American Armsport Association


2005 Event Results


Or Updated As of 12/18/05
January 8, 2005 - Sanction # 832-04 - J.R. Steak House & Bar Armwrestling Tournament - Marysville, WA
Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries:  69
Teen Guys Right Hand 16 - 18 yrs:  1st - Tim Hamilton, 2nd - Joseph Lyon, 3rd - Zack Hoffman
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - James Stephen, 2nd - Robert Powell, 3rd - Jody Cranston
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - David Pichler, 2nd - Sonny Hazidikis, 3rd - Howard Lyon
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Robert Beverly, 2nd - Ward Hoftel, 3rd - Azael Reyes
Men's Right Hand 78kg:  1st - Jeff Benson, 2nd - Lance Whitehill, 3rd - Aaron Perez
Men's Right Hand 86kg:  1st - Anthony Dall'Antonia, 2nd - Brandon Dye, 3rd - Wayne Fredrickson
Men's Right Hand 95kg:  1st - Darren Wartena, 2nd - Sjon Delmore, 3rd - Dylan Brashear
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Sammie Hattabaugh, 2nd - Anthony Dall'Antonia, 3rd - Andy Medak
Teen Guys Left Hand 13 - 15 yrs:  1st - Zack Hoffman, 2nd - Jordan Tuck
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Jody Cranston, 2nd - Tom Sawyer, 3rd - James Stephen
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Chris Welvaert, 2nd - Zak Zunker
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - David Pichler, 2nd - Ryan Flink, 3rd - David Mansell
Men's Left Hand 78kg:  1st - Jeff Benson, 2nd - Lance Whitehill, 3rd - Jody Cranston
Men's Left Hand 86kg:  1st - Anthony Dall'Antonia, 2nd - Dan Spencer, 3rd - George Weaver
Men's Left Hand 95kg:  1st - Sjon Delmore, 2nd - George Weaver, 3rd - Darren Wartena
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Andy Medak, 3rd - Jeremy Heath
Women's Open:  1st - Julie Alves, 2nd - Loretta Heath
Best Match of the Day:  Sammie Hattabaugh, Jr. vs Anthony Dall'Antonia
Sportsmanship Award:  Jeff Benson
Overall Champion:  Julie Alves
January 15, 2005 - Sanction # 825-04 - North Carolina State "Get a Grip" - Albemarle, NC
Tournament Director:  Rick Laton
Entries:  172 / Adult    53 / Kids
Boys Right Hand 22kg:  1st - Luke Andrews, 2nd - Isiah Hutchings, 3rd - Ryan Laton
Boys Right Hand 28kg:  1st - Michael Coletti, 2nd - Ross Plyler, 3rd - Grant Plyler
Boys Right Hand 36kg:  1st - Dallas Hennerichs, 2nd - Jacob Comer, 3rd - Bradley Felkel
Boys Right Hand 46kg:  1st - Benjamin Plyler, 2nd - Hunger Hargrove, 3rd - Joe Coleman
Boys Right Hand 50kg:  1st - Chase Calloway, 2nd - Jordan Hockaday, 3rd - Josh Lewis
Boys Right Hand 60kg:  1st - Garrett Foreman, 2nd - Jeffrey Burnette, 3rd - Chris Watkins
Boys Right Hand 75kg:  1st - Ryan Bath, 2nd - Chris Klyanowicz, 3rd - Dillon Blackmon
Boys Right Hand 75+kg:  1st - Derek Triplett, 2nd - Justin Clover, 3rd - Cameron Clayton
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Brandon Russakis, 2nd - Garrett Foreman, 3rd - Andrew Fournier
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Joel Wagner, 2nd - Dugan Meredith, 3rd - Ryan Bath
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Josh Jones, 2nd - Jimmy Conners, 3rd - Joe Harwood
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Alcide Hargrave, 2nd - Tim Huneycutt, 3rd - Troy Tiegs
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Charles Hoffman, 2nd - Darnel Burris, 3rd - Derek Triplett
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Michael Griffin, 2nd - David Balckman, 3rd - Jarrett Lowder
Men's Right Hand 63kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Jeremy Wilks, 3rd - Rick Laton
Men's Right Hand 70kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Jason Rivas
Men's Right Hand 78kg:  1st - Olin Lucas, 2nd - Kevin Hicklin, 3rd - Jamie Fortenberry
Men's Right Hand 86kg:  1st - Olin Lucas, 2nd - Shane Alger, 3rd - Ron Klemba
Men's Right Hand 95kg:  1st - James Battles, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Carlos Ferreira
Men's Right Hand 105kg:  1st - Marcio Barboza, 2nd - Ron Bath, 3rd - Lee Browning
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Marcio Barboza, 2nd - Ron Bath, 3rd - Shawn Turner
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Jason Plyler, 2nd - Brandon Russakis, 3rd - Andrew Fournier
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st -
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Joe Harwood, 2nd - Josh Jones, 3rd - Lee Snuggs
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Troy Tiegs, 2nd - Tim Huneycutt, 3rd - Jeremy Cook
Men's Novice Left Hand 105kg:  1st - Charles Hoffman, 2nd - Jason Brown, 3rd - Derek Triplett
Men's Novice Left Hand 105+kg:  1st - Michael Griffin, 2nd - Troy Tiegs, 3rd - Eddie James
Men's Left Hand 63kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Rick Laton
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Darren Dailey
Men's Left Hand 78kg:  1st - Robert Plyler, 2nd - Olin Lucas, 3rd - Christ Russakis
Men's Left Hand 86kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Ron Klemba, 3rd - Shane Alger
Men's Left Hand 95kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Dean Sain, 3rd - Chad Hough
Men's Left Hand 105kg:  1st - Marcio Barboza, 2nd - Ron Bath, 3rd - Lee Browning
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Marcio Barboza, 2nd - Ron Bath, 3rd - Rodger Felkel
Girls Right Hand 26kg:  1st - Chelsea Frick, 2nd - Chaeden Frick
Girls Right Hand 55kg:  1st - Jessica Hardin, 2nd - Jessie Lewis, 3rd - Hailey Laton
Girls Right Hand 91kg:  1st - Jessica Griffin, 2nd - Jennifer Andrews, 3rd - Kelbey Combs
Women's Right Hand 67kg:  1st - Pacia Blackman, 2nd - Georgia Day, 3rd - Jessica Hardin
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Cindy Looney, 3rd - Amanda Hardin
Women's Left Hand 67+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Cindy Looney, 3rd - Casey Martin
North Carolina Armwrestler Of The Year:  Robert Plyler
North Carolina Most Improved Armwrestler:  (Tie) Joe Harwood & Jason Plyler

January 15, 2005 - Sanction # 829-04 - Southern Illinois Armwrestling Championship - DuQuoin, IL
Tournament Director:  Blaine Middleton
Total Entries:  52
Men's Right Hand 70kg:  1st - Wayne Burns, 2nd - Ross Lietz, 3rd - Shawn Buss
Men's Right Hand 86kg:  1st -Rick Firsich, 2nd - Anthony Snook, 3rd - Ron Ruzic
Men's Right Hand 95kg:  1st - Sterling Miles, 2nd - Mike West, 3rd - Tony Picchioldi
Men's Right Hand 105kg:  1st - Chris Anderson, 2nd - Ben Bare, 3rd - Mike West
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Harold Owens, 2nd - Blaine Middleton, 3rd - Morgan Murphy
Men's Left Hand 70kg:  1st - Wayne Burns, 2nd - Shawn Buss
Men's Left Hand 86kg:  1st - Rick Firsich, 2nd - Ron Ruzic, 3rd - Anthony Snook
Men's Left Hand 95kg:  1st - Sterling Miles, 2nd - Tony Picchioldi, 3rd - Brent Rakers
Men's Left Hand 105kg:  1st - Daniel Haege, 2nd - Jason Bartling
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Harold Owens, 2nd - Blaine Middleton, 3rd - Matt Lively
Women's Right Hand Open:  1st - Juliette Schuenemeyer, 2nd - Jessica McCann, 3rd - Chris West
Overall Right Hand:  Wayne Burns
Overall Left Hand:  Harold Owens

February 5, 2005 - Sanction # 835-05 - Ohio State Stand-Up Armwrestling Championships - Ramada Inn, 711 2nd Street, Portsmouth, OH
Tournament Director:  Sam Cooper
Men's Novice Right Hand 63kg:  1st - William Lucas, 2nd - Gene Brown, 3rd - Darrell Spencer
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Marcus Clark, 2nd - Vishnu Walker, 3rd - Randall Zorn
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Brian Ratliff, 2nd - Zach Humphrey, 3rd - John Goble
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Josh Daniels, 2nd - Adam Martin, 3rd - Shane Thiel
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Shannon Blanton, 2nd - Quinlan Mendez, 3rd - Charles Lightfritz
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Rex Davidson, 2nd - James Kizziah, 3rd - Cody Prugh
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Andrew Casto, 2nd - Mark Cooper, 3rd - Robert Wimbley
Men's Right Hand 63kg:  1st - Michael Moore, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - tim Clark
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jerome Moore, 2nd - Gene Dunn, 3rd - Lee Culpepper
Men's Right Hand 78kg:  1st - Rusty Thiel, 2nd - Dusty Thiel, 3rd - Jsoh Cope
Men's Right Hand 86kg:  1st - Matt Stout, 2nd - Rick Firsich, 3rd - Gerold Dees
Men's Right Hand 95kg:  1st - Terry Burgin, 2nd - Oliver Metcalf, 3rd - Rick Adams
Men's Right Hand 105kg:  1st - Joe Dutton, 2nd - Rex Davidson, 3rd - Rob Mobley
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Doug Casto, 2nd - Bob Sutton, 3rd - Glenn Tomblin
Men's Left Hand 63kg:  1st - Ray Jenkins, 2nd - Michael Moore, 3rd - John Bell
Men's Left Hand 70kg:  1st - Gene Dunn, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Boomer Reagan
Men's Left Hand 78kg:  1st - Jesse Page, 2nd - Rusty Thiel, 3rd - John Gable
Men's Left Hand 86kg:  1st - Eddie Stapleton, 2nd - Matt Stout, 3rd - Gerold Dees
Men's Left Hand 95kg:  1st - Dave George, 2nd - Mike Strong, 3rd - Eric Baldino
Men's Left Hand 105kg:  1st - Rex Davidson, 2nd - Brian Jarrell, 3rd - Ben Smith
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Bob Sutton, 2nd - Robert Wimbley, 3rd - Larry Kelly
Men's Masters 70kg:  1st - Gene Dunn, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Willie Reagan
Men's Masters 95kg:  1st - Mike Strong, 2nd - Mike West, 3rd - Gerold Dees
Men's Masters 95+kg:  1st - Kenny Flynn, 2nd - Bob Sutton, 3rd - Doug Page
Women's Right Hand 60kg:  1st - Kristi Dutton, 2nd - Miranda Zorn, 3rd - Alicia Huddleston
Women's Right Hand 83kg:  1st - Jamie Moore, 2nd - Shannon Tomblin, 3rd - Tammy Stapleton
Women's Right Hand 83+kg:  1st - Christina Casto, 2nd - Alene Dees, 3rd - Tabatha Tabor

February 19, 2005 - Sanction # - 844-05 - 2005 City Lites  Bar & Grill Armwrestling Championships - White Cloud, MI
Tournament Directors:  Matt & Tara Bourden
Men's Right Hand 70kg:  1st - Scott White, 2nd - Matt Bourden, 3rd - Gabe White
Men's Right Hand 78kg:  1st - Scott hazelwood, 2nd - C.J. Riesbig, 3rd - Scott White
Men's Right Hand 86kg:  1st - Clint Lance, 2nd - Brandon Clark, 3rd - Shane Sanborn
Men's Right Hand 95kg:  1st - Rod Sellers, 2nd - Clint Lance, 3rd - John Witt
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Bob Bishop, 2nd - Robert Knapp, 3rd - Pat Norris
Men's Left Hand 70kg:  1st - Matt Bourden, 2nd - Chancey Cupps, 3rd - Brett Goedert
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ben White, 2nd - C.J. Riesbig, 3rd - Brian Rice
Men's Left Hand 86kg:  1st - Brandon Clark, 2nd - Randy Perry, 3rd - Clint Lance
Men's Left Hand 95kg:  1st - Rod Sellers, 2nd - John Witt, 3rd - Mike Lance
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Bob Bishop, 2nd - Robert Knapp, 3rd - Corey Sanborn
Women's Right Hand Open:  1st - Gwen Blanchette, 2nd - Jessica Vogal, 3rd - Denise Tompkins

