs:  1st - Jack Wicker, 2nd - Jon Donahue, 3rd - Spencer May
Kids 10 - 11 yrs:  1st - Bradley Reandeau, 2nd - Cheyanne Berry, 3rd - Austin Berry
Teen Guys 13 - 15 yrs Right Hand:  1st - Zack Grinnell, 2nd - Michael Donahue, 3rd - Jessee Berkley

Teen Guys 16 - 18 yrs Right Hand:  1st - Brandon Dye, 2nd - Joe Paddlock, 3rd - Michael Donahue
Teen Guys 13 - 15 yrs Left Hand:  1st - Michael Donahue, 2nd - Zack Grinnell, 3rd - Zack Hoffman

Teen Guys 16 - 18 yrs Left Hand:  1st - Brandon Dye, 2nd - Matt Rolley, 3rd - Michael Donahue
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - John McLeod, 2nd - James Stephen, 3rd - Michael Donahue

Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Brandon Dye, 2nd - Jerame McCoy, 3rd - Paul Foster
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Dave Pichler, 2nd - John St. Aubin, 3rd - Paul Foster
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Paul Hoffman, 2nd - Larry Henning, 3rd - Larry Garrison
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - James Stephen, 2nd - Jerame McCoy, 3rd - Paul Foster

Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Jeremy Rolley, 2nd - John St. Aubin, 3rd - Paul Foster
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Thomas Stanley, 2nd - Larry Henning, 3rd - Paul Grage
Men's Right Hand 70kg:  1st - Aaron Perez, 2nd - Lance Whitehill, 3rd - Mike Trillo

Men's Right Hand 78kg:  1st - Lex Zunker, 2nd - Mike Trillo, 3rd - Michael Donahue
Men's Right Hand 86kg:  1st - Anthony Dall-Antonia, 2nd - Jarod Cash, 3rd - Wayne Fredrickson
Men's Right Hand  95kg:  1st - Anthony Dall-Antonia, 2nd - Herman McCoy, 3rd - Sjon Delmore
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Sol Ingram, 2nd - Andy Medak, 3rd - Herman McCoy
Men's Left Hand 70kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Aaron, Perez, 3rd - Matt Rolley

Men's Left Hand 86kg:  1st - Anthony Dall-Antonia, 2nd - Jarod Cash, 3rd - Aaron Perez
Men's Left Hand 95kg:  1st - Jacob Abbott, 2nd - Sjon Delmore
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Andy Medak, 2nd - Sjon Delmore, 3rd - Sol Ingram
Men's Masters 86kg:  1st - Lex Zunker, 2nd - Wayne Fredrickson, 3rd - Gary Alves

Men's Masters 86+kg:  1st - Herman McCoy, 2nd - John Donahue
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Laura Pizzano, 2nd - Barbie Hoffman, 3rd - Julie Alves
Team Champions:  Herman McCoy, Jerame McCoy, Larry Garrison, Anthony Dall-Antonia
Most Dedicated 2004 - Sol Ingram

Most Improved 2004 - Dan Spencer
Teen Armwrestler 2004 - Michael Donahue
Adult Armwrestler 2004 -  Herman McCoy

December 11, 2004 - Sanction # 822-04 - 2004 Florida State Armwrestling Championships - Jacksonville, FL

Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Total Entries:  122
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Billy Solomon, 2nd - T.J. LeBlanc, 3rd - Michael Carlton
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Dino Christoforakis, 2nd - Patrick Downs, 3rd - Curtis Free
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Adam Bossier, 2nd - Joe Bell, 3rd - Shandel Decker
Men's Right Hand 70kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Jeremy Wilks

Men's Right Hand 78kg:  1st - Lee Walker, 2nd - Tom Faas, 3rd - Joe Benoit
Men's Right Hand 86kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Shane Alger
Men's Right Hand 95kg:  1st - Craig Tullier, 2nd - Christopher Myers, 3rd - James Battles
Men's Right Hand 105kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Adam Bossier, 3rd - Wilton Brock
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Charles Cook, 2nd - Travis Bagent, 3rd - Brian Goolsby
Men's Left Hand 70kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Billy Solomon

Men's Left Hand 78kg:  1st - Craig Tullier, 2nd - Lee Walker, 3rd - Cody Hadley
Men's Left Hand 86kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Jerry Avants, 3rd - Shane Alger
Men's Left Hand 95kg:  1st - P.J. Rizzo, 2nd - Christopher Myers, 3rd - Jason Ryan
Men's Left Hand 105kg:  1st - Lee Browning, 2nd - Adam Bossier, 3rd - P.J. Rizzo
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Charles Cook, 2nd - Travis Bagent, 3rd - Brian Goolsby
Women's Right Hand 67kg:  1st - Elaine Blik, 2nd - Jessica Wiertalla, 3rd - April Coe

Women's Right Hand 67+kg:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Beth Westberry, 3rd - Elaine Blik
Women's Left Hand Open:  1st - Beth Westberry, 2nd - Casey Martin, 3rd - Heather McSherry
Men's Mega Match Right Hand 86+kg:  1st - Travis Bagent, 2nd - Michael Selearis, 3rd - Christopher Myers
Men's Mega Match Left Hand 86kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Shane Alger, 3rd - Craig Tullier

Click here to go to2005 Event Results

Click here to go to 2003 Event Results

Click here to go to 2002 Event Results

Click here to go to 2001 Event Results

Click here to go to 2000 Event Results

Click here to go to 1999 Event Results

Click here to go to 1998 Event Results

your contest results

Copyright © 2004 American Armsport Association, Inc.
All Rights Reserved. Users of this site agree to be bound by the terms of the American Armsport Association Site Rules and Regulations.

Back to Main Page