February 19, 2005 - Sanction # 805-04 - Pull for the Hungry Regional Armwrestling Championships XX - Saint Joseph, MO
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  127 / Adults    79 / Youth
Total Entries:  367
Boys & Girls under 4 yrs:  1st - Josie Middleton, 2nd - Sammie Berry, 3rd - Emily Scott, 4th - Braelynn Bennett
Boys & Girls 5 - 6 yrs:  1st - Brant Price, 2nd - Terrence Clark, II, 3rd - Makenna Evert, 4th - Isreal Smith
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Erik Stevens, 2nd - Shane Battagler, 3rd - Cory Middleton, 4th - Hawk Duggins
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Cody Berry, 2nd - Collin Easter, 3rd - Dylan Duggins, 4th - Bryce Whittle
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Tom Dixon, 2nd - Gary Talley, 3rd - Josh Hildebrand, 4th - James Parker
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Brad Hanrock, 2nd - John Sowards, 3rd - Zeb Cook, 4th - Allen Evinger
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Brandon Hunsucker, 2nd - Chip Gore, 3rd - Eric Cunningham
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Blake Sercest, 2nd - Kevin Ford, 3rd - Garrett Richardson
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Mike Kauk, 2nd - Derek Hausman, 3rd - Matt Duggins
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Ryan Clark, 2nd - Blake Perry, 3rd - Brandon Dysart
Men's Right Hand 70kg:  1st - Luke Stanley, 2nd - Justin Joice, 3rd - Chip Gore
Men's Right Hand 86kg:  1st - Dursen Onder, 2nd - Bill Logsdon, 3rd - Roger Nowatzke
Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Dan Whittle, 3rd - Scott Fleming
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Blaine Middleton, 3rd - Mike McCabe
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jeff Puckett, 2nd - Luke Stanley, 3rd - Brandon Hunsucker
Men's Left Hand 86kg:  1st - Dursen Onder, 2nd - Bill Logsdon, 3rd - Shane McLaughlin
Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Scott Fleming, 3rd - Sterling Miles
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Don Fritsche, 3rd - Dwayne Hanel
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Carly Middleton, 2nd - Raven Price, 3rd - Samantha McFarland, 4th - Brooklyn Anderson
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Jeanne Bierbaum, 2nd - Lacey Talley, 3rd - Kirstie Griffis, 4th - Deanna Busey
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Dustie Fritsche, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Lacie Poindexter, 4th - MacKenzie McIntosh
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Jennifer Putnam, 2nd - Brittany Guinzy, 3rd - Erica Brown
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Chrystle Heil, 2nd - Kelly Cook, 3rd - Gwen Morgan
Women's Right Hand 67kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Deniz Costun, 3rd - Val Hall
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Andrea Paul, 2nd - Chrystle Heil, 3rd - Penny Ford
Women's Left Hand Open:  1st - Margie Worden, 2nd - Chrystle Heil, 3rd - Gwen Morgan

February 26, 2005 - Sanction # 838-05 - Region 13 Abate of Indiana Armwrestling Championship - Vincennes, IN
Tournament Director:  Eugene Abbott & Mike West
Entries:  29
Men's Right Hand 70kg:  1st - Mike Gaines, 2nd - Brayton Moore, 3rd - Dwight Moore
Men's Right Hand 86kg:  1st - Tom Schmidt, 2nd - Scott Newton, 3rd - Jason Kunkler
Men's Right Hand 95kg:  1st - Stephen Naas, 2nd - Ron Wilson, 3rd - Scott Newton
Men's Right Hand 105kg:  1st - Tony Faith, 2nd - Mike Martin, 3rd - Bubba Ubelhor
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Mike West, 2nd - Tony Faith, 3rd - Jeff Hill
Women's Right Hand 67kg:  1st - Angie Ubelhor, 2nd - Angie Abbott, 3rd - Crystal Hartzell
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Tressa Satterfield, 2nd - Angie Schepers

February 26, 2005 - Sanction # 855-05 - Bad to the Bone Armwrestling Championship - Idaho Falls, ID
Tournament Director:  Elaine Blik
Kids 6 yrs & under - 40 lbs:  1st - Kodie Alldredge, 2nd - Caleb Casais, 3rd - Elizabeth Merkison
Kids 6 yrs & under - 40+lbs:  1st - McKenzie Hayes, 2nd - Donovan Rottini, 3rd - Nicole Cosnyka
Kids 7 - 8 yrs - 50lbs:  1st - Keith Dixon, 2nd - Rachael Alldredge, 3rd - Jesse Richards
Kids 7 - 8 yrs - 50+lbs:  1st - Lee Keating, 2nd - Emily Rottini
Kids 9 - 10 yrs - 80lbs:  1st - Rainee Blik, 2nd - Brayden Coffin, 3rd - Brandy Cosnyka
Kids 9 - 10 yrs 80+lbs:  1st - Nick Hoffman, 2nd - Jonathon Littlejohn, 3rd - Jordyn LaMere
Kids 11 - 12 yrs - 120lbs:  1st - Brady Wartena, 2nd - Corbyn Coffin, 3rd - Stacey Moronay
Kids 11 - 12 yrs - 120+lbs:  1st - Shane Kelley, 2nd - Jorge Birch, 3rd - Kailey Warren
Teen Boys 13 - 15 yrs - 145lbs:  1st Jorge Martinez, 2nd - Brayden Sutton, 3rd - Ben Coles, 4th - Cody Wartena
Teen Boys 13 - 15 yrs - 145+lbs:  1st - Kaleab Hales, 2nd - Colton Schenk, 3rd - Miles McNair, 4th - Tony Hendrickson
Teen Boys 16 - 18 yrs - 160lbs:  1st - Cayde Cherry, 2nd - Anthony Jolley, 3rd - Daniel Carlson, 4th - James Nida
Teen Boys 16 - 18 yrs - 160+lbs:  1st - Bobby Holdaway, 2nd - Chris Jenkins, 3rd - Tony Hendrickson, 4th - Drew Batten
Men's Right Hand 70kg:  1st - Rick Steffans, 2nd - Christopher Phillips, 3rd - Chad Wanner, 4th - James Nida
Men's Right Hand 78kg:  1st - Cappy Campasano, 2nd - Mark Pennington, 3rd - Peter Wiegman, 4th - Toby Thalin
Men's Right Hand 86kg:  1st - Jarod Cash, 2nd - Rod Severin, 3rd - Jordan Sill, 4th - Derrick buck
Men's Right Hand 105kg:  1st - Jim Richards, 2nd - Chuck Hoffman, 3rd - Shawn Merkison, 4th - Ryan Flink
Men's Right Hand 105+kg:  1st - J.D. Howard, 2nd - David Park, 3rd - Shawn Merkison, 4th - Dusty Jackson
Men's Left Hand 78kg:  1st - Rick Steffans, 2nd - Cappy Campasono, 3rd - Chad Wanner, 4th - Justin Brown
Men's Left Hand 95kg:  1st - Bryan Johnson, 2nd - Jordan Sill, 3rd - Jarod Cash, 4th - Derrick Buck
Men's Left Hand 105kg:  1st - Bryan Johnson, 2nd - Lane Facer, 3rd - Shawn Merkison, 4th - Victor Guerrera
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Bryan Johnson, 2nd - John Buxton, 3rd - David Park, 4th - Shawn Merkison
Men's Masters Right Hand 86kg:  1st - Ed Cosnyka, 2nd - Mark Pennington, 3rd - Brent Anderson
Men's Masters Right Hand 86+kg:  1st - Lance Shackelford, 2nd - Chuck Hoffman, 3rd - John Shipes
Men's Cash Division Right Hand 70kg:  1st - Rick Steffans, 2nd - Aaron Svancera, 3rd - Chad Wanner
Men's Cash Division Right Hand 86kg:  1st - Jarod Cash, 2nd - Darren Wartena, 3rd - Shane Alldredge
Men's Cash Division Right Hand 105kg:  1st - Bryan Johnson, 2nd - Kevin Buetts, 3rd - Bob Brown
Men's Cash Division Right Hand 105+kg:  1st - Kody Asbury, 2nd - Kevin Buetts, 3rd - JoeDee Asbury
Teen Girls 110lbs:  1st - Kailey Warren, 2nd - Tori Hales, 3rd - Josie Littlejohn
Teen Girls 110+lbs:  1st - Kim Alldredge, 2nd - Ashely Warren, 3rd - Jolene Richards
Women's Right Hand 67kg:  1st - Jennifer Cosnyka, 2nd - Kimberly Alldredge, 3rd - April Buck
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Sandy Alldredge, 2nd - Glenna Cosnyka, 3rd - Wendy Rottini

March 5, 2005 - Sanction # 847-05 - Pulling for Education Armwrestling Championships II - Council Bluffs, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Entries:  103
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - David Peterson, 2nd - Tim Pokorny, 3rd - Chris Burnham
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Danny Long, 2nd - Pat Fuller, 3rd - Jeff Johnson
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Scott Westberg, 2nd - Danny Long, 3rd - Chris Josten
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Sean Giese, 2nd - Chris Rordin, 3rd - Shane Van Cleave
Men's Right Hand 70kg:  1st - Josh Bogadus, 2nd - Chris Burnham, 3rd - Jamie Richardson
Men's Right Hand 86kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - Matt Whipple, 3rd - John Zvezdich
Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Bob Griffis, 3rd - Chris Josten
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Tim Steinspring, 3rd - Scott Westberg
Men's Left Hand 70kg:  1st - Mike Neppl, 2nd - Tim Pokorny, 3rd - Josh Bogardus
Men's Left Hand 86kg:  1st - Matt Whipple, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Rusty Metcalf
Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - John Zvezdich
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Tim Steinspring
Women's Right Hand 67kg:  1st - Val Hall, 2nd - Sarah Kruse, 3rd - Emily BeVirt
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Kelly Cook, 2nd - Mallisa Stec, 3rd - Kirstie Griffis
Women's Left Hand Open:  1st - Val Hall, 2nd - Kelly Cook, 3rd - Malissa Stec

March 12, 2005 - Sanction # 845-05 - 2005 Round Up Armwrestling Championships - Cedar Springs, MI
Tournament Directors:  Matt & Tara Bourden
Men's Right Hand 70kg:  1st - Scott White, 2nd - Matt Bourden
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ben White, 2nd - C.J. Riesbig
Men's Right Hand 86kg:  1st - Vernon Lange, 2nd - Nick Wood
Men's Right Hand 95kg:  1st - Tom Bennett, 2nd - Jeremy Boyd
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Bob Bishop, 2nd - Pat Norris
Men's Left Hand 70kg:  1st - Troy Stuhan, 2nd - Matt Bourden
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ben White, 2nd - Matt Bourden
Men's Left Hand 86kg:  1st - Vernon Lange, 2nd - Brandon Clark
Men's Left Hand 95kg:  1st - Jeremy Boyd, 2nd - John Witt
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Bob Bishop, 2nd - Tim Antonides
Women's Right Hand Open:  1st - Anie Titis, 2nd - Trina Coleman

March 12, 2005 - Sanction # 833-04 - Fireside's Armwrestling Championships IX - Atlantic, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Entries:  48
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Tim Pokorny, 2nd - Perry Pilkington, 3rd - David Heiser
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Pat Fuller, 2nd - Brian Johnson
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Scott Westberg, 2nd - Donald Francis
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Shane Van Cleave, 2nd - Gene Flanagan, 3rd - Chris Rardin
Men's Right Hand 70kg:  1st - Rory Cockerham, 2nd - Tim Pokorny, 3rd - David Heiser
Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Bryan Waggoner, 3rd - Chris Hintgen
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Howard Lacy, 3rd - Bryan Waggoner
Men's Left Hand 70kg:  1st - Tim Pokorny, 2nd - David Hieser
Men's Left Hand 86kg:  1st - Pat Fuller, 2nd - Brian Johnson
Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Chris Hintgen, 3rd - Dwayne Hanel
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Howard Lacy, 3rd - Dwayne Hanel
Women's Right Hand 67kg:  1st - Val Hall, 2nd - Sarah Kruse, 3rd - Brenda Vanatta
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Kelly Cook, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Mandy Lacy

March 19, 2005 - Sanction # 851-05 - 5th Annual Tri-State Armwrstling Championship - Philadelphia, TN
Tournament Director:  Ray Jenkins
Total Entries:  96
Youth 70lbs:  1st - Dillon Underwood, 2nd - Laray Jenkins, 3rd - Bubba White
Youth 90lbs:  1st - Laray Jenkins, 2nd - Bubba White
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Mathew Swan, 2nd - Mikie Underwood, 3rd - Jesse Bell
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Mitchell Thompson, 2nd - Wayne Durem, 3rd - Greg Devine
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Blake Perry, 2nd - Andy Malloun, 3rd - Ricky Swann
Men's Right Hand 63kg:  1st - Ray Jenkins, 2nd - Travis Letsinger, 3rd - Jordan Hockaday
Men's Right Hand 70kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Charles Farner
Men's Right Hand 78kg:  1st - Junior Andrews, 2nd - Ronnie Ruzic, 3rd - Charles Farner
Men's Right Hand 86kg:  1st - Mike West, 2nd - Noah Sanders, 3rd - Josh Jones
Men's Right Hand 95kg:  1st - Mike West, 2nd - Rex Forbes, 3rd - Tim Davidson
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Blake Perry, 2nd - Lee Browning, 3rd - Andy Melloun
Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Junior Andrews, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Pete Royal
Men's Masters Right Hand 78+kg:  1st - Mike West, 2nd - Glen Presley, 3rd - Tim Davidson
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Jeremy Watson, 2nd - Mike Underwood, 3rd - Chris Klijanowicz
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Michael Jones, 2nd - Blake Perry, 3rd - Josh Jones
Men's Left Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Charles Farner, 3rd - Ray Jenkins
Men's Left Hand 86kg:  1st - Noah Sanders, 2nd - Anthony Snook, 3rd - Junior Andrews
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Lee Browning, 2nd - Blake Perry, 3rd - Michael Jones
Men's Masters Left Hand Open:  1st - Junior Andrews, 2nd - Glen Presley, 3rd - Mike West
Women's Right Hand Open:  1st - Chris West, 2nd - Jennifer Andrews, 3rd - Alicia Bell
April 2 - Sanction # 836-05 - Southwest Georgia "Battle of the Giants IV" - Albany, GA
Tournament Director:  Todd Coe
Total Entries:  195
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Ryan Bath, 2nd - Cody Hadley, 3rd - Thanas Russakis
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Steve Burton, 2nd - Jacob Meador, 3rd - Randy Jarrell
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Nate Adams, 2nd - Kim Stanislov, 3rd - Larry Salazar
Men's Right Hand 63kg:  1st - Jeremy Wilks, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Brandon Russakis
Men's Right Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Jeremy Wilks, 3rd - Jason Rivas
Men's Right Hand 78kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Rick Miner, 3rd - Christ Russakis
Men's Right Hand 86kg:  1st - Mark Taggart, 2nd - Jerry Avants, 3rd - Kelly Wintz
Men's Right Hand 95kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - Larry Anderson, 3rd - Kelly Wintz
Men's Right Hand 105kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Brian Jarrell
Men's Right Hand 105+kg:  1st - David Randall, 2nd - Ron Bath, 3rd - Jack Jones
Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Rick Miner, 3rd - Bob Giannelli
Men's Masters Right Hand 95kg:  1st - Bert Whitfield, 2nd - Tim Davidson, 3rd - Marty Roberts
Men's Masters Right Hand 95+kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Bobby Hopkins, 3rd - Tim Allen
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Cody Hadley, 2nd - Thanas Russakis, 3rd - Adam O'Donnell
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - John Austin, 2nd - Troy Tiegs, 3rd - Michael Turner
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - David Blackman, 2nd - Michael Plymel, 3rd - Larry Salazar
Men's Left Hand 63kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Jeremy Wilks, 3rd - Brandon Russakis
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Jeremy Wilks, 3rd - Corey Ruiz
Men's Left Hand 78kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Christ Russakis
Men's Left Hand 86kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - Kelly Wintz, 3rd - Shane Alger
Men's Left Hand 95kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - Shane Alger, 3rd - John Austin
Men's Left Hand 105kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Dallas Wright, 3rd - Tommy Brumbley
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Ron Bath, 2nd - David Craver, 3rd - Bobby Hopkins
Women's Right Hand 60kg:  1st - Jessica Hardin, 2nd - April Coe, 3rd - Melissa Walker
Women's Right Hand 70kg:  1st - Elaine Blik, 2nd - Amanda Wiseman, 3rd - Pacia Blackman
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Renee Been, 3rd - Elaine Blik
Women's Left Hand 60kg:  1st - April Coe, 2nd - Melissa Walker, 3rd - Kasi King
Women's Left Hand 70kg:  1st - Amanda Wiseman, 2nd - Jessica Wiartella, 3rd - Pacia Blackman
Women's Left Hand 70+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Amanda Hardin, 3rd - Renee Been

April 2, 2005 - Sanction # 853-05 - 24th Annual Iowa State Armwrestling Championships - Hampton, IA
Tournament Director:  Mike Arndorfer
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Paul Hagedorn, 2nd - Terry Scott, 3rd - Neal Femmer
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Patrick Fuller, 2nd - Boe Larson, 3rd - Dave Cunningham
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Chris Hintgen, 2nd - Bryan Waggoner, 3rd - Danny Long
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Shawn Starry, 2nd - Dan Lavrenz, 3rd - Jason Froning
Men's Right Hand 70kg:  1st - Dusti Showalter, 2nd - Neal Femmer, 3rd - David Bauer
Men's Right Hand 86kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - Jeff Price, 3rd - John Zvezdich
Men's Right Hand 105kg:  1st - Arnie Teunissen, 2nd - Jerod Schmidt, 3rd - Chris Hintgen
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Arnie Teunissen, 2nd - Michael McCabe, 3rd - Matthew Lively
Men's Left Hand 70kg:  1st - Dusti Showalter, 2nd - David Bauer, 3rd - Neal Femmer
Men's Left Hand 86kg:  1st - Matt Whipple, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Dan Larson
Men's Left Hand 105kg:  1st - Arnie Teunissen, 2nd - Bryan Waggoner, 3rd - Jerod Schmidt
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Michael McCabe, 2nd - Matthew Lively, 3rd - Jerod Schmidt
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Kelly Cook, 2nd - Dawn Miller, 3rd - Adri Witehurst
Women's Right Hand Open:  1st - Kelly Cook, 2nd - Hope Starry

April 9, 2005 - Sanction # 846-05 - 2005 Mid-Michigan Armwrestling Championships - Ionia, MI
Tournament Director:  George Deible
Men's Right Hand 70kg:  1st - Scott White, 2nd - Matt Bourden, 3rd - Tom Wilson
Men's Right Hand 78kg:  1st - Alan Berget, 2nd - Ben White, 3rd - Brent Feldpausch
Men's Right Hand 86kg:  1st - Rich Martinez, 2nd - Steve Pettis, 3rd - Brandon Clark
Men's Right Hand 95kg:  1st - Robert Knapp, 2nd - John Witt, 3rd - Don Lance
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Rob Graham, 2nd - Bob Bishop, 3rd - Brian Bowerman
Men's Left Hand 70kg:  1st - Matt Bourden, 2nd - Tom Wilson, 3rd - Chancey Cupps
Men's Left Hand 86kg:  1st - Rich Martinez, 2nd - Brandon Clark, 3rd - C.J. Reisbig
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Bob Bishop, 2nd - Robert Knapp, 3rd - Brian Bowerman
Women's Right Hand Open:  1st - Angela Wandell, 2nd - Katie Stroble, 3rd - Arnie Titus
Women's Left Hand Open:  1st - Angela Wandell, 2nd - Jeanette Cramer, 3rd - Mellissa Brounell
Overall Right Hand:  Rob Graham
Overall Left Hand:  Bob Bishop

April 23, 2005 - Sanction # 840-05 - Fort Randall Casino & Hotel Armwrestling Championships VII - Pickstown, SD
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  50
Total Entries:  111
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Tim Pokorny, 2nd - Wayne Frost, 3rd - Ron Middletent
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Tim Pokorny, 2nd - Pat Fuller, 3rd - Tim Tracy
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Chris Henchen, 2nd - Danny Long, 3rd - Justin Wallner
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Chris Josten, 2nd - Danny Long, 3rd - Ryan Tiefenthaler
Men's Right Hand 70kg:  1st - Engin Terzi, 2nd - Justin Dockter, 3rd - David Bauer
Men's Right Hand 86kg:  1st - Jason Remer, 2nd - Marty O'Neil, 3rd - Bob Griffis
Men's Right Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Engin Terzi, 3rd - Marty O'Neil
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Engin Terzi, 3rd - Art VanderWaal
Men's Left Hand 70kg:  1st - Engin Terzi, 2nd - Jim Larson, 3rd - Justin Dockter
Men's Left Hand 86kg:  1st - Engin Terzi, 2nd - Jason Remer, 3rd - Marty O'Neil
Men's Left Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Engin Terzi, 3rd - Jason Remer
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Engin Terzi, 3rd - Art VanderWaal
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Lori Aube, 2nd - Crystal Rardin, 3rd - Tracy Myears
Women's Right Hand 67kg:  1st - Joette Peterson, 2nd - Margie Worden, 3rd - Val Hall
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Josee Morneau, 2nd - Margie Worden, 3rd - Lori Aube
Women's Left Hand Open:  1st - Josee Morneau, 2nd - Lori Aube, 3rd - Margie Worden

May 7, 2005 - Sanction # 852-05 - West Michigan Championships - Muskegon MI
Tournament Director:  Steve Pettis
Men's Right Hand 70kg:  1st - Scott White, 2nd - Matt Bourden, 3rd - Kyle Knapp
Men's Right Hand 78kg:  1st - Andrew Rhodes, 2nd - Scott Hazelwood, 3rd - C.J. Reisbig
Men's Right Hand 86kg:  1st - Bill Arnold, 2nd - Brandon Clark, 3rd - Shane Sanborn
Men's Right Hand 95kg:  1st - Rod Sellers, 2nd - Robert Knapp, 3rd - John Witt
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Bob Sutton, 2nd - Robert Easter, 3rd - Bob Bishop
Men's Left Hand 70kg:  1st - Matt Bourden, 2nd - Kyle Knapp, 3rd - Drew Shane
Men's Left Hand 86kg:  1st - Brandon Clark, 2nd - Bill Arnold, 3rd - C.J. Reisbig
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Bob Sutton, 2nd - Bob Bishop, 3rd - Corey Sanborn
Women's Right Hand Open:  1st - Amie Titus, 2nd - Becci Long
Women's Left Hand Open:  1st - Amie Titus, 2nd - Becci Long
Men's Overall Right Hand:  Bob Sutton
Men's Overall Left Hand:  Bob Sutton

May 7, 2005 - Sanction # 848-05 - Straight Shooters Armwrestling Championships II - Omaha, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Sean Nepple, 2nd - Josh Bogardus, 3rd - David Heiser
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Justin Hammer, 2nd - Creighton Knudson, 3rd - Matt Long
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Eddie Wittern, 2nd - Danny Long, 3rd - Gene Flanagan
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Mike Wison, 2nd - Eddie Wittern, 3rd - Chris Rardin
Men's Right Hand 70kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Tim Pokorny, 3rd - Josh Bogardus
Men's Right Hand 86kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Bob Griffis, 3rd - John Zvezdich
Men's Right Hand 105kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Danny Long
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Howard Lacy, 2nd - Tim Steinspring, 3rd - Cliff hall
Men's Left Hand 70kg:  1st - Mike Neppl, 2nd - Tim Pokorny, 3rd - Josh Bogardus
Men's Left Hand 86kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - John Avezdich, 3rd - Justin Hammer
Men's Left Hand 105kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Heath Hallberg
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Tim Steinspring, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Howard Lacy
Women's Right Hand 67kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Rhonda Hanel
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Val Hall, 3rd - Rhonda Hanel
Women's Left Hand Open:  1st - Margie Worden, 2nd - Val Hall, 3rd - Misty Fritz

May 7, 2005 - Sanction # 839-05 - 18th Annual Contraband Days Armwrestling Championship - Lake Charles, LA
Tournament Director:  Robert Bellaire
No Results Submitted
May 15, 2005 - Sanction # 859-05 - 29th Annual Vermont State Armwrestling Championships - Middlebury, VT
Tournament Directors:  Karen Curavoo & Bill Sinks
Total Entries:  119
Men's Right Hand 63kg:  1st - Rob Ketcham, 2nd - Brad Sargent, 3rd - Tim Clark
Men's Right Hand 70kg:  1st - Chris Gobby, 2nd - Marcus Clark, 3rd - Chad Alderman
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Scott Latella, 3rd - Richard Gravel
Men's Right Hand 86kg:  1st - Robert Coney, 2nd - George Sheldrick, 3rd - Rob Vigeant
Men's Right Hand 95kg:  1st - Bill Sinks, 2nd - Robert Vigeant, Jr., 3rd - Jerry Cole
Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Barber, 2nd - Walter Stalker, 3rd - Joe Fitzsimmons
Men's Right Hand 105+kg:  1st - John Ruggerio, 2nd - Bob Mock, 3rd - Shawn Freeman
Men's Left Hand 70kg:  1st - Bill Mitchell, 2nd - Chris Gobby, 3rd - Jackson Gillett
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Whitney Tuthill, 3rd - Angel Cosmo
Men's Left Hand 86kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - George Sheldrick, 3rd - Greg Sharon
Men's Left Hand 86+kg:  1st - John Ruggerio, 2nd - Shawn Freeman, 3rd - Robert Vigeant, Jr.
Women's Right Hand 67kg:  1st - Jessalyn Gillett, 2nd - Heather Pembrook, 3rd - Jen Devoid
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Karen Curavoo, 2nd - Jessalyn Gillett, 3rd - Darcy Bohannon
Women's Left Hand 67kg:  1st - Heather Pembrook, 2nd - Jessalyn Gillett, 3rd - Jen Devoid
Women's Left Hand 67+kg:  1st - Karen Curavoo, 2nd - Jessalyn Gillett

June 3 & 4, 2005 - Sanction # 810-04 - 2005 AAA National Championships - Columbia, SC
3rd Largest Nationals in U.S. History - 349 competitors
Largest / 2001 Atlanta, GA 358 competitors    2nd Largest / 1998 Omaha, NE  357 competitors
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Men's Masters 70kg:  1st - Norm Devio, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Jim Venero, 4th - Pete Royal,
                               5th - Dan Dominique, 6th - Ricky Jinar
Men's Masters 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Junior Andrews, 3rd - Ralph Smith, 4th - Bob Giannelli,
                               5th - Christ Russakis, 6th - Adam Gerbert
Men's Masters 86kg:  1st - Mike West, 2nd - Eric Wolfe, 3rd - Nicholas Davis, 4th - Gary Kessler,
                               5th - Robert Armstrong, 6th - Dwayne Hanel
Men's Masters 95kg:  1st - James Battles, 2nd - Fritz Corry, 3rd - Byron Royer, 4th - Randy Stanaway,
                               5th - Keith Pokorny
Men's Masters 95+kg:  1st - Cleve Dean, 2nd - Bobby Hopkins, 3rd - Rick Tippett, 4th - Eddie James,
                                 5th - Cliff Freeman
Women's Masters 60kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Sue Fischer
Women's Masters 60+kg:  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Arlene Pfeiffer
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Angelo Zimmerman, 2nd - Drew Dominique, 3rd - Robert Buckley, 4th - Travis Wilson,
                                             5th - Matthew Swann, 6th - Ricky Jinar
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Angel Cosme, 2nd - C.J. Reisbig, 3rd - Cody Hadley, 4th - Ryan Bath,
                                            5th - Nate Fowler, 6th - Thanas Russakis
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - George Sheldrick, 2nd - Danny Long, 3rd - Michael Turner, 4th - Marty Roberts,
                                             5th - Tommy Lewis, 6th - Greg Bogart
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Troy Tiegs, 2nd - Logan Austin, 3rd - Casey Krankel, 4th - Robert Baker,
                                             5th - Jeremy Cook, 6th - Richard Dible
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - David Craver, 2nd - Paul Fischer, 3rd - Chris Ratchford, 4th - Blake Perry,
                                               5th - Eddie Fischer
Men's Left Hand 57kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Matt Bourdon, 3rd - Brandon Russakis, 4th - Anthony Carpenter,
                                  5th - George Yashinski, 6th - Benjamin Plyler
Men's Left Hand 63kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Ray Jenkins, 4th - Rob Ketcham,
                                  5th - Dirk Ramirez, 6th - Shawn Buss
Men's Left Hand 70kg:  1st - Robert Plyler, 2nd - Norm Devio, 3rd - Milt Christmas, 4th - Lee Culpepper,
                                  5th - Anthony Snook, 6th - Mike Berardine
Men's Left Hand 78kg:  1st - Chad Silvers, 2nd - Ron Klemba, 3rd - Junior Andrews, 4th - Noah Sanders,
                                  5th - Ron Erdmann, 6th - Jon Vinikoor
Men's Left Hand 86kg:  1st - Kelly Wintz, 2nd - Shane Alger, 3rd - C.J. Floyd, 4th - Dwayne Hanel,
                                  5th - Eric Baldino, 6th - Eric Wolfe
Men's Left Hand 95kg:  1st - Todd Hutchings, 2nd - Jim Bryan, 3rd - Jason Burton, 4th - Lee Browning,
                                  5th - John Creekmore, Jr., 6th - Frank Travisano
Men's Left Hand 105kg:  1st - Michael Todd, 2nd - Ron Bath, 3rd - Lee Bonnett, 4th - P.J. Rizzo,
                                    5th - Blaine Middleton
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Harold Owens, 2nd - Cleve Dean, 3rd - Charles Cook, 4th - John Ruggerio,
                                      5th - Rick Tippett, 6th - David Craver
Women's Left Hand 60kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Heather Pembrook, 3rd - Tonya Wood, 4th - Jennifer Devoid
Women's Left Hand 83kg:  1st - Amanda Wiseman, 2nd - Andrea Paul, 3rd - Arlene Pfeiffer, 4th - Ruth Dean
Women's Left Hand 83+kg:  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Amanda Hardin, 3rd - Casey Martin, 4th - Heather McSherry
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Drew Dominique, 2nd - Robert Buckley, 3rd - Angelo Zimmerman, 4th - Tim Pokorny,
                                               5th - Mike Berardine, 6th - Travis Wilson
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - C.J. Reisbig, 2nd - Nate Fowler, 3rd - Ryan Bath, 4th - Matt Litaker,
                                               5th - Angel Cosme, 6th - Cody Hadley
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - James Connors, 2nd - Danny Long, 3rd - Michael Turner, 4th - George Sheldrick,
                                               5th - Eric Noftsger, 6th - Kenny Tongate
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Joe Harwood, 2nd - Casey Krankel, 3rd - Wayne Brumbley, 4th - Austin Logan,
                                               5th - Jacob Meador, 6th - Robert Baker
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Nate Adams, 2nd - Paul Fischer, 3rd - Blake Perry, 4th - David Craver,
                                                 5th - Chris Gangi, 6th - Ronald King
Men's Right Hand 57kg:  1st - Matt Bourdon, 2nd - George Yashinski, 3rd - Chris Coletti, 4th - Brandon Russakis,
                                    5th - Chad Huff, 6th - Anthony Carpenter
Men's Right Hand 63kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Jason Rivas, 4th - Scott White,
                                     5th - Dirk Ramirez, 6th - Mark Harrison
Men's Right Hand 70kg:  1st - Norm Devio, 2nd - Alan Berget, 3rd - Anthony Snook, 4th - Jim Venero,
                                    5th - Lee Culpepper, 6th - Angelo Zimmerman
Men's Right Hand 78kg:  1st - Chad Silvers, 2nd - Kevin Hicklin, 3rd - Ron Erdmann, 4th - Steve Black,
                                    5th - Ron Klemba, 6th - Junior Andrews
Men's Right Hand 86kg:  1st - George Stanton, 2nd - Christopher Myers, 3rd - Eric Wolfe, 4th - Mike West,
                                    5th - Kelly Wintz, 6th - Mark Taggart
Men's Right Hand 95kg:  1st - Todd Hutchings, 2nd - Jim Bryan, 3rd - Terry Burgin, 4th - Lee Browning,
                                    5th - James Battles, 6th - Fritz Corry
Men's Right Hand 105kg:  1st - Ron Bath, 2nd - John Thornes, 3rd - Michael Todd, 4th - Lee Bonnett,
                                      5th - James Killian, 6th - Blaine Middleton
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Cleve Dean, 2nd - Charles Cook, 3rd - Kevin Schneider, 4th - Shawn Turner,
                                        5th - Carey Nick, 6th - John Ruggerio
Women's Right Hand 49kg:  1st - Tonya Wood, 2nd - Kathleen Pretty
Women's Right Hand 54kg:  1st - Sue Fischer, 2nd - Jennifer Devoid, 3rd - Jessica Hardin
Women's Right Hand 60kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Heather Pembrook, 3rd - Melissa Walker, 4th - Alicia Huddleston,
                                        5th - Jennifer Andrews, 6th - Michelle Walter
Women's Right Hand 67kg:  1st - Andrea Paul, 2nd - Amanda Wiseman, 3rd - Valerie Hall, 4th - Arlene Pfeiffer,
                                         5th - Pacia Blackmon, 6th - Kasi King
Women's Right Hand 83+kg:  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Cindy Looney, 3rd - Amanda Hardin, 4th - Heather McSherry,
                                           5th - Amie Titus
State Team Champions:  1st - Florida, 2nd - Georgia, 3rd - Nebraska

June 18, 2005 - Sanction # 862-05 - Freddies Casino Armwrestling Tournament - Fife, WA
Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Men's Right Hand 70kg:  1st - Marlon Hicks, 2nd - Lance Whitehill, 3rd - Gary Alves
Men's Right Hand 78kg:  1st - Mattle McDaniel, 2nd - Marlon Hicks, 3rd - Lex Zunker
Men's Right Hand 86kg:  1st - Anthony Del Antonio, 2nd - Jarod Cash, 3rd - Travis Miller
Men's Right Hand 95kg:  1st - Jacob Abbott, 2nd - Anthony Del Antonio, 3rd - Aaron Berry
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Sammie Hattabaugh, Jr., 2nd - Robert Beverly, 3rd - Andy Medak
Men's Left Hand 70kg:  1st - Marlon Hicks, 2nd - Lance Whitehill, 3rd - Ron Acena
Men's Left Hand 78kg:  1st - Mattle McDaniel, 2nd - Lance Whitehill, 3rd - Ron Acena
Men's Left Hand 86kg:  1st - Anthony Del Antonio, 2nd - Jarod Cash, 3rd - Dan Spencer
Men's Left Hand 95kg:  1st - Aaron Berry, 2nd - George Weaver, 3rd - Sjon Delmore
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Andy Medak, 2nd - Robert Beverly, 3rd - Jarod Cash
Women's Right Hand Open:  1st - Danette Fenier-Beverly, 2nd - Jeneane Hammill
Best Match of the Day:  Sammie Hattabaugh, Jr. vs Robert Beverly
Sportsmanship Award:  Kyle Darby
Overall Right Hand:  Danette Fenier-Beverly
Overall Left Hand:  Anthony Del Antonio

June 25, 2005 - Sanction # 864-05 - Backyard Brawl Armwrestling Championship - Sweetwater, TN
Tournament Director:  Ray Jenkins
Kids 9 - 10 yrs:  1st - Dylan Underwood, 2nd - Briana Barton, 3rd - Laray Jenkins
Kids 14 - 15 yrs:  1st - Mikey Underwood, 2nd - Ethan Ruiz
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Jeremy Watson
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Joe Knox, 2nd - Matthew Swann
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Wayne Duran
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Wendell Godwin
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Rick Swann, 2nd - Jason Waldron
Men's Right Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Pete Royal
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ron Ruzic, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Eric Thompson
Men's Right Hand 86kg:  1st - Mike West, 2nd - Noah Sanders, 3rd - Wayne Duran
Men's Right Hand 95kg:  1st - Terry Burgin, 2nd - Mike West, 3rd - Rex Forbes
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Nate Adams, 2nd - Derek Triplett, 3rd - Blake Perry
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Jeremy Watson
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Matthew Swann, 2nd - Joe Knox
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Wendell Godwin
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Rick Swann, 2nd - Jason Waldron
Men's Left Hand 70kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Jeremy Watson
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ron Ruzic, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Matthew Swann
Men's Left Hand 86kg:  1st - Noah Sanders, 2nd - Mike West
Men's Left Hand 95kg:  1st - Terry Burgin, 2nd - Rex Forbes, 3rd - Wendell Godwin
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Derek Triplett, 2nd - Glen Presley, 3rd - Noah Sanders
Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Pete Royal
Men's Masters Right Hand 78+kg:  1st - Glen Presley, 2nd - Mike West, 3rd - Eddie James
Men's Masters Left Hand Open:  1st - Mike West, 2nd - Tommy Saunders, 3rd - Eddie James
Women's Right Hand Open:  1st - Chris West, 2nd - Cathi Jenkins, 3rd - Rachel Davis
Men's Overall Right Hand:  1st - Nate Adams

July 9, 2005 - Sanction # 870-05 - South Side Sports Bar Armwrestling - Nashville, IL
Tournament Director:  Blaine Middleton
Total Competitors:  38
Total Entries:  60
Men's Right Hand 70kg:  1st - Bret Goedert, 2nd - Shawn Buss, 3rd - Bruce Guinzy
Men's Right Hand 86kg:  1st - Ron Ruzic, 2nd - Chris Seitz, 3rd - Jared Cook
Men's Right Hand 95kg:  1st - Sterling Miles, 2nd - Pat Beare, 3rd - Ben Bare
Men's Right Hand 105kg:  1st - Sterling Miles, 2nd - Sherman Howard, 3rd - Chris Anderson
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Blaine Middleton, 2nd - Matt Lively, 3rd - Ben Bare
Men's Left Hand 78kg:  1st - Neal Femmer, 2nd - Bert Goedert, 3rd - Shawn Buss
Men's Left Hand 95kg:  1st - Sterling Miles, 2nd - Ron Ruzic, 3rd - Jared Cook
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Matt Lively, 2nd - Sterling Miles, 3rd - Blaine Middleton
Women's Right Hand Open:  1st - Jenni Middleton, 2nd - Brittany Guinzy, 3rd - Nikki Baulins
Men's Overall Right Hand:  Shawn Buss
Men's Overall Left Hand:  Sterling Miles

July 16, 2005 - Sanction # 865-05 - Sparta Town & Country Days Championship - Sparta, MI
Tournament Directors:  Matt & Tara Bourdon
Boys 4 - 6 yrs:  1st - Otto Storms, 2nd - Bubba Graham, 3rd - Brice Hanes
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Owen Ashbaugh, 2nd - Kyle Lange, 3rd - Bubba Graham
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Kyle Bowerman, 2nd - Troy Panchal, 3rd - Duke Kloe
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Phillip Lange, 2nd - Kolton Kloe, 3rd - Cody Falon
Boys 16 - 17 yrs:  1st - Nick Bowerman, 2nd - Phillip Lange
Men's Right Hand 70kg:  1st - Scott White, 2nd - Matt Bourdon
Men's Right Hand 78kg:  1st - Chuck Marlatt, 2nd - Ben White
Men's Right Hand 86kg:  1st - Clint Lance, 2nd - Brandon Clark
Men's Right Hand 95kg:  1st - Rod Sellers, 2nd - Clint Lance
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Bob Bishop, 2nd - Brian Bowerman
Men's Left Hand 70kg:  1st - Troy Stuhan, 2nd - Matt Bourdon
Men's Left Hand 78kg:  1st - C.J. Riesbig, 2nd - Gabe Hanes
Men's Left Hand 86kg:  1st - Brandon Clark, 2nd - Rod Sellers
Men's Left Hand 95kg:  1st - Brandon Clark, 2nd - Rod Sellers
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Bob Bishop, 2nd - Brian Bowerman
Girls 4 - 6 yrs:  1st - Alecksei Berget
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Molly Dejohn, 2nd - Kyla Emmorey
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Samantha Bourdon, 2nd - Molly Dejohn
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Brieanne Schlinzklein, 2nd - Samantha Bourdon
Girls 16 - 17 yrs:  1st - Katie Struble, 2nd - Samantha Bourdon
Women's Right Hand Open:  1st - Gwen Blanchette, 2nd - Crystal Hartzell

July 16, 2005 - Sanction # 857-05 - 2nd Annual Battle at the Beach Armwrestling Championship - Destin, FL
Tournament Director:  Charles Warmack
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Brett Sanders, 2nd - Jimmy Murphy, 3rd - Davey Harris, Jr.
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Jason Trumbower, 2nd - Jimmy Jarreau, 3rd - David Harris
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - David Wolfe, 2nd - Ryan Cook, 3rd - Mike Lawson
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Todd King, 2nd - Mike Rolden, 3rd - Charles Warmack
Men's Right Hand 63kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Tim Bertetto
Men's Right Hand 70kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Tim Bertetto
Men's Right Hand 78kg:  1st - Kyle Lenoir, 2nd - Jason Trumbower, 3rd - Jimmy Jarreau
Men's Right Hand 86kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Allen Hester, 3rd - Noah Sanders
Men's Right Hand 95kg:  1st - Terry Burgin, 2nd - Shane Alger, 3rd - Kelly Wintz
Men's Right Hand 105kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Wilton Brock, 3rd - Nate Adams
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Steve Merritt
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Woody Dykers, 2nd - Jimmy Murphy
Men's Novice Left Hand 78kg:  No entries
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - David Wolfe, 2nd - Stacey Desormeaux, 3rd - Michael Turner
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Mike Rolden, 2nd - Todd King, 3rd - Charlie Parrish
Men's Left Hand 63kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Tim Bertetto
Men's Left Hand 70kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Tim Bertetto
Men's Left Hand 78kg:  1st - Kyle Lenoir, 2nd - Ryan Bath, 3rd - Cody Hadley
Men's Left Hand 86kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Allen Hester, 3rd - Noah Sanders
Men's Left Hand 95kg:  1st - Kelly Wintz, 2nd - Jason Ryan, 3rd - Shane Alger
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Carey Nick, 3rd - Steve Merritt
Women's Right Hand 60kg:  1st - Melissa Walker, 2nd - April Coe
Women's Right Hand 60+kg:  1st - Sheree Hallmark, 2nd - Melissa Walker, 3rd - April Coe
Women's Left Hand 60kg:  1st - April Coe, 2nd - Melissa Walker
Women's Left Hand 60+kg:  1st - Sheree Hallmark, 2nd - April Coe, 3rd - Jamie Parmer

July 16, 2005 - Sanction # 841-05 - 2005 Cornhusker State Games Armwrestling Championships - Lincoln, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  39
Total Entries:  66
Youth 6yrs & Under:  1st - Tyler Paul, 2nd - Teagan Brown, 3rd - Austin Hanel, 4th - Shaemon Erb
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Nicholas Kabourek, 2nd - Joshua Smith, 3rd - Jacob Smith, 4th - Shaemon Erb
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Nick Green
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Preston Powers, 2nd - Asa Bryant, 3rd - A.J. Busse
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Tori Lacy, 2nd - Jacquelyn Paul
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Samantha Kabourek, 2nd - Emily Powers, 3rd - Sarah Buescher, 4th - Sarah Paul, 5th - Skylar Green
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Misty Fritz, 2nd - Elizabeth Paul
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Andrea Paul, 2nd - Misty Fritz
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - David Peterson
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Russ Smith, 2nd - Gabe Bromm
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Kim Willmam, 2nd - Joe Armentrout
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Michael Brown, 2nd - Ron Franck, 3rd - Lee Freeman
Men's Right Hand 86kg:  1st - Russ Smith, 2nd - Rodney Bromm, 3rd - Danny Long
Men's Right Hand 86+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Howard Lacy, 3rd - Ron Franck
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Dameon Busse, 2nd - Gabe Bromm
Men's Novice Left Hand 86+kg:  1st - Howard Lacy, 2nd - Ron Franck
Men's Left Hand 86kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Danny Long, 3rd - Rodney Bromm
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Ron Franck
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Misty Fritz, 2nd - Rae Schultz, 3rd - Marsha Busse, 4th - Keryn Paul
Women's Right Hand Open:  1st - Andrea Paul, 2nd - Valerie Hall, 3rd - Rae Schultz

July 23, 2005 - Sanction # 858-05 - Indiana State Armwrestling Championships - Warsaw, IN
Tournament Director:  Eddie & Tammy Stapleton
Men's Novice Right Hand 63kg:  1st - Luke Hoover, 2nd - Harley Roberts, 3rd - Chris Henderson
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - James Runyon, 2nd - Mike Gaines, 3rd - Randy Zorn
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Denny Boggs, 2nd - Billy Estep, 3rd - Andy Tysm
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Sam Saldmna, 2nd - Bo Schmidt, 3rd - Shawn Coil
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Ivan Dale, 2nd - Alex Wright, 3rd - Willie McNees
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Austin Caudill, 2nd - Scott Wallen, 3rd - Shane Vasquez
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Nick Kopkey, 2nd - Nick Traxler, 3rd - Scott Mast
Men's Right Hand 63kg:  1st - Michael Moore, 2nd - Andrew Schang, 3rd - Luke Hoover
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jerome Moore, 2nd - Dan Stroud, 3rd - Drew Dominique
Men's Right Hand 78kg:  1st - Andrew Rhodes, 2nd - Scott Ballinger, 3rd - Roger Tayler
Men's Right Hand 86kg:  1st - Quinlan Mendes, 2nd - Mike West, 3rd - Mike Dawson
Men's Right Hand 95kg:  1st - Bill Arnold, 2nd - Gerold Dees, 3rd - Todd Jackson
Men's Right Hand 105kg:  1st - Austin Caudill, 2nd - Scott Wallen, 3rd - Shane Vasquez
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Robert Wimbley, 2nd - Matt Taylor, 3rd - Jeff Dennison
Men's Novice Left Hand 63kg:  1st - Harley Roberts, 2nd - Luke Hoover
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Dennis Dohlbeck, 2nd - Randy Zorn, 3rd - Jed Wampler
Men's Novice Left Hand 78kg:  No competitors
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Bo Schmidt, 2nd - Burl Haywood, III, 3rd - Shawn Coil
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Todd Jackson, 2nd - Alex Wright, 3rd - Rob Blair
Men's Novice Left Hand 105kg:  1st - Shane Vasquez, 2nd - Ben Metzger
Men's Novice Left Hand 105+kg:  1st - Scott Mast, 2nd - Matt Rodriguez, 3rd - Morgan McGlennen
Men's Left Hand 63kg:  1st - Michael Moore, 2nd - Andrew Schang, 3rd - Harley Roberts
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jerome Moore, 2nd - Drew Dominique, 3rd - James Runyon
Men's Left Hand 78kg:  1st - Billy Estep, 2nd - Scott Ballinger, 3rd - George Deible
Men's Left Hand 86kg:  1st - Gerold Dees, 2nd - Quinlan Mendez, 3rd - Eric Baldino
Men's Left Hand 95kg:  1st - Oliver Metcalf, 2nd - Willie Reagan
Men's Left Hand 105kg:  1st - Austin Caudill, 2nd - Shane Vasquez, 3rd - Shawn Baker
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Dan Perez, 2nd - Jeff Dennison, 3rd - Nick Trixler
Women's Right Hand 60kg:  1st - Kristi Grubbs, 2nd - Alicia Huddleston, 3rd - Amy Estep
Women's Right Hand 83kg:  1st - Carol Begman, 2nd - Nancy Collins
Women's Right Hand 83+kg:  1st - Michelle Hill, 2nd - Connie Armstrong, 3rd - Chris West
Men's Overall Right Hand:  Andrew Rhodes
Men's Overall Left Hand:  Dan Perez

July 30, 2005 - Sanction # 842-05 - Osceola County Fair Armwrestling Championships IV - Sibley, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Kids & Teen Entries: 25
Adult Entries: 46
Youth 4 yrs & Under:  1st - Alexis Josten, 2nd - Bailey Flanagan
Youth 7 - 9 yrs:  1st - Alyssa Flanagan, 2nd - Dusty Josten, 3rd - Cody Josten
Boys 5 - 6 yrs:  1st - Caleb Freeman, 2nd - Garrett Bechler
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Zake Flanagan, 2nd - Vincent Flanagan
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Cody Marco, 2nd - Shaun Ludwig, 3rd - Ted Kruger, 4th - Justin Truckenmiller
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Brian Fisher, 2nd - Zeb Cook, 3rd - Aaron Olson, 4th - Simeon Brown,
                         5th - A.J. McConkey, 6th - Jesse Nielsen
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Alyssa Flanagan, 2nd - Chyanne Grady, 3rd - Skye Grady
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Misty Fritz, 2nd - Rachel Monster, 3rd - Sydney Larson
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Misty Fritz
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Lenny Block, 2nd - Miguel Velazuez, 3rd - Tom Rodman
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Randy Bechle, 2nd - Zeb Cook, 3rd - Ryan Crocker
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Gene Flanagan
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Chris Rardin, 2nd - Kevin Maroney, 3rd - Gene Flanagan
Menís Right Hand 86kg:  1st - Mike Doppenberg, 2nd - Jim Larson
Men's Right Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Jason Remer, 3rd - Mike Doppenberg
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Sonny Larosn, 2nd - Jason Remer, 3rd - Chris Josten
Men's Left Hand 70kg:  1st - Lenny Block
Men's Left Hand 86kg:  1st - Marty O'Neil, 2nd - Jim Larson, 3rd - Ryan Crocker
Men's Left Hand 105kg:  1st - Jason Remer, 2nd - Sonny Larson, 3rd - Gene Flanagan
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Jason Remer, 2nd - Sonny Larson, 3rd - Chris Josten
Women's Right Hand Open:  1st - Misty Fritz
Women's Left Hand Open:  1st - Misty Fritz 

July 30, 2005 - Sanction # 856-05 - Michigan State Championships - Ionia, MI
Tournament Director:  George Dieble
Total Entries:  166
Boys 4 yrs & Under:  1st - Tyler Page, 2nd - Drew Elliott, 3rd - Kyle Pettis
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Sam Bowling, 2nd - Jacob Thompsom, 3rd - Devin Petipren
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Phillip Lange, 2nd - Quinn Debolt, 3rd - Mike Ackerman
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Kyle Knapp, 2nd - Cody Prugh, 3rd - Nick Bowerman
Girls 4 yrs & Under:  1st - Shanua Miller, 2nd - Alecksei Berget
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Molly DeJohn, 2nd - Katlin Miller, 3rd - Olivia Wilson
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Samantha Bourdon, 2nd - Sara Ward, 3rd - Raniee Blik
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Katie Struble
Men's  Right Hand 63kg:  1st - Scott White, 2nd - Tom Wilson, 3rd - Matt Bourdon, 4th - Travis Ross
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jay Gitchell, 2nd - Steve Pettis, 3rd - Drew Dominique, 4th - Mike Stout
Men's Right Hand 78kg:  1st - Scott Hazelwood, 2nd - Jeremy Hurst, 3rd - Danny Short, 4th - Alan Berget
Men's Right Hand 86kg:  1st - Vernon Lange, 2nd - Brandon Clark, 3rd - Shane sanborn, 4th - Ray Klaips
Men's Right Hand 95kg:  1st - Rod Sellers, 2nd - Brian Tamblyn, 3rd - Jerry Guzdail, 4th - Robert Knapp
Men's Right Hand 105kg:  1st - John Creekmore, 2nd - Brian Bowerman, 3rd - Derek Nolan, 4th - Gary Hopkins
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Robert Bishop, 2nd - Mark Zalepa, 3rd - Robert Easter, 4th - David Cox
Men's Left Hand 63kg:  1st - Matt Bourdon, 2nd - Tom Wilson, 3rd - Dustin Lower, 4th - Kevin McCartney
Men's Left Hand 70kg:  1st - Drew Dominique, 2nd - Jay Gitchell, 3rd - Kyle Knapp, 4th - Steve Pettis
Men's Left Hand 78kg:  1st - Jeremy Hurst, 2nd - Scott Hazelwood, 3rd - Ben White, 4th - C.J. Reisbig
Men's Left Hand 86kg:  1st - Vernon Lange, 2nd - Brandon Clark, 3rd - Quinlian Mendez, 4th - Jeremiah Anderson
Men's Left Hand 95kg:  1st - Robert Knapp, 2nd - Mike Ackerman, 3rd - Scott Teft
Men's Left Hand 105kg:  1st - John Creekmore, 2nd - Brian Bowerman, 3rd - Mike Elliott
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Robert Bishop, 2nd - Bob Sutton, 3rd - Jason Fox, 4th - Corey Sanborn
Women's  Right Hand 67kg:  1st - Katie Struble
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Margie Bartz, 2nd - Gwen Blanchette, 3rd - Angela Wandell, 4th - Katie Struble
Women's Left Hand  67kg:  1st - Racheal Laduke
Women's Left Hand  67+kg:  1st - Angela Wandell, 2nd - Racheal Laduke
Men's Cash Class Right Hand 86kg:  1st - George Iszakouits, 2nd - Bill Ballinger, 3rd - Andrew Rhodes, 4th - Brian Tamblyn
Men's Cash Class Right Hand 86+kg:  1st - Rob Graham, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Robert Bishop, 4th - Bob Sutton

August 12, 2005 - Sanction # 874-05 - Addison County Fair & Field Days - New Haven, VT
Tournament Directors:  Karen Curavoo & Bill Sinks
Total Entries:  143
Men's Right Hand 63kg:  1st - Rob Ketcham, 2nd - Brad Sargent, 3rd - Anthony Tracy
Men's Right Hand 70kg:  1st - Adam Laframboise, 2nd - Lucci Wilson, 3rd - Matt Gundrum
Men's Right Hand 78kg:  1st - Matt Bourgeois, 2nd - Glenn Tupper, 3rd - Jackson Gillett
Men's Right Hand 86kg:  1st - Neil Looker, 2nd - Rob Vigeant, 3rd - Isaac Sheldrick
Men's Right Hand 95kg:  1st - Eric Roussin, 2nd - James Retarides, 3rd - John Roleau
Men's Right Hand 105kg:  1st - James Retarides, 2nd - Shane Gundrum, 3rd - Walter Stalka
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Guy Lasorsa, 2nd - Eric Preston, 3rd - Ken Brunelle
Men's Left Hand 70kg:  1st - Bill Mitchell, 2nd - Jeffrey Bessino, 3rd - Lucci Wilson
Men's Left Hand 86kg:  1st - Neil Looker, 2nd - Socrates Fronhoffer, 3rd - Greg Sharon
Men's Left Hand 95kg:  1st - Neil Looker, 2nd - Eric Roussin, 3rd - Rick Brunelle
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Eric Preston, 2nd - Ken Brunelle, 3rd - Rick Mason
Women's Right Hand 67kg:  1st - Heather Pembrook, 2nd - Crystal Eastman, 3rd - Autumn Hoburn
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Kristin Preseau, 2nd - Melissa Brunelle, 3rd - Virginia Deering

August 20, 2005 - Sanction # 843-05 - South Dakota State Armwrestling Championships - Yankton, SD
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  Youth/21    Adult/49
Total Entries: 103
Boys & Girls 4yrs & Under:  1st - Daytona Foley, 2nd - Alexis Josten
Boys & Girls 5 - 6 yrs:  1st - Hunter Sanders, 2nd - Teagan Brown, 3rd - Nicholas Engles
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Alex Foley
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Dominick Foley, 2nd - Andrew Engles
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Ryan Dettefsen, 2nd - Joey Nichles
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Zeb Cook, 2nd - Aaron Olson, 3rd - Andrew Schuster
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Tori Lacy, 2nd - Victoria Lehman, 3rd - Sandy Wade
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Kirstie Griffis, 2nd - Tori Lacy
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Misty Fritz, 2nd - Keana Blaine, 3rd - Kylee Nicholsen, 4th - Sydney Larson
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Misty Fritz
Menís Novice Right Hand 70kg:  1st - Nick DeLatorre, 2nd - Jimmy Hahn, 3rd - Jerod Tolsma
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Ryan Gratzfeld, 2nd - John Grant, 3rd - Randy Bechler
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Ron Zimmerman, 2nd - Kim Willman, 3rd - Craig Lambert
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Rory McGinnis, 2nd - Jeff Sagers, 3rd - Paul Stark
Men's Right Hand 70kg:  1st - Travis Schroeder, 2nd - Nick DeLatorre, 3rd - Tom Cimburek
Men's Right Hand 86kg:  1st - Mike Doppenberg, 2nd - John Grant, 3rd - Jim Larson
Men's Right Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Mike Doppenberg, 3rd - Danny Long
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Howard Lacy, 3rd - Danny Long
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Samantha Wade, 2nd - Misty Fritz
Women's Right Hand 67kg:  1st - Val Hall
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Val Hall, 2nd - Misty Fritz
Women's Left Hand Open:  1st - Samantha Wade, 2nd - Val Hall, 3rd - Misty Fritz

August 27, 2005 - Sanction # 863-05 - Illinois State Open & Novice Armwrestling Championships - Prospect Heights, IL
Tournament Director:  Greg Wilson
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Mark Pachla, 2nd - D.J. Macs, 3rd - Dale Fleming
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Adam Bakker, 2nd - Jake Legg, 3rd - Dalius Skultinas
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Randy Malkowski, 2nd - Nick Smith, 3rd - Joe Pacocha
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Raivo Vanduts, 2nd - Gil Equia, 3rd - Rick Pelzer
Men's Right 70kg:  1st - Roman Yanushev, 2nd - Scott White, 3rd - Steve Pettis
Men's Right Hand 86kg:  1st - Greg Wilson, 2nd - Ben White, 3rd - Brandon Berezay
Men's Right Hand 95kg:  1st - Brent Rakers, 2nd - Rodney Sellers, 3rd - Scott Goloven
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Jeff Bradley, 2nd - James Marcanio, 3rd - craig Wirth
Men's Left Hand 78kg:  1st - Chancey Cupps, 2nd - Mark Pachla, 3rd - Scott White
Men's Left Hand 95kg:  1st - Brent Rakers, 2nd - Scott Goloven, 3rd - Randy Malkowski
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Jeff Bradley, 2nd - John Creekmoore, 3rd - Craig Wirth
Women's Right Hand Open:  1st - Dalia Medziusyte, 2nd - Amie Titus, 3rd - Cyndy Lawrence

August 27, 2005 - Sanction # 871-05 - Benton Franklin Fair Armwrestling Tournament - Kennewick, WA
Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries:  88
Kids 5 - 7 yrs:  1st - Gavin King, 2nd - Brooklyn Chavez, 3rd - Dakota Dickinson
Kids 8 - 10 yrs:  1st - Sydney Jackson, 2nd - Colton Cole, 3rd - Tyler Jackson
Teen Guys 13 - 15 yrs Right Hand:  1st - Kamryn Dean, 2nd - Jacob Meroadao, 3rd - Alex Yager
Teen Guys 16 - 18 yrs Right Hand:  1st - Tanner Williams, 2nd - Benny Moon, 3rd - Kamryn Dean
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - John McLeod, 2nd - Destin Boyd, 3rd - Tanner Williams
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Michael Greer, 2nd - Deloy Mace, 3rd - Robert Weems
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Chris Williams, 2nd - Brandon Bowden
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Christopher Williams, 2nd - Brian Goulet, 3rd - Steve Sakach
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Will Reniehausen, 2nd - Tim Meade, 3rd - Mo Ohmen
Men's Right Hand 70kg:  1st - Aaron Perez, 2nd - Joe Noyola
Men's Right Hand 78kg:  1st - Aaron Perez, 2nd - Lex Zunker
Men's Right Hand 86kg:  1st - Jarod Cash, 2nd - Shawn King, 3rd - Zak Zunker
Men's Right Hand 86+kg:  1st - Brent Parcels, 2nd - Leiton Zunker, 3rd - Richard Boyer
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Zak Zunker, 2nd - Stacy Hunt, 3rd - Chris Williams
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Brian Goulet, 2nd - Guy Devers, 3rd - Austin Slater
Men's Novice Left Hand 95+kg: 1 st - Mo Ohmen, 2nd - Bryan Ohmen, 3rd - Allen Melvin
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jon McKanna, 2nd - Aaron Perez
Men's Left Hand 86kg:  1st - Jarod Cash, 2nd - Shawn King, 3rd - Aaron Perez
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Leiton Zunker, 2nd - Brent Parcels, 3rd - Lance Whitehill
Men's Overall Right Hand Champion:  Jarod Cash
Best Sportsmanship Award:  Brian Goulet
Best Match of the Day:  John McLeod vs Destin Boyd

September 3, 2005 - Sanction # 854-05 - New Jersey State Armwrestling Championships - Wildwood, NJ
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Mike Berardine, 2nd - Derek Cunningham
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Carlos Beltran, 2nd - Justin Kopa, 3rd - Michael Osif
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Brock Tobish, 2nd - Brian Eldridge, 3rd - Eric Hemphill
Men's Right Hand 70kg:  1st - Mike Surplus, 2nd - Volkan Kirimlioglu, 3rd - Joe Lagasse
Men's Right Hand 78kg:  1st - Jon Vinikoor, 2nd - Jimmy Connors, 3rd - Josh Jones
Men's Right Hand 86kg:  1st - Jon Vinikoor, 2nd - Jonathon Puleo, 3rd - Steven Lareau
Men's Right Hand 95kg:  1st - Robert Jones, 2nd - Michael Jones, 3rd - Joey Puleo
Men's Right Hand 105kg:  1st - Marcio Barboza, 2nd - Steve Carbone, 3rd - Daniel Alden
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Luke Eldridge, 2nd - Shawn Turner, 3rd - Steve Collins
Men's Left Hand 70kg:  1st - Volkan Kirimlioglu, 2nd - Mike Berardine, 3rd - Joe Lagasse
Men's Left Hand 78kg:  1st - Jon Vinikoor, 2nd - Volkan Kirimlioglu, 3rd - Josh Jones
Men's Left Hand 86kg:  1st - Steven Lareau, 2nd - Volkan Kirimlioglu
Men's Left Hand 105kg:  1st - Steve Carbone, 2nd - Volkan Kirimlioglu, 3rd - Carlos Beltran
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Luke Eldridge, 2nd - Shawn Turner, 3rd - Brock Tobish
Women's Right Hand 67kg:  1st - Heather Pembrook, 2nd - Sue Fischer, 3rd - Arlene Pfeiffer
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Cindy Looney, 2nd - Brenda Bryan, 3rd - Kristen Yashinski
Women's Left Hand Open:  1st - Heather Pembrook, 2nd - Arlene Pfeiffer

September 5, 2005 - Sanction # 882-05 2005 Wisconsin State Armwrestling Championships - Sheboygan, WI
Tournament Director:  Lee Bonnett
Entires:  26 / Kids    54 / Adults
Kids Right Hand 35kg:  1st - Mark Behrmann, 2nd - Alex Lefeber, 3rd - Jan McKinch, 4th - Zack Klabecheh, 5th - Tiffany Miller
Kids Left Hand 35kg:  1st - Mark Behrmann, 2nd - Zach Klabecheh, 3rd - Tiffany Miller
Boys Right Hand 10 yrs-80kg:  1st - Reed Anklam, 2nd - Chris Peszko
Boys Right Hand 13 - 14 yrs - 60kg:  1st - Kyle Wilmot, 2nd - Joey Eder, 3rd - Joseph Conery
Boys Right Hand 15 yrs - 67kg:  1st - Alex Mullikin, 2nd - Noah Wiilterdink, 3rd - Jason Vick
Boys Right Hand 16 yrs - 78kg:  1st - Ryan Nowak
Boys Left Hand 13 - 14 yrs - 60kg:  1st - Joseph Conery, 2nd - Kyle Wilmot
Boys Left Hand 15 yrs - 67kg:  1st - Jason Vick
Boys Left Hand 16 yrs - 78kg:  1st - Ryan Nowak
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Calvin Wield, 2nd - Paul Kleiber, 3rd - Ryan Nowak
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Jeff Markworth, 2nd - Justin Wield, 3rd - Justin Broehm
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Matt Tollberg, 2nd - Mike Mueller, 3rd - Kevin Methfessel
Men's Right Hand 78kg:  1st - Jeremy Hurst, 2nd - Tim Kleiber, 3rd - Nick Kleiber, 4th - Paul Kleiber
Men's Right Hand 95kg:  1st - Tony Kitowski, 2nd - Jesse Weichart, 3rd - Ray Klaips, 4th - Mike Davise
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Paul Fischer, 2nd - Tony Kitowski, 3rd - Shawn Brock, 4th - Mark Reichart
Men's Left Hand 70kg:  1st - Pat Fetterer, 2nd - Gary Conery, 3rd - Ryan Nowak, 4th - Kyle Wilmot
Men's Left Hand 86kg:  1st - Tony Kitowski, 2nd - Jeremy Hurst, 3rd - Nick Kleiber, 4th - Tim Kleiber
Men's Left Hand 95kg:  1st - Jesse Weichart, 2nd - Tony Kitowski, 3rd - Matt Wettstein, 4th - Luke Diebly
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Paul Fischer, 2nd - Shawn Brock, 3rd - Steve Schmidt, 4th - Mark Reichert
Girls Right Hand Open:  1st - Brittni Wilmot, 2nd - Krysta Lehmann, 3rd - Mary Douplis
Girls Left Hand Open:  1st - Donna Wilterdink, 2nd - Brittni Wilmot
Women's Right Hand 67kg:  1st - Joan Mullikin, 2nd - Bobbi Liermann, 3rd - Brittni Wilmot
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Sandra Vick, 2nd - Aimee Wilterdink, 3rd - Stacy Lefeber, 4th - Rachael Gahagan
Women's Left Hand Open:  1st - Sandra Vick, 2nd - Aimee Wilterdink

September 10, 2005 - Sanction # 875-05 - Tennessee Valley Armwrestling Championship - Knoxville, TN
Tournament Director:  Ray Jenkins
Total Entries:  76
Kids Right Hand:  1st - Laray Jenkins, 2nd - Briana Barton, 3rd - Tray Jenkins
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Casey Culpepper, 2nd - Mikie Underwood, 3rd - David Dunn
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Matthew Swann, 2nd - Donald Zachary
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Justin Kittle, 2nd - Jason Dotson
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Nick Myers

Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Rick Swann, 2nd - Brock Tobish, 3rd - Josh Dunn
Men's Right Hand 63kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Jesse Coker

Men's Right Hand 70kg:  1st - Ray Jenkins, 2nd - Brandon Reed, 3rd - Lee Culpepper
Men's Right Hand 78kg:  1st - Noah Sanders, 2nd - Kevin Hicklin, 3rd - Eric Thompson
Men's Right Hand 86kg:  1st - Josh Hale, 2nd - Noah Sanders
Men's Right Hand 95kg:  1st - Glen Presley, 2nd - Kevin Hicklin, 3rd - Rex Forbes
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Blake Perry, 2nd - Ricky Swann
Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Ralph Smith, 3rd - Pete Royal

Men's Masters Right Hand 78+kg:  1st - Frank Bean, 2nd - Glen Presley
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Matthew Swann

Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Matthew Swann, 2nd - Jason Dotson, 3rd - Wayne Duran
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Nick Myers
Men's Left Hand 63kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Corey Ruiz

Men's Left Hand 70kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Ray Jenkins
Men's Left Hand 78kg:  1st - Noah Sanders
Men's Left Hand 86kg:  1st - Noah Sanders, 2nd - Josh Hale
Men's Left Hand 95kg:  1st - Joe Harwood, 2nd - Rex Forbes, 3rd - Glen Presley
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Blake Perry, 2nd - Brock Tobish, 3rd - Rick Swann
Men's Masters Left Hand 78kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Lee Culpepper

Men's Masters Left Hand 78+kg:  1st - Glen Presley, 2nd - Frank Bean, 3rd - Tommy Saunders
Women's Right Hand 60kg:  1st - Melissa Walker, 2nd - Cathi Jenkins

Women's Right Hand 83kg:  1st - Melissa Walker, 2nd - Jamie Parmer, 3rd - Jenae Culpepper
Women's Right Hand 83+kg:  1st - Codie Hale, 2nd - Jamie Parmer

September 10, 2005 - Sanction # 860-05 - 2005 Nebraska State Armwrestling Championships - Ralston, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  Kids & Teen / 40    Adult / 48
Total Entries:  113
Boys & Girls 4 yrs & under:  1st - Brandon Naidas, 2nd - Madison Deyo, 3rd - Austin Hanel, 4th - Aujenai Rock
Boys & Girls 5 - 6 yrs:  1st - Tyler Paul, 2nd - Damon Deyo, 3rd - Teagan Brown
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Buddy Walters, 2nd - Tyler Naidas, 3rd - Brent Robling, 4th - Tate Katzenstein
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Zack Flanagan, 2nd - Vincent Flanagan, 3rd - Nick Green
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Tom Dixon, 2nd - Brandon Robling, 3rd - Kursten Manxen, 4th - Michael May, 5th - Cameron Stevenson
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Tom Dixon, 2nd - Walter hollaway, 3rd - Zeb Cook, 4th - Jordon Prusha, 5th - Aaron Olson
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Juan Calixto, 2nd - David Haiser
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Zeb Cook, 2nd - Aaron Olson, 3rd - Brandon Mazzulla
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Steve Hanel, 2nd - Charlie Voicek, 3rd - Jesse Terlinden
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Kevin Walters, 2nd - Chris Rardin, 3rd - Dave Willman
Men's Right Hand 70kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Jimmy Aiello, 3rd - Shannon Vergil
Men's Right Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Tom New
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Russ Dugger, 2nd - Sonny Larson, 3rd - Howard Lacy
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jimmy Aiello, 2nd - Brian Robling, 3rd - Shannon Vergil
Men's Left Hand 86kg:  1st - Brian Stevenson, 2nd - John Zvezdich, 3rd - John Grant
Men's Left Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Dwayne Hanel
Men's Left Hand 105+kg: 1 st - Sonny Larson, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Russ Dugger
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Jackie Paul, 2nd - Alyssa Flanagan
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Kirstie Griffis, 2nd - Jessy Cziria, 3rd - Kelsey Hanel, 4th - Taylor Geise
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Misty Fritz
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Beth Deyo, 2nd - Misty Phipps, 3rd - Angela Dimmitt
Women's Right Hand 67kg:  1st - Val Hall, 2nd - Lisa Hall
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Andrea Paul, 2nd - Theresa Geise, 3rd - Crystal Rardin
Women's Left Hand Open:  1st - Theresa Geise, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Keryn Paul

September 24, 2005 - Sanction # 861-05 - RK's Armwrestling Championships VII - Malmo, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  Kids & Teen / 32    Adult / 30
Total Entries:  51
Boys & Girls 4 yrs & Under:  1st - Brandon Naidas, 2nd - Madison Deyo, 3rd - Alisa Katzenstein, 4th - Camden Walters
Boys & Girls 5 - 6 yrs:  1st - Damon Deyo, 2nd - Teagan Brown
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Colton Story, 2nd - Michael Story, 3rd - Buddy Walters, 4th - Brent Robling
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Ryan Pokorny, 2nd - Nick Green
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Tom Dixon, 2nd - John Wonka, 3rd - Jeremy Belt, 4th - Justin Fowler
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Tom Dixon, 2nd - Zeb Cook, 3rd - John Wonka
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Brandon Mazzulla, 2nd - Matt Long, 3rd - Justin Hammer
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Tom Dixon, 2nd - Josh Andrews
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Sterling Duncan, 2nd - Bob Smithberg, 3rd - J.J. Zemer
Men's Right Hand 70kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Tim Pokorny
Men's Right Hand 86kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - Justin Hammer
Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Danny Long
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Howard Lacy, 2nd - Danny Long, 3rd - Jim Dimmitt
Men's Left Hand 70kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Tim Pokorny
Men's Left Hand 86kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - Zeb Cook, 3rd - Justin Hammer
Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Danny Long, 3rd - Josh Andrews
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Don Olson, 3rd - Cliff Hall
Men's Masters Right Hand Open:  1st - Keith Pokorny, 2nd - Cliff Hall
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Tori Lacy, 2nd - Jackie Paul
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Kirstie Griffis, 2nd - Shelby Hascall, 3rd - Skylar Green
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Misty Fritz, 2nd - Stephanie Brown, 3rd - Stephanie Stokes
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Misty Fritz
Women's Right Hand 67kg:  1st - Val Hall, 2nd - Rhonda Hanel, 3rd - Lisa Hall
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Andrea Paul, 2nd - Beth Long, 3rd - Misty Phipps
Women's Left Hand Open:  1st - Misty Phipps, 2nd - Michelle Speegle, 3rd - Misty Fritz

October 15, 2005 - Sanction # 876-05 - Mosquito Creek Armwrestling Championships IV - Council Bluffs, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Joe Hammond, 2nd - Rudy Huebner, 3rd - Josh Bogardus
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Brent Dohse, 2nd - Greg Ratliff, 3rd - Mike Hankins
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Doug Allen, 2nd - Kevin Walters, 3rd - Tom Dixon
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Sterling Duncan, 2nd - Randy Straka, 3rd - Shane VanCleave
Men's Right Hand 70kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Josh Bogardus
Men's Right Hand 86kg:  1st - Bobby Griffis, 2nd - Danny Long, 3rd - Tim Pokorny
Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Danny Long, 3rd - Bobby Griffis
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Danny Long, 3rd - Kevin Walters
Men's Left Hand 70kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Joe Hammond, 3rd - Rudy Huebner
Men's Left Hand 86kg:  1st - Danny Long, 2nd - Tim Pokorny, 3rd - Mike Neppl
Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Sterling Duncan, 3rd - Gene Flanagen
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Kenny Mixan, 3rd - Kevin Walters
Women's Right Hand 67kg:  1st - Val Hall, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Andrea Paul, 2nd - Michelle Speegle, 3rd - Misty Phipps
Women's Left Hand Open:  1st - Misty Phipps, 2nd - Michelle Speegle,3rd - Tressa Brooner-Lakowsky

November 12, 2005 - Sanction # 877-05 - Straight Shooters Armwrestling Championships III - Omaha, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  40
Total Entries:  73
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Joe Hammond, 2nd - David Peterson, 3rd - Josh Bogardus
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Derrick Meton, 2nd - Ryan Mazzulla, 3rd - Brandon Robling
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Tom Dixon, 2nd - Chris Stephen, 3rd - Trevor Bartlett
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Sterling Duncan, 2nd - Scott Kortright, 3rd - Shan VanCleave
Men's Right Hand 70kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Joe Hammond, 3rd - Josh Bogardus
Men's Right Hand 86kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Bob Griffis, 3rd - Danny Long
Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Bob Griffis, 3rd - Danny Long
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Bob Griffis, 3rd - Howard Lacy
Men's Left Hand 70kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Mike Neppl, 3rd - Josh Bogardas
Men's Left Hand 86kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - Brandon Mazzulla, 3rd - John Zvezdich
Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Chris Stephen, 3rd - Tom Dixon
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Howard Lacy, 3rd - Scott Kortright
Women's Right Hand 67kg:  1st - Val Hall, 2nd - Lisa Hall
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Val Hall, 2nd - Misty Phipps, 3rd - Kelly Cook
Women's Left Hand Open:  1st - Misty Phipps, 2nd - Michelle Speegle, 3rd - Misty Fritz

November 12, 2005 - Sanction # 884-05 - J.D. Shuckers Armwrestling Championships -  Albemarle, NC
Tournament Director:  Rick Laton
Total Entries:  62
Men's Right Hand 70kg:  1st - Rick Laton, 2nd - Mark Harrison, 3rd - Kevin Tucker
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ralph Smith, 2nd - Bob Gianelli, 3rd - Lee Davis
Men's Right Hand 86kg:  1st - Eric Noftser, 2nd - Jamie Fortenberry, 3rd - Chad Lowder
Men's Right Hand 95kg:  1st - Darnell Burris, 2nd - Chris Heath, 3rd - Ray Berry
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Bucky Russell, 2nd - Michael Griffin, 3rd - Jarrett Lowder
Men's Left Hand 70kg:  1st - Chris Watkins, 2nd - Isaiah Tomlin, 3rd - Josh Talbert
Men's Left Hand 78kg:  1st - Robert Plyler, 2nd - Ralph Smith, 3rd - Michael Markey
Men's Left Hand 86kg:  1st - Robert Plyler, 2nd - Jamie Fortenberry, 3rd - Jason Plyler
Men's Left Hand 95kg:  1st - Chad Lowder, 2nd - Darnell Burris, 3rd - Chris Heath
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Bucky Russell, 2nd - Robert Plyler, 3rd - Michael Griffin

December 10, 2005 - Sanction # 881-05 - Washington State Armwrestling Championship - Sequim, WA
Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries:  130
Kids 5 - 7 yrs:  1st - Garrett Bown, 2nd - Cameron Heath, 3rd - Mason Heath
Kids 8 - 10 yrs:  1st - Dakota Bown
Kids 11 - 12 yrs:  1st - Brad Reandeau, 2nd - Dakota Bown
Teen Guys Right Hand 13 - 15 yrs:  1st - Kameryn Dean, 2nd - Brady Wartena, 3rd - Brad Reandeau
Teen Guys Right Hand 16 - 18 yrs:  1st - Jeffery Brilhante, 2nd - Kameryn Dean, 3rd - Jim DeAlexandro
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - James Stephen, 2nd - Jim DeAlexandro, 3rd - Garrett Stroud
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Dan Gallo, 2nd - Darrell Clark, 3rd - Dustin Martel
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Jon Donahue, 2nd - Brandon Bowden, 3rd - Jody Cranston
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - David Tate, 2nd - Christopher Williams, 3rd - Matthew Miller
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Brent Parcels, 2nd - Robert Beverly, 3rd - Tim Meade
Men's Right Hand 70kg:  1st - Vern Martel, 2nd - Marlon Hicks, 3rd - Matle McDaniel
Men's Right Hand 78kg:  1st - Vern Martel, 2nd - Simon Berriochoa, 3rd - Marlon Hicks
Men's Right Hand 86kg:  1st - Anthony Dall Antonia, 2nd - Simon Berriochoa, 2rd - Wayne Fredrickson
Men's Right Hand 95kg:  1st - Al Bown, 2nd - John Stanton, 3rd - Darren Wartena
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Tom Nelson, 2nd - Steve Phipps, 3rd - John Shaw
Teen Guys Left Hand 13 - 15 yrs:  1st - Jesse Barclay, 2nd - Brady Wartena
Teen Guys Left Hand 16 - 18 yrs:  1st - Beau Zunker, 2nd - Dustin Martel
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Matt Rolley, 2nd - James Stephen, 3rd - Dustin Martel
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Dan Gallo, 2nd - Darrell Clark
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Zak Zunker, 2nd - Jon Donahue, 3rd - Jody Cranston
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - John St. Aubin, 2nd - Christopher Williams, 3rd - Matthew Miller
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Brent Parcels, 2nd - Mo Ohman, 3rd - Robert Beverly
Men's Left Hand 70kg:  1st - Matle McDaniel, 2nd - Marlon Hicks
Men's Left Hand 78kg:  1st - Aaron Lengyel, 2nd - Dante Dall Antonia, 3rd - Dan Spencer
Men's Left Hand 86kg:  1st - Anthony Dall Antonia, 2nd - Rob Boespflug, 3rd - Wayne Fredrickson
Men's Left Hand 95kg:  1st - Jacob Abbott, 2nd - Darren Wartena, 3rd - John Stanton
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Jacob Abbott, 2nd - Jeremy Heath, 3rd - Tom Nelson
Women's Right Hand 67kg:  1st - Jennifer Hoffert, 2nd - Vlatka Bralic
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Kelli Nelson, 2nd - Rebecca DeAlexandro, 3rd - Vlatka Bralic
Team Champions:  Simon Berriochoa, Al Bown, Jacob Abbott, Steve Phipps
Best Match of the Day:  Wayne Fredrickson vs Rob Boespflug
Sportsmanship Award of the Day:  Brandon Bowden
Most Improved for the Year:  Brent Parcels
Most Dedicated for the Year:  James Stephen
Washington Armwrestler of the Year:  Anthony Dall Antonia

December 10, 2005 - Sanction # 834-04 - 2005 Florida State Armwrestling Championships - Jacksonville, FL
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Total Entries:  174
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Jesse Coker, 2nd - D.J. Rayfield, 3rd - Billy Solomon
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Patrick Downs, 2nd - Curtis Free, 3rd - Kenneth Worley
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Chuck Early, 2nd - Yohn Braxton, 3rd - Todd King
Men's Right Hand 70kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Angelo Zimmerman
Men's Right Hand 78kg:  1st - Matt Harris, 2nd - Kevin Hicklin, 3rd - Noah Sanders
Men's Right Hand 86kg:  1st - Chad Silvers, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Shane Alger
Men's Right Hand 95kg:  1st - Todd Hutchings, 2nd - James Battles, 3rd - David Wagner
Men's Right Hand 105kg:  1st - Larry Anderson, 2nd - John Creekmore, Jr., 3rd - P.J. Rizzo
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Bobby Hopkins, Jr., 2nd - David Randall, 3rd - Carey Nick
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Derrick Brown, 2nd - Kyle Hydeman, 3rd - Billy Solomon
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Curtis Free, 2nd - Kenneth Worley, 3rd - James Gaines
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Mike Roldan, 2nd - Todd King, 3rd - Gene Spiker
Men's Left Hand 70kg:  1st - Dusty Coleman, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Jason Rivas
Men's Left Hand 78kg:  1st - Matt Harris, 2nd - Greg Helm, 3rd - Cody Hadley
Men's Left Hand 86kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Anthony Schuenemeyer
Men's Left Hand 95kg:  1st - David Wagner, 2nd - Jason Ryan, 3rd - Kelly Wintz
Men's Left Hand 105kg:  1st - John Creekmore, Jr., 2nd - P.J. Rizzo, 3rd - Mark Taggart
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Bobby Hopkins, Jr., 2nd - Cleve Dean, 3rd - Lee Browning
Women's Right Hand 67kg:  1st - Amanda Wiseman, 2nd - Jessica Wiartalla, 3rd - Melissa Walker
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Cindy Looney, 3rd - Beth Westberry
Women's Left Hand Open:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Amanda Wiseman, 3rd - Dana Spradley
Men's Mega Match Right Hand 86kg:  1st - Chad Silvers, 2nd - Kevin Hicklin, 3rd - Shane Alger
Men's Mega Match Right Hand 86+kg:  1st - Todd Hutchings, 2nd - David Randall, 3rd - Cleve Dean
Women's Mega Match Right Hand Open:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Cindy Looney, 3rd - Heather Battles
Women's Mega Match Left Hand Open:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Beth Westberry, 3rd - Casey Martin

December 17, 2005 - Sanction # 883-05 - Tennessee State Armwrestling Championship - Sweetwater, TN
Tournament Director:  Ray Jenkins
Total Entries:  86
Kids 8 - 11 yrs:  1st - Dyland Underwood, 2nd - Laray Jenkins, 3rd - Tray Jenkins
Kids 12 - 13 yrs:  1st - Johnathon Harrison
Kids 14 - 15 yrs:  1st - Robbie Underwood, 2nd - Michael Jaynes, 3rd - Johnathon Harrison
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Mike Underwood, 2nd - Mikie Underwood, 3rd - Robbie Underwood
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Mike England, 2nd - Michael Markey, 3rd - Davey Harrison
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Robert (Doug) Allen, 2nd - Robbie Lowry, 3rd - Josh Gonnering
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Sunny Gay, 2nd - Rick Swann, 3rd - Michael Bouck
Men's Right Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Brandon Reed
Men's Right Hand 78kg:  1st - Kevin Hicklin, 2nd - Noah Sanders, 3rd - Charles Farner
Men's Right Hand 86kg:  1st - Mike West, 2nd - Kevin Hicklin, 3rd - David Harrison
Men's Right Hand 95kg:  1st - Rex Forbes, 2nd - Tim Davidson, 3rd - Josh Gonnering
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Harold Owens, 2nd - Blake Perry, 3rd - Bob Sutton
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Mike Underwood, 2nd - Mikie Underwood
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Matt Swann, 2nd - Michael Markey
Men's Left Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Angelo Zimmerman
Men's Left Hand 78kg:  1st - Charles Farner, 2nd - Noah Sanders, 3rd - Mike England
Men's Left Hand 86kg:  1st - Mike West, 2nd - Matt Swann, 3rd - Josh Hale
Men's Left Hand 95kg:  1st - Rex Forbes, 2nd - Tim Davidson
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Harold Owens, 2nd - Bob Sutton, 3rd - Brian Jarrell
Men's Masters Right Hand 78+kg:  1st - Mike West, 2nd - Bob Sutton, 3rd - Glen Presley
Men's Masters Left Hand 78kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Adam Gerbert

Men's Masters Left Hand 78+kg:  1st - Bob Sutton, 2nd - Mike West, 3rd - Glen Presley
Women's Right Hand Open:  1st - Codie Hale, 2nd - Cora Faulkner, 3rd - Molly Dickinson
Men's Overall Left & Right Hand:  Harold Owens
2005 TN Points Race Winner of $1000:  Corey Ruiz


Click here to go to 2004 Event Results

Click here to go to 2003 Event Results

Click here to go to 2002 Event Results

Click here to go to 2001 Event Results

Click here to go to 2000 Event Results

Click here to go to 1999 Event Results

Click here to go to 1998 Event Results

your contest results

Copyright © 2004 American Armsport Association, Inc.
All Rights Reserved. Users of this site agree to be bound by the terms of the American Armsport Association Site Rules and Regulations.

Back to Main Page